Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

yeni alınan motosikletle sigorta yapmadan yola?

Motovento
    REKLAM ALANI

merhabalar pazartesi veya salı günü çanakkaleden bir motosiklet alacağım allah nasip ederse fakat öğrenci olduğum için sigortasını aynı gün yaptırmam imkansız ucu ucuna yetiyor param 10 veya 15 gün sonrasına elim rahatlayacak sıkıntı şu ki Edremitte oturuyorum yani yaklaşık 150 km var arada ben noterden satışını aldıktan sonra yolda polis durdurursa motoru bağlarlar mı ? sigorta işinden anlayanlardan yardım istiyorum forumda bir gezince ilk 10 gün üçüncü kişilerin mahrum olmaması için sigorta şirketleri hemen iptal etmiyor diye bir yazı okudum doğruluğu var mıdır size sormak istedim birde sigorta yaptırmadan ruhsat verilmiyor gibi bir şey okudum bunun hakkında bilgisi olan varsa yazarsa sevinirim iyi geceler

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Uğur Gündüz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    askerden sonra olacak
    Bağlamaz. 15 gün süren var. Sıfır aldıysanız orası ayrı, insiyatifine kalmış bir şey polisin.

Tefoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco People S200
    hocam trafik sigortasız trafiğe çıkmak yasaktır. 15 gün süre olması demek trafiğe çıkabileceğiniz anlamına gelmez normalde ancaaak eğer arabayı size satan kişinin sigortası satış sonrası 15 günü kapsıyorsa o zaman 15 gün daha sigortalı sayılıyor olabilir. Bu linkte böyle yazıyor ama yine de araştırmak lazım. trafik şubeyi arayıp sormak en kesin yoldur.
    Aşırı hız ve dikkatsizlik motorcunun en büyük düşmanıdır.

kadango - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer 8 - MT-07
    Alıntı Tefoo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam trafik sigortasız trafiğe çıkmak yasaktır. 15 gün süre olması demek trafiğe çıkabileceğiniz anlamına gelmez normalde ancaaak eğer arabayı size satan kişinin sigortası satış sonrası 15 günü kapsıyorsa o zaman 15 gün daha sigortalı sayılıyor olabilir. Bu linkte böyle yazıyor ama yine de araştırmak lazım. trafik şubeyi arayıp sormak en kesin yoldur.
    Size satan kişinin sigortası kapsıyorsa diye bir şey yok... Okuduğundan bunu çıkardıysan bravo! Satış sonrası 15 gün geçici sigorta devam eder fakat en kısa sürede yaptırmalısın ki herhangi bir kazaya karışma durumunda hukuki anlamda ihtilaf yaşamayasın. Yani 15 gün sigorta var nasılsa 15. gün yaptırırım demek de doğru değil. En güzeli satış belgesini sigortacına herhangi bir şekilde ulaştır, WP-FAX vs. o hemen sigortanı başlatsın. Ben öyle yaparım genelde, noterden çıktıktan sonra WP ile sigortacıya atarım onlar hemen girişi yapar yola öyle çıkarım.

Tefoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco People S200
    Alıntı kadango adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Size satan kişinin sigortası kapsıyorsa diye bir şey yok... Okuduğundan bunu çıkardıysan bravo! Satış sonrası 15 gün geçici sigorta devam eder fakat en kısa sürede yaptırmalısın ki herhangi bir kazaya karışma durumunda hukuki anlamda ihtilaf yaşamayasın. Yani 15 gün sigorta var nasılsa 15. gün yaptırırım demek de doğru değil. En güzeli satış belgesini sigortacına herhangi bir şekilde ulaştır, WP-FAX vs. o hemen sigortanı başlatsın. Ben öyle yaparım genelde, noterden çıktıktan sonra WP ile sigortacıya atarım onlar hemen girişi yapar yola öyle çıkarım.
    hocam birincisi ben o cümleyi linki bulmadan önce varsayım olarak yazmıştım, mesela yani gibisinden. sonrasında linki de bulunca bak burda böyle yazıyor diyerek ekledim ki soran arkadaş okusun diye. yazdıklarımın başına da bakarsan sigortasız yola çıkmak yasaktır diye de yazmışım. bence sen benim ne demek istediğimi tam anlamamışsın.

ikinci olarak madem bu kadar iyi biliyorsun beni bir konuda aydınlatır mısın? geçici sigorta dahilinde kaza yapıldığında hasar ödemesi yapılır mı yoksa bu süre sadece ceza ödememek için midir?

---------- Mesajlar birleştirildi - 03:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 03:35 ----------

konu sahibi arkadaşım
    cevabı bu linkte bulabilirsiniz.

metni de aşağıya kopyalıyorum.

Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortasının olmaması satışa ve tescile engel bir durum değildir. Ancak aracın sigortasının olmaması durumunda alıcı sigortasız aracı trafiğe çıkarmak ile ilgili her türlü hukuki ve cezai sorumluluğu üzerine almış olacaktır. Bu yüzden alıcı, aldığı aracın sigortasını sigorta poliçesi üzerinden ya da buraya tıklayarak kontrol edebilir. Satın alınan aracın eski Zorunlu Trafik Sigortası 10 gün geçerlidir. Alıcının, satın aldığı araç için 10 gün içerisinde zorunlu trafik sigortası yaptırması gerekmektedir. İstisnai bir durum olarak Trafikten çekmeli ve Yurtdışına çıkarma amaçlı yapılan satışlarda, aracın muayene ve sigorta kontrol zorunluluğu bulunmamaktadır.
    jimi_hendrix bunu beğendi.
    Aşırı hız ve dikkatsizlik motorcunun en büyük düşmanıdır.

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    Aracı satan kişinin sigortası satış tarihinden itibaren 15 gün daha geçerlidir. İptal ettirilmesi bir şey değiştirmez, bu gün iptal istediğinizde 15 gün sonrası için iptal edilir. Yani araç ikinci el ise hiçbir sorun çıkmaz.

kadango - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer 8 - MT-07
    Alıntı Tefoo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam birincisi ben o cümleyi linki bulmadan önce varsayım olarak yazmıştım, mesela yani gibisinden. sonrasında linki de bulunca bak burda böyle yazıyor diyerek ekledim ki soran arkadaş okusun diye. yazdıklarımın başına da bakarsan sigortasız yola çıkmak yasaktır diye de yazmışım. bence sen benim ne demek istediğimi tam anlamamışsın.

ikinci olarak madem bu kadar iyi biliyorsun beni bir konuda aydınlatır mısın? geçici sigorta dahilinde kaza yapıldığında hasar ödemesi yapılır mı yoksa bu süre sadece ceza ödememek için midir?

---------- Mesajlar birleştirildi - 03:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 03:35 ----------

konu sahibi arkadaşım
    cevabı bu linkte bulabilirsiniz.

metni de aşağıya kopyalıyorum.

Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortasının olmaması satışa ve tescile engel bir durum değildir. Ancak aracın sigortasının olmaması durumunda alıcı sigortasız aracı trafiğe çıkarmak ile ilgili her türlü hukuki ve cezai sorumluluğu üzerine almış olacaktır. Bu yüzden alıcı, aldığı aracın sigortasını sigorta poliçesi üzerinden ya da buraya tıklayarak kontrol edebilir. Satın alınan aracın eski Zorunlu Trafik Sigortası 10 gün geçerlidir. Alıcının, satın aldığı araç için 10 gün içerisinde zorunlu trafik sigortası yaptırması gerekmektedir. İstisnai bir durum olarak Trafikten çekmeli ve Yurtdışına çıkarma amaçlı yapılan satışlarda, aracın muayene ve sigorta kontrol zorunluluğu bulunmamaktadır.
    Satış belgesinin üzerinde yazıyor, 10-15-30 gün gibi rakamlar dolaşıyor ortalıkta benim aklımda 15 gün gibi kalmış. Satış belgesinin üzerinde yazıyor, resmi belge olduğu için ne yazıyorsa resmi kanıttır ihtilaf durumunda. Geçici sigorta ceza ödememek için değildir elbette, sigortanın amacı kaza vs. olası uyumsuzlukların kayıplarının sigorta talep edenlere ortak bir şekilde makul bir ücretle yüklenmesiyle, sorunların kolay çözülmesini sağlamaktır. Fakat başıma gelmese de, çevremde benzer olaya şahit olan olmasa da herhangi bir kayıp durumunda sigorta şirketinin işi yokuşa süreceğini düşünüyorum. İşin ayrıntılarına tam hakim değilim, mevzuatta muhakkak açıklaması vardır. Belkide kamu poliçe başına belli bir miktar ücret alıp fon oluşturuyordur bu uyumsuzluklarda mahkemeleri meşgul etmeden sorunu halletmek için. Sigortacım bu konuda hassas davranmamı söylemişti, benim de fırsatım olmadı sormaya vardır muhakkak bir bildiği..

Lengeli Fötr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 150 - Suzuki V-Strom DL-650
    Valla onu bunu bilmem aynısını bana da söylediler 15 gün vaktin var diye 6 şubatta ikinci el ybr aldım cumartesi günü trafik durdurdu sistemden baktı sigortası yok aracı bağlıyorum dedi. Nasıl olur 15 gün süre var dedim polis de 7 şubatta sigortası bitmiş aldığın kişi iptal ettirmiş olmalı dedi. Yalvar yakar biraz süre isteyip telefondan sigortasını yaptırdım da kurtuldum. Siz siz olun aldığınız gün sigortayı yaptırın

jimi_hendrix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yohhh
    10 gün boyunca sigortalı sayılırsın satış belgesiyle...
    "ONE DAY YOU WILL WALK ALONE"

ByYlmzZz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bir Süre Yok
    geçici ruhsatınız üzerinde geçerlilik tarihi var.o tarihe kadar sigortalısınız.babam golf 7 aldı ve 16.gününde kaza yaptım.yani sigortasızdık başımız çok yandı.haklıyken bile haksızsınız nedense.

Hocam aracın eski sigortası belli bir süre geçerli oluyor mu olmuyor mu o konuda net bilgim yok ama sigortanızı yaptırmadan ruhsatınızı alamazsınız ondan eminim. Ben de yeni araç aldım henüz sigorta yaptıramadım, cuma günü emniyete gittim en azından ruhsatı alayım diye ,sigorta olmadığı için vermediler Bu süre zarfında motoru kullanmıyorum ben şahsen riske etmemek için.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Hiçbir şey olmaz.

Kazasız,belasız gidin,motosikletinizi de hayırlı günlerde,keyifle kullanın.

Ergün Er. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Araştırıyor..
    Alıntı hotbiber3 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    merhabalar pazartesi veya salı günü çanakkaleden bir motosiklet alacağım allah nasip ederse fakat öğrenci olduğum için sigortasını aynı gün yaptırmam imkansız ucu ucuna yetiyor param 10 veya 15 gün sonrasına elim rahatlayacak sıkıntı şu ki Edremitte oturuyorum yani yaklaşık 150 km var arada ben noterden satışını aldıktan sonra yolda polis durdurursa motoru bağlarlar mı ? sigorta işinden anlayanlardan yardım istiyorum forumda bir gezince ilk 10 gün üçüncü kişilerin mahrum olmaması için sigorta şirketleri hemen iptal etmiyor diye bir yazı okudum doğruluğu var mıdır size sormak istedim birde sigorta yaptırmadan ruhsat verilmiyor gibi bir şey okudum bunun hakkında bilgisi olan varsa yazarsa sevinirim iyi geceler
    Sigorta hemen iptal olmaz (her hangi bir kaza durumunda masrafı karşılar) ancak çevirmede polis bunu dikkate almıyor , motosikleti direkt bağlar sigorta parasından daha çok masrafınız olur. Bence ne yapıp edin sigortayı hemen yaptırın.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:41 ----------

Alıntı ByYlmzZz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    geçici ruhsatınız üzerinde geçerlilik tarihi var.o tarihe kadar sigortalısınız.babam golf 7 aldı ve 16.gününde kaza yaptım.yani sigortasızdık başımız çok yandı.haklıyken bile haksızsınız nedense.
    Eğer çevirmeye girseydiniz aracınız bağlanmıştı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:45 ----------

Alıntı Lengeli Fötr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Valla onu bunu bilmem aynısını bana da söylediler 15 gün vaktin var diye 6 şubatta ikinci el ybr aldım cumartesi günü trafik durdurdu sistemden baktı sigortası yok aracı bağlıyorum dedi. Nasıl olur 15 gün süre var dedim polis de 7 şubatta sigortası bitmiş aldığın kişi iptal ettirmiş olmalı dedi. Yalvar yakar biraz süre isteyip telefondan sigortasını yaptırdım da kurtuldum. Siz siz olun aldığınız gün sigortayı yaptırın
    Aracın eski sahibinden olan sigorta sadece kaza durumunda bir süre daha geçerlidir. Ancak çevirmede polis bunu görmez direkt aracı bağlar doğru.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:47 ----------

Alıntı efendy06 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aracı satan kişinin sigortası satış tarihinden itibaren 15 gün daha geçerlidir. İptal ettirilmesi bir şey değiştirmez, bu gün iptal istediğinizde 15 gün sonrası için iptal edilir. Yani araç ikinci el ise hiçbir sorun çıkmaz.
    Çevirmede Polis bunu dikkate almıyor , araç sigortasız görünüyor. Yanlış bilgi.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:49 ----------

Alıntı Uğur Gündüz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bağlamaz. 15 gün süren var. Sıfır aldıysanız orası ayrı, insiyatifine kalmış bir şey polisin.
    Polis bağlar, bir keresinde sizin gibi düşünen bir yakınımı gece 01.30 da aracı bağlandığı için gidip yoldan toplamıştım.

hasangazili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar RS 200
    Bu konular hep karışık benimde fikrim var ama emin değilim söyleyip kafanızı karıştırmak istemem.

Bu gün ben devir alıcam net cevabını söylerim abim sana ama söyle birşey var sigortasız ruhsat cıkmıyor demiş. bi abim cıkıyor ruhsat geçen sene bi abimin üzerine almıştım motorumu. Sigorta yaptırmadan ruhsatı kendi üstüne alıp bana teslim etmişti (13:30-16:40saat) arasında işlemleri yapmıştı
    NOT: sigorta olmadıgı için ruhsatta vize ve motor kimliği vardı (1veya2) kagıt eksikti sigorta olmadıgı için
    Hayırlı olsun bu arada abim

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sigortacımın söylediği; evet geçerli ama sen yine de yaptır, kanundan bi haber olan insan çok, ya da başına bişey gelirse biraz uğraşırsın demişti.
    Sana tavsiyem tanıdık bi sgortacı varsa hemen yeni sigorta yaptır, parasını 10 gün sonra ver, ya da tanıdık birinin kredi kartından çekin hesap kesilince ödersin.

ByYlmzZz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bir Süre Yok
    Alıntı Ergün Er. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sigorta hemen iptal olmaz (her hangi bir kaza durumunda masrafı karşılar) ancak çevirmede polis bunu dikkate almıyor , motosikleti direkt bağlar sigorta parasından daha çok masrafınız olur. Bence ne yapıp edin sigortayı hemen yaptırın.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:41 ----------

Eğer çevirmeye girseydiniz aracınız bağlanmıştı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:45 ----------

Aracın eski sahibinden olan sigorta sadece kaza durumunda bir süre daha geçerlidir. Ancak çevirmede polis bunu görmez direkt aracı bağlar doğru.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:47 ----------

Çevirmede Polis bunu dikkate almıyor , araç sigortasız görünüyor. Yanlış bilgi.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:49 ----------

Polis bağlar, bir keresinde sizin gibi düşünen bir yakınımı gece 01.30 da aracı bağlandığı için gidip yoldan toplamıştım.
    hocam en az 50 defa araç alıp sattım,ve genelde 15 günlük sigortasını doldurmaya yakın gider sigortamı yaparım.belki defalarca mahbutbey gişelerde çevirmelere denk geldim.hiçbirinde bağlanmadı.sizin elinizde ki belge 15 gün süren var diyor ve resmi bir belge.polis bağlarsa yine kılıfını bulur ama resmi olarak geçerli bi sigortanız var.babamın golfunu bağladılar.çünkü şansıma 16.günde kaza yaptım.ayrıca kanuni tiger 250 motorumu 2 ay önce manisadan aldım.ve 15 günlük sigortası olduğu için rahatlıkla istanbula getirdim.çevirmeye denk geldim.geçici ruhsatımı gösterdim ve de geçtim.eski sahibi isterse sigortayı iptal etsin umrumda değil.şu an hala sigortasızım ve süre geçmesine rağmen genel bi yunus çevirmesine denk geldim yalvar yakar bile yapmadım salıverdiler (sigortasız+ehliyetsiz idim)

Ergün Er. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Araştırıyor..
    Alıntı ByYlmzZz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam en az 50 defa araç alıp sattım,ve genelde 15 günlük sigortasını doldurmaya yakın gider sigortamı yaparım.belki defalarca mahbutbey gişelerde çevirmelere denk geldim.hiçbirinde bağlanmadı.sizin elinizde ki belge 15 gün süren var diyor ve resmi bir belge.polis bağlarsa yine kılıfını bulur ama resmi olarak geçerli bi sigortanız var.babamın golfunu bağladılar.çünkü şansıma 16.günde kaza yaptım.ayrıca kanuni tiger 250 motorumu 2 ay önce manisadan aldım.ve 15 günlük sigortası olduğu için rahatlıkla istanbula getirdim.çevirmeye denk geldim.geçici ruhsatımı gösterdim ve de geçtim.eski sahibi isterse sigortayı iptal etsin umrumda değil.şu an hala sigortasızım ve süre geçmesine rağmen genel bi yunus çevirmesine denk geldim yalvar yakar bile yapmadım salıverdiler (sigortasız+ehliyetsiz idim)
    Bakın sizin şansınıza anlayış gösteren polisler denk gelmiş dikkatinizi çekerim Herkes sizin kadar şanslı değil.
    ByYlmzZz bunu beğendi.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Konuyu çok dallandırıp,budaklandırmanın manası yok.

Kısaca;

Araç satışı durumunda bu halden etkilenecek 2 kişi vardır biri araç sahibi diğeri ise aracın yeni sahibi. Aracın yeni sahibi açısından zorunlu trafik sigortasını değerlendirirsek; aracı yeni alan sürücünün trafik sigortası 10 geçerliliğini sürdürür. Bu süre bir işlem veya prim gerektirmez. Ancak 10 gün sonunda aracın yeni trafik sigortası yaptırılmalıdır. 10 gün sonunda sigorta poliçesi iptal edilecektir. Özetle; aracın el değiştirmesi sonucunda trafik sigortası poliçesi aracın yeni sahibine geçmiyor, aracın yeni sahibi kendi adına yeni bir poliçe düzenlettiriyor.

Kaynak

Norton772 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Dio
    Dikkat et ama çünkü aynı gün aldığın yerin plakası ile kalsın hemen giderim trafik şubeden halledeyim dersen şubeye gittiğin an sigorta sorarlar. Aksi takdirde geçici belge ile sanırım sorun olmaz.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)