Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

MOTOSİKLET SESİ...

Motovento
    REKLAM ALANI
    asbaran_54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KAWASAKI 636
    arkadaşlar büyük cc kullanıcısı arkadaşlardan bir konuda bilgilendirme rica ediyorum. sorum şu: iki motor düşünelim, biri 600rr diğeri 1000rr olsun... ya da biri r6 diğeri r1 olabilir. model yılları ve egzozları da aynı olsun. bu iki motordan çıkan sesler farklı mı olur. silindir sayısı sesi farkettirir biliyorum. yani çift silindir bir racingden 4 silindir sesi alamazsınız burası tamam ama her ikisi de 4 silindir olsa ses aynı mı olur yoksa aradaki 400 cclik fark sesi etkiler mi. 1000 cc olan motosikletin sesi daha yüksek mi çıkar yoksa her ikisi de 4 silindir olduğu için çok farketmez mi... bunu öğrenmem gerekiyor. yeterince net yazabildiğimi düşünüyorum. cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Afyonlu_Cash - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Lifan Tay 100 - Şahin S (95 model )
    al bitane yüzlük kes eksozu siprelle tatmin edici bi ses alırsın :D
    Bütün Emniyeti Çağırsan Bile...
    Bizdeki Bu Sevdayı Bitiremezsin Memur Bey .

sezgingulmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni GT170 / Mondial RX3İ EVO
    Yutub u ac ikisininde sesini dinle sen karar ver

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    Egzoza verilen yakıt artığı+hava artığı = ses

Yani sesin güzelliği hem basınç, hem de bu basıncın senkronize olması ile alakalı.

Şöyle izah edeyim, 1000RR da benim motordaki 250cc silindirden 4 tane var. Ama ben o sesin 1/4'ünü alamam tek silindir motorumla. Çünkü 4 silindir motorda egzoz sürekli dolu, sürekli yanmış hava/benzin karışımı çıkıyor egzoza, kesinti yok. Ama benim motorda 1 dolu 1 boş ıvır zıvır, arada bir sürü vakit kaybı ile, pır pır pır kesintili ses çıkar helikopter sesi gibi. Bu işin senkronize mevzuu.

Bunun dışında egzoz manifoldundan çıkan yanmış karışım miktarı (süre/miktar) da ses konusunda etkendir. Bu konuda, tabiki 1000lik motor 600lükten, 1500lük motor 1000likten daha iyi ses verecektir prensip olarak.

Şimdi bunları açıkladığımıza göre, artık gidip 1000rr veya r1 alıp, saçma sapan bir egzoz takıp, milletin kulağına tecavüz edebilirsin

whitedeamon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MTT Y2K
    Crossplane olayıda var ona bakarsak.Firmanın sistemi nasıl ayarladığına bağlı

asbaran_54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KAWASAKI 636
    efendy06 teşekkür ederim son derece tatminkar bir cevap oldu. zamanını ayırıp yazmışsın eksik olma. abi yalnız şu var ki ben o sesleri duyduğumda kulağım gayet rahat, tecavüze uğramış gibi değil aksine operasyon sonrasındaki keyif sigarası tadı veriyor: ) abi madem bu konuda belli bir birikime sahipsin oldu olacak şuna da cevap ver... 20 lira civarı gök gürültüsü sesi çıkaracak bir makine ne alayım. 2005 model ve üstü birşey olur mu. cbr 600f mi 636 mı ya da önereceğin başka birşey var mı... eyvallah selamlar

Motosikleti
    Gsx-R 1000(gixxer k9)
    Alıntı asbaran_54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    efendy06 teşekkür ederim son derece tatminkar bir cevap oldu. zamanını ayırıp yazmışsın eksik olma. abi yalnız şu var ki ben o sesleri duyduğumda kulağım gayet rahat, tecavüze uğramış gibi değil aksine operasyon sonrasındaki keyif sigarası tadı veriyor: ) abi madem bu konuda belli bir birikime sahipsin oldu olacak şuna da cevap ver... 20 lira civarı gök gürültüsü sesi çıkaracak bir makine ne alayım. 2005 model ve üstü birşey olur mu. cbr 600f mi 636 mı ya da önereceğin başka birşey var mı... eyvallah selamlar
    600f. Düz boruda taksan öter o.

jimi_hendrix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yohhh
    farklı firmalar tarafından üretilen aynı hacimdeki ve aynı silindir sayısındaki iki motor aynı sistemde çalışsa bile sesler farklı çıkabilir.

bakınız;
    https://www.youtube.com/watch?v=RJx22RqxGZI
    ve
    https://www.youtube.com/watch?v=SSQIgY9DJs4
    "ONE DAY YOU WILL WALK ALONE"

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    Dostum sana senfoni orkestrası gibi de gelebilir, o değil mevzu. Çevredekiler ne hissediyor esas soru bu
    SweentLy bunu beğendi.
    Evet Manuş Baba dinliyor, kitap, gazete okuyor ve düşünüyorum...
    Düşünün, düşünmekle ölmüyor insan...

Motosikleti
    Cbr 600RR Hrc 2017
    Genel olarak 600 lük sesi daha cok beğenildiğini gördüm etrafımda 1000cc ye göre daha hırçın çıkıyor ama mesela 1000cc nin sesi daha derinden biraz daha tok gelebiliyor arada fark olur elbette kısaca.

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    20 lira civarı gök gürültüsü sesi çıkaracak bir makine ne alayım.
    yağmur duasına mı çıkacan?

Motosikleti
    Cbr 600RR Hrc 2017
    Soru komik olmuş r6 2006 üzerinde Akrapovic vardı güzel ses yapıyordu ama şuan 20 ye alınır mi bilmiyorum tahminim alinmaz 600f den öyle ses alamazsin tam arkadasimda vardı genelde fiyy fiyy diye rolantide ses yapıyordu yüksek devirde tok ses veriyordu ama r6 kadar hırçın bi sesi yoktu 600f de devil vardı egzoz olarak

gt170 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suanda yok ��
    Sıkıştırma oranları da çok önemli 600cc ler arasında en çok sıkıştırma oranına sahip R6 sonrasında Gsxr600 ve 600RR geliyor seslerini de dinlediğinde en çok gür hırçın sesi R6 dan alırsın.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)