Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

acemilik dönemlerinde dikkat etmek gerekenler nelerdir

Motovento
    REKLAM ALANI
    j700 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB125 ACE
    acemiyim motoru yeni aldım devir saatide yok onun için devri tuturamıyorum bazen 3. viteste hızım yavaşladığı için motor stop ediyor bide vites göstergeside yok bazen atıp atmadığını anlayamıyorum

yüksek vireste düşük hızda gitmek yada düşük viteste son gaz yapmak motora ne gibi zararlar verir birde dur kalkta çok kötüyüm nasıl kendimi geliştirirm mesela ben tali yoldayım ana yoldaki adama yol vermek için duruyom sosnra ben kalkana kadar başka araba geliyor kendimi nasıl geliştireceğim

yaptığım hatalardan motoru öldürmekten korkuyorum birde düşmekten korkuyorum virajda yanlışlıkla ön frene bastım zor kurtardım :D

bisiklete alışkın olduğum için yanlışlıkla debraj ve ön frene basıveriyorum arka freni unutuyom

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    diablof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1998 Honda CMX 250 Rebel | X max 250
    dostum ilk basta deviri ayarlayamamak normal. zamanla motorun sesinden anlarsin nerede ne olmasi gerektigini. ama tavsiyem dusuk devirli kullanma. yani 3. viteste stop edecek kadar da yavaslatma motoru. vites araliklarini zamanla halledersin.

kaldirirken olumcul olmasada devirli kalkmanin zarari olmaz. ben de ilk basladigimda yag gibi kalksin, tam devrinde kalksin bagirmasin diye ugrasiyorsum ama artik duymuyorum bile.

dusmekten bu kadar korkarsan cok yakinda dusersin. biraz akisina birak. dusmemis motorcu yoktur. henuz dusmemis motorcu vardir unutma. ben duran motorun ustunden bir taraftan diger tarafa motorun ustunden gecmeye calisirken bile motora takilip dustum ) ki yolda da dusmuslugum vardir.

umarim dusmezsin, yada cok yavas hizlarda tecrube edersin.

kolay gelsin.

korkmazunal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF150
    Boş bi alan buluyosun kendine. Sonra bütün ekipmanını giyiyosun ve alıştırma yapıyorsun. Boş alan sessiz olursa motorun sesini duyman daha kolay olur. Motorun boğulmaya başladığını anladığında vites düşürürsün.

KumanBayram - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Fizy 125 --> Pulsar 200 NS
    Acemilik döneminde arkana kimseyi alma.
    pea, leyli, Ari Gold ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

MrMud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Husqvarna TE250
    İlk elin günahı olmaz hocam onun için devir ayarından dolayı oluşan arızalara üzülmeyin, ciddi bi arızada verebileceğinizi sanmam.
    Devir olayına zaten 5bin km civarı alışmış olursunuz, sagirda olsanız sorun olmaz

Ek olarak, arkadaşın belirttiği gibi arkanıza bi müddet artçı almayın, alacaksanizda düştüğünde pek uzulmeyeceginiz kişileri alın :D
    Motorunuzun zincir temizleme yağlama gibi ufak tefek basit bakımlarını yapmayı öğrenirseniz işinize yarar mutlaka.

Hayırlı olsun, umarım kalıcı olursunuz
    Ari Gold bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda CB125 ACE
    tavsiyeleriniz için teşekkürler birde trafikte herkes bana bakıyor uyuz oluyom acemiyiz işte ne tip tip bakıyonuz :D
    leyli bunu beğendi.

Motosikleti
    WR125R
    Dostum tek tavsiyem sakın ARTÇI ALMA. Bende acemi sayılırım 1000 km dolmadan 2 kazayıda artçıyla virajı alamayarak ve dik yokuşta tekere gelerek yapmış birisi olarak tek tavsiyem artçı alma. Ben bu yaptığım kazalar sonucunda bir daha virajda bakış kaçıracağımı ya da bir daha yokuşta motosikleti o kadar sert kullanacağımı düşünmüyorum , sende de ufak tefek kazalar olacak düşeceksin tek dikkat etmen gereken şey düştüğünde ekipmanlarının üstünde olduğundan emin olmak Sonra zaten bu tecrübeler cebine + puan olarak giriyor. Sınırlarını zorlama ve akışına bırak gerisi gelecek zaten.
    İki düşüşümde de dirseğimi yere çok sert vurdum , eğer montum olmasaydı iki kazada da dirseğim kırılırdı. Ne kadar koruma demiri olsa bile ilk kazada motorun vites ayaklığı bileğime çarptı korumalı bot olmasa bileğim kırılmazdı belki ama çok fena zedelenirdi , onun acısını o korumanın altından azda olsa hissettim. Ekipman ekipman ekipman.
    espresso bunu beğendi.

interstate60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    IRON883
    beyler bende motora yeni başladım ve sıfır honda cbf150 aldım. şöyle bir sorunum var; yüksek viteste giderken ilerde kırmızı ışık yanıyor ve yavaşlarken motoru boşa almaya çalışıyorum fakat 1. vitese geçiyor ve şanzımandan sert bir ses geliyor. debriyajı sonuna kadar çektiğime eminim. neden böyle oluyor motora zarar verir miyim

ayetlervaray - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Superlight 200
    Alıntı interstate60 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    beyler bende motora yeni başladım ve sıfır honda cbf150 aldım. şöyle bir sorunum var; yüksek viteste giderken ilerde kırmızı ışık yanıyor ve yavaşlarken motoru boşa almaya çalışıyorum fakat 1. vitese geçiyor ve şanzımandan sert bir ses geliyor. debriyajı sonuna kadar çektiğime eminim. neden böyle oluyor motora zarar verir miyim
    acemilik zamanlarında boşa almaya uğraşma durcağın zaman 1 de elin debriyaj da bekle. Süre süre motorun sesine göre vites arttırmayı düşürmeyi öğrenirsin.

Vites düşürürken aragaz vererek düşürün. Neredeyse duracak kadar yavaşlamadan da boşa atmaya çalışmayın. Tam duracak iken boşa atın.

Motosikleti
    WR125R
    Işığa yaklaşırken sık debriyajı çat çat çat indir 1 e durduktan sonra al boşa eğer istersen. Fakat boşa almak önerilmiyor , arkadan gelen bir tehlike anında tekrar 1 e atmak ile uğraşılacağı için. Çat diye ses gelmeside normal , benim bir tanıdıkta yzf600 var , motosikleti 1 e alırken "çat" sesinden bütün mahalle inliyor . Normaldir.

Motosikleti
    Honda CB125 ACE
    Alıntı Bleus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Vites düşürürken aragaz vererek düşürün. Neredeyse duracak kadar yavaşlamadan da boşa atmaya çalışmayın. Tam duracak iken boşa atın.
    ben neredeyse duracağı zaman 1 e alıyorum sonra debraja basarak duruyorum öğle olmaz mı

Motor cb125 ace ise sıkma canını. Taş gibi motor namussuz, kolay kolay bozulmaz. Bol bol pratik yap, artçı alma. Ekipmanı eksik etme aynen devam.
    j700 bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda CB125 ACE
    Alıntı Mexico adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motor cb125 ace ise sıkma canını. Taş gibi motor namussuz, kolay kolay bozulmaz. Bol bol pratik yap, artçı alma. Ekipmanı eksik etme aynen devam.
    aynen motor sağlam ama benden önceki biraz hor kullanmış deposu hasar alıp çökmüş bide akü kapakları orjinal değil acemiliği atlatayım akü kapaklarını yaptıracağım deponunda bi çaresine bakacağım çöküğü giderirler heralde

Aspava38 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kawasaki Z250SL
    Arkadaşlar durma konusu demişken bende yeni başladım ışıklarda duracağım zaman debriyaja basıp öyle frenleme yapıyorum vitesi düşürüp 1 e alıyorum el debriyajda bekliyorum sonra ışık yanmasını bu şekilde yapmam sıkıntı olurmu ya da doğrusu nedir.

Motosikleti
    Honda CB125 ACE
    ha bide internette gördüm yokuş inerken çıktığınız viteste inmeyin yazıyordu ben bunu anlamadım arabada çıktığımız viteste iniyorduk motorda nasıl bu durum

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    yukarıda arkadaşımın dediği gibi, vitesi küçültürken aragaz verin. çok rahat geçtiğini göreceksiniz.

Alıntı diablof adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dostum ilk basta deviri ayarlayamamak normal. zamanla motorun sesinden anlarsin nerede ne olmasi gerektigini. ama tavsiyem dusuk devirli kullanma. yani 3. viteste stop edecek kadar da yavaslatma motoru. vites araliklarini zamanla halledersin.

kaldirirken olumcul olmasada devirli kalkmanin zarari olmaz. ben de ilk basladigimda yag gibi kalksin, tam devrinde kalksin bagirmasin diye ugrasiyorsum ama artik duymuyorum bile.

dusmekten bu kadar korkarsan cok yakinda dusersin. biraz akisina birak. dusmemis motorcu yoktur. henuz dusmemis motorcu vardir unutma. ben duran motorun ustunden bir taraftan diger tarafa motorun ustunden gecmeye calisirken bile motora takilip dustum ) ki yolda da dusmuslugum vardir.

umarim dusmezsin, yada cok yavas hizlarda tecrube edersin.

kolay gelsin.
    Ben 3km/h ile düştüm sıramı savdım

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:26 ----------

Az bir şey verirsin zarar. Hızın yüksek olduğu için oluyor. Büyük ihtimalle de 3-4 viteste giderken kırmızıyı görünce debriyaja basıp pat pat pat taktik maktik olmadan 1'e alıyorsun değil mi? İlk başladığımda bende öyle yapıyordum :D

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:34 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:30 ----------

Alıntı Aspava38 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar durma konusu demişken bende yeni başladım ışıklarda duracağım zaman debriyaja basıp öyle frenleme yapıyorum vitesi düşürüp 1 e alıyorum el debriyajda bekliyorum sonra ışık yanmasını bu şekilde yapmam sıkıntı olurmu ya da doğrusu nedir.
    3'te gidiyorsun mesela, debriyaja bas, hafif ara gaz ver, vitesi ufalt, debriyajı bırak, motor yavaşlar. Aynısını yine yap 1'e al. Sonra debriyaj fren. Yalnız hız-vites oranını iyi ayarla. 200'le giderken 1'e alıp debriyajı çat diye bırakma...

Aspava38 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kawasaki Z250SL
    Alıntı Monty adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Az bir şey verirsin zarar. Hızın yüksek olduğu için oluyor. Büyük ihtimalle de 3-4 viteste giderken kırmızıyı görünce debriyaja basıp pat pat pat taktik maktik olmadan 1'e alıyorsun değil mi? İlk başladığımda bende öyle yapıyordum :D
    aynen bende öyle yapıyorum taktik maktik yok bam bam bam vitesi düşürüyorum debjiyaja basıp

Alıntı j700 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ha bide internette gördüm yokuş inerken çıktığınız viteste inmeyin yazıyordu ben bunu anlamadım arabada çıktığımız viteste iniyorduk motorda nasıl bu durum
    Genel geçer bir kural değil.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)