Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Ocak Ayı Motosiklet Satış Esnasında Vergiyi Kim Ödemeli

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Shadow 750 A.C.E.
    İyi günler. Haftaya motosikletimi satacağım. Fakat 2017 yılının 2 vergisi de ödenmedi. 2017 de motor alacak olan kişide bulunacağından ve 20-25 gün bende durduğu için vergisini benim değil alacak kişinin ödemesinin doğru olduğunu düşünüyorum. Sizce doğru mu yanlış mı. Nasıl hareket etmeliyim ? Siz alıcı veya satıcı olsaydınız ne yapardınız ? Teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Satacağınız kişiyle anlaşmanıza bağlı. Ama şunu da düşünün, 15 gün daha kimse almadı diyelim, ödemek zorunda kalmayacak mısınız? Hani adam dedi ki ben 1 Şubat'ta alacağım. Ne olacak o zaman?

K121L - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben alıcı olsam tabikide sen ödüceksin derim
    Satıcı olsam tabikide alıcı ödücek derim
    Anlayacağın hukuki bir zorumluluk yoktur.Şahısların anlaşmasına göre değişkendir.

Motosikleti
    Shadow 750 A.C.E.
    Kişiyle anlaşmamıza göre bu ay için de alacak. Eğer şubata aksatırsa öderim. Satış esnasında belirtip isterim.
    Neyse ben en iyisi arkadaşla konuşayım. Teşekkür ederim.

osiosborn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İlk taksidini ödemeden devir yapamazsınız. Aracın borçsuz gözükmesi gerek. Aranızda anlaşın artık.

yasoyaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Crf250L
    ilk 6 ayın vergisini senin ödemen gerekir. Vergi borcundan dolayı satışı yapamazsın.

Motosikleti
    Shadow 750 A.C.E.
    Alıntı yasoyaso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ilk 6 ayın vergisini senin ödemen gerekir. Vergi borcundan dolayı satışı yapamazsın.
    Evet ama şunu belirtmemiştim belirteyim hemen. Motor alacak olan kişide. Ruhsatı bende. Kendisi motoru garajda tutuyor. Fiyatın yarısını aldım yarısınıda 2 hafta içinde satış esnasında alacağım. 4 Ocaktan beri motor alacak olan kişide. O yüzden soruyorum.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arkadaşın dediği gibi, ocak bandrolünü ödemezseniz satiş yapamazsınız.

Peki teamül nedir? Ocak bandrolünü araç sahibi öder. Aracını tertemiz, borçsuz bir şekilde alıcıya devreder.

Hadi Hayırlı işler.

Motosikleti
    AFRICA TWIN CRF1000L DCT
    Kanunen senin ödemen lazım, etik olarak alacak kişinin..

Guven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Crf 250 L
    04 Ocak'ta CRF'yi verip CBF 1000 aldım. Notere gitmeden önce ikimiz de vergilerimizi yatırmıştık.
    Noter, vergileri yatırmamış olsa idik satışı yapamayacağımızı söylemişti.
    Zira 01 Ocak itibariyle taşıt vergisi tahakkuk etmiş oluyor. Ocak sonuna kadar yatırma süresi veriliyor.

Kısaca, vergiyi yatırmazsan satış veremezsin.

Motosikleti
    İNTEGRA gitti şuan 50cc (150cc)arora vesta scooter
    ocak ayınınkini senin ödemen gerekir,motorun 250cc olduğu için zaten 60 lira bir para tutuyor,,oda motorunu 1-2 yaşında varsayarak söylüyorum,,eğer 4-6 yaşı arasında ise 45 lira bir para tutuyor

neticede 45-60 lira için konu etmeye bile değmez,,bu para ne seni fakir eder nede karşı tarafı zengin eder
    ogzcngdk, Akhunturk ve Fr.Sante bunu beğendiler.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Empati yap biraz? sen alıcısın bandrolu yatırmazdın emin ol,borçsuz harçsız temiz bir şekilde noter satışını üzerine almak isterdin hee 45-50 tl çok para değil ama alıcının midesini bulandırır.

Hayırlı satışlar olsun...

Motosikleti
    Yamaha D'eligt
    Mtv 2 taksitte ödeniyor. Ocak taksidi ödenince temmuz taksidi ödenmeden noter satışı yapılabiliyor mu? Yani noter kabul ediyor mu satışı. Yapılmıyorsa satıcının ödemesi lazım.

linkinpark20 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XJ6
    tüm sattığım motosikletlerde ve arabalarda vergiyi kendim ödedim.

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    tabiki satıcı öder arkadaşlar dalga geçmeyin...40 yıllık racon budur..yani garip işler yapmayın...

MTV iki taksitte ödenir..1.taksit 6.aya kadar..2.taksit Aralık ayına kadar...

2017 ilk 6 aylık MTV 31 Temmuza kadar kime satılırsa satılsın SATICI öder..bizde böyle..Avrupada Amerikada Afrikada racon nasıl bilmem..Türkiyede böyle..eski köye yeni adetler getirmeyin...

Motor 1 Ağustos da satılsa bile SATICI öder..muayeneyide SATICI yaptırır...alıcıya borçsuz muayeneli temiz şekilde zaten satmak RESMİ olarak durumdasın..notere gidince çıkan trafik cezaları vs hepsi satıcıya aittir...

365 günün her günü vergiyi satıcı öder...
    ogzcngdk, arslan26 ve Okan Sinan Ocan bunu beğendiler.

127 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben Şubat 11 de almıştım motoru ve sahibi ilk vergisini ödemişti. Ama vergi 45 tl ydi. Çok yüksek bir rakamsa anlaşma sağlanabilir arada. Ama 45-100 tl gibi bir rakamsa bence sahibi ödemeli. Tabi motoru sattığınız fiyatta önemli. Çok ucuza veriyorsanız o zaman söylersiniz.

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    ALICI uyanık adamdır 31 aralık da almaz...vergiyi SATICI ya ödetmek için..1 Ocak da alır...keyfine kalmış...o yüzden satışlar sene sonlarında azalır veya durur..insanlar vergi ödememek için sene başını bekler...

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Temmuz bandrolü satışa engel değildir, ta ki 1 temmuza kadar.

lityumiyon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ocakta ödenecek taksit temmuza kadar olan kullanım için oluyor. Bu durumda bence alıcı ile anlaşıp onun ödemesi daha doğru olur.

wind16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XMAX 250 ABS
    Resmi olarak o borç sana tahahhuk etmiş durumda. Yani 2017 ilk 6 aylık MTV'yi yatırmazsan aracı satamazsın.
    Bu nedenle de Ocak ayı içerisinde sıfır araç veya motor aldığında ilk 6 aylık MTV'yi bayi öder.
    Burada sen sorununu karşı tarafla konuşarak halledeceksin.
    Söylediğiniz gibi alıcı ile ocak ayından önce el sıkışmışsanız parayı talep etmenizde bir gariplik olmaz.
    Ama dediğim gibi resmi olarak o borç sizin maalesef.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)