Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 123

Motosiklet satışlarında %10 artış bekleniyor..

Motovento
    REKLAM ALANI

Artış bekleniyor dedikleri düşük cc sınıfından dolayıdır. Euro ve dolar geçmiş yıllara oranla neredeyse 2.5 3 katına ulaşmış bu yüzde kimse 250cc üstünü alamıyor 250ccyi bile zorla alıyor. 250cc altına düşecez artık. @tmp'nin dediği gibi 50cc sınıfında bir patlama olabilir. MTV ve sigorta yok nede olsa.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Alıntı seannnnn adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Keşke ceo olsaydım.

Esasen öneriniz uzun vadeli bir çözüm değil. Evet motosiklet fiyatları düşer, aynı bütçeye daha güzel motosikletlere bineriz. Öte yandan, daha çok dövizimiz yurtdışına gider. Motosikletlerin çok büyük bir kısmını yurtdışından dövizle alıyoruz. Kurların düşmesi çözüm olabilir. Yani Türkiye'de daha fazla döviz olması gerekir. Ancak bu düşüş yurtdışından finansal yatırım araçları ile gelmesi yerine kabaca ihracatın ithalatımızı geçmesi yoluyla olmalıdır. Bu yolla paramızın değerlenmesi gerekir. Bu noktada ise yapısal bir problem var. İhracatımızın yüzde 70'ine yakın bir kısmı ithalat yapmamıza bağlı olarak gerçekleşiyor. Kısacası, biz, Türkiye olarak uzun vade de görece iyi olduğumuz bir alanda/sektörde gelişim göstererek yurtiçi sanayimizi güçlendirerek bunu değiştirebiliriz. Aynı zamanda, eğitim sistemimizin sanayinin ihtiyaçlarına cevap vermesi gerekir. Böyle bir sürece şimdi başlarsanız meyvelerini en erken 10-12 yıl sonra toplarsınız.

Dönem dönem yurtdışından finansal yatırım araçları ile para gelirse kurlara bağlı olarak motosiklet fiyatları düşebilir. (önümüzdeki dönemde dünya'da finansal sıkılaşma bekleniyor. Gelişmiş ülke merkez bankaları bilanço küçültme sürecine giriyor)
    Bahsettiğiniz gibi vergi indirimleri dönemsel olarak motosiklet fiyatlarını düşürebilir.
    Ama bunlar tamamen dönemsel olacaktır.

Maalesef uzun yıllar pahalı motosikletlere (bütçe ayırabilenler) binmeye devam edeceğiz gibi görünüyor.
    Diğer yandan, bu işe bütçe ayırabilenler servet ve gelir dağılımı eşitsizliğinden dolayı giderek daha zengin kesim olacaktır.

Motosiklet sektörü özelinde çözüm olabilecek diğer bir alan ise doğrudan yabancı yatırımlar. Örneğin Türkiye'de yabancı firmaların çok fazla otomobil fabrikası var. Ancak, mesela bir Honda'nın bir Yamaha'nın fabrikası yok. Belki bu alanda yapılacak bir teşvik işe yarayabilir.

Son yorumum ise şu: Eğer içerden bir bilgi almadıysa (ÖTV indirimi gibi), motosiklet satışlarının geçen yıla göre artmasını değil azalmasını bekliyorum. Ama sektörde önemli bir insan bu verilere rağmen böyle bir demeç veriyorsa, ötv teşviği gibi bir şey biliyor olmalı diye düşünüyorum. Aksi takdir de kendisini rezil etmek istemez herhalde.
    Değerli seannnnn; paylaşımlarınız için teşekkür ederiz. Ama inanın ÖTV indirimi gibi bir bilgi elimizde yok. Sadece bunu savaşını veriyoruz. Bir şeylerden prim kapma yarışında değiliz. Açıkçası önceki yıllarda da bunun mücadelesini verdik. Maalesef motosiklet sektörü devletimizin izleme kapsamına aldığı önemli bir sektör olarak görülmüyor. Bu pazarın büyümesi devlete artı bir değer kattığı algısı yok. Böyle bir farkındalık maalesef eksik, hatta yok.

2017 yılında ilk 3 aylık veriler baz alındığında daralmanın % 10-15 civarında devam etme ihtimali yüksek görünüyor. Ancak çok dikkat çeken bir ayrıntı taleplerde üst cc'ye yöneliş hızlandı. Çin pazarı da % 30 altına indi. Yani pazar daralması küçük cc'lerde ve belirli markalarda.

2017 yılı zorlu. Zira hem euro4 standartlarının uygulamaya başlandığı bir yıl ve bu standartın getirdiği maliyetler var. Hem de kur 2016 yılı ortalamasına göre %25'ler seviyesinde artış gösterdi. Euro-4 normu 2018 yılında istisnasız uygulandığında bir çok modeller olmayacak ve olan modellerin maliyetleri de daha da yükselecek.

Ancak tüm bu koşullara karşılık motosiklet sektörü kesinlikle yakın bir gelecekte 2005-2006 yılına benzer bir patlama gösterecek. Zira gençleri yakından izliyorum. Biz ümitliyiz.

Benim anlamadigim olay surda birseye neden zam gelmek zorunda adaletsizlik surdan basliyor.Bu araclarin uretildigi ulkedeki vatandaslar 4 5 maas ile 600 cc bir motor alabiliyor iken bizim ulkede bunu basarabilmen icin 30 36 maas biriktirmen gerekli.Bence sorun paramizin deger kaybetmesi degil devletimizin vergiyi abartmasindan baska bisey degil sayet ben cok zengin ve guclu olsam bunu konusacak muhatap alacak insanlar bulabilirdim.Bu sorun sadece beni rahatsiz etmiyor eminim akli basinda her bireyin rahatsiz oldugu bir konu anlamadigim sey ise neden bu dile getirilmiyor bu kadar mi antidemokratuj bir ulke olduk.Bu bencilligin sonu iyiye gitmez..

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Cok pahali motosikletler degil mi? Alim gucu de az. Ah vah.

Sebep ne ki? Artan dolar mi, enflasyon mu, dis guclerin komplosu mu, iktidar mi, kotu yonetim mi, yolsuzluklar mi, nedir acep?

Sepeb biziz. Sonuna kadar da hakediyoruz. Az bile bize. Isine gelmedigini gormeyip anca ayagina basinca ses cikaran karaktersizligin, dogruya dogru yanlis yanlis diyemeyen omurgasizligin, helal haram bilmeyen ahlaksizligin, ve sadece kendinden farkli dusunuyor diye kendi komsusunu dusman gorecek kadar akilsizligin cezasi olarak az bile.

Butun bunlar duzelene kadar belimiz dogrulmaz, hakketmiyoruz cunku.
    127 ve Osm@n bunu beğendiler.

seannnnn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ekrem Bey merhaba,
    belki birşeyler biliyor olabilir dediğim kişi dernek başkanı Kılıçer idi.

Umalım gençler bizi kurtarsın.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı ekrem ata adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Değerli seannnnn; paylaşımlarınız için teşekkür ederiz. Ama inanın ÖTV indirimi gibi bir bilgi elimizde yok. Sadece bunu savaşını veriyoruz. Bir şeylerden prim kapma yarışında değiliz. Açıkçası önceki yıllarda da bunun mücadelesini verdik. Maalesef motosiklet sektörü devletimizin izleme kapsamına aldığı önemli bir sektör olarak görülmüyor. Bu pazarın büyümesi devlete artı bir değer kattığı algısı yok. Böyle bir farkındalık maalesef eksik, hatta yok.

2017 yılında ilk 3 aylık veriler baz alındığında daralmanın % 10-15 civarında devam etme ihtimali yüksek görünüyor. Ancak çok dikkat çeken bir ayrıntı taleplerde üst cc'ye yöneliş hızlandı. Çin pazarı da % 30 altına indi. Yani pazar daralması küçük cc'lerde ve belirli markalarda.

2017 yılı zorlu. Zira hem euro4 standartlarının uygulamaya başlandığı bir yıl ve bu standartın getirdiği maliyetler var. Hem de kur 2016 yılı ortalamasına göre %25'ler seviyesinde artış gösterdi. Euro-4 normu 2018 yılında istisnasız uygulandığında bir çok modeller olmayacak ve olan modellerin maliyetleri de daha da yükselecek.

Ancak tüm bu koşullara karşılık motosiklet sektörü kesinlikle yakın bir gelecekte 2005-2006 yılına benzer bir patlama gösterecek. Zira gençleri yakından izliyorum. Biz ümitliyiz.
    Ekrem bey satış rakamlarını paylaşıcam haziranda demiştirniz ?

linkinpark20 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XJ6
    Artis mi? Ne artisi?

Motosikleti
    CBR 250R
    Ben artık devlete ödediğim vergilerden bıktım. O yüzden düşük vergi kalemleri ne varsa onu düşünüyorum mesela araba aşırı gereksiz dünya kadar vergi yükü geliyor. Zaten maaşlı çalışan isen üstüne binmiş devlet oradan vergi maaştan vergi petrolden vergi, keşke gelire dayalı vergi sistemi gelse herkesin banka hareketleri belli ama olmaz ucu kendilerine de dokunur.... Motosiklette de vergi dilimi düşük almak mantıklı geliyor her ne kadar fiyatları şişirseler de, diğer türlü aynı motoru Avrupa'da çok daha ucuza alabiliyorsun. Hem kendi ülkende bireyler arasında adaletsizlik hat safhada hem yabancı para birimi olarak geridesin hem de üstüne bindirdikçe bindiriyor vergileri.
    No matter how bad your day is

Your bike will always make you feel better.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Nerede bekliyorlarmış,bizde gidelim.

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 123

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)