Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosiklet lastiğim birden indi.

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    ARORA AR125-48
    Öncelikle herkese hayırlı geceler. Bu akşam arkadaşla motosikletlerle gezelim dedik. Onun motosikleti de geçici olarak bizim garajda olduğu için ben kendi motorumla onu alıp bizim garaja getirip sonra gezecektik. Neyse yola çıktım onu almak için ama motosiklette bir tuhaflık vardı. Sanki arkası hafif hafif bırakıyordu dönüşlerde bir garipti motor. Ben dedim galiba uzun süre(1-2 hafta) sürmeyince acemilik oldu ondan oluyor.

Neyse arkadaşın yanına vardım o arkama bindi sonra tam yola çıktık 1-2 metre gitmeden kontrolü kaybettim. Arka bildiğiniz sağa sola çekmeye başladı. Durdum bir baktım lastik inmiş. Yaklaşık 5-6 km kadar o inik lastikle eve kadar ittik motoru. Eve gelince pompa ile şişirdik 1-2 tur attım motorla, lastikte bir sorun yok gibi görünüyor.

Şimdi sizlere sormak istediğim bir kaç soru var.

1)Daha önce bıraktığımda bir şeyi olmayan motorun neden böyle lastiği birden iner?
    2)Eğer sorun lastik değilse başka sebepten dolayıysa sizce bu lastik kullanılır mı? Yani sonuçta 5-6 km inik lastikle ittim motoru.

Yorumunuzu bekliyorum. Bu arada lastiklerim Michelin Pilot Street.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    bir şey lastiğini delmiş tubeless lastik durduğu yerde iner hareket halinde inmesi çok geç olur lastiği götür tamirciye
    furkan2632 bunu beğendi.

Pangaea - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr 125
    Benzerini ben yaşamıştım,akşam bıraktığım motorun lastiği sabaha tamamen inmişti. Motoru yaklaşık 1 km kadar ittirdim sonradan pompa ve lastik köpüğü aldım sıktım lastiğe. Lastikler cillop gibi oldu. Sonradan lastikçiye de götürdüm hiçbirşeyi yok dedi. O lastiklerle 3.000 küsür km daha yaptım. Bence sen de köpük sık sıkıntı olacağını zannetmem.

3 gün önce yola çıkacağımız zaman babamın motorunun lastiği inmişti baktık lastikte vida var. İçine gene aynı köpükten bastık sonra tornavida ile çıkardım vidayı başta köpük tutmadı, orta ayaklığa aldım attım vitese, lastik biraz döndü sonra hava kaçırması kesildi. Bu şekilde de gerek asfalt gerek stabilize yolda yaklaşık 600 km yol yaptık şimdiye kadar hiç sıkıntı çıkarmadı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:42 ----------

Tabi bize hep kötü zamanlarda denk geldi elimde imkan olsa lastikçiye götürürdüm
    furkan2632 bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Tubeless (Dublex) lastik se basınç bi seviyenin altına asla düşmemeli !

http://www.motosiklet.net/forum/kaza...za-raporu.html
    furkan2632 bunu beğendi.

Motosikleti
    ARORA AR125-48
    Dün akşam şişirip bıraktığımız lastik sabah baktığımda inmemişti. Ne olur ne olmaz diye servise gittim, anlattım olayı. Adam motorun yanına gidip lastiğe bile bakmadan 1-2 gün gez bir daha inerse getir köpük sıkarız dedi. Dedim yaklaşık 5-6 km kadar inik lastikle ittik motoru sıkıntı olur mu dedim. Hiç bir şey olmaz dedi. Bilmiyorum, servis sanki başından savmak için böyle söyledi gibi geliyor. Neyse bugün lastikleri benzinlikte 35-36 PSI kadar şişirip 1-2 gün test edeyim. Baktım gene iniyor götürürüm artık. Motosikleti sürerken aklım sürekli lastikte umarım bir daha yaşamam bu durumu. Yorumlarınız için teşekkür ederim.

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    servis başından tabiki savar adam çalışsada aynı maaş çalışmasada o yüzden servisi biraz bilinçli şekilde zorlamak lazım
    furkan2632 bunu beğendi.

Motosikleti
    honda wing go, kenbo 125cc cup
    Alıntı furkan2632 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dün akşam şişirip bıraktığımız lastik sabah baktığımda inmemişti. Ne olur ne olmaz diye servise gittim, anlattım olayı. Adam motorun yanına gidip lastiğe bile bakmadan 1-2 gün gez bir daha inerse getir köpük sıkarız dedi. Dedim yaklaşık 5-6 km kadar inik lastikle ittik motoru sıkıntı olur mu dedim. Hiç bir şey olmaz dedi. Bilmiyorum, servis sanki başından savmak için böyle söyledi gibi geliyor. Neyse bugün lastikleri benzinlikte 35-36 PSI kadar şişirip 1-2 gün test edeyim. Baktım gene iniyor götürürüm artık. Motosikleti sürerken aklım sürekli lastikte umarım bir daha yaşamam bu durumu. Yorumlarınız için teşekkür ederim.
    Benim de lastik inikti biraz bindim. Çatlamalar var. O çatlamalar yüzünden kullanmıyorum motoru. Yakın zamanda lastiği değişip kullanıcam.
    furkan2632 bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Servis lastik arızaları ile çok ilgilenmez, lastikçiye gitmen lazım. Vida girmiş olabilir.
    furkan2632 bunu beğendi.

erolkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial Rx3i Evo 2016
    Bende sırf lastik patlamasından korktugum için dün Formulax diye bi jel varmış onun siparişini vermiştim.Bugun geldi.İşten çıkınca hemen uygulatacagım
    furkan2632 bunu beğendi.

Motosikleti
    ARORA AR125-48
    Galiba benim lastiğin havası çok düşmüş ondan dolayı inmiş. Çünkü dün benzinlikte hava basıp bayağı bir kullandım herhangi bir inme olmadı. Ayrıca dün vermiş olduğum lastik basınç ölçer aleti de geldi onunla da ölçtüm 33,7 PSI ön 34 PSI arka çıkıyor. Yani şu anlık bir sıkıntı yok gibi, bakalım inşAllah bir daha olmaz. Şuan tek sıkıntım lastik indiğinde 5-6 km kadar o inik lastikle itmiştik motoru, o ara lastiği yedik mi acaba diye düşünüyorum. Gerçi servis bir şey olmaz dedi de yine de güvenemiyorum.

Motosikleti
    Galiba benim lastiğin havası çok düşmüş ondan dolayı inmiş. Çünkü dün benzinlikte hava basıp bayağı bir kullandım herhangi bir inme olmadı. Ayrıca dün vermiş olduğum lastik basınç ölçer aleti de geldi onunla da ölçtüm 33,7 PSI ön 34 PSI arka çıkıyor. Yani şu anlık bir sıkıntı yok gibi, bakalım inşAllah bir daha olmaz. Şuan tek sıkıntım lastik indiğinde 5-6 km kadar o inik lastikle itmiştik motoru, o ara lastiği yedik mi acaba diye düşünüyorum. Gerçi servis bir şey olmaz dedi de yine de güvenemiyorum.
    Üstünde değilsen motorun iterken bişi olmaz.....
    furkan2632 bunu beğendi.

Motosikleti
    ARORA AR125-48
    Motoru 2 gün orta sehpada bıraktım 2 günün sonunda arka lastikte 1.5 PSI bir kayıp var. Sizce bu normal midir? Sibopu da sıktık orada da bir gevşeme yok. Eğer bu durum normal değilse son çare lastikte sıkıntı var demektir.

Fr.Sante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Jet X
    Orta sehpada arka lastik havada mı kalıyor? 2 günde hiç inmemesi lazım aslında. 2 gün değil süreyi uzatıp belki 1 hafta sonra baksanız daha çok inmiş olabilirdi. Belki basınç ölçer ile kontrol ederken hava kaçmış olabilir. Sık sık kontrol etseniz iyi olur.
    furkan2632 bunu beğendi.

Motosikleti
    ARORA AR125-48
    Alıntı Fr.Sante adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Orta sehpada arka lastik havada mı kalıyor? 2 günde hiç inmemesi lazım aslında. 2 gün değil süreyi uzatıp belki 1 hafta sonra baksanız daha çok inmiş olabilirdi. Belki basınç ölçer ile kontrol ederken hava kaçmış olabilir. Sık sık kontrol etseniz iyi olur.
    Evet orta sehpada arka lastik havada kalıyor. O zaman ben 1 hafta yine hiç kullanmayayım bakalım 1 hafta sonunda kaç PSI düşecek. Gerçekten canımı sıkmaya başladı artık. Birde lastiklerin garantisi devam ediyor ama yollasam bu olay garantiye girer mi? Lastikdeposu'dan almıştım lastikleri.

kadango - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer 8 - MT-07
    Böyle fantazi pesinde kosacagina sok lastigi sok havuza bak nereden kaciriyor, olmadi lastikciye gotur. Lastik isi sakaya gelmez, Bu tarz problemler genelde siboptan kaynaklanir.
    furkan2632 bunu beğendi.

Motosikleti
    ARORA AR125-48
    Alıntı kadango adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Böyle fantazi pesinde kosacagina sok lastigi sok havuza bak nereden kaciriyor, olmadi lastikciye gotur. Lastik isi sakaya gelmez, Bu tarz problemler genelde siboptan kaynaklanir.
    Sibopu sıktık ondada problem yok gibi gözüküyor. Neyse bakalım 1 hafta sonra bakacam eğer hala inmeye devam ederse götüreceğim lastikçiye. Hayır suya sokup bakmak mantıklı ama öyle çok fazlada düşmüyor ki havası. 24 saatte 1 PSI düşüyor. Onun için suda belli olacağını da sanmıyorum. Dediğim gibi artık neyse parası verip lastikçiye götüreceğim.
    kadango bunu beğendi.

Motosikleti
    Sibopu sıktık ondada problem yok gibi gözüküyor. Neyse bakalım 1 hafta sonra bakacam eğer hala inmeye devam ederse götüreceğim lastikçiye. Hayır suya sokup bakmak mantıklı ama öyle çok fazlada düşmüyor ki havası. 24 saatte 1 PSI düşüyor. Onun için suda belli olacağını da sanmıyorum. Dediğim gibi artık neyse parası verip lastikçiye götüreceğim.
    Aynı aletler ile mi ölçüm yaptın? Bazen farklı aletlerde PSİ yanlış ölçebilir yada sen hava kaçırmış olabilirsin.

Güneşte kalıyormu motosiklet? Gündüz ile gece arasında da fark olabilir. Aynı sıcaklıklarda ölçmeyi dene.
    furkan2632 bunu beğendi.

Motosikleti
    ARORA AR125-48
    Alıntı patpop adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynı aletler ile mi ölçüm yaptın? Bazen farklı aletlerde PSİ yanlış ölçebilir yada sen hava kaçırmış olabilirsin.

Güneşte kalıyormu motosiklet? Gündüz ile gece arasında da fark olabilir. Aynı sıcaklıklarda ölçmeyi dene.
    Aynı aletle ölçüm yapıyorum. Fakat bazen ölçerken fazla hava kaçırabiliyorum. Motor güneşte kalmıyor, kapalı apartman garajında orta sehpada duruyor. Ölçerken aynı saatte ölçüp ölçmediğime hiç dikkat etmedim. Bir daha ona da dikkat ederim. Bakalım şimdi 1 hafta geçmesini bekliyorum. Eğer 1 hafta sonunda 2-3 PSI'dan daha fazla(5-10 PSI gibi) hava kaçırırsa direk lastikçiye götüreceğim.

hasangazili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar RS 200
    Suda her türlü belli eder kaçağı

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)