Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Polis abi ve A1 ehliyet

Motovento
    REKLAM ALANI
    lOğuzcanl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    x-Treme Max
    Merhabalar, bugün başıma gelen bir olayla gönlüm rahat sürdüğüm motosikletimi korka korka sürmeye başladım.
    Neden mi? A1 ehliyetin 11kw/14 hp ye kadar sürdüğünü ve 125cc zorunluluğunun kalktığı hakkında birkaç haber okuduğumu hatırlar gibiyim.
    Benim motosikletim x Treme max 150, 8.5kw gücünde 150cc bir motosiklet ve bende de A1 ehliyet var. Bildiğim kadarıyla motosikletimi gönül rahatlığıya sürebilirim. Neyse konunun özüne geleyim. Bugün bir çevirmeye denk geldim. Durdurulmamın nedeni artçımda kask olmamasıydı.(Yanlış olduğunun farkındayım) Ehliyet, ruhsatım istediğinde bu motora ehliyetin yetmiyor diye bir tepki ile karşılaştım. Benim bildiğim şekilde
    açıklamaya çalışsam da Polis abi (Polisten iyi bilecek değilim yasayı, saygım sonsuz.) 125 cc sınırı olduğunu üstüne basa basa belirtti.
    Bu durumda ben mi yanlış bilgiye sahibim? Biraz içlendim bu duruma sanırım durumu net anlamıyla bilen birisi var mı?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Honda CBR 500
    Sanırsam o cc sınırı ehliyet kursları için geçerli yada ben öyle biliyorum.

En doğru bilgiyi yönetmenliği açın okuyun oradan öğrenirsiniz.

lOğuzcanl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    x-Treme Max
    Alıntı Emron adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sanırsam o cc sınırı ehliyet kursları için geçerli yada ben öyle biliyorum.

En doğru bilgiyi yönetmenliği açın okuyun oradan öğrenirsiniz.
    Kafamda deli sorular
    Ruh hastası, saykodeli, manyak, süpermanyak motorcu ;)

https://youtu.be/rXkrU6GYpwg burdaki polis amcalarda böyle demiş

nat675 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar NS 200
    Alıntı lOğuzcanl adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar, bugün başıma gelen bir olayla gönlüm rahat sürdüğüm motosikletimi korka korka sürmeye başladım.
    Neden mi? A1 ehliyetin 11kw/14 hp ye kadar sürdüğünü ve 125cc zorunluluğunun kalktığı hakkında birkaç haber okuduğumu hatırlar gibiyim.
    Benim motosikletim x Treme max 150, 8.5kw gücünde 150cc bir motosiklet ve bende de A1 ehliyet var. Bildiğim kadarıyla motosikletimi gönül rahatlığıya sürebilirim. Neyse konunun özüne geleyim. Bugün bir çevirmeye denk geldim. Durdurulmamın nedeni artçımda kask olmamasıydı.(Yanlış olduğunun farkındayım) Ehliyet, ruhsatım istediğinde bu motora ehliyetin yetmiyor diye bir tepki ile karşılaştım. Benim bildiğim şekilde
    açıklamaya çalışsam da Polis abi (Polisten iyi bilecek değilim yasayı, saygım sonsuz.) 125 cc sınırı olduğunu üstüne basa basa belirtti.
    Bu durumda ben mi yanlış bilgiye sahibim? Biraz içlendim bu duruma sanırım durumu net anlamıyla bilen birisi var mı?
    Merhaba Arkadaşım.

Polis abin doğru söylemiş.
    A1 ehliyeti için kanun amca şöyle söyler.

"A1 sınıfı sürücü belgesi silindir hacmi 125 santimetreküpü, gücü 11 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,1’i geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir."

Madde açık bir şekilde söylüyor zaten.

KARAYOLLARI TRAFİK YÖNETMELİĞİ MADDE 75/B

http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.8182&MevzuatIliski=0&sou rceXmlSearch=Karayollar%C4%B1%20trafik%20y%C3%B6ne tmeli%C4%9Fi

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    okuma özürlüyüz!

hacim sınırlamasının kalkması metni, sürücü kursu yönetmeliğinde geçiyor; ehliyet sahibi sürücü için böyle bi şey yok.

Potenza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bmw S1000 RR HP4 & Aprilia Sr150 2T
    Polis haklı kardeş,
    Çok bilme, çok yanılma.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)