Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Scooter'dan vitesliye geçip pişman olan çok mu?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Honda PCX150 >>> PULSAR NS200
    Arkadaşlar ben motosiklet olayına geçen sene başladım. Henüz 3500 km tecrübem var ama bu sene motosikletli arkadaşlarımla daha uyumlu olabilmek için hem de vitesli makineleri de istediğimde rahatça kullanabilmek için ben de 250 CC'lik bir motosiklete geçmeyi planlıyorum.

Motosiklet öncesinde 5.5-6 yıl kadar evimden çok arabamdaydım ve arabalarım hep manuel vitesti. Hem arabadan hem istanbul'un dur kalk trafiğinde vites değiştirmekten o kadar sıkılmıştım ki tüm "vitesliyle başla, araba gibi değil, alışınca çok daha rahat" tavsiyelerine rağmen scooter ile başlıcam dedim ve PCX aldım. Böylece hem motosiklet olayına rahat bir geçiş yapıp trafikte rahat edecektim, hem vitesle uğraşmayacaktım. Ama geçen yaz turlarda hep geride kalıyordum. Çünkü viraj alma olsun, serilik olsun PCX o kadar verimli bir scooter değil.

Şimdi iki sorum var benim gibi vites değiştirmeyi pek sevmeyen biri scooterdan vitesliye geçerse pişman olur mu? Bunu daha önce tecrübe etmiş olanlarınız kesin vardır.

PCX'i elden çıkarınca almayı düşündüğüm motorlar;

• İlk sırada KTM Duke 250; ABS'li olması ve tarzı en çok hoşuma giden motor şu an için bu.
    • MT-25; arkadaşlarım KTM'den daha çok tavsiye ediyor... yine tasarımı ve renkleri de hoşuma gidiyor. düşünebilirim! Ama ABS'li motor almak tercihim.
    • Bajaj Pulsar 200 NS; Neden bu seçenk var? Çünkü yukarıda bahsettiğim durumdan dolayı pişman olursam elden kolay çıkarayım ve düşersem çizersem ucuza gelsin diye düşünüyorum.

Bu arada boy 1.68 olduğu için küçük boyutlu hafif motorları tercih ediyorum. Yine de başka tavsiyeler açığım.
    Nisan'ın son haftası bir motosiklet eğitimi de alacağım.
    Umarım bu yaz güzel gezilerde beni daha çok mutlu eder. Her ne kadar işe git gel için daha çok kullansam da yazları 300km hatta tatil uzunsa daha uzun KM'li yollar yapıyorum. Bu nedenle rahatlık ta önemli.
    Pisman ve mombohunter bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

PCX'den, KTM Duke 200'e geçmiştim.
    Sürüş zevki KTM'de iyiydi. Haylaz bir motordu. Başkada bir şey yoktu.
    Ama PCX, ah PCX. Mercedes sürüyormuşum haberim yok, kıymetini bilemedim demiştim. O rahatlığı hala özlüyorum.
    Pulsari bu motorlarla kategorilendirmen bence yanlış. Illa bu modellerden biri olacak diyorsan önce duke, sonra mt-25 öneririm.
    Ha bu arada o 300 km yola Duke ile çıkarsanız, muhtemelen poponuz tenekeye döner.
    YERUÇAĞI, quad_65 ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    İNTEGRA gitti şuan 50cc (150cc)arora vesta scooter
    125 pcx zayıf geliyorsa 250 veya 400 maxı scooter alsan olmuyormu, alıştığın rahatlıktan ödün vermeden, vites,debriyaj dur kalk,tek ayakla durma ,zincir yağlama temizleme sorunu,kaskları koyacak yer sorunu,yağmur çamurda üstün başın batması sorunu gibi problerlede boğuşmak zorunda kalmazsın,,bu sorunların hemen hepsi hepsi viteslide mevcut

genelde 125 pcx ten 250 cc xmax maxı scootere geçilir
    espresso, sdt ve diablof bunu beğendiler.

MeNGuC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KYMCO SÜPER 8 Kara Şimşek :)
    Ufak scooter iş görmüyorsa maxscooter denen bir icat var bilmem haberdarmısın
    espresso ve YERUÇAĞI bunu beğendiler.
    CENNET UCUZ DEĞİL CEHENNEM LÜZUMSUZ DEĞİLDİR..

Motosikleti
    Honda Activa 100 (2004)
    Ben de mahalle baskısıyla yeniden vitesli motosiklet aldım. Çok pişmanım. Skuter candır! Yeniden skutere geçmek düşüncesindeyim. Ama şu da var. Viraj almak, apaçilik yapmak ve kontrol hissi viteslide daha şahane. Aaaamaaan arkadaş ben rahatıma düşkünüm banane virajda yatmaktan, hakir görülmekten şundan bundan derseniz skuter skuter skuter... Herşeyi geçtim bagajı, konforu ve rahat kullanımı yeter ya...

Bi xcity'im olsa ahhh ah...
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Ybr 125 Esd-Pulsar 200 NS(<3)
    Alıntı YERUÇAĞI adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    125 pcx zayıf geliyorsa 250 veya 400 maxı scooter alsan olmuyormu, alıştığın rahatlıktan ödün vermeden, vites,debriyaj dur kalk,tek ayakla durma ,zincir yağlama temizleme sorunu,kaskları koyacak yer sorunu,yağmur çamurda üstün başın batması sorunu gibi problerlede boğuşmak zorunda kalmazsın,,bu sorunların hemen hepsi hepsi viteslide mevcut

genelde 125 pcx ten 250 cc xmax maxı scootere geçilir
    Motor dur kalk yapmaz sadece ışıklarda durur :D Her bulduğun deliğe girip çıkıp yara yara gitcen bence motorun felsefesi bu.Gıcık kapıyorum araba gibi kullananlardan!

Motosikleti
    Alıntı bilirkişi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motor dur kalk yapmaz sadece ışıklarda durur :D Her bulduğun deliğe girip çıkıp yara yara gitcen bence motorun felsefesi bu.Gıcık kapıyorum araba gibi kullananlardan!
    dostum sen istanbulda araç kullanmanın ne olduğunu pek bilmiyorsun sanırım
    burda her yer trafik aralardan öyle ferah ferah geçemiyorsun ,araçlar zaten durma noktasındaki trafikten bunalmış boş bulduğu yere motosiklet gibi kafa çıkarıp bodoslama dalıyor,adam motosikletin bile zor gireceği boşluğa arabasını sokup ilerlemeye çalışıyor,hergün nelerle karşılaşıyorum burda,
    bırak ana caddeleri emniyet şeritleri bile aynı durumda,öyle gaz açıp rahat rahat gitmek diye bişey yok aralardan derelerden hep dur kalk geçmek zorundasın

senin anlattığın şekilde burda yapmaya kalkarsan fazla yaşamazsın,,trafiği okumak ve çok dikkat gerekli burda

ne demek istediğimi İstanbul trafiğinde motor kullananlar çok iyi anlar
    diablof, Mustaphalanx, quad_65 ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

freewill - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Burgman 400 Youtube: Sucuk Ekmek MotoVlog
    @svgblg soruyu ona sorun

Motosikleti
    Ybr 125 Esd-Pulsar 200 NS(<3)
    İstanbulda motor kullandım bi tehlikesini görmedim hatta daha çok motor kullanan olduğundan alışkınlar
    İzmite göre daha rahat sürmesi daha çok yol veriyorlar.
    Mustaphalanx bunu beğendi.

Motosikleti
    İstanbulda motor kullandım bi tehlikesini görmedim hatta daha çok motor kullanan olduğundan alışkınlar
    İzmite göre daha rahat sürmesi daha çok yol veriyorlar.
    tamam kardeşim sen haklısın ben doğma büyüme İstanbulluyum ben yanlışım,,sen izmitte benden iyi bilirsin istanbulu

hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    Al bir burgman 400 lanet tövbe edersin vitesliye..

Tefoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco People S200
    hocam pcx i kaça satıcan? bi de 125 mi 150 mi?
    Aşırı hız ve dikkatsizlik motorcunun en büyük düşmanıdır.

Akhunturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sen İstanbul'da geldim kullandım diye Tuzlada otoyollarda turlamışsın galiba, yorum İstanbul için biraz tuhaf olmuş...

Gel benim işten çıktığım saatte Karaköy'den Kadıköy'e geç bakalım.. Ya da Şişliden atıyorum Fatih'e mesela...

@umutSS

Madem özellikle vitesli bir motor kullanma zevkin yok, İstanbul için en iyi olay Maxi Scooterlar bütçene göre 250cc - 400cc arası bir absli scooter seni en mutlu edecek araçtır anladığım kadarıyla.

Hee vitesli motosikler vitesli otomobil gibi mi elbette değil. Çok daha pratik ve senin otomobil geçmişin olduğu için çok daha verimli ve güvenli olacaktır.

Abs çok büyük etken değilse İnazuma senin için uygun derim.

Özetle ya inazuma ya maxi sccooter...
    YERUÇAĞI ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    HD Sportster 883R
    7yıldır (ehliyetli olarak) manuel araç sürüyorum. 1yıldır yarı-otomatik cub sürüyordum, bir haftadır vitesliye geçtim. Ara sıra bu debriyaj da nereden çıktı diyorum...

Motosikleti
    Mondial cup, Pulsar 200 NS, Dominar, Honda NC750 S
    Way arkadaş aklı scooterdan yana gönlü naked dan yana olan biri olarak konuyu açıp okumamalıydım. Zaten çoktan ikilemdeyim kanıma girdiniz. Scooter istiyorum bende. Dur bakim en son netcem
    Sonuçta hepimiz ölecez...!

KumanBayram - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Fizy 125 --> Pulsar 200 NS
    Bende Honda Fizyy den Pulsara geçtim o rahatlık başka bir şeymiş sele büyük vites derdin yok hele de istanbul gibi bir şehirde

Vitesli motosikletin de avantajları o rahatlığı alt ediyor ama

İstanbul'da motosiklet tehlikeli değil mi

Motosikleti
    Tracer 900
    6 sene kadar Honda integra 750 dahil çeşitli scooterlar kullandım minimum 250 cc ile başladım,sadece şehir içi kullanım için scooter ideal ama biraz çevre yolu,uzun yol,gezi vs. dedin mi scooter sıkıcı oluyor,Ve önü kapalı bence,yani bir yere kadar sınırlı,vitesli motor ise uzun yola çıktın mı yolu yiyor bitiriyor (600 cc ve üzeri) onun haricinde 250 cc lik vitesli bir motorun da uzun yolda çok keyifli olacağını düşünmüyorum,şehir içi ise boşuna vitesle uğraşmak derim..

Ben bu sene vitesliye geçtim ve scooter imi de satmadım beklettim ikisi arasında karar vermek için,kararım vitesliden yana oldu..Scooter imi satıp vitesli ile devam edeceğim..

Mesela Kawasaki versys 650 cc çok tavsiye edilen bu işin şehiriçi ve sehirdışı kullanışlı bir motoru..Otomatik vites nc 750 x çok gündemde bu aralar..200 km hızlara kadar çıkar..yakıtı ekonomik..

ilerisi için de otomatik dct vfr 1200 e kadar uzar gider.. Yani Vitesli şart değil bi şekilde ama ben vitesliyi sevdim daha da scootera da otomatik vitese de dönmem..

Motosikleti
    Honda PCX150 >>> PULSAR NS200
    Arkadaşlar tavsiyeleriniz için teşekkürler. Maxi Scooter benim de ilgilendiğim bir motor türü. Zaten vitesliyi sevmez isem sonra maxi scootera geçmeyi düşünüyorum. Ama bir süre motosiklet kullanımını da test etmek istiyorum. Eğer sürüş olarak motosiklet bana göre ama vites bana göre değil diye düşünürsem sonrasında ömürlük motosikletim olarak Integra veya NC-750 almayı düşünüyorum.

Bir de maxiscooterda motor gücü yükselse de tekerlerinin genelde küçük olmasından dolayı virajlarda yine dez avantajlı olacağından endişe ediyorum. Bagaj olsun, şehirdeki kıvraklık olsun scooter tabiki aslında en iyi tercih. Ama bir süre de motosiklet deneyelim bakalım

Inazuma önerilmiş. Inazuma zaten ABS'li olsa yarın gidip alacağım motor. Ama motosikletler iyice pahalandı ve bu kadar para verip artık ABS olmasın istemiyorum. Bir de rahatlığına rağmen tip olarak aslında çok hoşuma gitmiyor.

Motosikleti
    SYM Joymax 250i, Bajaj Pulsal 150NS
    Alıntı umutss adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar tavsiyeleriniz için teşekkürler. Maxi Scooter benim de ilgilendiğim bir motor türü. Zaten vitesliyi sevmez isem sonra maxi scootera geçmeyi düşünüyorum. Ama bir süre motosiklet kullanımını da test etmek istiyorum. Eğer sürüş olarak motosiklet bana göre ama vites bana göre değil diye düşünürsem sonrasında ömürlük motosikletim olarak Integra veya NC-750 almayı düşünüyorum.

Bir de maxiscooterda motor gücü yükselse de tekerlerinin genelde küçük olmasından dolayı virajlarda yine dez avantajlı olacağından endişe ediyorum. Bagaj olsun, şehirdeki kıvraklık olsun scooter tabiki aslında en iyi tercih. Ama bir süre de motosiklet deneyelim bakalım

Inazuma önerilmiş. Inazuma zaten ABS'li olsa yarın gidip alacağım motor. Ama motosikletler iyice pahalandı ve bu kadar para verip artık ABS olmasın istemiyorum. Bir de rahatlığına rağmen tip olarak aslında çok hoşuma gitmiyor.
    Joymax kullanıyorum. Motor geçmişim 7000 km. 2300'ü Pulsar. Yeni yeni viraj olaylarına giriyorum. Ortalama 80 km hızlarla viraja rahat girip çıkıyorum. Lastiklerde City Grip. Bence skuter diye güvensiz değil. Aksine yere yakın olduğu için daha güvende hissediyorum. Sanırım 100-110 hızlarla rahat viraj alabilirim

MeNGuC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KYMCO SÜPER 8 Kara Şimşek :)
    Dünya otomatik vitesli araçlardan elektirikli araçlara geçiyor

Güzel ülkemin insanı arabada motorda halen manuelin tadı bir başka diyor şaka gibisiniz halen bu kafayı anlamıyorum
    mete_han bunu beğendi.
    CENNET UCUZ DEĞİL CEHENNEM LÜZUMSUZ DEĞİLDİR..

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)