Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

2016 KTM RC 390 İkinci Kez Blok Kitledi

Motovento
    REKLAM ALANI
    ayzek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İstanbul ( Avrupa ) Motosikleti: MONDİAL MG 150 SÜPERBOY X - HERO HUNK
    Motosikleti
    YUKİ FORZA 170 - MONDİAL 100 SÜPERBOY + 100 HYENA
    Öncelikle geçmiş olsun nedir bu ktm den çektiğin neyseki bu sefer paranı alıp iyi bir motor alıp sorunsuz binersin bence firmanın yaklaşımı daha önceden değişim yapıldığı için bundada aynı muhabbet olmasın diye kullanıcı hatasıymış gibi lanse edip birde hadi gene iyisin bak sana güzellik yapıyotuz diyerek aaaa ben bozmuşum tamam tamam çok teşekkürler demeni bekliyorlardı tabi yersen
    efendy06 bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Doğuş otonun motosiklet bayiisi sanki. 2015 martta aldığım a3 aracımın direksiyonundan ses geldiği için servise bildirmiştim aracı sökmeleri takmaları 3 gün sürmüş ve sorunu tespit edememekle beraber arıza kodu vermediği için mekanik aksamda kullanıma bağlı problem olduğunu söylemişlerdi. Ben 22 yaşında bir gencim. Araba kullanmayı 2001 model borada öğrendim altını da vurdum kaldırıma da cıktım bu direksiyon kutusu 140 bindeki 15 yaşında borada, ve 8 yaşında 230bindeki a4'te olmazken ben nasıl bozdum bunu dedim cevap veremeyip garantiden hallettiler sözde şükredicez ya süründürüyorlar.

Garantisi bitsin bir daha önlerinden geçmem bu yalancıların. Geçen sene kayıt oldum bu foruma gördüğüm 4. veya 5. blok patlatan ktm. Bunu apaçi elindeki bajajlar yapamıyorsa ktm motoru hafifleticem derken bir şeyleri eksik tutmuş belli ki. Üzücü gerçekten. Yine de iyi sıyrılmışsınız.
    YasinC, Pistonlar ve jimi_hendrix bunu beğendiler.

GP500-1st - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu duke 125-200- 250 hindistan 390 KTM merkez avrupa montajlı değilmiydi?

Motosikleti
    Café Racer
    Alıntı Coach_k adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sen diyorsun ki :

"Şahsi fikrim bakım aralıkları çok uzun "

Koskoca KTM sana sorup bakım aralıklarını belirlese aslında hiç sorunun kalmazdı

KTM ile hazır ilişkileri geliştirmişken, fabrikaya gidip diğer aksaklıklarıda düzeltsen diğer kullanıcılara faydan olur

Bak, daha " anlamlı " bir yorum oldu
    Tebessüm ediyorum size sadece.

Alıntı Coach_k adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İlk konuda zaten görüşlerimi belirtmiştim
    Küçük sorunları çok büyüttüğüne dikkat çekmiş birazda kullanıcı dostu bir makine almanı önermiştim

Hayat herşeyi tekbaşıba tecrübe edecek kadar uzun değildir. Diğer insanların tecrübelerinden kendine bir şeyler katabilirsen senin için iyi olur.

7500km de bakım aralığı gelen motoru neden 4500 de bakıma soktuğunuda anlamış değilim. Bunun titizlik ile motorumu çok seviyorum muhabbetiyle alakası yok. Bakım aralığı ne zaman gelirse o zaman makine bakıma sokulur.... kafana göre canın isteyince yağını & suyunu değiştirmemelisin.
    Ben paylaşayım, yeni alacağın aletin motor bloğunu eline almadan uyarımı yapmış olayım.

Biyel kolunu ben mi kırdım şeklinde cevap yazmana gerek yok. Elbette sen kırmadın.
    Arkadaşım, burası Türkiye ve şartlar avrupadaki gibi değil, o yüzden bırak 7500 ü 4500 bileçok, ben arabamın tam sentetik yağını (Mobil 1) bakım aralığı 15 bin olmasına rağmen 10 binde bir değişiyorum, kısaca çok iyi olmuş önce değiştiği...
    ayrıca kafasına göre değişmesinin zararı olmadığı gibi erken değişim kat be kat daha faydalıdır, yeni alacağı motorun bloğonunu eline alması erken bakımdan asla olamaz, ya motor hatalıdır- ya yağ eksiktir yağlamada sorun vardır, ya kullanıcı deli gibi devir çevirir zorlar vs. ama asla erken bakımdan zarar görmez, millete korku salmayın yaşan yanlış bilgide vermeyin....

bakım aralıklarını avrupadaki gibi gibi değil daha erkene alın, tozlu havası dandik yolları, olan bir ülkedeyiz, erken bakım her zaman daha iyidir....

bu arada geçmiş olsun arkadaşım... anlaşılan tasarım hatalı tırt bir ktm modeline denk gelmişsin...

acemi60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha X-City 250
    Alıntı *Heka adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tebessüm ediyorum size sadece.
    Tebessüm falan etme de olayı çözmeye çalışalım. Belki de arkadaşların söylediklerinde haklılık payı vardır. Misal, bazı kızlar vardır; fazla ilgi gösterirsen arızaya geçer. Başına bela alırsın. Belki de bu KTM'de öyledir. Sen baya bir ilgi göstermişsin

Zamanında Hyo'nun amma da günahını alıyorlardı "krank kırıcı" diye. Hadi şimdi KTM ye bir şey desinler bakalım. Sıkar biraz.

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    Öncelikle geçmiş olsun. Akabinde hayırlı olsun diyorum. Zaman zaman görüntüsü acayip ilgimi çeken KTM RC'nin de gözümden düşmesini sağladınız çok şükür Şaka bir yana, tam da motor alma arifesindeyim, acayip tırsıyordum enduro bakarken gidip RC390 alırım diye, bu başlığı okuduktan sonra almam

Bu arada yerinizde olsam müşteri temsilcisine sorardım (mondial için "ya krank eğri, ya biyel kolu, kullanıcı hatası" diyen elemana sormuştum) "kardeşim biyel kolunun üstüne mi oturacak kullanıcı? biyel koluyla ne alakam var da kullanıcı hatası olsun!!!" diye.

Bunlar bizi mal falan sanıyor galiba. Hiç utanmadan yazmışlar biyel kolunun vidası kırılmış kullanıcı hatası sonucu diye.

Bu arada, sayenizde alacak motor kalmadı. Honda paslı motor satıyor (serhat06 nickli serhat kardeşime) kawasaki öpüyor, suzukinin Ankara'da servisi bile yok, Yamaha desen bana uygun tek endurosu tenere 660, o da fazla arazi ağırlıklı, asfaltta üzer diyorlar. Netice itibarıyla "bekle beni mt07, ben geliyorum" diyorum. BMW'nin durum kötü (bkz: kawasaki servis ve parça fiyatları) Tamam yamaha da sorunlu motor yapabiliyor (bkz: R-MT25) ama en azından yaptığı sorunlu motorun sorununu bulup düzeltiyor. "Efenim bunun yağ pompasının dişleri aşınmış, nasıl kullanıyorsanız artık" demiyor.
    06Serhat ve banno1957 bunu beğendiler.

Sırf sizin başınıza gelen bu olaylar yüzünden KTM almaktan vazgeçmiş veya geçecek onlarca kişi olacağına eminim. Forumda o kadar gereksiz be sacma konular yerine böyle konular olması gerek ki tüketici bilinçlensin ve kim nedir ne değildir iyi tanısın.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    R25
    2. kez geçmiş olsun hocam.hakkınızı aramakta da başarılar sabırlar dilerim.
    ktm markası evet çok güzel motorları var AMA bizim alamicağımız motorları kaliteli. duke 690 ve üzeri adventure modelleri ve cross modelleri.o kadar kaliteliyse neden bunlar avusturyada yapılırken öbürleri hindistandan çıkıyor? 2 motordada motor kitlemesi vs olduysa o motor serisi genel olarak hatalı benim gözümde.2kere olmamalı yani şans değil bu.ayırca ilk yaşadağınız sorunun çözümü bence gayet makuldu.sanırım 2000 tl 1500 tl falan ödeme yaptınız bir sene üst versiyonu aldınız.patlak motoru satıp üstüne eklediniz bence ortantılıydı 1e1 değişim tabi olmalıydı ama bunada şükür diyorum çünkü işi yokuşa çook daha kolay sürerlerdi.servislerin zaten en ucuz numarası sürücü hatası durumu.ama sizi yakından tanıyorlardır bu işide hallediceğinize inanıyorum.
    bu arada hayallerimin motoruydu orange day gününde test sürüşünü yaptım çok yatık ve rahatsız olduğu için vazgeçmiştim.kader kısmet işiymiş belkide

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    Alıntı Romedon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    katm çok iyi marka ama spormoto beş para etmez 636 almasaydım 390 alacaktım spormotodan dolayı vazgeçtim
    Hala eve gitmedin mi? Bankda mı yatıyon Allah aşkına? Bir fotoğraf istedik alt tarafı
    pea bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200NS
    Gördüğüm bu forumda 4.blok patlama vakası
    Bajaj ta bile böyle şikayetler yokken Ktm de olması üzücü

matrax33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 400 sxc
    birader 2 adet ktm'ye kol çıkarttırabildiğine göre vites çakıyosun bence. başka izahı yok. hadi 1 tanesi imalat hatalıydı. 2. sıkıntı sende olduğunu gösteriyor. 5. vitesten motoru 3 e falan almaya çalışıyosun sanırım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:40 ----------

biraz daha detaylı gireyim mevzuya.

Biyel kolu civatası kırma dediği nane bizim halk arasında

krank kolu dağılması demektir.

kran kolunu dağıtmak için;

1- Motor çok uzun kmlerce kullanılmıştır. bilyaları dağılır akabinde kol dağılır. en iyi ihtimalle sadece silindir-pistona zarar verir.

2- Motor yeni toplanmıştır. Usta dalgındır kol kepliyse civatasını sıkmayı unutur. kol dağılır motor dağılır blok dağılır.

3- 5. vites max devirden ani vites düşürülmesi sonucu olur. kol dağılır motor dağılır blok dağılır.

bu sebepler haricinde 8000 km de kol dağıtmak en kalitesiz çinlilerde bile zorlu iştir.

2 adet kol çıkartabildiğine göre ben sorunun sende olduğunu düşünüyorum.
    mostro ve Salvation bunu beğendiler.

Motosikleti
    Café Racer
    Alıntı acemi60 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tebessüm falan etme de olayı çözmeye çalışalım. Belki de arkadaşların söylediklerinde haklılık payı vardır. Misal, bazı kızlar vardır; fazla ilgi gösterirsen arızaya geçer. Başına bela alırsın. Belki de bu KTM'de öyledir. Sen baya bir ilgi göstermişsin

Zamanında Hyo'nun amma da günahını alıyorlardı "krank kırıcı" diye. Hadi şimdi KTM ye bir şey desinler bakalım. Sıkar biraz.
    Yıllardır motosiklet kullanıyorum, RC ilk motosikletim değil.

Yeterince motosiklet ve mekanik tecrübemde mevcut.

Benim yerimde yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmayan bir başkası olsaydı eğer onarımı kabul edip üzerine de motosikletimin bloğu sıfırlanıyor diye sevindirdi.

Yetkili servis dahi bana 'senin bir kusurun söz konusu dahi olamaz' derken yetkili bir kişinin bu şekilde bana yaklaşımı beni aptal yerine koymaktan başka bir şey değildir.

Olabildiğince elde edecekleri zararı minimize edip en karlı şekilde bu işten sıyrılmak istercesine hareket ettiler ancak yanlış seçim yaptılar.

Velhasıl kelam motosikletimin ücretini iade aldım ve mutluyum.

Kimseden akıl almak için değil aksine yaşadıklarımı sizlerle paylaşarak nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini ve tecrübelerimi aktarıyorum.

Bir konuda bir arkadaşımız motosikletinin blok kitlemesi sonucu serviste olduğunu ve kendisine haber vermeksizin onarım yapıldığını belirtmişti. Mesela ben böyle bir şey ile karşılaşmamak istediğim için yazılı iznim olmaksızın herhangi bir müdahalede bulunamayacaklarını belirttiğim bir mail gönderdim motosiklet servise giriş yaptığı gün.

Bir kullanıcı olarak herhangi bir kusurum bulunmamakla birlikte benden kaynaklı hiç bir problem söz konusu değildir.

Yorum yazan arkadaşın hiç bir haklı yanı yok, cevap verme tenezzülünde bulunarak hata yaptım zaten.

Motosikleti periyodik ve gerekli olmayan bir bakıma sokmak olumsuz hiç bir durum ortaya çıkarmamakla birlikte aksine olumlu sonuçlar almayı sağlamaktadır.

Tartışma ve bilgi paylaşımına açık karakterli bir bireyim.

Hata yaptığımı düşündüğünüz ya da ortaya bu tezi atan forum üyesi yeterli materyaller ile bilimsel bir açıklama yapabilecek ise lütfen çekinmeden benimle paylaşsın.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:59 ----------

Alıntı GP500-1st adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu duke 125-200- 250 hindistan 390 KTM merkez avrupa montajlı değilmiydi?
    Bildiğim kadarıyla tam olarak Hindistan üretimi. Bajaj fabrikasında üretiliyor.
    Yanlışım var ise bilen birisi doğrusunu paylaşsın lütfen.
    Motosikletin çoğu yerinde Bajaj etiketleri mevcut.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı matrax33 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    birader 2 adet ktm'ye kol çıkarttırabildiğine göre vites çakıyosun bence. başka izahı yok. hadi 1 tanesi imalat hatalıydı. 2. sıkıntı sende olduğunu gösteriyor. 5. vitesten motoru 3 e falan almaya çalışıyosun sanırım.
    tamamina katilmakla beraber,şu kisimi eklemek isterim mekanik ve motor teknolojisinde tasarimdan tut malz.omur testine kadar olan surecte ana mantik şoyle;ornk.ani yuk veya kompresyon dalgalanmasinda,piston biyel kol vs.kirilmasin ama kep civatasi kirilsin(10:9 veya 8:8 kalite)burada tasarimsal hasar indirgeme durumu vardir oncelikle burada anlasalim 10yillik tasarim uzmaniyim totalde otomotiv ve makina kompenantlari uzerine hatiri sayilir projelerde gorev aldim..yazdiklarim markaya ozgu degildir ana mantik budur bu durumu otomobilden,kamyona,tekne motorundan,motosiklee kadar genisletebiliriz.

Motosikleti
    Café Racer
    Alıntı matrax33 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:40 ----------

biraz daha detaylı gireyim mevzuya.

Biyel kolu civatası kırma dediği nane bizim halk arasında

krank kolu dağılması demektir.

kran kolunu dağıtmak için;

1- Motor çok uzun kmlerce kullanılmıştır. bilyaları dağılır akabinde kol dağılır. en iyi ihtimalle sadece silindir-pistona zarar verir.

2- Motor yeni toplanmıştır. Usta dalgındır kol kepliyse civatasını sıkmayı unutur. kol dağılır motor dağılır blok dağılır.

3- 5. vites max devirden ani vites düşürülmesi sonucu olur. kol dağılır motor dağılır blok dağılır.

bu sebepler haricinde 8000 km de kol dağıtmak en kalitesiz çinlilerde bile zorlu iştir.

2 adet kol çıkartabildiğine göre ben sorunun sende olduğunu düşünüyorum.
    Size de cevap vereyim.

100000 (yüz bin) km'den fazla tecrübeye sahip bir motosiklet kullanıcısıyım.

25000 (yirmi beş bin) km çinli diye yüzüne bakılmayan bir motosiklet kullandım ve yaşadığım tek problem egzozun yerinden çıkması olmuştu.

Egoist bir insan kesinlikle değilim ancak söylemeden geçemeyeceğim.

Motosiklet nasıl kullanılır çok iyi biliyorum.

Motosikleti
    ......
    edit.burada tasarimsal hasar indirgeme durumu vardir(daha ciddi arizalari ve parca hasarini onlemek icin)

Motosikleti
    ktm 400 sxc
    Kullandığın motorun motor bloğu 20-30 senedir piyasada kullanılmış kendini kanıtlamış motor bloğudur. ktm'nin bir çok modelinde kullanılmakta.

Yeni taze icad olsa desek ki bunu yapamamışlar kronik sıkıntıları var. Seri üretimden arada bi kaç imal hatalı üretildi diyelim. 2 tanesinin birden seni bulması ya büyük şansızlık yada sıkıntı sende.

geçmiş olsun. Honda'ya falan yönel sen. Onlar en fazla yağ yakıyo.
    mostro bunu beğendi.

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Kesin ölümüne gazladın di mi. Böyle motor soğukken, daha üç derece ısınmasına fırsat vermeden kontağı çevirir çevirmez gaza sonuna kadar asılı böyle HARRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR diye gittin her sefer di mi.
    *Heka bunu beğendi.

Motosikleti
    ......
    edit.burada tasarimsal hasar indirgeme durumu vardir(daha ciddi arizalari ve parca hasarini onlemek icin)ornk.kep civatasi veya saplamasi vs.kirilmasaydi daha ciddi hasari krank yatagi ve piston biyel kolu alacakti.not.mobilden yaziyorum edit kismi sorunlu duzeltme yapamiyorum bu sekilde parca parca oldu.

Motosikleti
    ktm 400 sxc
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    edit.burada tasarimsal hasar indirgeme durumu vardir(daha ciddi arizalari ve parca hasarini onlemek icin)ornk.kep civatasi veya saplamasi vs.kirilmasaydi daha ciddi hasari krank yatagi ve piston biyel kolu alacakti.not.mobilden yaziyorum edit kismi sorunlu duzeltme yapamiyorum bu sekilde parca parca oldu.

hocam motorun blok patlamış sen yatak yorgandan bahsediyon kol dağılınca bloğu patlatmış. o tasarımsal hasar indirgeme zımbırtısı motorsikletlerde muhtemelen yok. ben nerde kol dağıtan motor görsem en iyi ihtimalle pistonu-silindiri çizmiş.

Bu arkadaş gibi motorun sınırlarındayken ( tam vites - tam devir ) dağılan kol, bloğu patlatmadan bırakmaz.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)