Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Motosiklet satışlarında %10 artış bekleniyor..

Motovento
    REKLAM ALANI
    Keoma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-125, R25 Ve Tekrar R25,Dominar 400,Mt-125 Abs
    a haber mi kaynak 😂

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    BigLion - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio xevo 250 ve Yamaha Tracer 700
    Algı yapıyorlar, millete fiyatları normalleştirmeye, alıştırmaya çalışıyorlar, temiz ikinci el almaya çalışın, bu fiyatlara 0 alınmaz.

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Önceki senelerdeki büyüme oranlarını bilen bar mı?

sailor33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800 (INTERCEPTOR)
    Ulan aklıma, dolar 3,53 ten 3,50 tl düştüğünde " dolar çakıldı" haberi geldi. Ertesi gün 3,56 ya falan çıkmıştı sanırım. Bakalım bunun ardından ne olacak

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    ben hep 6500 liralık aldığımdan...

Motosikleti
    Mondial Zn125(2007)- Ktm Duke 250 (2017)
    %10 artış mı la bi yürüsün gitsin onu kim dediyse,nah artar satışlar şu piyasa istikrarında ben her sene 0 motosiklet alırdım ben bile alamıyorum

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Motosiklet Endüstrisi Derneği Başkanı Kılıçer...

Pek çok forum yazarı bence bu abimizden daha akıllı. Bu adamın motosiklet fiyatlarından haberi yok zaar. Cebimde 18-20 bin vardı da sırf sigorta pahalı diye yaptırmıyordum öyle mi. Sayın Kılıçer de get.

Bence bu derneğin ülkeyi, insanımızı ve ekonomimizi daha iyi tanıyan birisine ihtiyacı var.

yusufkalaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA MT 07
    Bekle bekle artıcak.
    Parasızlıkdan ben yeni lastik alamıyom yamalı geziyom.Sen satışlar artıcak diyosun gel gel artıcak bak şu tarafda.

Bildiğim çok yaratıcı küfürler vardı ya 😠😠

kadango - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer 8 - MT-07
    Hee sigorta fiyatlari dustu he.

Motosikleti
    Piaggio Beverly 300
    Her dk zam geliyor, nasıl artıcak..

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Ama çok karamsarsınız. Değerli baş danışman ve ekonomist sayın Yiğit Bulut'un son bir aydaki yazılarının başlıklarından örnekler vereyim de içinize su serpilsin:

Türkiye, 6-13 yıl sürecek bir BÜYÜME TÜNELİ’ne giriyor…

TL’ye güvenen her zaman kazandı, kazanır, kazanacak!

Türkiye tarihi fırsatlara doğru ilerliyor

Yeni bir büyüme dalgası geliyor

rakamlara yalan söyletmek kolaydır. tüik in sitesine girin motosiklet satışlarının %10 dan çok daha fazla arttığını satış rakamlarına bakarak anlayabilirsiniz. Ama nasıl artmış ben bilmem...

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ekrem bey yazınızı okudum. ÖTV indirimi hakkındaki görüşleriniz için teşekkür ederim.

bunu her fırsatta hükümet yetkililerine iletmeliyiz ki, şu anlamsız, yüksek ÖTV oranı düşsün.

127 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı sailor33 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ulan aklıma, dolar 3,53 ten 3,50 tl düştüğünde " dolar çakıldı" haberi geldi. Ertesi gün 3,56 ya falan çıkmıştı sanırım. Bakalım bunun ardından ne olacak
    2012 2013 de dolar 2 tl ye çıkarken yaygara koptu o kadar şimdi 3.5 tl olan doları normal görmeye başladı millet. Biz ne dersek diyelim adam zeki arkadaş. 4 sene de koca milletin parası dünyada 2-3 kat değer kaybetti ve millet buna karşı tepki bile göstermedi. Biz dolarla alışveriş yapanlarda halimize senelerdir acıyoruz muhtemelen ölene kadarda acıyacağız. Bu oranı kolay kolay değiştirmezler. Hatta biraz araştırmak lazım sene sonuna kadar herhangi bir olay daha olursa dolar 4 ü geçebilir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:59 ----------

ÖTV den çok asıl sorun Euro ve Dolar da. Anlaşılan o ki gezi parkı bizden çok bu adamlara daha çok yaramış oldu. Biz orda bu ülkeyi savunduk ama onlar dünya arenasında bizim paramızı savunmadılar hatta belki planları buydu.

2017 Euro : 4 TL
    2013 Euro : 2.5 TL

2017 Dolar : 3.6 TL
    2013 Dolar : 1.6 TL

ÖTV zamanında da varmış belki %37 seviyesinde değildi tam bilmiyorum ama bizi asıl etkileyen şey dolar ve euro artışı. Düşünün dolarla piyasaya giriş yapan Bajaj ın 2 kat daha ucuz olduğunu. ABS li NS200 ün taş çatlasa 7000 tl olduğunu düşünsenize. KTM Duke 250 18 yerine 11 den filan gelirdi ülkeye heralde. 390 anca 17 filan olurdu. 1000 lik motorlar 60 bin değil 30-40 bin tl filan olurdu normal şartlarda ki 2013 den önce fiyatlar cidden bu düzeydeydi.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:06 ----------

https://web.archive.org/web/20130902002154/http://www.sahibinden.com:80/motosiklet-honda-cbr-1000-rr?pagingOffset=20

2012 model 5000 de 1000rr 30 bin tl. Sıfırı ne kadardı bilmem ama şuanda 5000 binde 2016 model 60 binde geziyor. Arada ki fark bu.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:11 ----------

MT 7 bile ilk piyasaya girdiğinde 18 den girdi şimdi 26 yı geçti. Bunların hepsinin sebebi paramızın değer kaybı.

seannnnn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yorumlarımı sonra ekleyeceğim. Şimdilik bir kaç veri.

Bonus:

pea, Merdo ve hasmet bunu beğendiler.

Tabikide artar kardesim her taraf suriyeli dolu yakında türk göremeyecez eskiden aksaray getto idi simdi heryer getto oldu.Allahın belası araplar kadıkoye bile musallat olmuslar.Zaten onlar türkiyeye girdi gireli bizede herşey girmeye basladı..

TlntS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı c3y adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tabikide artar kardesim her taraf suriyeli dolu yakında türk göremeyecez eskiden aksaray getto idi simdi heryer getto oldu.Allahın belası araplar kadıkoye bile musallat olmuslar.Zaten onlar türkiyeye girdi gireli bizede herşey girmeye basladı..
    tayipp bey ovunuyor 25 - 30 milyar dolar harcadik diye. kimin parasini harcadi tabiki senin benim. peki bize soran oldumu? hayir. millet referandumdada hayir verdi sahtekarlikla evet gosterdiler ama bu evitin %45 civari oldugu gercegini degistirmez. Millet bencil o kadar bencilki kendi cocuklarinin gelecegini bile dusunmuyorlar

Alıntı ekrem ata adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Maalesef TUİK verileri aynı şeyi söylemiyor.

Elimizde 3 ay verileri var. Pazarda 2017 yılı ilk 3 ayında % 11,47'lik daralma var. En büyük etken artan maliyetler ve ürün üzerinde anlamsızca duran ÖTV'ler.

Dün ANKARA'da Dominar 400 lansmanı vardı. Basın heyeti de gelmişti. Özellikle artan maliyetleri ve ÖTV'yi bilhassa vurguladık. Hürriyet-Milliyet başta olmak üzere bir çok mecrada bugün yayınlanmış.

Bu konuda sesiniz olmaya devam edeceğiz.

https://i.hizliresim.com/Dd8GEO.png
    https://i.hizliresim.com/jWvALr.png
    https://i.hizliresim.com/lW04LX.png
    https://i.hizliresim.com/LnYG2j.png
    Tesekkürler ilginiz için keske diğer markaların ceolarıda bu kadar duyarlı olsa.

Zengin abilerimiz ablalarımız bu ceoları her gördüğünde bu ötv zammı ve vergi olayını onlarla paylassalarda yetkililerle görüşüp bu konuda bir çözüm önerseler..Motorsiklet piyasası otomobil piyasasının cok kücük bir bölümünü olusturuyor.Bundan yola cıkıp insanları motorsiklete tesvik etseler ne kadar mantıklı bir adım olacak.....

seannnnn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı c3y adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tesekkürler ilginiz için keske diğer markaların ceolarıda bu kadar duyarlı olsa.

Zengin abilerimiz ablalarımız bu ceoları her gördüğünde bu ötv zammı ve vergi olayını onlarla paylassalarda yetkililerle görüşüp bu konuda bir çözüm önerseler..Motorsiklet piyasası otomobil piyasasının cok kücük bir bölümünü olusturuyor.Bundan yola cıkıp insanları motorsiklete tesvik etseler ne kadar mantıklı bir adım olacak.....
    Keşke ceo olsaydım.

Esasen öneriniz uzun vadeli bir çözüm değil. Evet motosiklet fiyatları düşer, aynı bütçeye daha güzel motosikletlere bineriz. Öte yandan, daha çok dövizimiz yurtdışına gider. Motosikletlerin çok büyük bir kısmını yurtdışından dövizle alıyoruz. Kurların düşmesi çözüm olabilir. Yani Türkiye'de daha fazla döviz olması gerekir. Ancak bu düşüş yurtdışından finansal yatırım araçları ile gelmesi yerine kabaca ihracatın ithalatımızı geçmesi yoluyla olmalıdır. Bu yolla paramızın değerlenmesi gerekir. Bu noktada ise yapısal bir problem var. İhracatımızın yüzde 70'ine yakın bir kısmı ithalat yapmamıza bağlı olarak gerçekleşiyor. Kısacası, biz, Türkiye olarak uzun vade de görece iyi olduğumuz bir alanda/sektörde gelişim göstererek yurtiçi sanayimizi güçlendirerek bunu değiştirebiliriz. Aynı zamanda, eğitim sistemimizin sanayinin ihtiyaçlarına cevap vermesi gerekir. Böyle bir sürece şimdi başlarsanız meyvelerini en erken 10-12 yıl sonra toplarsınız.

Dönem dönem yurtdışından finansal yatırım araçları ile para gelirse kurlara bağlı olarak motosiklet fiyatları düşebilir. (önümüzdeki dönemde dünya'da finansal sıkılaşma bekleniyor. Gelişmiş ülke merkez bankaları bilanço küçültme sürecine giriyor)
    Bahsettiğiniz gibi vergi indirimleri dönemsel olarak motosiklet fiyatlarını düşürebilir.
    Ama bunlar tamamen dönemsel olacaktır.

Maalesef uzun yıllar pahalı motosikletlere (bütçe ayırabilenler) binmeye devam edeceğiz gibi görünüyor.
    Diğer yandan, bu işe bütçe ayırabilenler servet ve gelir dağılımı eşitsizliğinden dolayı giderek daha zengin kesim olacaktır.

Motosiklet sektörü özelinde çözüm olabilecek diğer bir alan ise doğrudan yabancı yatırımlar. Örneğin Türkiye'de yabancı firmaların çok fazla otomobil fabrikası var. Ancak, mesela bir Honda'nın bir Yamaha'nın fabrikası yok. Belki bu alanda yapılacak bir teşvik işe yarayabilir.

Son yorumum ise şu: Eğer içerden bir bilgi almadıysa (ÖTV indirimi gibi), motosiklet satışlarının geçen yıla göre artmasını değil azalmasını bekliyorum. Ama sektörde önemli bir insan bu verilere rağmen böyle bir demeç veriyorsa, ötv teşviği gibi bir şey biliyor olmalı diye düşünüyorum. Aksi takdir de kendisini rezil etmek istemez herhalde.

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tablolar üzücü. Bu durumda ''Beklenti''; küçülmenin yavaşlaması ile ilgili görünüyor.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)