Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

15-16 yaşında çocuk ehliyetsiz yakalanırsa ne olur?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    crf1000 , R80gs basic , fzs600 , winggo
    Lütfen 15-16 yaşında çocuğa motor mu verilir vs diye nasihat etmeye çalışmayın. Elbet vermiyoruz.
    Ama merak ediyorum .... Evet ehliyetsiz yakalanmanın cezası var elbet ama benim merak ettigim husus yakalanan cocuk ise cezai ehliyeti yoktur bildigim kadarı ile... mahkemeye mi cikariyorlar? Yargılıyorlarmı? Yada ceza'mı kesiyorlar? Cezayı cocugun adına mı kesiyorlar? cocuk bu parası yok ne olacak? Yoksa cezayı anasına babasına'mı? kesiyorlar yada kaçırdığı aracın ruhsat sahibine mi?
    Mesela benim oğlan motoru kaçırsa (haberim olmadan) polis cevirse , cezayı bana mı kesecekler. Peki ben derse bana ne haberim yoktu ne yaparsanız yapın rehin mi alacaklar cocugu?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    Bayağı ceza yersin..Motorunu da bağlarlar..
    100 tlye 1300 km yol giden Volta vs5im

Motosikleti
    YBR 125 ESD
    Kullanana 1800 Kulandırtana ( Ruhsat sahibine ) 1800 TL'di en son değişmediyse bu şekilde

RoofRoof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRZ400SM
    Ruhsat sahibine baya bi girer

Motosikleti
    Pulsar200NS-MT25-Honda NC750X
    çocuk da motorun ruhsat sahibi de 1763 tl ceza yiyor. cezai ehliyeti yoktur gibi olay yok

Motosikleti
    KTM 990 SMT 2010, Triumph Tiger 800 2014
    Çocuk 1763 TL ceza yer, ruhsat sahibi de ayrıca 1763 TL yer.

Cezayı kestiklerinde motoru veremeyecekleri için bir güzel bağlarlar, oradan da bişiler gelir tabi.

Eskiden ehliyetsiz araç kullanma cezası savcılıktan kesilirdi, hala öyle mi bilmiyorum.

Çocuk motoru izinsiz almış diyip ruhsat sahibi cezadan yırtmaya çalışabilir. Tabi çocuğa başka faturalar da çıkar bu durumda.

Bu arada oldu da bir kazaya karıştı, ondan sonrası yüce Türk Mahkemeleri'nin insafına kalır.

Motosikleti
    R25
    Vermiyorsan niye soruyorsun reis, ceza verilmiyorsa motorumu vereceksin yoksa

WannaBeFree - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sen ver motoru oğlana,yakalanırsa tanımıyorum dersin.oğlan bir de hırsızlıktan işlem görür.bir daha da almaz senin motoru.

Tİme_shİft42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Çocuğun cezada size kalabilir 3600 çekicisi otoparkı başına iş aldığına deymez

Motosikleti
    .
    15-16 yaşlarında motor trafikte değil,eğitim pistlerinde kullanabilir.

Eğitimsiz,o yaşta bir çocuğa sokak trafinde yazık ederler.

California superbike school mesela.

Keith code geleceğin racerlarını orada yetiştiriyor.

15 yaşında bir çocuğun motoru çalıştırması,dengede gitmesi,yavaşlatması, durdurması motosikleti kullanabildiğini göstermez.

Hatta ehliyeti olan yüzbinlerce insanında trafikte gidebilmesi motor kullandığını göstermez.Viraja girmenin,gaz açmanın,kurtulma reflekslerinin,panikle yapılan hataların....Hepsinin bir matematiği var.Oda eğitimle öğrenilebilir.

Yine keith code den örnek vericem.
    Motor teknolojileri insan yeteneklerinden oldukça üst seviyede,ona ancak eğitimle ulaşılabilir.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Böyle yüklü ceza yeyip babasının korkusundan intihar eden çocuk olmuştu.

hacı beşlik olursun

Motosikleti
    CRF 1000L Africa Twin
    Cezai ehliyet 15 yaşında başlar. Yani 15 yaşında çocuğun cezai ehliyeti vardır. 1763 TL cezası vardır. Cezayı ödemezse faiz işler sürekli borç büyür. Devlet hiç tahsil edemezse çok ilerde bir gün idari hapis cezası verir. O hapsi de kamu yararına işlerde çalıştırmak suretiyle infaz eder. Yok eğer hükümlü şahıs kamu yararına işte çalışmayı da kabul etmezse hapis cezası uygulanır.
    Sorunuzun cevabı tüm ihtimalleriyle budur.
    saygılar

Motosikleti
    Mondial Zn125(2007)- Ktm Duke 250 (2017)
    motorun parası kadarda ceza ödersin,motoru bağlarlar sinirlerine hakim olamayıp motoru yakar karşısında bir küçük içersin

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    hepimiz geçtik o yaşlardan. ehliyet yok diye "elimi dahi" sürmezdim. yazanların elleri dert görmesin

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)