Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yamaha Riding Academy Seviye 2 Eğitimi Görüşlerim

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Kawasaki Ninja 250 sl gitti MT 25 geldi
    Merhaba arkadaşlar;

Sizlere 18 Mart ta aldığım seviye 2 eğitiminden bahsetmek istiyorum. Ankara'dan Saat 04:30 gibi kendi aracımla yola çıktım. Yoldaki kar tipi yağmur soğuktan sonra 9 civarı YRA nın eğitim merkezindeydim. Eğitim merkezi oldukça büyük.Merkezde biri büyük, biri küçük olmak üzere 2 pist bulunmakta. Bizim eğitimimiz küçük pistte oldu. Sabah vardıktan sonra bizden eğitim prosedürü gereği kişisel bilgilerimizin yer aldığı ve sağlık durumumuzla ilgili soruların olduğu kağıdı doldurmamızı istediler. Bilgileri doldurduktan sonra 9:30 gibi sınıfa geçtik sınıfta 5 kişiydik. Gördüğüm kadarıyla hepimizin yol tecrübesi azdı. Benimki 1500 km en fazla olan 2 bin di. Hatta 3 arkadaşın motoru bile yokmuş. Metehan Hoca her birimizin sürüş durumuyla ilgili bilgi aldı bizlerden. Teorik ders 2-2.5 saat sürdü. Bu ders Metehan Hocanın sunumu ve güvenli sürüş eğitim videoları ile devam etti.

Uygulama kısmına gelmeden önce boş midelerimizi doldurduk. Çorba, ıspanak, salata, tatlı, börek) özellikle ıspanak süperdi Yemekler güzeldi genel anlamda. Eğitim 13 gibi başladı. MT25 lere atladık. Tabiki ısınma hareketlerinden sonra (Boynumuz, kolumuz bacağimizi ısıttık ordaki kasları uyarmak sürüş öncesi önemliymiş Ömer hocanın dediğine göre). Mt25 leri çalıştırdık tok bir sesi var benim ninjaya göre ve titreşim az geldi hoşuma gitti makine neyse.

Önce daire çizdik sağa doğru sonra sola doğru bu arada Ömer hoca ve Metehan hoca bakışımıza dönüşümüze bakıyorlar ve gerekli uyarıları yapıyorlar. Bu arada bi kaç kez apaçilik yaptım Metehan hoca güzel bi dille uyardı xD. Daha sonra Metehan Hoca önümüzde biz arkada kukaların arasından slalomlara başladık. gaz kontrolü gerektiğinde frenle düzeltmeler vs. Yaptık sonra fren çalışması yaptık 40 km ile giderken iki freni kullanarak durmak. Sonra düşük hızlarda chidori dengesi ile motoru kontrol etmek. vs

Ve sonra küçük pisti yavaşça dönmeye başladık pistte işaretlenmiş bölgelere bakışımızı ayarlayarak yavaş yavaş hızlandık. Allahım böyle bir keyif yok mükemmel bir duygu Metehan hoca önde gidiyor biz arkada onu kovalıyoruz xD sonra eğitim pistinin her yerini turladık. Metehan hoca gidiyor biz çekirgeler arkada. Motosiklette hayatımın en keyif aldığım anını yaşıyorum hiç bitmesin istiyorum içimden. Bisürü turladık kaç tur attık bilmiyorum bizi bıraksa bi gün boyunca turlardık sanırım müthiş bir duyguydu.

Seviye 3 için günleri iple çekiyorum hanımı nasıl kandıracağım bunun hesabını yapıyorum. Buradan Metehan Hoca ve Ömer Hocaya teşekkürlerimi sunuyorum.

Herkese tavsiye ederim arkadaşlar.

Kendinize iyi bakın.
    Aydin1966, zaferce, Ali Bircan ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Hornet 650
    - Metehan hoca kral çıktı Rıza baba.

- Tamam evlat hemen gidip eğitim alalım.
    mombohunter ve espresso bunu beğendiler.

derdalan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Eğitim ankarada da mı yapılıyor yoksa ankaradan istanbula mı geldiniz?

Motosikleti
    Alıntı derdalan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eğitim ankarada da mı yapılıyor yoksa ankaradan istanbula mı geldiniz?
    İstanbula geldim hocam motor aşkı xD
    bpak bunu beğendi.

Romedon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Ninja ZX-636,Bajaj PULSAR 200 RS
    bende 3 ü buradan alacağım sevindim memnun kalmana
    mombohunter bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı Romedon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bende 3 ü buradan alacağım sevindim memnun kalmana

Metehan Hoca Nisan ayında başlatacaklarını söylemişti. 600 cclik makineyle olacak sanırım

sven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Eğitim İstanbul Autodrome'da veriliyor.

Geçen sene GS2 eğitimine ben de katılmıştım ve açıkcası senin kadar memnun kalmadım.(Memnuniyeti sürüşüme doğrudan etki olarak algılıyorum veya beklentim bu yönde)

Bence yamaha eğitimlerinin pratik için ayrılan zamanı çok dar ve ben sadece işin felsefesini öğrenmek için eğitime gidiyorsam, Motosiklet Yol Sanatı kitabından daha detaylı öğrenebilirim. Beklentisi "yoğun ve öğretici pratik" olanlar için çok verimli olmayabilir.

bu arada metehan hoca ve ömer hoca 10 numara insanlar, lakin keşke şu eğitim müfredatında bir revizyona gitseler..
    mombohunter ve zaferce bunu beğendiler.

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dunyanin en sansli insanlarindan birisin artik sende. Kaskimizi takalim donecegimiz yere bakalim

Ankara'dan İstanbul'a niye gittim yaw? Motto Akademi'nin mis gibi alanı var Ankara'da. Kaan Tuna var, Hipodromda veya Bağlum'da yapıyor ADAC/hakimiyet eğitimlerini. Memnun kalman güzel olmuş. Darısı yol eğitimlerine olsun.

Hem böyle başlıkları hem de aşağıdaki gibi mesajları çok değerli buluyorum.

Alıntı sven adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eğitim İstanbul Autodrome'da veriliyor.

Geçen sene GS2 eğitimine ben de katılmıştım ve açıkcası senin kadar memnun kalmadım.(Memnuniyeti sürüşüme doğrudan etki olarak algılıyorum veya beklentim bu yönde)

Bence yamaha eğitimlerinin pratik için ayrılan zamanı çok dar ve ben sadece işin felsefesini öğrenmek için eğitime gidiyorsam, Motosiklet Yol Sanatı kitabından daha detaylı öğrenebilirim. Beklentisi "yoğun ve öğretici pratik" olanlar için çok verimli olmayabilir.

bu arada metehan hoca ve ömer hoca 10 numara insanlar, lakin keşke şu eğitim müfredatında bir revizyona gitseler..
    Eğitim de satın aldığımız bir hizmet/ürün. Tıpkı, mont gibi, kask gibi. Bazılarından daha çok memnun kalıyoruz, bazılarından daha az memnun kalıyoruz. Bazılarına ise para harcadığımıza üzülüyoruz. Ama sonuç ne olursa olsun bir eğitim ile ilgili olarak "Şunlardan memnun kaldım ama şunlardan pek memnun kalmadım. Şöyle olan bir başka eğitim, şu açıdan sürüşüme daha fazla katkı sağladı." denmesi lazım. Yeterince eğitim değerlendirmesi bulamıyoruz. (Ben eskiden bir tane yazmıştım, daha az olumlu olarak anlaşılabilecek bir cümle için eğitmen beni arayıp afra tafra yapmıştı. Bir başka yazıda aslında genel olarak tavsiye edebileceğim bir eğitmeni bir başkasından daha az verimli bulduğum için o eğitmen ile ortak bir arkadaşım "La bu adam ne etti sana?" diye fırçalamıştı. O günlerden beri memnun kalmadığım kısımları yazmaktan çekiniyorum walla.)

Bu arada gerçekten de eğitimin iyiliği kötülüğü sürüşe olan katkı ile ölçülmeli. Bu bakış açısını da paylaşıyorum.

Eğitimin yarısının teoriye ayrılması aslında bazı kullanıcı için avantaj ama bazıları için de dezavantajlı. Eğitim yerinin kararı artık, yapacak bir şey yok. Ama ben tercih etmezdim. Teori idealde ücretsiz olmalı, ücretli eğitim saatinden çok zaman çalmamalı, herkese açık olmalı ve İnternet'te video olarak her zaman erişilebilir olmalı.

Ben genel olarak,

(1) yol sürüşünü de kapsayan eğitimleri
    (2) bire bir olan eğitimleri
    (3) kişinin kendi motosikletiyle aldığı eğitimleri

çok daha faydalı buluyorum. Bu şekilde olan eğitimler insanın sürüşünü iyileştirmekte çok daha verimli oluyor.

Motosikleti
    Hocam yamahayı tercih etmemdeki neden öncelikli olarak ankarada kurumsal olarak eğitim veren biyerlerin olmaması (Eğitim programı, bu iş için tasarlanmış bir mekan vs...). Yada benim bundan haberdar olmamam. (Okan hocayla irtibata geçtim ancak 18 Mart tarihinde başka bir programı olduğunu söyledi haftaya 25 mart ta eğitim yapabileceğimizi söyledi ancak ben de 25 mart ta müsait olamayacaktım aslında birinci tercihim Okan hocaydı hem eğitim 2 gün sürüyor hem de Okan hocadan başlangıç eğitimi almıştım daha önce.) Yamaha eğitimine gelince hocalar mükemmeldi çok anlayışlı ve yardımseverler. Eleştirim şu konuda olabilir motosiklet yaklaşık 3 3.5 saat sürdük bu kesinlikle yetmiyor ama eğitim boyunca harika hissettim önemli olan bu bence keyif aldım verdiğim para (375 TL) yı kesinlikle hak ediyor bence zaten 375 TL az bir para.

Sürüşüme kesinlikle katkı sağlayacağını düşünüyorum aldığım eğitimin.
    zaferce ve Pisman bunu beğendiler.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)