Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Hangi Motor Yağı

Motovento
    REKLAM ALANI
    barismanco - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Ninja 250R
    Merhaba arkadaşlar. Motorum Kawasaki Ninja 250R (2012 model)

Motul Motosiklet Yağı - 7100 4T 10W40 = 52TL ( 1L fiyatı )
    Putoline Motosiklet Yağı NanoTech4+ 10W40 = 65TL ( 1L fiyatı )

Şimdi bu iki yağda tam sentetik ve araştırmalarıma göre en iyi en kaliteli 2 yağ bu.

Benim motorum için tavsiye edilen yağ ise :

Castrol Power 1 Motosiklet Yağı 4T 10w40 = 25TL ( 1L fiyatı )

Şimdi öncelikle şöyle bi iki sorum var kafama takıldı araştırdım bulamadım burada tecrübeyle sabitlenmiş yorumlarınızı merak ediyorum.

1-) Benim motoruma motul veya putoline en kaliteli tam sentetik yağlarını koysam motoruma bir sıkıntısı olur mu ? Motoru aşar mı bu yağlar ?
    2-) Sizce zararı olsun olmasın hangi yağı koymamı tavsiye edersiniz tam sentetik en iyi yağları mı yoksa motorum için tavsiye edilen yağı mı ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Ros1n2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Superduke
    Bende aynı motosikleti kullanıyorum. Arada bir piste çıkıp gazlayan birisi olsam kesinlikle 7100 kullanırdım ama o imkanım olmadığı için 5100 kullanıyorum. Normal kullanımda yeterde artar bile. Motorcu muhabbetide zx6r da 5100 kullanıyor arada piste çıktığı halde.. Son degisimde speedol power street koydum oda motulu aratmadı hatta vites degisimleri yumusadı. Bence motosikletine uygunsa ve ester katkısı varsa her yağ kullanılabilir.

Romedon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Ninja ZX-636,Bajaj PULSAR 200 RS
    Castrol 10w50 racing kullanıyorum öneririm.Hata konu açmıştım. Herkes bayağı övmüştü

Motosikleti
    Kawasaki Ninja 250R
    Alıntı Muhammett adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende aynı motosikleti kullanıyorum. Arada bir piste çıkıp gazlayan birisi olsam kesinlikle 7100 kullanırdım ama o imkanım olmadığı için 5100 kullanıyorum. Normal kullanımda yeterde artar bile. Motorcu muhabbetide zx6r da 5100 kullanıyor arada piste çıktığı halde.. Son degisimde speedol power street koydum oda motulu aratmadı hatta vites degisimleri yumusadı. Bence motosikletine uygunsa ve ester katkısı varsa her yağ kullanılabilir.
    Hocam speedol'un ester sentetik olanını mı koydun kabi mavi olan ?

ryangt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    putoline iyi midir
    yada 7100 fazla mıdır
    sorularına gerek bırakmayacak ürünü koy, rengide yesil

Motosikleti
    Kawasaki Ninja 250R
    vent vert nedir hocam ya :D hiç güvenilir gelmiyor nedense :D

ryangt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    elf?
    motogp - sbk - supersport

Kenan ve Toprak'ın ana sponsorudur ve bu yağı Kawasakiye özel ürettiler.

Ros1n2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Superduke
    Speedol power street 10w40 modeliydi evet ester sentetik. Litresini 20tl'den aldım :D

Motosikleti
    Kawasaki Ninja 250R
    Alıntı ryangt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    elf?
    motogp - sbk - supersport

Kenan ve Toprak'ın ana sponsorudur ve bu yağı Kawasakiye özel ürettiler.
    bilmiyordum hocam ben bunları dur bi araştırayım edeyim iyice o zaman

IRau - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    ben normalde xmax için 5000 serisi kullanıyordum ilk defa r25 için 7100 motul aldım harika

Erdost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ZONTES 350 T2
    Motul 5100 kullandım
    Ipone kullandım
    Şimdi Putoline kullanıyorum

Sıralama yaparsam

Motul en dandiğiydi
    Ipone güzel bir yağ
    Putoline çok daha iyi bir yağ

Bu yağların hepsi aynı vizikoziteye sahip tam sentetik yağlardı.

Motosikletler de şanzıman ve motor aynı yağ ile yağlama yaptığından dolayı, kaliteyi anında hissediyorsun.Böyle olmasa şanzıman yağını ayrı kullansan yağ çok önemli değil.Gereken şartları sağlayan tüm yağlar kullanılabilir.

ardacik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Putoline nano tech alma parana yazik. Cunku 16 / 17 bin devir ceviren motorlar icin uretilmis bir yag ve dunyada tek. Ben putoline estertech 10 40 kullaniyorum suan cbf 1000de memnunum bundan once yari sentetic ipone kullaniyorudum 2500 km sonra vitesler sertlesti. Ben bu ipone u cbr 250 r da kullaniyodum cok memnundum 3 binde bir deistiriyodum. Ama tabikide karar senin 7100 guzel yag bende cok dusundum 7100 mu alsam yoksa putoline mi diye. Putoline den yana kullandim secimimi memnunum.

rebirth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    castrol al.
    motorunun kullanma klavuzunda önerilen yağ performans seviyelerini karşılıyordur.
    API SJ/SL JASO MA/MA2 bunlar genelde önerilen değerler. Castrol bunları karşılıyor.
    Castrolün ucuz olmasının en önemli sebebi türkiyede üretilmesi, ayrıca piyasaya da hakim. Ucuz diye adi sanmayın. Ben castrol tavsiye ederim.

Bthndmrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    PCX150
    Pcx de kullandıklarım sırasıyla
    İpone
    Shell
    İpone
    Motul 5100
    Repsol ün bi yağı.
    En güzeli repsol motor sessizleşti ve yumuşadı. Titreşim de fark yok.
    Repsolden sonra ise motul 5100 güzeldi.

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Toptanda Castrol daha pahalıydı diye hatırlıyorum. Ya da bıraktığı para, motula gore daha azdı. Fiyat olarak bakmamak lazım bu yüzden.
    Ben çok da takmıyorum kafama yağ işini. Önemli olan doğru kalınlıktaki yağı kullanmak ki bu da ninja için 10-40 tır. Ucuz olanı alın, gerekirse erken değiştirin-ki gerek yok-. Erken değiştirseniz bile daha uyguna geleceğinden her türlü daha sağlıklı olur.

bumbala - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT 07
    Putoline yağını AEA övüyor. Fakat, yurtdışı sitelerinde yemeklik yağdan farklı olmadığı yazıyordu. Motulden vazgeçme bence.

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Kaç km'de bir yağ değiştiriyosunuz bilmem ama motoru aşırı zorluyosanız makul fiyatlı kaliteli bir yağ kullanıp 2000km'de bir yağ değiştirmenizi tavsiye ederim. Litresi 40 liralık yağla 80 liralık yağ arasında aman aman bir koruma farkı yok ancak eski, kirli yağın motora olumsuz etkileri çok.

Motosikleti
    Kawasaki Ninja 250R
    Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kaç km'de bir yağ değiştiriyosunuz bilmem ama motoru aşırı zorluyosanız makul fiyatlı kaliteli bir yağ kullanıp 2000km'de bir yağ değiştirmenizi tavsiye ederim. Litresi 40 liralık yağla 80 liralık yağ arasında aman aman bir koruma farkı yok ancak eski, kirli yağın motora olumsuz etkileri çok.
    Yaklaşık 1500-2000 km arası yağımı değiştiriyorum. Yani 1500kmyi devirince hadi şunun yağını değiştirelim diyorum artık işten güçten ne zaman denk gelirse 1500-2000 arası değişiyor o yağ. Motoru çok sık bir şekilde yüksek devirlerde kullanıyorum. İşte bilirsiniz Türk kafasını hani motor ne sunuyorsa faydalanacaksın sonuna kadar diye benimki de o hesap. O yüzden kaliteli bir yağ kullanmak istiyorum. bi yağ 30 lira diğer yağ 60 lira aradaki 30 liralık fark gözüme hiçbirşey gibi geliyor o yüzden parada sıkıntı yok. birde motora bakım yapmak olunca mesele altımdaki motorun değeri ne olursa olsun en iyi en kaliteli bakımı yapmak istiyorum fiyat gözetmeksizin. Benim asıl merak ettiğim şey atıyorum putolinin en iyi yağı olan nanotech+ full sentetik katkılı yağını kullansam motoruma zarar verirmiyim ? Çünkü motorum için önerilen yağ yarı sentetik bir castrol.. Birde yukarıda arkadaşın önerdiği vent vert elf kawasaki yağı var onu da araştırdım oda çok iyi ama değerleri 10w-50. Benim motorum için önerilen değerler 10w-40 bu fark bi sorun yaratırmı diye düşünüyorum ? Üstelik kawasaki ile ortak üretilmiş bir elf yağı ve altında her kawasaki için önerilir yazıyor.. Kısacası ben fiyat gözetmeksizin motoruma en kaliteli hangi yağı kullanabilirim motorum için en iyisi hangisi olur onu öğrenmeyi umuyorum.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı barismanco adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yaklaşık 1500-2000 km arası yağımı değiştiriyorum. Yani 1500kmyi devirince hadi şunun yağını değiştirelim diyorum artık işten güçten ne zaman denk gelirse 1500-2000 arası değişiyor o yağ. Motoru çok sık bir şekilde yüksek devirlerde kullanıyorum. İşte bilirsiniz Türk kafasını hani motor ne sunuyorsa faydalanacaksın sonuna kadar diye benimki de o hesap. O yüzden kaliteli bir yağ kullanmak istiyorum. bi yağ 30 lira diğer yağ 60 lira aradaki 30 liralık fark gözüme hiçbirşey gibi geliyor o yüzden parada sıkıntı yok. birde motora bakım yapmak olunca mesele altımdaki motorun değeri ne olursa olsun en iyi en kaliteli bakımı yapmak istiyorum fiyat gözetmeksizin. Benim asıl merak ettiğim şey atıyorum putolinin en iyi yağı olan nanotech+ full sentetik katkılı yağını kullansam motoruma zarar verirmiyim ? Çünkü motorum için önerilen yağ yarı sentetik bir castrol.. Birde yukarıda arkadaşın önerdiği vent vert elf kawasaki yağı var onu da araştırdım oda çok iyi ama değerleri 10w-50. Benim motorum için önerilen değerler 10w-40 bu fark bi sorun yaratırmı diye düşünüyorum ? Üstelik kawasaki ile ortak üretilmiş bir elf yağı ve altında her kawasaki için önerilir yazıyor.. Kısacası ben fiyat gözetmeksizin motoruma en kaliteli hangi yağı kullanabilirim motorum için en iyisi hangisi olur onu öğrenmeyi umuyorum.
    10w40 diyorsa 10w50 kullanmayin. Buyuk ihtimal sorun cikarmaz ama avantaji olmayacagi kesin. Motoru zorluyorsaniz sentetik kullanin.

Marka o kadar da cok onemli degil. Bilinen iyi marka bir sentetik yag isinizi gorur. Cok kasmaya gerek yok.

Hic bir markanin beceremedigi ama sadece X yaginin muhtesem yaptigi hic bir sey yok. Ama sentetik yagin daha iyi oldugu kesin.

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Alıntı barismanco adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben katkılı benzini yağı pek sevmiyorum açıkçası. Sürekli 10 bin devir üzeri çeviren motorlar için tek tavsiyem üreticinin tavsiye ettiği standartlara uygun viskozitede yağ kullanılmasıdır. Yüksek devirli motorlar için çok önemli.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)