Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Issız bir yerde motosiklet bozulursa

Motovento
    REKLAM ALANI

S.a arkadaşlar aklıma geldide bi sorim dedim. Issız bi yerde motosiklet bozulunca ne yapıyorsunuz ne yapabiliriz ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulunduğun yerde kalıp fazla kendini yormadan yardım çağrısında bulunabilirsin. olmadı durum daha kötüyse hayatta kalman için çevreyi analiz etmen gerekir. ağaçlarda oluşan yosun tabakalarından hangi yöne ilerlediğini anlayabilirsin

efemontana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2018 Mondial Extreme Maxx 200
    Bear Grylls, Ed Stafford, Serdar Kılıç gibi adamların yıllardır anlatmaya çalıştığı şeylerin böyle bir mesajla, bir yosunla anlatılabileceğini sanmıyorum Soruya gelirsek: Yaşadığınız yerden uzağa gidiyorsanız yol üstündeki lastikci, tamirci gibi yerlerin numaralarını bir kağıda yazıp yanınıza alabilirsiniz. Telefon çekmiyorsa ağaç yosunlarına bakıp işleri halledersiniz
    DarkWheel ve bursalıali bunu beğendiler.

IRau - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    minibüs çağarıyoz arkasına atıp tamirciye götürüyoruz.
    bursalıali, Kübra006 ve exteras bunu beğendiler.

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motor çalışsın,jantlar dönsün yeter.
    Misal; vakti zamanında yaylada zincirim koptu, sağlam bir tel ve pense yardımı ile ekledim, ağır-ağır 30 km ye yakın yol gittim. O zamanlar cep telefonunu geçtim, bizim evde sabit telefon bile yoktu.
    Daha neler, neler... Fakat bu motorların hepsi ''basit'' bir teknolojiye sahipti.
    bursalıali ve crxforever bunu beğendiler.

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı efemontana adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bear Grylls, Ed Stafford, Serdar Kılıç gibi adamların yıllardır anlatmaya çalıştığı şeylerin böyle bir mesajla, bir yosunla anlatılabileceğini sanmıyorum Soruya gelirsek: Yaşadığınız yerden uzağa gidiyorsanız yol üstündeki lastikci, tamirci gibi yerlerin numaralarını bir kağıda yazıp yanınıza alabilirsiniz. Telefon çekmiyorsa ağaç yosunlarına bakıp işleri halledersiniz
    sabah sabah uzun uzadıya yazamadım bizim yazarlarımız zaten zeki insanlar anlayıp devamını da bulurlar netten diye.. adamların isimlerini de yazmışınız, kendisi izler artık..
    efendy06 ve bursalıali bunu beğendiler.

BLUERAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İnazuma, Hajoue125 bide cross aldıkmı tamamdır
    Motosiklet kullanıyorsan yanında uzun yol için gprs konumlarını bildirebileceğin bir cep telefonu ve power bank bulundurmalısın ilaveten motorunda yol boyunca sürekli şarzda tutman için usb şar ünitesi olmalı. Reflektörlü yeleğin mutlaka olmalı, amele işi denilen şey hayat kurtarmaktadır. en azından gidonu sökebileceğin, manetlerden, kumandalardan ayırabileceğin içinde yan keski ile bilmum lokma ağzı da olan bir alet takımın olmalıdır ki, o gidon sana dağınbaşındaki sahipsiz köpek vb yaban hayvanlarına karşı en etkili savunman olacaktır. Diğerleri de lazım olacaktır. Akü boş değil ise önünü görmen için motordan keseceğin kablolar ve arka stop ampülü ile birkaç saat yolunu aydınlatabilir daha görünür olabilirsin. Ateş yakmak zorunda kalırsan akü, benzin ve motor yağı ile ıslak şartlarda bile bulduğun birkaç çalı çırpıyı tutuşturabilirsin. Motor radyatör suyunu sakın içmeye falan kalkma, antifiriz glikojen etkili etanol içerikli zehirleyici bir maddedir. Aşırı rüzgar ve soğuk var ise seleyi söküp motoru siper alıp reflektör yelek ile arka tekeri sarıp yere oturabilirsin.

Hepsinden önemlisi uzun bir yolda ıssı bir yerde kalma ihitimalin olan hedefe gideceksen depondaki benzini hesaplamalı ve yol üstündeki benzin istasyonlarını, motelleri, yerleşim yerlerini araştırmalısın. Yolda kaldığın yerden en yakın medeniyet yerinin uzaklığını hesap edebilmelisin. Geri mi dönmeli, yardımmı beklemeli yoksa ilerlemeli mi?

Boş bir vaktinde motorunun başına git kafandan en kötü senaryoyu kur, bu motorun parçaları ile ne yapabilirim diye düşün, kalem kağıdı al eksiklerini not et ve böyle bir ihtimali olan yola sürüş yaparsan neleri tedbir olarak yanına alacağını hesapla.

Böyle bir durumun hiçbir zaman başına gelmeyeceğini düşünen yada bana bişey olmaz diyerek yola çıkan kimse kesinlikle cahillik konusunda sancak tutandır.

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    Alıntı BLUERAY adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motosiklet kullanıyorsan yanında uzun yol için gprs konumlarını bildirebileceğin bir cep telefonu ve power bank bulundurmalısın ilaveten motorunda yol boyunca sürekli şarzda tutman için usb şar ünitesi olmalı. Reflektörlü yeleğin mutlaka olmalı, amele işi denilen şey hayat kurtarmaktadır. en azından gidonu sökebileceğin, manetlerden, kumandalardan ayırabileceğin içinde yan keski ile bilmum lokma ağzı da olan bir alet takımın olmalıdır ki, o gidon sana dağınbaşındaki sahipsiz köpek vb yaban hayvanlarına karşı en etkili savunman olacaktır. Diğerleri de lazım olacaktır. Akü boş değil ise önünü görmen için motordan keseceğin kablolar ve arka stop ampülü ile birkaç saat yolunu aydınlatabilir daha görünür olabilirsin. Ateş yakmak zorunda kalırsan akü, benzin ve motor yağı ile ıslak şartlarda bile bulduğun birkaç çalı çırpıyı tutuşturabilirsin. Motor radyatör suyunu sakın içmeye falan kalkma, antifiriz glikojen etkili etanol içerikli zehirleyici bir maddedir. Aşırı rüzgar ve soğuk var ise seleyi söküp motoru siper alıp reflektör yelek ile arka tekeri sarıp yere oturabilirsin.

Hepsinden önemlisi uzun bir yolda ıssı bir yerde kalma ihitimalin olan hedefe gideceksen depondaki benzini hesaplamalı ve yol üstündeki benzin istasyonlarını, motelleri, yerleşim yerlerini araştırmalısın. Yolda kaldığın yerden en yakın medeniyet yerinin uzaklığını hesap edebilmelisin. Geri mi dönmeli, yardımmı beklemeli yoksa ilerlemeli mi?

Boş bir vaktinde motorunun başına git kafandan en kötü senaryoyu kur, bu motorun parçaları ile ne yapabilirim diye düşün, kalem kağıdı al eksiklerini not et ve böyle bir ihtimali olan yola sürüş yaparsan neleri tedbir olarak yanına alacağını hesapla.

Böyle bir durumun hiçbir zaman başına gelmeyeceğini düşünen yada bana bişey olmaz diyerek yola çıkan kimse kesinlikle cahillik konusunda sancak tutandır.
    CBR'nin gidonunu söksem bile, köpeğin bizim gidondan korkacağını zannetmiyorum. Ha ama hayvanın espri anlayışı varsa güler o ayrı. Şaka bir yana, önerileriniz oldukça iyi.
    Ben de ekleyeyim, yerleşimden uzağa gideceğim durumlarda, muhakkak yedekte yarım litre benzin bulundururum. Topcaseli motorlarımda 1,5 lt bulunduruyordum, sırt çantası olunca, miktarı azalttım. Çok defa, benzinimin bittiği yerde işime yaramıştır.
    CBR'nin koltuk altında, şarjlı led el feneri var, belli aralıklarla çıkarıp şarj edip geri koyuyorum yerine. Tavsiye ederim.
    Çakmak, çakmak her zaman hayat kurtarır. Ancak ben tercihen kilitli poşete bir kutu kibrit koyuyorum, dağ yollarına doğru yola çıkacağım zaman yanıma alıyorum.
    Kesici alet, muhakkak lazım olur, basit tasarımlı sadece ve kaliteli bir çakı, bıçak muhakkak taşımalısınız ıssız yerlere gidiyorsanız.
    Bir de, zaten obur bir kişiliğim var, muhakkak yanıma enerjisi yüksek çikolata, bisküvi, ıvır zıvır, 2 şişe yarım litre su, sakız, şeker, vb. alıyorum. Bildiğimiz basit çikolata, aç kaldığınızda çok çok ciddi bir şekilde hayat kurtarır. Bear grylls o böcekleri niye yiyor? Çünkü yanında çikolata yok yeterince.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:23 ----------

Unutmuşum, ip bulundurmak lazım ip. Avadanlık olduğu ve yettiği için alet edevat kısmına girmiyorum.
    exteras, kdiner ve bursalıali bunu beğendiler.

BLUERAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İnazuma, Hajoue125 bide cross aldıkmı tamamdır
    CBR gidonu iyiydi :D Ama yinede işe yarar, hayvan bu ne len, kesin bi pislik var..... 10 saniye kazandırır :D

O herifinde böcek yemesine dayanamıyom, tamam kardeşim yenir yenmesine, hani bize de zamanında çekirge, kurbağa, karınca falan.... neyse yaptık bişeyler gençken....

Ben inanmıyorum onlara aga, düşünsene yahu sen bok böcee yiycen arka kadrajda konserve zeytinyağlı dolma, plaki falan var... hemide karpit ısıtmalı...

Lan git....:D
    bursalıali bunu beğendi.
    VATAN TOPRAĞI KUTSALDIR, KADERİNE TERK EDİLEMEZ

bu iyiydi kabul edin
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    CBR gidonu iyiydi :D Ama yinede işe yarar, hayvan bu ne len, kesin bi pislik var..... 10 saniye kazandırır :D

O herifinde böcek yemesine dayanamıyom, tamam kardeşim yenir yenmesine, hani bize de zamanında çekirge, kurbağa, karınca falan.... neyse yaptık bişeyler gençken....

Ben inanmıyorum onlara aga, düşünsene yahu sen bok böcee yiycen arka kadrajda konserve zeytinyağlı dolma, plaki falan var... hemide karpit ısıtmalı...

Ama benim silah daha iyi hacı, depo kapağını atarım kafasına. Hatta zaten benzine bulanıyor alt taraftan, önce yakar sonra atarım
    zekeriyaimam bunu beğendi.
    Evet Manuş Baba dinliyor, kitap, gazete okuyor ve düşünüyorum...
    Düşünün, düşünmekle ölmüyor insan...

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Gerisini bilmem, hadi zamanında yoktu da, şimdi Google Earth diye bir nimet var. Herkes navigasyon cihazı alamayabilir, ama bir bilgisayar ve yazıcı bulup, gideceğin yerin haritasını almak artık çok kolay. Ayrıyeten kendi telefonuma yüklü 2 adet gps destekli harita uygulamam var. Tabi bu kounudaki kilit husus şarj. Motora bir şarj soketi takmanın maliyeti günümüzde çok makul. Ayrıyeten power banklar da ucuzladı.
    İlk mesajım yanlış anlaşılmasın, öyle paldır-küldür gidin demiyorum, başıma gelirse ne yaparımın cevabını verdim.
    bursalıali bunu beğendi.

Ya konu ile alakalımı bilmiyom ama bi kere haberlerde çıkmıştı motorcu bi abimiz vardı 7-8 kişinin arasındaydı eloktroşok cihazıyla hepsinin hakkından gelmişti bi ona veriyordu şoku bi öbürüne şoku yiyen mal mal bakıyodu hatırladınız mı ))) öyle bişey mi koysak ki acaba
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    Yeşil Kubazaki CR1
    Yola çıktığınızı ve güzergahınızı birilerine bildirin; "Nerde kaldı bu?" diye bi ardınızı soranınız olsun...
    efendy06 ve bursalıali bunu beğendiler.

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI

Hacı bölümün birinde bir hayvanın avladığı geyik tarzı bir hayvanın artık çürümeye başlamış leşinden yemişti.

Sonuç: Çikolatayı fazla alın

Bu arada, 8 metre, 250 km kaldırma kapasiteli, ucu kendinden mekanizmalı halat aldım. Halatın bir ucunu diğer ucundaki mekanizmadan geçirip gerdirdiğinizde gergin kalıyor. Üstelik katlayınca yer kaplamıyor. Sele altına koydum hemen. Ne olur ne olmaz.

Bu arada bir video vardı pişirme aracı olarak kullanılabilecek bir malzeme yapıyordu kola tenekesinden. Bulup o videoyu ekleyeyim de izleyin. Baya işlevsel.
    bursalıali bunu beğendi.

Eagle7 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT
    Gitmiyoz ıssız yerlere. Napacan dağ başında.
    bursalıali, sezgingulmez ve mombohunter bunu beğendiler.

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    Alıntı Eagle7 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gitmiyoz ıssız yerlere. Napacan dağ başında.
    Hocam Ankara'ya yolun düşerse haber ver, seni bir dağ yollarına götüreyim, sonra yönetime kendin yazarsın şu yazımı silin diye. Öyle güzel yerler var ki, kesinlikle gidilmeye, görülmeye değer. Zaten yakındır, fıtı fıtıyı satar, arazide daha fazla hareket alanı sağlayacağını umduğum bir enduroya geçerim.
    mombohunter ve bursalıali bunu beğendiler.

shooter1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    mehmet abi şurada kaldım gel şu işi çöz
    bir diğer seçenek alo yol yardım şehir içi 50 tl ye götürüyor

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    Alıntı shooter1 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    mehmet abi şurada kaldım gel şu işi çöz
    bir diğer seçenek alo yol yardım şehir içi 50 tl ye götürüyor
    Pulsar ile yolda kaldığımda telefon çekmiyordu. Telefonla konuşabileceğim yere kadar motor itmek hiç eğlenceli olmuyor.

İlk önerimi değiştiriyorum; bozulmayacak motor almak. Mümkünse çok düşük ihtimalle bozulsa bile, kendim yapabileceğim, elektroniği az, mekaniği fazla motor almak.
    bursalıali bunu beğendi.

shooter1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı efendy06 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Pulsar ile yolda kaldığımda telefon çekmiyordu. Telefonla konuşabileceğim yere kadar motor itmek hiç eğlenceli olmuyor.

İlk önerimi değiştiriyorum; bozulmayacak motor almak. Mümkünse çok düşük ihtimalle bozulsa bile, kendim yapabileceğim, elektroniği az, mekaniği fazla motor almak.
    hiç araba geçmedi mi otostopla giderdin

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)