Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Emniyet Şeridi Kullanimi

Motovento
    REKLAM ALANI
    Donald_Duck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1150GS Adventure
    Baska bir forumda bu konuda post ettigim bir yazi. Burada da paylasayim istedim. DD
    --------------------------------------

Emniyet seridinin uc fonksiyonu var...

1-Arabaniz-motorunuz arizalanir, benzini biter, yada kaza yaparsaniz oraya ceker servis-polis herneyse onu beklersiniz...

2- Ilerde bir yerlerde trafik kazasi olur, trafik tamamen durur, ambulans, polis itfaiye en hizli bu seridi kullanarak oraya ulasabilir.

3- Yine bir kaza durumunda polis trafigi bu seritlerden ilerleyecek sekilde yonlendirir.

Tabii ki herhangi bir aracin normal seyir amaciyla bu seridi kullanmasi hem guvenli degildir, hem de yasaktir. Bu "herhangi bir arac" kavramina bizim motosikletlerimiz girdigi gibi acil bir olaya mudahaleye gitmek gibi bir durumu olmayan polis, ambulans vs. araclar da dahildir aslinda ve uygar ulkelerde bu arac suruculeri de cezayi yer.

Emniyet seridinin motosikletlerce kullanimi dunyanin her yerinde genelde hosgoru ile karsilaniyor ama garantisi yok tabii ki, polis cani istegi zaman cezayi kesebilir, ve bizim gak guk deme hakkimiz yoktur. (*)

Benim tavsiyem, trafik makul bir hizla yuruyorsa asla bu seridi kullanmamanizdir. (gecenlerde ciddi bir tartisma oldu forumlarda en soldan otomobiliyle 140km/h giden bir arkadasimizi bir motosiklet sol emniyet seridinden surtercesine yakin sollamisti)

Cogumuz hangi saatlerde hangi yolda trafigin ne hizda aktigini ezbere biliyoruz. Yola vakitli cikin, alternatif yollari kullanin, gideceginiz yere olmayacak bir saatte varmayi soz vermeyin vs.

Illa bu seridi kullanmaniz gerekiyorsa kesinlikle abartmayin ve gayet dikkatli, trafik diyelim 15-20km/h hizla akiyorsa siz %10-15 hizli gidin... daha fazla degil. Her zaman zınk dıye durabılecek, ani kivirmaca manevralari yapabileck bir hizinin olmalidir.

Cunku... bu serit yolun en pis serididir. Bakim ve temizligi her zaman ihmal edilir. Kamyonlardan lastik kaplama artiklari, civiler, vidalar, sise kiriklari,menhol kapaklari, hayvan cesetleri... hepsi bu seritte onunuze serpistirilmis olarak sizi bekler.

Ayrica her an onunuzde kaza yapmis, yada arizalanmis bir araci bu seridi kapatmis olarak bulabilirsiniz. Onu "sollamak" demek ana trafige yandan "dalmak" demektir ki 1- arac kazali ise sahipleri aval saval ortalikta dolasiyordur ! 2- Soldaki esas trafigin dikkati dagilmistir, onlerine degil kazaya bakiyorlardir. Sizi kesinlikle kimse gormuyor !

Bir diger tehlike arkanizdan buyuk bir hizla polis, servis, ambulans, arkadasi ile kapismis yarisan serseri bir Honda Civic yada SS motosikletli gelebilir ve cok cok zor bir durumda kalabilirsiniz.

Karar yine de sizindir

(*) ABD de basima geldi. Yaz sicaginda otoyolda trafik tikandi. Bir sonraki cikisa 20km var. Iki kisi agir motorun ustunde dur kalk dur kalk canimiz cikiyor, tam korumalarla ter icinde kaldim. "Neyse cazasi oderim" diye emniyet seridine girdim ve 10-15km sonra trafik kazasi olan yerde polis durdurdu. Durumu anlattim, yasak oldugunu bildigimizi, cezasi neyse vermeye hazir oldugumzu soyledim. Polis benim emniyet seridinde 20-30km/h gibi bir hizla seyretmekte oldugumu da gormustu... Anlayisla karsiladi, hatta "iyi yapmissiniz yoksa basiniza gunes gecip bayilirdiniz bir de sizle ugrasirdik" dedi ve birakti, tesekkur edip devam ettik.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Peugeot Speedfight II
    Evet, emniyet şeridi baya tehlikeli, her an trafikte beklemekten daralmış bir sürücü emniyet şeridine dalabiliyor, çoğu zaman da aynaya bakmıyorlar, neyse ki arabayla yaşadım bu durumu, motorla halim ne olurdu bilemem (ıslak zemindi). Lütfen niye emniyet şeridinden gidiyodun yukarıda ne yazio demeyin, çok geç kalmıştım :angel4:
    imza, safrane

iNfiNite - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    No Moto No Cry
    ben sürekli kullanıyorum 1.köprü yolu okmeydanından köprüye kadar tıkalı gidecek yer olmadığı için emniyet şeridi boş oluyor ve bütün motorlar buradan gidiyor ben sakin seyirle devam ediyorum ve beni emniyet şeridinde birçok motor sollayarak yollarına devam ediyorlar.....!!!
    The Power of Dreams

ÖZ_NaRKoZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tr'de emniyet şeridi = motosiklet
    ZzZzZzZz....

danger0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha FZ6 Fazer
    arkadaşlar emniyet şeridi ihlaline 2 yıl hapis cezası gelmiş yeni yasa tasarısı ile. ben bi gün durup polise sormayı düşünüyorum motositklet kullanıcılarına müsade edip etmiyeceklerini.
    Biz ilhamlarimizi gokten ve gaipten degil dogrudan dogruya hayattan almis bulunuyoruz. K.Atatürk

powerbyaydin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    suzuki gsr600 2009
    bende bazen ihlal ediyorum ama ne yapalım arabaların arasında sıkışmaktan iyidir
    ERASER WİLL COME BACK

freedom34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ben hergün yeşilköy-mecidiyeköy yapıyorum ve k.hane sapağından sonra mköy'e kadar genelde emniyet şeridinden gidiyorum (hele çağlayan sonrası banko).. Infinite, senle yüksek ihitimal çok yanyana geçtik o zaman... çok basmıyorum ve çok da rahat yol alıyorum.. yüzlerce defa polisle karşılaştık hatta karşı yönden motorla gelenlerle yanyana geçtik ve hep selamlaşıp devam ettik.. ben motora serbest zannediyodum burayı ) o kadar kendi hakkım gibi kullanıyorum ki trafik sıkışınca...

danger0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha FZ6 Fazer
    Alıntı freedom34 adlı üyeden alıntı
    ben hergün yeşilköy-mecidiyeköy yapıyorum ve k.hane sapağından sonra mköy'e kadar genelde emniyet şeridinden gidiyorum (hele çağlayan sonrası banko).. Infinite, senle yüksek ihitimal çok yanyana geçtik o zaman... çok basmıyorum ve çok da rahat yol alıyorum.. yüzlerce defa polisle karşılaştık hatta karşı yönden motorla gelenlerle yanyana geçtik ve hep selamlaşıp devam ettik.. ben motora serbest zannediyodum burayı ) o kadar kendi hakkım gibi kullanıyorum ki trafik sıkışınca...
    valla bende hiç kullanmıyorum desem yalan olur. trafik çok yavaşta olsa hareket halindeyse normal yolu tercih ediyorum.bende emniyet şeridinde çok polisle karşılaştım şu ana kadar bişey yok ama yeni yasa ile ne olur bilemem? manyağın biri çıkar sonra 2 yıl hapis

yolda şeridi ortalayıp normal akışta giderken bizi araçtan saymayıp şeridi ittire kaktıra almaya, sıkıştıra sıkıştıra şerit dışına çıkmaya zorlamaya çalışan ruh hastası "yaratık"lara (insan demek haksızlık olur bunlara) ceza vermeyip de ben emniyet şeridini kullanınca bana 2 yıl hapis vermeye kalkacak polisin başı oldukça ağrır bence.. ancak bizim haklarımıza da "sonuna kadar ve istisnasız" saygı gösterilir, işte o zaman ben de emniyet şeridini kullanma gibi "anlayışa dayalı ufak kanun esnetmelerinden" vazgeçerim.

TUNERIDER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200 GS
    ben kullanmıyorum ve bencede hiçbirimiz kullanmamalı, neden? en çok yakındığımız konu nedir? bizi kimsenin trafik taşıtı olarak görmemesi, bu da çok doğal, biz kendimiz trafik taşıtı olarak algılanmak istiyorsak önce biz trafik taşıtı gibi davranmalıyız aksi takdirde motor kullanmamış biri bizim ne koşullarda ve zorluklarda olduğumuzu anlayamaz anlamasını da beklemeyin, biz araçların arasından kuralları ihlal edip fiziksel koşullarala ön plana geçtiğimizde ve boşlukları fırsat gibi gördüğümüz dürece motorsikletli sürücülere kimse saygı göstermeyecektir, bu durumda karşılıklı saygıyla bizde kendimizi anlatmalıyız.
    blackarca bunu beğendi.
    Bu maceray paylaŸan herkese selam.

evet tabii ki trafik kurallarına biz de uymalıyız ama ben aylarca işime arabayla gittikten sonra motoru aldım ve bir daha hiç arabayla gitmedim... istanbul gibi bi yerde işe gidiş ve geliş saatlerinde trafikte beklemek isteseydim motora binmezdim.. trafik sıkışmadığı sürece şeridimden ama trafik sıkışınca aralardan ve hatta eminyet şedirinden de idiyorum.. bu kadar trafiği kaos olan bi şehirde de trafikte motorun üzerinde beklemek çok saçma olur..

boy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Aprilia RSV4 RF

YİNE EMNİYET ŞERİDİ HAKKINDA...

Arkadaşlar, motosikletlerin emniyet şeridini kullanmaması konusu ne durumda? İşe hergün motorla gidiyorum. Çevreyolunda ve köprü yolunda tüm kuryeler emniyet şeridini kullanıyorlar ve polislerin önünden geçiyorlar. Polis birşey demiyor. Ben de çoğunlukla kullanıyorum ancak ceza da yemek istemiyorum. Son durum nedir? Ceza yiyen oldu mu?
    Hayatta en büyük eğlence başkasının yapamazsın dediğini yapmaktır.

Admin Erhan Erdil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-09 Tracer
    Sabah köprü yolunda herhangi bir gelişme yok motorlar emniyet şeridinden gitmeye devam ediyorlar polislerde motorları durdurmuyor

Motosikleti
    2016 Aprilia RSV4 RF
    Yani içim rahat mı olsun diyorsun?

ilkbahar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda beat
    Ben de hep öyle gidiyorum. Köprünün üstünde emniyet şeridi yok zaten.Polisler bir de el sallıyor bana. Zaten daha yeni olduğum için hız yapamıyorum. Trafik hızla akarken kenardan gitmem gerekiyor. Trafik yavaşlayınca da (işte ozaman bu işin zevki çıkıyor zaten) sağdan sağdan bir sürü yol katediorum. Şimdiki bu hızımla bile bazen araba kullanan arkadaşlarla aynı yere gidiyoruz. Ben onlardan 15-20 dakika önce gidip onları bekliyorum.

camur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    suzuki gs500
    valla bende çoğunlukla arabaların aralarından geçemiyecek gibi bir durum oluğu zamanlar sürekli emniyet şeritinden gidiyorum ama polislerin ters bir tepkisiyle karşılaşmadım bugüne kadar
    MoToR VaZgEçİLMeZ TuTkU Bu...

Motosikleti
    2016 Aprilia RSV4 RF
    Bugün emniyet şeridini kullandım. Birşey olmadı

aliberkay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Z750S
    bende daha emniyet şeridinde ceza kesilen motora rastlamadım. zaten kuryelerle başa çıkamaz polisler bizde arada kaynarız
    06 AB 3263
    0 Rh+
    Bugün kaç motorcuya selam verdin?

Motosikleti
    Mondial 125 MT
    Selam
    Yanından geçerken 2 dk. durup Polis arkadaşlara sorsanız en garanti cevabı alırsınız bence. Biz burdan gidiyoruz ama problem olur mu gibisinden... Onlarla iyi geçinin, meraklı gözlerle soru yağmuruna tutun. Kurallara uyma hevesinizi, güvenli sürüş fln ortaya bir karışık çıkarın.

Sevgiler....

unearthly - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio Liberty
    emoak ortaya karışık falan güzel şeyler tabi bunlar ama ya sorduğumuz polis yasak kardeşim gitmiceksin bir daha emniyet şeridinden derse ve sıkışık trafiğe mahkum ederse?
    ne yalan söyliyim ben alacağım cevaptan korkuma soramam
    CeM

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler