Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

scooter varyator bagası (tahrik ağırlığı) seçimi için yardım

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200 NS 2016
    Hyosung MS3-250 model 250 cc maxiscooterım var. Motorum kalkışta biraz titriyor ve önümüzdeki hafta varyator temizliği yaptıracağım. hazır yaptırmışken varyator bagalarını da değiştireyim diyorum ama motorumun orjinalindekilerin ağırlıklarını bilmiyorum. acaba kaç gr lık baga almalıyım?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    freewill - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Burgman 400 Youtube: Sucuk Ekmek MotoVlog
    titreme olayı bagadan değil debriyajdan kaynaklanıyor bilginiz olsun. bagaların titreşime etkisi çok azdır. Bagaların kaç gr olduğunu servisten öğrenebilirsiniz. Ağır baga alırsanız kalkışınız düşer ama son hızınız artar ayrıca yakıt tasarrufu yaparsanız. Hafif takarsanız kalkışınız daha seri olur ama son hızınız düşer. Yakıt tüketimi de bir miktar artar.
    alperheper bunu beğendi.

Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200 NS 2016
    cevap için teşekkürler. konuda da yazdığım gibi bagaları sadece hazır varyatörü açtırmışken değiştireyim dedim yoksa titreşimin onlardan kaynaklanmadığının farkındayım. titreşim sanırım varyatör temizliğinden sonra kesilecektir.

freewill - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Burgman 400 Youtube: Sucuk Ekmek MotoVlog
    evet ama 2-3000 km sonra tekrar başlayacak. Hele ki şehir içi kullanıyorsanız bu rakam yarıya düşecektir.

arda4 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı notyetktu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hyosung MS3-250 model 250 cc maxiscooterım var. Motorum kalkışta biraz titriyor ve önümüzdeki hafta varyator temizliği yaptıracağım. hazır yaptırmışken varyator bagalarını da değiştireyim diyorum ama motorumun orjinalindekilerin ağırlıklarını bilmiyorum. acaba kaç gr lık baga almalıyım?
    internette baga ağırlıkları mevcut. El atmışken varyatör tırnaklarını da değiştir derim.

https://beedspeed.com/html-pages/var...ghts-chart.htm

Eğer bulamazsan çıkan bagaları hassas terazi ile ölçersin. 8 baga varsa 11g civarı 6 baga varsa 18g civarı olması lazım. Kumpasla da çapını ve genişliğini ölçersen kolayca baga bulursun. Mesela PIAGGIO X9 250'da ölçü 23mm X 18mm

125'lik scooterlerda 12g ila 14gram arası bagalar kullanılabiliyor. Yani illa birebir aynı gramajda olmasa da olur. Ha ne var fazla olursa yüksek süratte düşük devirli çalışır ağırlık az olursa yüksek süratte yüksek devirde çalışır. Ha belki biraz daha çabuk hızlanabilir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:01 ----------

Alıntı freewill adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    titreme olayı bagadan değil debriyajdan kaynaklanıyor bilginiz olsun. bagaların titreşime etkisi çok azdır. Bagaların kaç gr olduğunu servisten öğrenebilirsiniz. Ağır baga alırsanız kalkışınız düşer ama son hızınız artar ayrıca yakıt tasarrufu yaparsanız. Hafif takarsanız kalkışınız daha seri olur ama son hızınız düşer. Yakıt tüketimi de bir miktar artar.
    Aşınmış bagalar da (silindir formu bozulmuş ve takılma yapan) titreşimi ciddi ölçüde artırıyor. Tecrübeyle sabittir.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)