Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

2016 KTM RC 390 İkinci Kez Blok Kitledi

Motovento
    REKLAM ALANI
    levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı matrax33 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam motorun blok patlamış sen yatak yorgandan bahsediyon kol dağılınca bloğu patlatmış. o tasarımsal hasar indirgeme zımbırtısı motorsikletlerde muhtemelen yok. ben nerde kol dağıtan motor görsem en iyi ihtimalle pistonu-silindiri çizmiş.

Bu arkadaş gibi motorun sınırlarındayken ( tam vites - tam devir ) dağılan kol, bloğu patlatmadan bırakmaz.
    arkadasin son arizasi blok kilitme olayi,patlama vs yok,gelelim zimbirti olayina o zimbirti olmasa mekanik veya motor arizasi durumunda seyir halindeyken motor kafana gecerek altindan kayip gider,ne oldugunuda anlayamazssin adamlar boşuna kafa yorup ar-ge calismasi yapmiyorlar,yoksa aman zaten piston dagilacak birak kranki´da dagitsin,dişliyide parcalasin,yok oyle dunya,zaten yuksek devirde veya redline da ani vites kucultme vs.bahsettigin arizalar kacinilmazdir bu sekilde bir kullanima zirh celigi bile dayanmaz.yaptigim yorum sadece bu olay icin degil genel gecer durumlar icindir.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    matrax33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 400 sxc
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadasin son arizasi blok kilitme olayi,patlama vs yok,gelelim zimbirti olayina o zimbirti olmasa mekanik veya motor arizasi durumunda seyir halindeyken motor kafana gecerek altindan kayip gider,ne oldugunuda anlayamazssin adamlar boşuna kafa yorup ar-ge calismasi yapmiyorlar,yoksa aman zaten piston dagilacak birak kranki´da dagitsin,dişliyide parcalasin,yok oyle dunya,zaten yuksek devirde veya redline da ani vites kucultme vs.bahsettigin arizalar kacinilmazdir bu sekilde bir kullanima zirh celigi bile dayanmaz.yaptigim yorum sadece bu olay icin degil genel gecer durumlar icindir.
    arkadaş blok kitleme olarak tanımlamış olabilir arızayı. Motorcu jargonunda da kol çıkartmak deriz. motorun arızası biyel kolunu ( biz krank kolu diyoruz ) dağıtıp bloğu patlatması. kol bloğu kırıyor. fotorafları var. sen görmemişsin galiba.

Benim söylemek istediğim kol dağıtan motorlarda ekstra hasarlar kaçınılmaz. civata kırılmasıyla bilya dağıtmayla tatmin olmuyor bu. en kestirmeden piston-silindiri bozuyor. ben senelerce motor tamirciliği yaptım. gördüklerim karşılaştıklarım bunlar.

bilya dağıtmaya yakın koldaki boşluk ses yapar, eğer anlayabilirsen motoru hiç çalıştırmadan söker değiştirirsin kolu ve bilyaları. Onun haricinde kol bozulursa hasar vermeden bırakmaz.
    Yunus Özbek bunu beğendi.

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Olaya gel kullanıcıyı hatalı bulanlar çıktı. Ya holiganlık buralara kadar geldi yada ktm çalışanı falan başka türlü açıklaması zor.

Bende sadece burada duymadım bu olayı sırf bu forumda 4. okuduğum konu olması lazım.

Salurbey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Streettriple 765
    Şu ktm'ye bir türlü,ısınamadım. Beni uzaklaştıran birşey var. Rc duke hepsi. Nryse,geçmiş ve hayırlı olsun.

Kullandığın motorun motor bloğu 20-30 senedir piyasada kullanılmış kendini kanıtlamış motor bloğudur. ktm'nin bir çok modelinde kullanılmakta.

Yeni taze icad olsa desek ki bunu yapamamışlar kronik sıkıntıları var.
    20-30 sene mi?

Ktm'nin 390'lık bloğu Avrupa'da A2 ehliyet yasasının çıkması ile birlikte geliştirildi ve 2012 yılında kendi tarihinde ilk kez olarak hint-avusturya iş birliği ile 2012'de Duke modeli üzerinde Milano'da fuarda tanıtıldı. 2013 yılında da piyasaya çıktı.

Bu emisyon ve performans değerleri ile hiç bir motor firması 20-30 yıllık blok teknolojisi kullanamaz.

Sokollu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    La olm bu konu niye hortlamis diyordum ki

Guya telafi edilen motorda, ikinci ayipli urun cikmasi . Neyseki makineden kurtulmak icin vesile olduguna yaramis.

Genelde hep marka ve distributor hakkinda konusulmus ama buyuk gecmis olsun diyorum, kaza yapmadan iki kitlemeyi de atlatmissiniz. Umarim bir daha ayni korkuyu yasamazsiniz.

Arkadas da gelmis diyor ki 5ten 3e cekiyorsunuz ondan olmusur filan

Umarim kisa surede yeni ve icinize sinen bir makineyle iki tekere donersiniz.

acemi60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha X-City 250
    birader 2 adet ktm'ye kol çıkarttırabildiğine göre vites çakıyosun bence. başka izahı yok. hadi 1 tanesi imalat hatalıydı. 2. sıkıntı sende olduğunu gösteriyor. 5. vitesten motoru 3 e falan almaya çalışıyosun sanırım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:40 ----------

biraz daha detaylı gireyim mevzuya.

Biyel kolu civatası kırma dediği nane bizim halk arasında

krank kolu dağılması demektir.

kran kolunu dağıtmak için;

1- Motor çok uzun kmlerce kullanılmıştır. bilyaları dağılır akabinde kol dağılır. en iyi ihtimalle sadece silindir-pistona zarar verir.

2- Motor yeni toplanmıştır. Usta dalgındır kol kepliyse civatasını sıkmayı unutur. kol dağılır motor dağılır blok dağılır.

3- 5. vites max devirden ani vites düşürülmesi sonucu olur. kol dağılır motor dağılır blok dağılır.

bu sebepler haricinde 8000 km de kol dağıtmak en kalitesiz çinlilerde bile zorlu iştir.

2 adet kol çıkartabildiğine göre ben sorunun sende olduğunu düşünüyorum.
    Adam "25 bin km. Çinli kullandım sorunsuz" diyor. Sen hala savunma kurmaya çalışıyorsun. Çinli motorlar yukarıda yazdığın tuhaf şeylere karşı şerbetli mi?

Alıntı Coach_k adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sen diyorsun ki :

"Şahsi fikrim bakım aralıkları çok uzun "

Koskoca KTM sana sorup bakım aralıklarını belirlese aslında hiç sorunun kalmazdı

KTM ile hazır ilişkileri geliştirmişken, fabrikaya gidip diğer aksaklıklarıda düzeltsen diğer kullanıcılara faydan olur

Bak, daha " anlamlı " bir yorum oldu
    Bu veciz ifadelerden sonra KTM kullanıcıları erken servise girmeye cesaret edemez.

Geçmiş olsun önemli olan size birşey olmamış olması
    bu durum ;
    hafizan allah tem'de 100 KM gibi akan ama yogun akan bir trafikte orta,sol şerit falan olsa neler neler olabilirdir.

Burada paylaşım yapıp akıl sahiplerini de uyarmış olmanız ,içinde teşekkürler.

Şuan ki motorumu almadan önce DUke390 bakmıştım görüntüsünü sevsem de test ettigimde çok hart-hurt sesini falan sevememiştim ,sizin paylaşımlarınızdan sonr iyi ki de almamışım diyorum .
    Şimdi almış olsam arıza çıkarmamış bile olsa hep bir tedirgin sürerdim..

brooklynnn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yeşil fıstık 300
    Hafif olsun diye parçadan çalmışlar diyen arkadaşa katılıyorum
    Gazlaması cok zevkli
    Problemler zevkin önüne geçebiliyor.

Coach_k - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xciting R
    " Cevap verme tenezzülünde bulunarak hata yaptım zaten "

Sesli güldüm

Sen çok iyi bir sürücüsün, çok tecrübelisin, sen "herşeyi çok biliyorsun "

Aynen bu kafayla devam et,

Allah selamet versin,
    Straights are for Fast Bikes, CORNERS are for FAST RIDERS !

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    5'ten 3'e atılsa bile bu motorda kaydırmalı debriyaj yok mu?
    Kaydırmalı debriyajın zaten görevi böyle sorunları engellemek değil mi?

Motosikleti
    CBR 250R 2016 (S) - NC 750X 2017
    Alıntı Coach_k adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İlk konuda zaten görüşlerimi belirtmiştim
    Küçük sorunları çok büyüttüğüne dikkat çekmiş birazda kullanıcı dostu bir makine almanı önermiştim

Hayat herşeyi tekbaşıba tecrübe edecek kadar uzun değildir. Diğer insanların tecrübelerinden kendine bir şeyler katabilirsen senin için iyi olur.

7500km de bakım aralığı gelen motoru neden 4500 de bakıma soktuğunuda anlamış değilim. Bunun titizlik ile motorumu çok seviyorum muhabbetiyle alakası yok. Bakım aralığı ne zaman gelirse o zaman makine bakıma sokulur.... kafana göre canın isteyince yağını & suyunu değiştirmemelisin.
    Ben paylaşayım, yeni alacağın aletin motor bloğunu eline almadan uyarımı yapmış olayım.

Biyel kolunu ben mi kırdım şeklinde cevap yazmana gerek yok. Elbette sen kırmadın.
    Motorun yağını bakım tarihinden önce değiştirmen senin yararınadır. Yağın kullanım ömrü vardır ve bir anda bitmez malumunuz. İmkanınız varsa erken değişmek iyidir. Honda da 6000 km bakım aralığı olan bir motora 3000 de bir gelip yağ değişebilirsiniz, bu motorunuz için iyi olur deniliyor.

acemi60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha X-City 250
    Bajaj bile Bursa'da motor kitleyen kullanıcısına yeni motor vermemişmiydi yahu? Parasını da biraz keserek vermişler adamın. Gerçi arkadaş yeni motor almayı kabul edermiydi? Herhalde etmezdi.

oialdemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XMAX 250
    Alıntı *Heka adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

Bildiğiniz üzere motosikletim RC 390 blok patlatmıştı.
    Uzun uğraşlar ve saçma diyaloglar neticesinde 1500 TL fark ile yeni motosikletimi teslim almıştım.

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Linkini paylaştığım konuyu incelemeniz şu an da paylaşacaklarımı daha iyi kavrayabilmenize yardımcı olacaktır. Bu hususu göz önünde bulundurarak paylaşacaklarımı okumanızı diliyorum.

İlk RC'de yaşadığım tüm problemleri yeni teslim aldığım RC'de de yaşıyordum ve bu beni çok üzüyordu.

- Vites göstergesinin stabil çalışmaması

- Benzin göstergesinin stabil çalışmaması

- Plastik aksamdan gelen rahatsız edici düzeydeki sesler

- Karenajların bağlantı noktalarından kırılması

Hatta bir gün yakın arkadaşım ''la olm aynı sorunları hepsi bunda da çıktı bu da blok patlatmasın ** '' demişti, gülüp geçmiştik.

Benzin ve vites göstergesi ile ilgili durumu servise bildirdim ve garanti kapsamında gerekli işlemlerin yapılacağı iletildi.

Velhasıl kelam bir gün arkadaşıma otomobil satın almak için servisin bulunduğu ilçeye yolum düştü, servisin bana uzaklığı 130 KM bu arada.

Arkadaşım arkada ben önde ilçeye gittik, otomobili satın aldık.

Buraya kadar gelmişken motosikleti bakıma sokayım dedim, gittik servise.

KTM RC 390'ın bakım aralıkları her 7500 KM'de bir.

Motosikletim de 4400 KM'de herhangi bir bakım yaptırmak zorunda değilim, titiz bir kullanıcı olduğum için motosikletim ile ilgilenmeyi seviyor yemiyor yediriyor içmiyor içiriyorum.

Yağ ve yağ filtresi değişimi yapılıp, zincir temizlenip yağlanıyor ve yola çıkmaya hazırım.

Servisten ayrıldıktan 5,4 KM sonra, 130-140 km/h ile seyir halinde iken motor kitliyor ve bir şekilde herhangi bir kazaya karışmadan motosikletten düşmeden durabiliyorum.

Servisi arayıp durumu izah ediyorum ve motosikleti almaya geliyorlar.

Belirtmek istediğim bir husus var, yaşadığım problemlerin kesinlikle servis ile alakası yoktur, servisin müdahale edebileceği bir noktadan kaynaklanan hiç bir problem yaşanmamıştır. Sorun tam olarak motosikletin kendisindedir.

Bir gün sonra motosiklet serviste açıldı ve gerekli incelemeler yapıldı.

5-6 gün sonra bir mail geldi.

Biyel kolu civatası kırılmasından dolayı yaşanan bu sorunun sorumlusu benmişim!
    Motosikletin şanzıman kısmı hariç her yeri dağılmış durumda, blokta da çatlamalar mevcut.

Biyel kolu nedir? Tıklayın!

Hemen ilgili kişiyi aradım ve uzun bir görüşme yaptık, daha doğrusu ben konuştum o dinledi.

Arkadaşlar yaşadıklarımın tamamını burada paylaşabilmem mümkün değil, yaşadığım gerginlikler ve tutarsız görüşmeler o kadar çok canımı sıktı ki anlatamam.

Düşünün yaşanan problem benden kaynaklı ama firma bir kereye mahsus olmak üzere problemi garanti kapsamında ücretsiz olarak onarım yoluyla çözmeyi kabul ediyor? Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu?
    Resmen dalga geçiyorlar benimle.

İlgili kişiye söylediklerimi aynen paylaşıyorum;

''Ben kimim de siz benim motosikletimi ücretsiz onarım yapıyorsunuz? Madem bu sorunun kaynağı kullanıcı neden gönderdiğiniz mailde ücretsiz onarım yapabileceğinizi söylüyorsunuz, yazarsınız oraya kullanıcı kullanımından dolayı problem yaşanmıştır yaklaşık 10000 TL hasar söz konusudur onayınız durumunda ücretli onarım yapılacaktır aksi takdirde aracınızı servisten alabilirsiniz yazarsınız olur biter, keriz mi sizin şirketiniz yoksa ben mi aptalım sanıyorsunuz?''

Ardından isteğimi belirttim;

''Bir şekilde bu motosikletin ücretini tarafıma iletirsiniz, ister onarım yapar satarsınız parasını verirsiniz, isterseniz sıfır motosikleti satar parasını verirsiniz ya da bana direk ücret iadesi yaparsınız gerisi beni bağlamaz.''

3 gün sonra iletişime geçtiğimde aldığım teklif şu oldu;

Motosikletinizi 20000 TL karşılığında satın almak istiyoruz(X kişisi için), sizin içinde uygunsa işlemlere başlayalım?

Tabi ki de hemen kabul ettim ve lanet olası motordan kurtuldum!

Demem o ki,

Spormoto Distribütörlüğünde KTM pişmanlıktır.

Spormoto profesyonellikten uzak, tüketici düşmanı, çözüm üretemeyen, Türkiye'ye yakışır bir firmadır.

Tüketicisini aptal yerine koyabilen, bilinçsiz ve yeterli bilgiye sahip olmayan tüketicisini öpen, sevgilerini çekinmeden ileten bir firmadır.

Mağduriyetim bir şekilde giderilmiş olmasına rağmen yaşadıklarımı sizlerle paylaşıyorum, biraz geç oldu çünkü iş ve okul yoğunluğumdan dolayı vakit bulamamıştım.

Yorum sizlerin...
    İkinci kez böyle bir durum yaşaman beni çok üzdü Heka umarım. Bundan sonra istediğin bir motosiklete kavuşur. Kronik bir soruna ya da ayıplı bir mala denk gelmeden motosiklet serüvenine devam edersin. Bunlar Hevesini kırmasın.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:38 ----------

Alıntı acemi60 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bajaj bile Bursa'da motor kitleyen kullanıcısına yeni motor vermemişmiydi yahu? Parasını da biraz keserek vermişler adamın. Gerçi arkadaş yeni motor almayı kabul edermiydi? Herhalde etmezdi.
    Bir kez aldı çocuk zaten bir kez daha almasın

K121L - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bir sonraki düşüncelerimden biri KTM Duke 390 dı hemen üstüne bir çizik atalım
    Sizi tebrik ederim mantıklı kararlar doğrultusunda zorla da olsa güzel bir sonuç almışsınız.
    Benim başıma gelse sinirden balyozla motora girişirim , benzin döküp KTM bin önünde yakar fırsattan istifade ateşin üstünden atlar kendimi mutlu ederim ;)

Motosikleti
    Mondial 100 Kh 2006. Honda CBF 150 2017
    Büyük stres yaşamışsınız geçmiş olsun. Çok önemli değil yine de, başka motor alıp keyfinize bakarsınız

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Abs, kaydırmalı debriyaj, Rosso 2... Daha ne olsun?
    zekeriyaimam bunu beğendi.

omeraydin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 690smc-R
    Arada bir olur öyle şeyler

matrax33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 400 sxc
    Alıntı sanausbe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    20-30 sene mi?

Ktm'nin 390'lık bloğu Avrupa'da A2 ehliyet yasasının çıkması ile birlikte geliştirildi ve 2012 yılında kendi tarihinde ilk kez olarak hint-avusturya iş birliği ile 2012'de Duke modeli üzerinde Milano'da fuarda tanıtıldı. 2013 yılında da piyasaya çıktı.

Bu emisyon ve performans değerleri ile hiç bir motor firması 20-30 yıllık blok teknolojisi kullanamaz.
    dukelerdeki motor bloğu lc4 motor bloğudur. araştırabilirsiniz ne zaman üretildiğini. duke modeli 2012 de piyasaya sürülmüş olabilir ama motor bloğunun prototipi yeni geliştirilmiş değil. yılların birikimiyle aynı motor bloğu üzerinden geliştirerek piyasaya sürüyorlar. yani 30 sene önceki teknolojisiyle aynı motoru farklı şasi üzerine bindirip sürmüyolar piyasaya. aynı durum bir çok marka da da geçerli.

Zippo's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2011 600F ABS
    Suçu sürücüye atanlara gülüyorum

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)