Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Ölümden döndük

Motovento
    REKLAM ALANI
    sailor33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800 (INTERCEPTOR)
    Merhaba arkadaşlar.

Her şeyden önce umarım konu tüm arkadaşlara bir ders, öğüt niteliğinde olur.

Konuyu hatırlayan vardır belki, mitas marka lastik aldım.

Eski lastikler sökülüp yeni mitas sportforce+ lastikler takıldı.

Buraya kadar herşey normal.

Pazar günü yaklaşık 200 km lik yayla yollarına çıktık. Lastiklerin tutuşu vs mükemmel. Herşey güllük gülistanlık.

Gezi bitip Adana'ya dönüşte tam gişelere 500 metre civarı vardı sanırım. Araç sollarken motosiklet birden frenledi ve hızlı bir şekilde yavaşladı. Düşünün en sol şeritte ve arkamda bir BMW hızla yaklaşıyordu. Allah'tan sürücü durumu fark edip fren ve sağa manevra ile hem kendini hem beni kurtardı.

Gişeleri geçer geçmez sağa çektim ve buyurun karşılaştığım manzara

Fren merkezi kızaktan komple çıkmış

Normal şartlar da bunu tekeri sökmeden yerinden çıkaramazsınız ve çıkmazda.
    Sağolsun lastiği takan ustamız kızağı tam oturtmuyor. Sonuç yerinden çıkan kızak arka tekeri kitliyor.
    Eğer göbek mili kitleme esnasında dönmeye başlamasa şuan bunları yazamıyor olabilirdim.

Ustamızın hemen bahanesi de hazırdı. Teker bilyası kitlemiş ondan yerinden çıkmıştır

Yani adam tenezzül edip gelmedi bile. Üstüne üstlük tere yağı gibi üste çıkmaya çalışıyor.
    Olayın maddi yönü ayrı bir olay zaten. Teker bilyaları dağıldı. Fren diskini biraz çizmiş. Yinede ne olur ne olmaz onu da değiştireceğim.

Siz siz olun motosikletin bakımları vs bitikten sonra siz de kontrol edin

Bu da bilyaların hali
    Pisman, Mustaphalanx ve mehmetenis bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    çok geçmiş olsun. ben bu tür olayların başıma gelebileceği ihtimalini bildiğim için motosikletimde herşeyi kendim yaparım. ucuz yırtmışsınız
    enable bunu beğendi.

Motosikleti
    VFR 800 (INTERCEPTOR)
    Alıntı uzay gemisi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çok geçmiş olsun. ben bu tür olayların başıma gelebileceği ihtimalini bildiğim için motosikletimde herşeyi kendim yaparım. ucuz yırtmışsınız
    Teşekkürler. Bende sizin gibiyim. Lakin balans ayarı gerektiği için mecburen gittik.
    Önemli olan nereye gittiğin değil, seni bekleyenlere sağ sağlim dönmektir.

enxdesign - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 1198SP - "biradam binRR"
    Bende motor her bakımdan çıktıktan sonraki ilk sürüşlerde çok pimpirikli olur ve korkarak sürerim. Geçmiş olsun
    sailor33 bunu beğendi.

motorcu48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İNAZUMA keyfiii :DD
    büyük geçmiş olsun
    sailor33 bunu beğendi.

Motosikleti
    VFR 800 (INTERCEPTOR)
    Geçmiş olsun dilekleriniz için teşekkürler

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Türkiye'de ustalarin çoğunluğu işine özen göstermeyen, işine saygısı olmayan, işini sevmeyen, mesleğini hayat gailesi zoru ile yapan insanlar.

hani bir şarkı var ya " ne yaparsan yap, aşk ile yap" diye; evet dostlarım, bir işte başarıya ulaşmanın tek yolu, o işi aşk ile yapmaktır.

bu üzücü hadisede size büyük geçmiş olsun diyorum. mesleğini salt para kazanmak amacı ile yapan kalitesiz bir insan yüzünde ölümden dönmüşsünüz.

ülkede sadece ustalar değil, çoğu kişi sevmediği işi yapıyor. nitekim hayatın her alanında karşı karşıya kaldığımız bir kalitesizlik sözkonusu. kalitesizlik, verimsizlik pacalarimizdan akıyor. devlete memur olanların mesela tek gayesi kapağı bir devlet kurumuna atıp yatmak. kendim şahsen bir devlet memuru olarak birebir şahidim, çoğu memur iş yapmamak için her türlü desiseye başvuruyor. iş yükü geriye kalan benim gibi üç beş andavalın sırtına biniyor. sen orada gebersen de dönüp arkasına bakmayacak, aman bana bulaşmasın tiyniyetinde, mide bulandirici bir zihniyet mevcut.

neyse konudan uzaklaştık, her zaman işini severek yapan insanlar ile muhatap olmak lazım.
    sailor33 ve gitaristgkn bunu beğendiler.

Motosikleti
    250 X-Treme Enduro
    usta var usta var... genç, kendiside aktif motor kullanan insanlar ilk tercihimdir. 50TL fazla verir kafam rahat gezerim. bir vida yüzünden ölmeye yolda kalmaya gerek yok.

whitedeamon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MTT Y2K
    Hocam ne olursa olsun kendimizin kontrolünden ziyade motoru kime emanet ettiğimizi bilmemiz gerekir.
    sailor33 bunu beğendi.

Motosikleti
    VFR 800 (INTERCEPTOR)
    Alıntı HE1SENBERG adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    usta var usta var... genç, kendiside aktif motor kullanan insanlar ilk tercihimdir. 50TL fazla verir kafam rahat gezerim. bir vida yüzünden ölmeye yolda kalmaya gerek yok.
    Yaşlı genç mevzusu değil bu bence hokahey in dediği gibi, işini aşk ile daha doğrusu severek. Yapmak mühim olan.

Yoksa lastiği takan arkadaş bahsettiğiniz gibi genç ve motosiklet kullanan birisi.

İnsanlık hali unutmuş ya da hata yapmış olabilir diyende oldu. Ama bu konuda insanlık hali diye birşey olamaz. Yerine oturmadığı fren merkezi , sağ sinyalin 1 vidası değil unutulsun

fazil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xv250 / fz6
    Yıllar once benim de basima boyle bir sey gelmisti. Fz6 ile uzun yola cikacaktim, arka lastigi degistirttim ve yola ciktim, bir sure gittikten sonra arka lastikte bir gariplik hissettim, tak tak diye sesler gelmeye baslamisti, geri de donemezdim artik. Neyse ki varacagim yere fazla hizli gitmemeye calisarak vardim, ve arka tekerlegi soktum. Megerse usta lastigi takarken arka tekerlek saftinin icine giren iki adet kucuk boruyu takmayi unutmus.
    Arka tekerlek rulmanlari yolda dagilmis, ustayi arayip borulari yollamasini soyledim, kargoyla yolladi, yeni bir cift rulman aldim. Ustaya da fazla bir sey demedim. Ne diyebilirdim ki.

Ne kadar gicik olsalar da ustalarin basinda durmak sart. Ya da kendi isinizi kendiniz yapin.
    sailor33 bunu beğendi.

Emreerol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R 1250 GSA
    Çok geçmiş olsun. Bakım kağıdı, fişi faturası var mı yapılan işlemin? Varsa açın dava sürünsün biraz.

Motosikleti
    VFR 800 (INTERCEPTOR)
    Alıntı Emreerol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok geçmiş olsun. Bakım kağıdı, fişi faturası var mı yapılan işlemin? Varsa açın dava sürünsün biraz.
    Maalesef.

Sürünmeden ziyade herhangi bir sonuç alacağımı sanmıyorum. Hırsızın bile serbest kaldığını düşünürsek.

geçmiş olsun. o ustaya tam da hakettiği dilden bir cevap vermeli bence.. bir daha kontrolsüz iş yapmaması için

Motosikleti
    kuba cg-100
    çok geçmiş olsun. 1-dişli değisiminden sonra aynısı benimde başıma geldi hareket eder etmez erken fark ettim kurtulduk.
    2- fabrikada arka kaliper sağlam takılmamış civatalar gevşekmiş 2 zaatlik yolculuğun sonunda şehir içinde 30 km hızlarda kaliper yerinden çıktı ve janta dolandı sadece şanslıydım.. dikkat dikkat.

Motosikleti
    Tracer 900
    Geçmiş olsun..

dava edeceksiniz böylelerini girsin yatsın bikaç ay aklı başına gelir!

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:08 ----------

Alıntı sailor33 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Maalesef.

Sürünmeden ziyade herhangi bir sonuç alacağımı sanmıyorum. Hırsızın bile serbest kaldığını düşünürsek.
    bu düşünce yanlış. Medyanın genel yansımasına bakarak bu tarz kararlar vermeyin. Örneğin atıyorum günde 3 hırsızlık vakası oluyor. 2 si tutuksuz yargılanırken biri 10 yıl yiyebiliyor. Bu tarz durumlarda bişey olmaz diyenlerin sayısı yüzünden yasalar amacına ulaşamıyor tabi siz bilirsiniz...
    sailor33 bunu beğendi.

Motosikleti
    VFR 800 (INTERCEPTOR)
    Alıntı ee85 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dava edeceksiniz böylelerini girsin yatsın bikaç ay aklı başına gelir!

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:08 ----------

bu düşünce yanlış. Medyanın genel yansımasına bakarak bu tarz kararlar vermeyin. Örneğin atıyorum günde 3 hırsızlık vakası oluyor. 2 si tutuksuz yargılanırken biri 10 yıl yiyebiliyor. Bu tarz durumlarda bişey olmaz diyenlerin sayısı yüzünden yasalar amacına ulaşamıyor tabi siz bilirsiniz...
    Dediğiniz de haklısınız.
    Ben tam anlatamadım aslında.

Elimde lastik montajı yapıldığına dair bir belge olmadığı için sonuç alamayacağımı belirtmek istedim.
    Şuan dava açsam elde yazılı resmî bir belge olmadığından,adam ben takmadım, bu adamı da tanımıyorum dese işin içinden çıkar.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Allah korumuş, gerçekten şakaya gelmeyecek büyük bir hata yapmış.

Bir daha o sözde "ustanın" dükkanının önünden bile geçmenizi tavsiye etmem.

Böyle bir kusurda "insanlık halidir, olur" denemez. Yapılan hata ölümle sonuçlanabilecek bir hata.

Bende lastik değiştirme işinde mümkün olduğunca ustanın ensesinden ayrılmıyorum. "Ustam izleyem seni de birşeyler öğreneyim bende, sen yap işini bana aldırma" diyip hemen arkasında durunca biraz daha özen gösteriyorlar ister istemez

Allahtan gittiğim yerin sahibi kendisi de motorcu, ustası da bu işlerden çok iyi anlayan ve özenli çalışan biri de şu ana kadar bir sorun yaşamadım.

Motorun geri kalan bakımlarını ve kontrollerini kendim yapabiliyorum zaten.

Motosikleti
    VFR 800 (INTERCEPTOR)
    Alıntı SuleymanE adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Allah korumuş, gerçekten şakaya gelmeyecek büyük bir hata yapmış.

Bir daha o sözde "ustanın" dükkanının önünden bile geçmenizi tavsiye etmem.

Böyle bir kusurda "insanlık halidir, olur" denemez. Yapılan hata ölümle sonuçlanabilecek bir hata.

Bende lastik değiştirme işinde mümkün olduğunca ustanın ensesinden ayrılmıyorum. "Ustam izleyem seni de birşeyler öğreneyim bende, sen yap işini bana aldırma" diyip hemen arkasında durunca biraz daha özen gösteriyorlar ister istemez

Allahtan gittiğim yerin sahibi kendisi de motorcu, ustası da bu işlerden çok iyi anlayan ve özenli çalışan biri de şu ana kadar bir sorun yaşamadım.

Motorun geri kalan bakımlarını ve kontrollerini kendim yapabiliyorum zaten.
    Semtine bile uğramayı düşünmüyorum.
    Dediğiniz gibi şakası olan bir hata değil.

Belki çok iyi bir ustadır ama böyle bir hata tüm iyi görüşleri bitirir bende.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)