Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
5. sayfa BirinciBirinci ... 345

AEA 'nın 3 çalışanının fuarın 3. günü istifa etmesi ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    arda4 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı ZaptNaMumkun adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Serbest meslek kazancı iş kanununda değil gelir vergisi kanununda yer alır. Söylediğim şeyin iş kanunu ile alakası yok.
    Hocam dediğin gibi olmuyor. Bütün çalışanlar ister devlet memuru olsun ister dükkanda olsun birisi hesabına çalışan herkes iş kanununa tabiidir. Evlere temizliğe giden ablalar dahil. Kanunun giriş kısmını okursan bu durum orada açıkça ifade edilmiş.

Bu ayrılan arkadaşlar da bir şahıs veya bir şirket hesabına çalışan kişiler. Kendi şirketini kurup kendi hesabına çalışan kişiler değiller.(Şahsın veya şirketin ortağı değiller) Ki bu durumda bile yine işe giriş işlemlerinin yatırılıp SGK primlerinin ödenmesi gerekiyor.

Kısacası işe giriş yapmadan, SGK primi yatırmadan olabilemiyor. Olursa kanunsuz oluyor ve bir sürü cezası oluyor.

"ne var canım bakkaldan ekmek alıyoruz diye bakkalın SGKsını mı yatırıyoruz?" gibi bir mantık yanında çalıştırdığın elemanlar için geçerli olmuyor.

Tekrar diyorum sakın kimseye böyle yanlış bir tavsiyede bulunma, çünkü dediklerin alenen kanuna aykırı.
    Shrieker bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Honda Cbr250R -> Yamaha MT-07
    Alıntı arda4 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam dediğin gibi olmuyor. Bütün çalışanlar ister devlet memuru olsun ister dükkanda olsun birisi hesabına çalışan herkes iş kanununa tabiidir. Evlere temizliğe giden ablalar dahil. Kanunun giriş kısmını okursan bu durum orada açıkça ifade edilmiş.

Bu ayrılan arkadaşlar da bir şahıs veya bir şirket hesabına çalışan kişiler. Kendi şirketini kurup kendi hesabına çalışan kişiler değiller.(Şahsın veya şirketin ortağı değiller) Ki bu durumda bile yine işe giriş işlemlerinin yatırılıp SGK primlerinin ödenmesi gerekiyor.

Kısacası işe giriş yapmadan, SGK primi yatırmadan olabilemiyor. Olursa kanunsuz oluyor ve bir sürü cezası oluyor.

"ne var canım bakkaldan ekmek alıyoruz diye bakkalın SGKsını mı yatırıyoruz?" gibi bir mantık yanında çalıştırdığın elemanlar için geçerli olmuyor.

Tekrar diyorum sakın kimseye böyle yanlış bir tavsiyede bulunma, çünkü dediklerin alenen kanuna aykırı.
    Hocam bu çocukların aea'nın yanındaki mahiyetini bilmiyorum. Aea'nın da kazancını hangi gelir üzerinden beyan ettiğini de bilmiyorum. Aslında sende bilmiyorsun. Şu an farazi konuşuyoruz. Söylemek istediğim şey şu yukarıda anlattığım şekilde yaparak aea sgk yatırmaktan kaçınabilir ve bu kanuna aykırı değil. Ne iş yaptığını bilmiyorum ama örneklerin benim söylediklerimden çok bağımsız ve anlatmak istediğimi tam olarak anlamamış gibisin. Bakkal serbest meslek mensubu değil hizmet satmıyor ticaret yapıyor yani konumuzla hiç alakası yok. Temizliğe gelen temizlikçi konusunda da haksızsın günübirlik gelen bir çalışana sgk primi ödenmez. Bunu sgk sistemi de takip edemez. Örnek vereyim benim bir şirketim var bir müşteriye büyük bir cihaz sattım kendim taşıyamıyorum büyük arabası olan kendi namına taşıma işleri yapan bir adamla gönderdim. Benim şimdi bu şoföre sgk primi mi yatırmam lazım? Hayır yatırmam gerekmiyor. Eğer aea bir şirket kurduysa ve bu çocukları maaşlı olarak işe aldıysa prim yatırmak zorunda hapise kadar giden cezalar var bu konuda. Ama çocuklarla video başı anlaştıysa her kurgu sonrası bedel ödüyorsa çocuklar işçi değil kendi namına çalışan durumunda değerlendirilir sgk primi yatırılmaz.

Motosikleti
    honda pcx 125-ktm duke 200 - honda cbr 500 r
    Hocam şoföre sgk yatırmazsınız ama sgk sız şoförü işyerinize alırsanız ve başına bir kaza gelirse ailesi sizden tazminat alır. SGK sız şoför benim işyerimin kapısından (güvenlikten) geçemez. İster kendisi yaptırsın ister gönderen firma beni ilgilendirmez.
    Vrtsa bunu beğendi.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Uzun uzadıya yazdım, sonra niye yazıyorum lan ben buraya dedim, sildim.
    Bana ne abi, ben beğenerek AEA izleyen bir vatandaşım. Bu arkadaşları beğenirsem onları da izlerim. Neyin tarafı olucam bana ne yahu.
    gibigibi1985 ve Shrieker bunu beğendiler.

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    arkadaşlar şöyle düşünün...

statü ve pozisyon nedir...tek tek inceleyelim...

Barkın için çalışanlar ne ifade ediyor..onun zirveye ulaşmasındaki merdiven basamakları...çalışanlar..kamera arkası...teknik ekip...ama bir olmazsa olmaz değil..

bir işyerinde bir prodüksiyon firmasınd aveya her ne olursa olsun içinde para olan bir ticari oluşumda iki tip insan vardır...

Patron ve İŞCİ...

Patron kim..Barkın..

İşci kim..dğerleri..emektar vesaire hiç önemli değil..Barkın dışındaki herkes orada İŞCİ dir...

kendileri istedikleri kadar bizde bu yola baş koyduk bizde sabahladık bizde emek verdik...ama AEA yı AEA yapan kamera arkası ekibi değil BİZİZ...

yani BİZ Halk dediğimiz kitle onu bir tanınırlığa ulaştırdı..diğer ekip arkadaşları çok iyi teknik veya idari hizmet verdikleri için değil...

yani adamlar İŞÇİ olmayı belki yediremediler..ki bende taşeron bir güvenlikciyim...yani kimseyi aşağılamak için yazmıyorum..sadece ortaya bir emek verip pastadan aldığın payı beğenmiyorsan İŞÇİ olmayı reddediyor gibisin..yahu ayrılmadan önce de şartlar aldığın para vesaire aynıydı..kendilerini kullanılmış gibide hissemiş olabilirler...bunu fuarda daha netgörmüş olabilirler..

ama asli görevleri bu..kullanılmaktan kasıt emeği montajı yayını zartı zurtu biz yapıyoz bu ibine yiyip içip t.şaklarını yayıp geziyo amuga koyim de demiş olabilirler...

ya son altınlı geceyi gördük..adam yine tekkeyi değirmeni döndürüyor...ve baştan sona düz izledim..keyifle...

yani diğer arkadaşlar lütfen yanlış anlamasın bunu okuyorlarsa hepsi birer işci ve emektar statüsünde...

benim kameraman arkadaşım vardı..Savaş AY ekibinde..en az 12 yılını Savaş Ay yanında geçirmiş..adama gece gündüz seövüyor..çok hakkını yemiş...sgsını ödememiş kullanmış vs vs..rahmetli oldu gitti..şu an Savaş Ayımı tanır bilir Türkiye yoksa onun hakları hukukları yenmiş bile olsa kimse onları hatırlamayacak ve kimsnein umrunda olmayacaklar..

ha ben yerlerinde olsaydım Barkını değil en umulmadık zamanda hiç sırtına hançer vurmazdım ve önümdeki kariyerime bakardım..hatta ayrılacaksam bile dostane ayrılırdım..yarın yine aynı sektörde bir iş bulacaksam onun tavsiye ve referanslarıma ihtiyacım olacaktı...

yani AEA şu an bir değer..bakın Barkından bahsetmiyorum..AEA ayrı bie ikondur..bu bir markadır..bu markaya Barkın arada bir kelek atsada veya zarar versede yinede motorcular tarafından benimsenmiş kanıksanmış kabullenmiş bir markadır...her daim tutar...

mesela benim düşünceme göre Acun mesela Barkınla tanışsa TV 8 için program yapmasını isteyebilir..sonucta Acunun bile dikkatini çekmiştir Barkın..yani herşey birer tesadüf..Barkında gelecek var..motosiklet sektörü yeme içme sektörü gibi ölümsüz..her yıl binlerce ergenliğe adım atmış genç var ve bu videoları milyonlarca kişi izleyecek...yani ektiğini biçecek kişi Barkın olur...

işçi işciliğini bilecek..patronda patronluğunu aga..AEA dan ayrılan kişiler bence çok bi yerşerede gelemezler..hedefleri ne onuda bilmiyorum abir kaç videolarını izledim..ergen tavırlar içinde şakaşıyorlardı..yani hünerleri yetenekleri AEA yanında kymetliydi..ve onlara sunulan imkanlardan asla bir daha yararlanamayacaklar..veya aynı imkanlar onlara asla sunulmayacaktır bence..

ya güzel bir sezon sizleri bekliyordu AEA yanında ülke gezileride yapıyordunuz..ne rahat battıda kaçtınız diyorum ben şahsen..gidebildiği kadar gitsin ne olacak..AEA yanında bir anlamınız işleviniz değeriniz ederiniz vardı bence..şimdi aynı yetenekleriniz (herneyse onuda bilmiyorum) şu an kaç par eder bilemem...onu zaman gösterecek...
    sdirer, abeciMotoru ve _Ed bunu beğendiler.

Motosikleti
    Z300, Xtreme Enduro/Süpermoto, XRS700
    Alıntı ZaptNaMumkun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam bu çocukların aea'nın yanındaki mahiyetini bilmiyorum. Aea'nın da kazancını hangi gelir üzerinden beyan ettiğini de bilmiyorum. Aslında sende bilmiyorsun. Şu an farazi konuşuyoruz. Söylemek istediğim şey şu yukarıda anlattığım şekilde yaparak aea sgk yatırmaktan kaçınabilir ve bu kanuna aykırı değil. Ne iş yaptığını bilmiyorum ama örneklerin benim söylediklerimden çok bağımsız ve anlatmak istediğimi tam olarak anlamamış gibisin. Bakkal serbest meslek mensubu değil hizmet satmıyor ticaret yapıyor yani konumuzla hiç alakası yok. Temizliğe gelen temizlikçi konusunda da haksızsın günübirlik gelen bir çalışana sgk primi ödenmez. Bunu sgk sistemi de takip edemez. Örnek vereyim benim bir şirketim var bir müşteriye büyük bir cihaz sattım kendim taşıyamıyorum büyük arabası olan kendi namına taşıma işleri yapan bir adamla gönderdim. Benim şimdi bu şoföre sgk primi mi yatırmam lazım? Hayır yatırmam gerekmiyor. Eğer aea bir şirket kurduysa ve bu çocukları maaşlı olarak işe aldıysa prim yatırmak zorunda hapise kadar giden cezalar var bu konuda. Ama çocuklarla video başı anlaştıysa her kurgu sonrası bedel ödüyorsa çocuklar işçi değil kendi namına çalışan durumunda değerlendirilir sgk primi yatırılmaz.
    Arkadaşım kızma ama senin dünyadan haberin yok. ;) Artık sgk da "ek 9 " diye bir durum var: 2 hali var;
    1. si, ayda 9 günden az çalışanlar için yaptırılan sigorta
    2. si, ayda 9 günden fazla çalışanlar için yaptırılan sigorta
    Eve temizliğe, yok börek açmaya, olmadı hasta bakmaya, daha olmadı merdiven silmeye gelene iş veren (artık her kimse ya da kurumsa) gidecek sgk'ya vatandaşlık nosu bu olan Ayşe/fatma/mehmet/hüseyin bu şartlara göre çalışıyor diyecek. Haa, sen kaçabilirsin, sana birileri göz yumabilir orasını bilemem. Yok birgün yakalanırsan öpecekler haberin olsun... sen bakkaldan girmişsin, hatırlatırım kendi işi olanlar bağkur'ludur. Prim öderler. Ödemezlerse borç çıkar. Artık bu ülkede sgk'sız çalışmak ya da işçi çalıştırmak suçtur. O kadar...
    mete_han bunu beğendi.

Alıntı mete_han adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar şöyle düşünün...

statü ve pozisyon nedir...tek tek inceleyelim...

Barkın için çalışanlar ne ifade ediyor..onun zirveye ulaşmasındaki merdiven basamakları...çalışanlar..kamera arkası...teknik ekip...ama bir olmazsa olmaz değil..

bir işyerinde bir prodüksiyon firmasınd aveya her ne olursa olsun içinde para olan bir ticari oluşumda iki tip insan vardır...

Patron ve İŞCİ...

Patron kim..Barkın..

İşci kim..dğerleri..emektar vesaire hiç önemli değil..Barkın dışındaki herkes orada İŞCİ dir...

kendileri istedikleri kadar bizde bu yola baş koyduk bizde sabahladık bizde emek verdik...ama AEA yı AEA yapan kamera arkası ekibi değil BİZİZ...

yani BİZ Halk dediğimiz kitle onu bir tanınırlığa ulaştırdı..diğer ekip arkadaşları çok iyi teknik veya idari hizmet verdikleri için değil...

yani adamlar İŞÇİ olmayı belki yediremediler..ki bende taşeron bir güvenlikciyim...yani kimseyi aşağılamak için yazmıyorum..sadece ortaya bir emek verip pastadan aldığın payı beğenmiyorsan İŞÇİ olmayı reddediyor gibisin..yahu ayrılmadan önce de şartlar aldığın para vesaire aynıydı..kendilerini kullanılmış gibide hissemiş olabilirler...bunu fuarda daha netgörmüş olabilirler..

ama asli görevleri bu..kullanılmaktan kasıt emeği montajı yayını zartı zurtu biz yapıyoz bu ibine yiyip içip t.şaklarını yayıp geziyo amuga koyim de demiş olabilirler...

ya son altınlı geceyi gördük..adam yine tekkeyi değirmeni döndürüyor...ve baştan sona düz izledim..keyifle...

yani diğer arkadaşlar lütfen yanlış anlamasın bunu okuyorlarsa hepsi birer işci ve emektar statüsünde...

benim kameraman arkadaşım vardı..Savaş AY ekibinde..en az 12 yılını Savaş Ay yanında geçirmiş..adama gece gündüz seövüyor..çok hakkını yemiş...sgsını ödememiş kullanmış vs vs..rahmetli oldu gitti..şu an Savaş Ayımı tanır bilir Türkiye yoksa onun hakları hukukları yenmiş bile olsa kimse onları hatırlamayacak ve kimsnein umrunda olmayacaklar..

ha ben yerlerinde olsaydım Barkını değil en umulmadık zamanda hiç sırtına hançer vurmazdım ve önümdeki kariyerime bakardım..hatta ayrılacaksam bile dostane ayrılırdım..yarın yine aynı sektörde bir iş bulacaksam onun tavsiye ve referanslarıma ihtiyacım olacaktı...

yani AEA şu an bir değer..bakın Barkından bahsetmiyorum..AEA ayrı bie ikondur..bu bir markadır..bu markaya Barkın arada bir kelek atsada veya zarar versede yinede motorcular tarafından benimsenmiş kanıksanmış kabullenmiş bir markadır...her daim tutar...

mesela benim düşünceme göre Acun mesela Barkınla tanışsa TV 8 için program yapmasını isteyebilir..sonucta Acunun bile dikkatini çekmiştir Barkın..yani herşey birer tesadüf..Barkında gelecek var..motosiklet sektörü yeme içme sektörü gibi ölümsüz..her yıl binlerce ergenliğe adım atmış genç var ve bu videoları milyonlarca kişi izleyecek...yani ektiğini biçecek kişi Barkın olur...

işçi işciliğini bilecek..patronda patronluğunu aga..AEA dan ayrılan kişiler bence çok bi yerşerede gelemezler..hedefleri ne onuda bilmiyorum abir kaç videolarını izledim..ergen tavırlar içinde şakaşıyorlardı..yani hünerleri yetenekleri AEA yanında kymetliydi..ve onlara sunulan imkanlardan asla bir daha yararlanamayacaklar..veya aynı imkanlar onlara asla sunulmayacaktır bence..

ya güzel bir sezon sizleri bekliyordu AEA yanında ülke gezileride yapıyordunuz..ne rahat battıda kaçtınız diyorum ben şahsen..gidebildiği kadar gitsin ne olacak..AEA yanında bir anlamınız işleviniz değeriniz ederiniz vardı bence..şimdi aynı yetenekleriniz (herneyse onuda bilmiyorum) şu an kaç par eder bilemem...onu zaman gösterecek...
    katılmıyorum abi. Her işin bir kuralı var ve her kim olursa olsun kurallara uymak zorunda.

Mesele taraf tutma meselesi de değil.

Şimdi şöyle düşünelim, diyelim ki ayrılan adamlar haklı, hakikaten SGK vs yatmamış.

Bu adamlar iş mahkemesine gitse ne olur? Sonrasında hırsızlık ithamı var, -gene ayrılan adamları haklı kabul edelim- adamlar "haksız itham var" deyip mahkemeye gitse ne olur?

"Ticari itibar" diye bir şey kalır mı meydanda? Sponsor aramaya gidildiğinde "Yahu sen önce kanuna uygun hareket et" demezler mi? Sponsor bulabilir mi? Sponsor bulamadan ortada dükkan falan kalır mı?
    mete_han bunu beğendi.

BIYIKLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Metoş'a katılıyorum. Bir personelci olarak işten sürekli yakınanlara patronunu, müdürünü şikayet eden emekçi kardeşlerime her zaman dediğim bir laf vardır; Ya bu deveyi güdeceksin ya bu diyardan gideceksin!

Yalnız işveren, patron olmakta zor iştir. Aradaki dengeyi kurmak gerekir. Türkiye şartlarında azami olanakları çalışanlarına sağlamalısın, para sende düdük sende diye .okunu çıkartıp çok ezmeyeceksin, iyi davranmaz iyi şartlar sağlamazsan ne olur, kısa vadede hiçbir şey olmaz ülkemiz gibi bol ucuz işgücü olan bir ülkede biri gider öteki gelir, it ürür kervan yürür tabi işin kalitesi de yerlerde sürünür.

Bana bu gençler Aea'nın sponsorları arttıkça gelirlerinde o biçim arttığı algısıyla bir işlere kalkışmışlar gibi geldi. Tabi en son altınlı gece de Aea'nın "onlara binlerce liralık kask verdik, lastik aldık, pahalı motorlara bindiler" lafını da tasvip etmiyorum. Ulen motor işi yapıyorsun tabi ki vereceksin, bizde şantiyelerimizde çalışanlara kask, çelik uçlu bot ve eldiven veriyoruz.

Fakat bu ülkede hak adalet kişiye göre çok değişken olabilir, sen istediğin kadar anayasa yaz ekonomin yeterli değilse çalışanlara yazdığın hakları verdiremezsin. Cezalarla vs. ile yürümez bu işler, çoğu işveren keyfinden sigortasız ve/veya daha az ücretini bildirerek çalıştırmaz. Çalıştığın yerde şartlar düzelmeye başladığında da biraz sebat edip konuşmakta fayda vardır. Konuşursun baktın olmuyor aşırı açgözlülük hakim olmuş bünyeye bana bir ara müsaade dersin. Birini zor durumda bırakıp kaçmanın bahanesi geçmişte istemediği ve alamadığı "haklar" olamaz. O zaman eleştirdiğin adamdan farkın kalmaz!
    Shrieker ve mete_han bunu beğendiler.

Alıntı BIYIKLI adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Metoş'a katılıyorum. Bir personelci olarak işten sürekli yakınanlara patronunu, müdürünü şikayet eden emekçi kardeşlerime her zaman dediğim bir laf vardır; Ya bu deveyi güdeceksin ya bu diyardan gideceksin!

Yalnız işveren, patron olmakta zor iştir. Aradaki dengeyi kurmak gerekir. Türkiye şartlarında azami olanakları çalışanlarına sağlamalısın, para sende düdük sende diye .okunu çıkartıp çok ezmeyeceksin, iyi davranmaz iyi şartlar sağlamazsan ne olur, kısa vadede hiçbir şey olmaz ülkemiz gibi bol ucuz işgücü olan bir ülkede biri gider öteki gelir, it ürür kervan yürür tabi işin kalitesi de yerlerde sürünür.

Bana bu gençler Aea'nın sponsorları arttıkça gelirlerinde o biçim arttığı algısıyla bir işlere kalkışmışlar gibi geldi. Tabi en son altınlı gece de Aea'nın "onlara binlerce liralık kask verdik, lastik aldık, pahalı motorlara bindiler" lafını da tasvip etmiyorum. Ulen motor işi yapıyorsun tabi ki vereceksin, bizde şantiyelerimizde çalışanlara kask, çelik uçlu bot ve eldiven veriyoruz.

Fakat bu ülkede hak adalet kişiye göre çok değişken olabilir, sen istediğin kadar anayasa yaz ekonomin yeterli değilse çalışanlara yazdığın hakları verdiremezsin. Cezalarla vs. ile yürümez bu işler, çoğu işveren keyfinden sigortasız ve/veya daha az ücretini bildirerek çalıştırmaz. Çalıştığın yerde şartlar düzelmeye başladığında da biraz sebat edip konuşmakta fayda vardır. Konuşursun baktın olmuyor aşırı açgözlülük hakim olmuş bünyeye bana bir ara müsaade dersin. Birini zor durumda bırakıp kaçmanın bahanesi geçmişte istemediği ve alamadığı "haklar" olamaz. O zaman eleştirdiğin adamdan farkın kalmaz!
    Sana da kısmen katılıyorum kısmen katılmıyorum hocam.

Katıldığım noktalar:
    "işveren, patron olmakta zor iştir. Aradaki dengeyi kurmak gerekir. "

"biri gider öteki gelir, it ürür kervan yürür tabi işin kalitesi de yerlerde sürünür."

Katılmadığım noktalardan biri:

"Bir personelci olarak işten sürekli yakınanlara patronunu, müdürünü şikayet eden emekçi kardeşlerime her zaman dediğim bir laf vardır; Ya bu deveyi güdeceksin ya bu diyardan gideceksin"

Şöyle düşün sen ben veya bir başkası hiç bir zaman için "bu nasıl iş böyle yaa" demez mi demeyecek mi? Mutlaka der.

Sonra "ya bu deveyi güdersin" lafı çok da böyle sevgi dolu merhametli bir anlayışı ifade etmez. İşine gelmezse elbette çalışmazsın ammaa bir yerde çalışıyorsun diye o yerde yapılan her şeyi onaylamak her şeye göz yummak mı gerek?

Eğer bu anlayış doğru dersek şöyle dememiz lazım "eee kardeşim giden gider. öyle "yüzüstü bıraktılar, işim yarım kaldı" vs demeyeceksin" ki bu cümle de öyle çok merhametli bir anlayışı ifade etmiyor.

Yarın öbür gün deseler ki "ey bıyıklı seni işten çıkardık haydi yallah" sen de oturup "hmm yapacak bir şey yok" mu dersin yoksa "yahu bu iş kanunsuz, yasal işlem neyse onu yaptırayım" mı dersin? Hak hukuk meselesi yeri geldiğinde bu kadar basit aslında.

Mesele yıkmak değil -ki o çok zor değil- mesele yapmak, yapılmış olanı korumak. Kanun nizam hak hukuk biraz da bunun için var.

BIYIKLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yarın öbür gün deseler ki "ey bıyıklı seni işten çıkardık haydi yallah" sen de oturup "hmm yapacak bir şey yok" mu dersin yoksa "yahu bu iş kanunsuz, yasal işlem neyse onu yaptırayım" mı dersin? Hak hukuk meselesi yeri geldiğinde bu kadar basit aslında.

Mesele yıkmak değil -ki o çok zor değil- mesele yapmak, yapılmış olanı korumak. Kanun nizam hak hukuk biraz da bunun için var.
    Diyebilirler, özel sektörde heran herşey olabilir! Sebepsiz işçisini kovan işveren ihbar ve kıdem tazminatını ödemeyi göze almış demektir. Ödemezse de kanuni haklarını aramak çalışanın hakkıdır. Deve ve gütmekten kastettiğim ise çalışma şartlarını baştan kabul edip, süre geçipte (1 seneden sonra) pirelenmektir aslında. Yani deve aynı deveyse ya güdeceksin ya gideceksin.

Şartlar bariz kötüleştiyse tabi itiraz edilebilir. Veya talep ettiğin ücret, olanaklar kabul görmez ama şartları ağırlaştırmıştır işveren vs. Ama bunun acısı iş yoğun zamanda bırakıp gidilerek çıkarılmaz. Sanmayın bunu bir tek Aea yaşıyor, bizim işçilerde bile karşılaştığımız bir durumdur. İş azken kışın kalfaya yalvar yakar olanlar yaz gelipte işler çoğaldığında (hasat zamanları) arslan kesilirler. İşi bırakıp gidenler, anasını babasını öldürenler, yalan yere hastalananlar...

Tam tersi iş yoğun zamanda kalfa, patron gitme dediğinde kalıp çalışanlarda olur. Tabi o çalışanlar yıllar sonra patronun işi kalmadığında tazminat olarak hava da alabilirler.

Yani diyeceğim, hep tek taraflı olmaz, olayların iç yüzünü bilmeden taraf tutmamak gerek!

Bir işin içine girmeden şartları tamolarak bilmek mümkün değildir. Hangi iş ilanında:

Günde 12 saat çalışma var, mesai ücreti yok
    Yemek yok, yol parası yok,
    Bayram seyran resmi izin yok, Hafta sonu tatili de yok
    Sağlıksız şartlar mevcut, tuvalet bile yok,
    Ücret asgari ücret o da yatarsa.. (Şimdi bunar biraz abartılı gelebilir ama hemen yanıbaşınızda aynen bu şartlarda çalışmak zorunda olan insanlar bulabilmek mümkün, ben bir çoğuna bizzat şahit oldum)

Vs gibi tüm şartlar açık açık yazılıyor mu? (En azından ya kardeşim bana tornacı lazım filana parçayı üretecek ücreti de aylık 2000TL diye bir ilan gören oldu mu?) Yani hem işveren hem işçi için bir bilinmezlik söz konusu. (İşveren de örneğin işçinin işi bilip bilmediğinden kasten makineye zarar verip vermeyeceğinden vs emin olamaz)

İşyerinin kötüleşmesi için uğraşan işçiler var mıdır? Mutlaka vardır.

Ben gördüğümü söyleyeyim, Türkiye'deki işçiler/çalışanlar (artık nasıl isimlendirirseniz) genel itibariyle çalıştıkları yerleri "ekmek teknesi" olarak görüyorlar. Çok defa kullandığı makine bozulacak diye korkan,yedek parçası verilmediği için bakımını yapamadığı için sinirlenen üzülen çalışanlar gördüm. Düşünün adam kendine ait olmayan bir makineyi kendi malından daha çok düşünüyor. Halbuki ona ne? Kendi malı mı?

Eğer adamlar ekmek teknesi olarak görmese bahane çok "kardeşim zincir lazım getirtirsen takarım. getirmezsen bir iki gün sonra zincir kopar makine durur" der geçer. Ben bunu görmedim çoğunlukla aksini gördüm. (Tekrar diyorum ben gördüğümü söyledim, böyle davranmayan da vardır)

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    katılmıyorum abi. Her işin bir kuralı var ve her kim olursa olsun kurallara uymak zorunda.

Mesele taraf tutma meselesi de değil.

Şimdi şöyle düşünelim, diyelim ki ayrılan adamlar haklı, hakikaten SGK vs yatmamış.

Bu adamlar iş mahkemesine gitse ne olur? Sonrasında hırsızlık ithamı var, -gene ayrılan adamları haklı kabul edelim- adamlar "haksız itham var" deyip mahkemeye gitse ne olur?

"Ticari itibar" diye bir şey kalır mı meydanda? Sponsor aramaya gidildiğinde "Yahu sen önce kanuna uygun hareket et" demezler mi? Sponsor bulabilir mi? Sponsor bulamadan ortada dükkan falan kalır mı?
    Dostum kurallar inan KURUMSAL yerlerde o zihniyetli profesyonellerin olduğu yerlerde geçerli..şimdi Devlet mesela hiçbir işyerini denetlemiyor..işyerlerinde Suriyeliler Afganlar Iraklılar hatta Çinliler cirit atıyor kuru aylık 1000 liraya talim hepsi..yani artık dilencilerimiz kağıtcılarımız bile ağırlıklı Suriyeli...yani demem o ki AEA nın ben kimseye eyvallah edeceğini alın terinin karşılığını vereceğini veya hak hukuk tanıyacağını sanmıyorum...kendi sigortasını bile yatırmıyordur elemanlarınkini nedne yatırsın..çeşme akarken küpü dolduran bir tip işte...Ali Cengiz modunda bir adam ha mayışları veriyordur..pastadan pay veriyordur..ama dilimi kendisi belirliyor sonucta..deidğin gibi bu argadaşlar İş Mahkemesine başvursa AEA nın canını acıtıabilirler..İş Mahkemesi bir bilirkişi tayin eder ilk celsede veya celse öncesi atanmış olur...Bilirkişi geriye yönelik bie hizmet ve mesai detayı hesap tablosu yapar ki Barkın böyle apışıp kalır ya bunu ödeyeceksin der Bilirkişi ya da Mahkeme sonucuna razı ol derler..ondan sonra ayıklasın pirincin taşını eğer ortada bir prodüksiyon firması varsa amatör işler amatör sözler ortada yoksa..yani amatörce başlamış işler sonradan tescilli firmalar eşliğinde hizmetler faturalandırılmışsa bu vergiye tabisin demektir..

Vay be burda adama atıp tutanlar sonrada gidip yas tutmuş adam vefat edince...
    bulut59 bunu beğendi.

rollcycle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1250GS ADV
    Alıntı Zabitatak adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Vay be burda adama atıp tutanlar sonrada gidip yas tutmuş adam vefat edince...
    söylediğiniz de laf mı ? Adamı sevmeyenler yada atıp tutanlar ölen kişinin ardından yas tutamaz mı ? Bu nasıl bir ahlak ? Adamı sevmeyen yaptığı işleri desteklemeyen birçok kişi öldüğünde üzüldü. Bu konu üzerinden dikkat çekmeye çalıştıysanız, baya dikkat çektiniz.

jimi_hendrix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yohhh
    Alıntı rollcycle adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    söylediğiniz de laf mı ? Adamı sevmeyenler yada atıp tutanlar ölen kişinin ardından yas tutamaz mı ? Bu nasıl bir ahlak ? Adamı sevmeyen yaptığı işleri desteklemeyen birçok kişi öldüğünde üzüldü. Bu konu üzerinden dikkat çekmeye çalıştıysanız, baya dikkat çektiniz.
    açıkçası ben karakter olarak AEA yı sevemedim, ama yaptığı iş çok büyük... Bu yüzden aea ya saygım büyüktür.
    "ONE DAY YOU WILL WALK ALONE"

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    ben birinci ağızdan çalışanlarının çok vefasız olduğunu dinledim. demekki hep bize iyi davrananlar dostumuz değil

Allah bizi çıkarcı insanlardan korusun
    braveguy bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200NS
    Bir değil 3 kişi birden istifa etmesi ilginç
    Bir bildikleri vardır

REKLAM ALANI
5. sayfa BirinciBirinci ... 345

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)