Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

Gerçekçi olalım euro 4 TL dolar 3,77. 0 Km motosiklet almak hayal mi ?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    SYM Joymax 250i, Bajaj Pulsal 150NS
    Arkadaşlar durun ben aktroll değilim, ironi yapmak istedim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    4. motor Honda
    yol var ama gezmeye gidicek ne motoru ne de benzinini almaya para var
    kısaca yollara sadece bakıyoruz....

bektanist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mz 301 2002- Mondial RX3i Evo 2015

Hedef 2023
    Dolar 8 TL olacak
    Avrupadan kopup Asyayı şekillendireceğiz.
    Türkiye T.C olmaktan çıkacak.
    Hep birlikte satışa geldik.
    HADİ HAYIRLI TIRAŞLAR.
    Pulsar41 ve trapmania bunu beğendiler.

kanal istanbul
    hepsini çözecek
    hasmet bunu beğendi.

Motosikleti
    Pulsar200NS-MT25-Honda NC750X
    Alıntı Metehan07-70 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaş ironi yaptıysa kusura bakmasın, ama bu zihniyettte insan maalesef haddinden fazla var memlekette.
    Sen benim hesabın nesini beğenmedim anlamadım, hadi yarısını silelim o rakamın, sonuç olarak bedavaya gelmeyecek bu köprü, bunu ikimizde biliyoruz, rakamlara çok takılma.
    Ayrıca, yol medeniyettir, sözümüz yok, bu ülke içim taş üstüne taş koyan herkes sağolsun varolsun, fakat;
    Bir de işin şu kısmı var, sen o köprülerden, otoyollardan geçecek araçlara rahat rahat binebiliyor musun (Benzin, işletme maliyetleri v.s.)?
    Ve daha vahimi, bu köprüler,yollar kimlere, kaç paralara yaptırıldı?
    Küçük bir örnek; Antalya'ya Expo için tramvay hattı yapıldı, ihaleyi alan firma şartname bile almadı, ama birileri dedi ki sen de bu ihaleye gireceksin. Girdi ve ihaleyi aldı, hat yapıldı. Yapıldı yapılmasına da, dümdüz, dağ bayır olmayan, köprüsü hazır, tünel derdi olmayan bir taramvay hattının km si tam 14 milyona geldi, yani bu hat dünyanın en pahalı tramvay yolu.
    Peki parası kimden çıktı, senden, benden, bizden...
    Hadi kal sağlıcakla...
    Hesabın nesini beğenmedim söyleyeyim. Hesabını değil yanlış sayıları beğenmedim. Yeni açılmış olan bir köprüden ilk günden itibaren yüksek performans bekliyoruz. Bu köprüler yollar gelecek için önemlidir. 3. Köprü etrafına yerleşim yerleri yapıldıktan sonra kullanım oranının artacağı belli değil mi. Uzun vadeli düşündüğüm için itiraz ediyorum. Günlük düşünerek zaten köprü tünel yapılmaz. Devlet köprüyü yaptırıyor maliyetini vatandaş ile paylaşıyor. Evet özel şirket para kazanıyor ama devlet yapım süresince öz kaynak kullanmıyor ve maliyetleri vadeye yayarak vatandaşla paylaşıyor. Araç garantisi almadan hangi firma yapar bunu. Garanti edilen sayıya ulaşılamayınca devletin kasasından para çıkıyor. Hadi buna itiraz ediyoruz. Tamam o zaman devletin kendisi yapsın. O durumda tamamı devletin kasasından çıkmayacak mı? O durumda da senden benden çıkacak. Ha diyeceksinizki özel şirket para kazanmayacak. Doğru ama yalnızca devlet eliyle gelişim yerine devlet-vatandaş-özel şirket eliyle gelişim sağlanmış oluyor. Bunu bir siyasi görüş haline getirip ona buna aktroll demek de saygısızlık yani. Doğru olarak düşündüğümüzü de mi savunmayacağız. Hükümetin yaptığı bir şeyin doğru olduğunu söyleyince hemen oo aktroll oo koyun oo penguen.

köprü otoyol tünel yapılıyor ama oralardan geçen araçlar hep yabancı marka. Yol köprü yaparken araç da yapmalısınki ülkeye katkısı çok daha büyük olsun demişimdir her zaman

Motosikleti
    Regal Raptor 150
    Ya herkes bir sayı vermiş biri diyor 10.000.- araç biri diyor 50.000 araç işin aslı 40.000. araç ve 23 yıl,çok iyimserlikle yapılmış bir sayı, aslında 20-25000 sayısı daha gerçekçi olurdu, zamanda 25- 30 sene olabilirdi, ayrıca köprüyü yapan firmalar kısmen Türk bankalarından kısmen yabancı bankalardan ve US Doları olarak alınan kredilerle yapılan bir yapı, zaten köprü geçiş ücretleride araba vapuru fiyatlarına eşitlendi ve 23 yıl kullanım hakkınıda uzatmayı düşünüyorlar ama tabii gerçekçi sayılarla hesaplansaydı daha başka olurdu tabiiki adam geçiş ücretlerini alıp kredi borcunu ödeyecek ama yerli ama yabancı banka.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:25 ----------

Sayın enescanatar kardeşim Türkiyede günümüzde 5-6 araba fabrikası var bir kısmı yurt içinde kullanılıyor birkısmı ihraç ediliyor, bunlar terli sayılmıyormu? illaki adı Türk adı olması şartmı o da vardı Şahin, Doğan, serçe,kartal, toros yerli arabanın ne anlama geldiğini ben ne anlama geldiğini bilmiyorum, dünyadaki otomobil devleri onlarca marka adı altında araba üretirken vede sene 2-3 model versiyonunu piyasa süreken ve bunda da rekabet kurallarını sonuna kadar kullanırken ne yerli otomobilinden bahsediyorsunuz, çıksa sen alırmısın ben şahsen almam veya alamam önce rüştünü isbat etmesi gerekir ve sonu hüsran olur.

Motosikleti
    DavidmipAJ
    hyosung gv300 3000 eurodan çıkıcak almanyada, yapıştırıcam. iki asgari ücrete denk geliyor hemen hemen, aslında bir buçukta neyse. siz devam edin oy vermeye devam edin, ha gayret aslanlarım o euro dolar 5 e de çıkar, siz böyle devam edin.

Motosikleti
    Honda Activa 100 (2004)
    Yoo hayal değil. Bugün kampanyadan Honda CBF 150 aldım

bektanist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mz 301 2002- Mondial RX3i Evo 2015
    sonra biz cahil değiliz diyelim paçamızdan aksada inkar edelim ayakkabı kutularındaki parayı bilmiyoruz diyelim dava açıp paramızı geri verin diyelim. fazlasıyla hak ediyoruz.

Motosikleti
    Pulsar200NS-MT25-Honda NC750X
    Alıntı navarin11 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ya herkes bir sayı vermiş biri diyor 10.000.- araç biri diyor 50.000 araç işin aslı 40.000. araç ve 23 yıl,çok iyimserlikle yapılmış bir sayı, aslında 20-25000 sayısı daha gerçekçi olurdu, zamanda 25- 30 sene olabilirdi, ayrıca köprüyü yapan firmalar kısmen Türk bankalarından kısmen yabancı bankalardan ve US Doları olarak alınan kredilerle yapılan bir yapı, zaten köprü geçiş ücretleride araba vapuru fiyatlarına eşitlendi ve 23 yıl kullanım hakkınıda uzatmayı düşünüyorlar ama tabii gerçekçi sayılarla hesaplansaydı daha başka olurdu tabiiki adam geçiş ücretlerini alıp kredi borcunu ödeyecek ama yerli ama yabancı banka.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:25 ----------

Sayın enescanatar kardeşim Türkiyede günümüzde 5-6 araba fabrikası var bir kısmı yurt içinde kullanılıyor birkısmı ihraç ediliyor, bunlar terli sayılmıyormu? illaki adı Türk adı olması şartmı o da vardı Şahin, Doğan, serçe,kartal, toros yerli arabanın ne anlama geldiğini ben ne anlama geldiğini bilmiyorum, dünyadaki otomobil devleri onlarca marka adı altında araba üretirken vede sene 2-3 model versiyonunu piyasa süreken ve bunda da rekabet kurallarını sonuna kadar kullanırken ne yerli otomobilinden bahsediyorsunuz, çıksa sen alırmısın ben şahsen almam veya alamam önce rüştünü isbat etmesi gerekir ve sonu hüsran olur.
    Kardeşim köprü mevzusunda 3. Köprüyü konuştuk biz o sayıları ona göre verdik. Senin verdiğin sayılar ve süre osmangazi köprüsü için. Tekrardan bi kontrol etmeni öneririm. Piyasada sadece yerli araç olsun dememiştim. Zaten genel anlamlı bi cümle kurdum. Piyasada bi tane de yerli marka olsun bu çok büyük bir şey mi. Mercedes ağır vasıta araçlarını burda üretiyor, ford toyota hyundai isuzu vs burda üretim yapıyor. Bunların sayısının artması herkesin menfaatinedir tabiki ama onlar üretiyor diye biz yerli marka oluşturup üretim yapmayalım mı yani. Yeni çıkan bir markayı sen alma ben almiyim o almasın. E kim alacak nasıl gelişecek marka. Sırf yerli araç diye alacak binlerce insan olduğunu düşünüyorum almak istemeyen tabiki almaz. Ama yabancı sermayeli markalar ülkemizde nasılsa üretim yapıyor diye biz uğraşmayalım mı. Dediğin gibi bir kızgın rekabet ortamında yapılacak bir yerli araç tabiki şahin toros gibi olmayacaktır. Bugün dacia bu ülkede binlerce araç satıyor. Kalitesi ortada. Yerli aracın dacia dan daha kötü olacağını zannetmiyorum bunu yapanlar da durumun farkındadır. Biz bunları düşünebiliyoruz ve eminimki bunu yapanlar da düşünüyor akılları olan insanlar. Yerli araçtan kastım sermayesi, ar-gesi, imalatı, vs her anlamda ülke değerleri kullanılarak üretilen araç.

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    döviz kurlarının mevcut fiyatları ile motosiklet almak hayal değil,
    ve fakat şahsi gelirinizin ne kadar olduğuna göre hayal olup olmadığını söyleyebilirsiniz,

muhtemelen fuarda fiyatlar yukarıya doğru çıkacaktır,

köprü, otoyol, tünel işlerini sürekli konuşmanın anlamı yok,
    burada körfez köprüsü ile ilgili veriler var
    ihaleyi alan köprüyü geçti.

yapım maliyeti 1,2 milyar dolar,
    Yıllık 14,6 milyon otomobile eşdeğer miktarda trafik garanti edilmiştir.
    35 usd + kdv = 41,15 usd, kdv yi devlet alıyor diyelim 35 usd * 14,6 milyon = 511.000.000 usd
    20 yıllık toplam garanti gelir 10.220.000.000 usd (220 sini de saymayalım 10 milyar dolar)
    köprü ihalesini alanlar sadece köprüden bu kadar para kazanacak.
    geçip geçmemeniz önemli değil,
    bu tutar ödenecek.

köprüyü devlet 4 milyar dolara yapsa ve işletse ne kaybederdi ?
    sorun burada.
    3. köprü, boğaz tüneli ve diğer projeler de aynı mantık ile ihale edildi.

yetmedi,
    bu projelerin fiyatlandırılması sonucu fiyatları "ucuz" bulunan 1. ve 2. köprülerin fiyatları da artırıldı.

burada doğal olarak motosiklet kullanıcılarının gittikçe kendini hissettiren krizden nasıl etkileneceği konuşuluyor,
    forumun genelinden anlaşılacağı üzere üyelerin çoğu alt ve orta-alt gelir grubundaki insanlar,
    kendi geliri olmayan öğrenci, işsiz kullanıcı sayısı da az değil,
    burada konusu geçen motosikletlerin önemli kısmı 20.000 tl altı motosikletler.

bu gelir grupları için motosiklet "lüks" olmaya oldukça yakın,
    maliyeti ve kalitesi daha az olan çinliler ise candır.
    derin analizler yapmaya gerek yok,
    doların son 4 aylık artışına bakıldığında,
    bu artışın diğer ülkelerin para birimlerindeki artış ile kıyaslandığında vahim tablo ortaya çıkıyor.

belki de en kötüsü bu duruma müdahale edilemiyor,
    edilmiyor,
    zira şu aralar ülkemizin daha büyük sorunları var,
    tbmm olanca gücü ile bu sorunları çözmeye çalışıyor.
    jimi_hendrix, acgh1907, iduzen ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
    can't be worried about that shit. life goes on man.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Ben sizin yerinizde olsam motosiklet alabilecekmiyim diye endişelenmek yerine ekmek bulabilecekmiyim diye endişelenirdim.
    Gidişat oraya doğru çünkü.
    l3v3nt, Xavosa, Metehan07-70 ve 5 diğerleri bunu beğendiler..
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Açıkçası hesap yapmaya niyetim yok. Devletsen ihaleyi açarsın, dersin ki "Arkadaş, böyle bir köprü istiyorum, geçiş ücreti şu kadar olacak. Ağır vasıtaların oradan geçmesini zorunlu kılacağım. Ama bunun dışında ben size geçiş garantisi vermem. Hesabınızı kitabınızı yapın, kar yapabileceğinizi düşünüyorsanız ihaleye girin.". Olay budur. Ben geçiş garantisi verilmesine tamamen karşıyım.
    Olmadi ki ama oyle? Havuza para nerden girecek? Ismarlama gazeteler, televizyonlar, mahkemeler, saray ucuz degil... Ortulu odenek te bir yere kadar. Cikip dupeduz "durust olun, milletin hakkini yemeyin" diyorsunuz. Lutfen daha makul bir cozum onerin. Yoksa sizi de israil usagi, CIA ajani, terorist, PKK'ci, FETO uyesi, vatan haini ilan etmek durumunda kalacagiz. ISID'i niye mi yazmadim? Orasi biraz karisik... Fazla kurcalamayin simdilik. Hele bi baskanlik olsun, hersey mukemmel olacak. Heyooo...

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı Mamba09 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    durum artık çok daha kötü oluyor. benim anlamadığım, yazar kasa fırlatanlar vardı eskiden, onlar nerde? ...... Muhtemelen kendi oy aldığı tabanıyla ilgili sorunlar yaşayacak. Çünkü bu adamlar paracı adamlar. Para olmayınca, ekmeğini sigarasını alamayınca oda artik hukumete saldıracak. Neyse bakalım...

Mesajının ikinci kısmı, ilk kısma cevap vererek böyle bir şey (tabanla sorun yaşama) olmayacağının nedenini açıklıyor.
    "Biat" çok güçlü bir kavramdır, özellikle dini motifler içerdiği zaman. Bireysel ihtiyaçlarını tamamen görmezden gelmeni sağlar.
    Bu iyiye yönlendirilirse iyi sonuçlar verir. Mesela Kurtuluş Savaşı sırasında Türkiye toplumunun çoğulcu davranışı ve kendi ihtiyaçlarını hiçe sayması, veya İkinci Dünya Savaşı sırası/sonrası Rus toplumunun kendi yokluğunu görmezden gelip Sovyetler Birliği için varını yoğunu ortaya koyması gibi.
    Tehlikesi de, suistimale açık olmasıdır. Biat eden halkı eğitmez, talepkar davranmaya devam ederek sömürürsen, onlar da akıl almaz şekilde "he" demeye devam ederler.

Yerli otomobil yapsak bile kim alır diyen arkadaşlar, yerli yolcu uçağı, yerli savaş uçağı tatavasına nasıl inanabiliyorlar?

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Kurtuluş Savaşı'nda millet vatanı için kendi ihtiyaçlarını yok saymış. Rusya deseniz, o da öyle. Şimdi? Millet vatan için mi kendi ihtiyaçlarını yok sayıyor yoksa birileri için mi?

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kurtuluş Savaşı'nda millet vatanı için kendi ihtiyaçlarını yok saymış. Rusya deseniz, o da öyle. Şimdi? Millet vatan için mi kendi ihtiyaçlarını yok sayıyor yoksa birileri için mi?
    Bunların tamamı "biat" kültürüdür. Kötüye de kullanılabilir, iyiye de, bunu söylemeye çalışıyorum. Kurtuluş Savaşı'nda Leningrad Kuşatması'nda olanla bugünü bir kefeye koymak vs gibi algılamayalım lütfen. Neticede içteki dürtü çok çok benzer bir dürtü.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Bence kimsenin kimseye biat ettiği yok. Tabii ki dini ve milli duygular sömürülüyor, ama bu her yerde var. Trump nasil seçildi zannediyorsunuz.

Bence acaip pragmatist herkes. Sakalına bakıyor. Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın görüşü hakim. Velhasıl durum belli.

beko12345 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Dl 650 V-Strom K8 , Kuba blackcat
    Türkiyeye Rte kadar zarar veren başka biri yoktur.

Ha pardon vardır. Oy veren kitle. Bunlar daha tehlikeli çünkü erdoğan götünüzü dönün dese "niye dönüyoruzki" demiyorlar.

Benim anlamadığım her yerde rteee reisss diye bağıranlar elektrik ,su ,doğazlgaz ,benzin ,köprü vs zamlarında niye sesleri çıkmıyor ? Biranda deve kuşu misali kafalarını kuma gömüyor ?

Dolarlarını bozduranlar ne durumda ? Reisinizin tavsiyesi işe yaramadı galiba.

Motosikleti
    Tmax 530
    Hayattan zevk aliyor musunuz bilmiyorum ama ben alamiyorum artik.
    Bir yandan calismis oldugum sektorun belirsizligi, diger yandan ulkenin tutulacak bie yerinin kalmama dusuncesi.

Yumurta olmus 5 tl. Benzine yine zam geldi.
    TL her gecen gun siliniyor. 1.5 milyar dolarini piyasaya suruyorsun, dolarin yukselisini 5 dk durdurabiliyor sadece. Faizi arttirmaktan korkan, tam bagimli bir MB. Basiretsiz yonetim ve daha da icler acisi vasifsiz muhalefet.
    Ama bizim tek derdimiz suan baskanlik. Ortadogu batakligina suruklenen bir Ulke, yargidan soz edilemeyecek bir baskanlik sistemi..
    Nerden tutsan elinde kaliyor ulke.
    2 gun sonra gelecek olan yabanci uyruklu kuzenim, ulkesinin bilgilendirmesi dogrultusunda TUrkiye programini iptal etti.
    Artik her ulke vatandasini uyariyor, gitmeyin diye.
    Turistin vardi bi, o da yok artik.

Ne olacak simdi, baskanlik cozum mu bunlara?
    Evet ise kosa kosa ilk oyu atmaya ben gidecegim.

1.5 yillik evliyim, esim cocuk istiyor. Nasil yapayim ben bu ulkede cocuk? Nasil?
    1 sene sonra ne yapmam gerektigini bilmiyoru ya da ne ile karsilasacagimi?

Artik koprudur, yoldur bos muhabbet geliyor bana. Tadim yok.
    Cihan53 ve dyavol-77 bunu beğendiler.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Faiz haram. Millet 4 ayda %30 fakirledi ama olsun, Müslüman kaldı ülke. Milli Piyango İdaresi mi dediniz? O helal.
    Metehan07-70 bunu beğendi.

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)