Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

A2 (Otomatik) diye bir ehliyet çeşidi mi varmış?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Yamaha X-City 250
    Alıntı serdar23_Bilgem adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Elazığ Sürücü Kursunda müdürüm ve motosiklet eğitmeniyim.

Motosikletlerin vitesli olma şartı var.

Yönetmelikte Debriyaj kelimesi yerine Vitesli kelimesi geçtiği için Cup modeli (vitesli ama debriyajsız) ile sınava girmiş olanlar olmuş olabilir ama doğru değil. Scooter veya otomotik vites ile yapılan sınav kanunun ruhuna aykırı ve gözden kaçmıştır.

Kaldı ki otomotik vitesli A2 ehliyeti diye bir sınıf yok.
    Hocam resmi gazetede yayınlanan şeyi nasıl inkar edebiliyorsunuz anlayamıyorum.. Bilginiz olmayabilir eyvallah, bölgenizde henüz yaygınlaşmamıştır ona da eyvallah ama hiçbir araştırma yapmadan nasıl "öyle bir şey yoktur" diyebiliyorsunuz. Resmi gazete orada. İlgili maddeyi de belirttim. Buraya iki tane de tanınmış sürücü kursunun otomatik vites ile eğitim verdiğine dair link de koyuyorum. İnsanları yanlış yönlendirmeyin, bilginiz yoksa ahkam kesmeyin lütfen...

http://www.gelisimsurucu.com/a2motosikletehliyeti

http://www.villalevent.com.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=109&I temid=728

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Gassal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA PS 150İ
    Alıntı Cihan53 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam resmi gazetede yayınlanan şeyi nasıl inkar edebiliyorsunuz anlayamıyorum.. Bilginiz olmayabilir eyvallah, bölgenizde henüz yaygınlaşmamıştır ona da eyvallah ama hiçbir araştırma yapmadan nasıl "öyle bir şey yoktur" diyebiliyorsunuz. Resmi gazete orada. İlgili maddeyi de belirttim. Buraya iki tane de tanınmış sürücü kursunun otomatik vites ile eğitim verdiğine dair link de koyuyorum. İnsanları yanlış yönlendirmeyin, bilginiz yoksa ahkam kesmeyin lütfen...

http://www.villalevent.com.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=109&I temid=728
    Şu olabilir B sınıfı ehliyeti olup scooter kullanmak isteyenler için 50 cclik motorla eğitim verebilirler.A sınıfı ehliyetlerde otomatik seçeneği olduğunu duymadım.Verdiğin resmi gazetedeki ilgili yazıya da baktım.Sadece ehliyet sınıfları yazıyor.Otomatik vs die bir yazı görmedim.
    Herşeyin hayırlısı...

serdar23_Bilgem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R 1200 GS Adventure
    Alıntı Cihan53 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Öncelikle üslubun çok çirkin ve seviyesiz.

"Buraya iki tane de tanınmış sürücü kursunun otomatik vites ile eğitim verdiğine dair link de koyuyorum." diyorsun. Eğitim verebilir ama devamında "Motosiklet eğitimleri hazırlayıcı sürüş eğitime uygun olan Honda Ace 125 ve Yamaha YBR 125 (vitesli) motosikletler ile yapılmaktadır" diyor Gelişim Sürücü Kursu.

Gelişim Sürücü Kursuna telefon açıp bilgi aldım. Otomotik vites motosiklet ehliyeti verdiklerini söylediler.Onlar veriyor olsa bile Yönetmelikte sadece B sınıfı otomobil için otomotik vites ifadesi var. Diğer araçlar için göremedim.

T.C Milli Eğitim bakanlığının yayınladığı yönetmelikte -varsa- gösterirsin otomotik vitesli motosiklet ehliyeti verilebileceğini, ben de teşekkür eder hatamı düzeltirim.

Ahkam kesmeyiniz, yanlış yönlendirmeyiniz gibi ifadelere gerek yok.

Birbirimize hakaret etmek için değil, bir gerçeği bulmak için burada yazıyor olmalıyız.

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    Öncelikle üslubun çok çirkin ve seviyesiz.

"Buraya iki tane de tanınmış sürücü kursunun otomatik vites ile eğitim verdiğine dair link de koyuyorum." diyorsun. Eğitim verebilir ama devamında "Motosiklet eğitimleri hazırlayıcı sürüş eğitime uygun olan Honda Ace 125 ve Yamaha YBR 125 (vitesli) motosikletler ile yapılmaktadır" diyor Gelişim Sürücü Kursu.

Gelişim Sürücü Kursuna telefon açıp bilgi aldım. Otomotik vites motosiklet ehliyeti verdiklerini söylediler.Onlar veriyor olsa bile Yönetmelikte sadece B sınıfı otomobil için otomotik vites ifadesi var. Diğer araçlar için göremedim.

T.C Milli Eğitim bakanlığının yayınladığı yönetmelikte -varsa- gösterirsin otomotik vitesli motosiklet ehliyeti verilebileceğini, ben de teşekkür eder hatamı düzeltirim.

Ahkam kesmeyiniz, yanlış yönlendirmeyiniz gibi ifadelere gerek yok.

Birbirimize hakaret etmek için değil, bir gerçeği bulmak için burada yazıyor olmalıyız.
    yaşına ver derim; ergenlikte hepimiz yaptık çok bilmişlik.

Motosikleti
    BMW R 1200 GS Adventure
    Alıntı shruikan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yaşına ver derim; ergenlikte hepimiz yaptık çok bilmişlik.
    Arkadaşımızın üslubunu yaşına veriyorum sorun etmiyorum artık ama haklı olma ihtimali de var.

Şöyle ki 5 Aralık 2015 Cumartesi günü yayınlanan 29553 sayılı Resmi Gazetedeki Sürücü Kursları Yönetmeliğinin n) maddesinde şöyle diyor : "Eğitim ve sınav aracı (Otomatik şanzımanlı): Sadece otomatik araç kullanacak kursiyerler için alacakları sertifika sınıfına uygun otomatik şanzımanlı aracı" ifade eder.

Elazığ'daki Milli Eğitim yetkilileri de otomotik vites seçeneği yok diyor ama Milli Eğitim Bakanlığından görüş almalarını istedim.Beni yanlış yönlendiriyor olabilirler.

Motosikleti
    Yamaha X-City 250
    Hocam diye başlayıp lütfen diye bitirdiğim bir yorumdan sonra sırf düşüncenizin aksini iddia ediyorum diye bana seviyesiz diyorsunuz. Ben size hep siz diye hitap etmişim. Siz bana sen diyorsunuz ve ben seviyesiz oluyorum öyle mi?

Aşağıda resmi gazetenin ilgili maddesini paylaşıyorum. Resmi gazete varken sürücü kursunun yönetmeliğini daha inandırıcı bulmanız çok manidar...

"MADDE 6 – (1) Kurslar, karayollarında seyreden araçların cins ve gruplarına göre aşağıda belirtilen sertifika sınıflarında eğitim verirler:

a) “M” sınıfı sertifika.

b) “A1” sınıfı sertifika.

c) “A2” sınıfı sertifika.

ç) “A” sınıfı sertifika.

d) “B1” sınıfı sertifika.

e) “B” sınıfı sertifika.

f) “BE” sınıfı sertifika.

g) “C1” sınıfı sertifika.

ğ) “C1E” sınıfı sertifika.

h) “C” sınıfı sertifika.

ı) “CE” sınıfı sertifika.

i) “D1” sınıfı sertifika.

j) “D1E” sınıfı sertifika.

k) “D” sınıfı sertifika.

l) “DE” sınıfı sertifika.

m) “F” sınıfı sertifika.

n) “G” sınıfı sertifika.

(2) Birinci fıkrada yer alan sertifika sınıfına ait araçların otomatik şanzımanlı olanları ile eğitim alıp sınavda başarılı olanların sertifikalarında sadece otomatik araç kullanabilecekleri belirtilir."

Gördüğünüz gibi tek bir ehliyet sertifikasından bahsetmiyor. Otomobil ibaresi de geçmiyor. "otomatik şanzımanlı araçlar" diyor ki zaten bütün ehliyet sertifikalarını sıralamış.

Şimdi hocam sonuç olarak; anlamamak başkadır, anlamak istememek başkadır. Ben mali müşavirim, biz bu meslekte resmi gazeteden daha sağlam bi kaynak bilmeyiz. "Yönetmelikte sadece B sınıfı otomobil için otomotik vites ifadesi var" demişsiniz ya, o yönetmeliği paylaşmanızı rica ediyorum.

Motosikleti
    2017 HONDA CBF150
    yeni kanuna göre ehliyet sınıfları M (mobilet) A1 150 cc ye kadar A2 600 cc'ye kadar A ise hepsini kapsıyor diye biliyorum ben.

Motosikleti
    BMW R 1200 GS Adventure
    Hocam ifadeniz için teşekkür ediyorum. Benim tepkim sonraki ifadelerinizeydi ki onları alıntı yaptım. Sizin için SEN ifadesini kullandığım bir cümlemi göremedim ama bu konuyu kapatıyorum. Son mesajınızda aşağılama veya hakaret niyetinizde olmadığınızı anlıyorum.

Manuel olan her ehliyetin otomotiği de varmış.

Yönetmelikte bariz olarak B sınıfı ehliyet ifadesinin geçmesi, ilimizdeki uygulama ve Milli Eğitimdeki yetkilinin bu şekildeki ifadesi beni yanılttı ki hala aynı fikirdeler.

Biraz daha dikkatli araştırınca bir önceki mesajda tarih ve sayısını verdiğim Resmi Gazetedeki Yönetmelikteki maddeyi alıntı yaparak,haklı olabileceğinizi vurguladım.

Yetinmeyip Vatsapp sürücü Kursları platformundaki arkadaşlara da danıştım.

Sonuç olarak A2 sınıfı otomotik vites veya scooter ehliyeti alınabiliyor. Bu kişi düz vites kullanamaz.

İstemeden yanlış bilgi verdiğim için özür diliyorum.
    Gönül ne gezi ister, ne dernek şahane;

Gönül iki kalıcı dost ister, motosiklet bahane.

skullz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hocam ifadeniz için teşekkür ediyorum. Benim tepkim sonraki ifadelerinizeydi ki onları alıntı yaptım. Sizin için SEN ifadesini kullandığım bir cümlemi göremedim ama bu konuyu kapatıyorum. Son mesajınızda aşağılama veya hakaret niyetinizde olmadığınızı anlıyorum.

Manuel olan her ehliyetin otomotiği de varmış.

Yönetmelikte bariz olarak B sınıfı ehliyet ifadesinin geçmesi, ilimizdeki uygulama ve Milli Eğitimdeki yetkilinin bu şekildeki ifadesi beni yanılttı ki hala aynı fikirdeler.

Biraz daha dikkatli araştırınca bir önceki mesajda tarih ve sayısını verdiğim Resmi Gazetedeki Yönetmelikteki maddeyi alıntı yaparak,haklı olabileceğinizi vurguladım.

Yetinmeyip Vatsapp sürücü Kursları platformundaki arkadaşlara da danıştım.

Sonuç olarak A2 sınıfı otomotik vites veya scooter ehliyeti alınabiliyor. Bu kişi düz vites kullanamaz.

İstemeden yanlış bilgi verdiğim için özür diliyorum.

Sanırım değiştirirken "ben otomatik ve düz kullanabiliyorum" demek en sağlıklısı, ben mart ayı için değiştirme günü kaydımı aldım, sonuçlansın mesajı atarım foruma.

A sınıfı otomatik vites ehliyet alan var mı acaba, paylaşımlarda yazan yönetmelik ve kanunları inceledim, A sınıfı otomatik vites ehliyet de alınabileceği açık ama bu şekilde ne motor kursu var ne de ehliyet sınavını A sınıfı için otomatik vitesle yaptıran.
    Bilgisi olan varsa paylaşabilir mi?

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    genelde scooter motosikletler otomatik olduğundan mütevellit yüksek hacimli otomatik motosiklet ile eğitim veren firma pek yok.
    fiziksel bir engel yok ise yüksek hacim için otomatik vitesli araç eğitimi alınmasını tavsiye etmem.

son tavsiyem, liste fiyatları üzerinden iyi pazarlık yapın, işler kesat, ciddi indirimler alınabilir.
    istanbul kadıköy için gelişim sürücü kursu ile görüşün, ibrahim ile habil bey yardımcı olacaklardır.
    can't be worried about that shit. life goes on man.

MahmutBiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1200Z Super Ténéré
    Elazığ Sürücü Kursunda müdürüm ve motosiklet eğitmeniyim.

Motosikletlerin vitesli olma şartı var.

Yönetmelikte Debriyaj kelimesi yerine Vitesli kelimesi geçtiği için Cup modeli (vitesli ama debriyajsız) ile sınava girmiş olanlar olmuş olabilir ama doğru değil. Scooter veya otomotik vites ile yapılan sınav kanunun ruhuna aykırı ve gözden kaçmıştır.

Kaldı ki otomotik vitesli A2 ehliyeti diye bir sınıf yok.
    Hocamız son noktayı koymuş. Daha sidik yarıştırmaya gerek yok.

Arkadaşımızın üslubunu yaşına veriyorum sorun etmiyorum artık ama haklı olma ihtimali de var.

Şöyle ki 5 Aralık 2015 Cumartesi günü yayınlanan 29553 sayılı Resmi Gazetedeki Sürücü Kursları Yönetmeliğinin n) maddesinde şöyle diyor : "Eğitim ve sınav aracı (Otomatik şanzımanlı): Sadece otomatik araç kullanacak kursiyerler için alacakları sertifika sınıfına uygun otomatik şanzımanlı aracı" ifade eder.

Elazığ'daki Milli Eğitim yetkilileri de otomotik vites seçeneği yok diyor ama Milli Eğitim Bakanlığından görüş almalarını istedim.Beni yanlış yönlendiriyor olabilirler.
    Hocamız bunu da yazmış,
    Hocam Bakanlıktan görüş alındıysa bizimle paylaşabilir misiniz?

Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim kafa allak bullak..
    2000 yılında a2 aldım, şimdi bu neye denk geliyor?
    1000cc lik makina ise, 1000+CC kullanamayacak miyim?
    De ki ehliyeti aldım o zaman ve hiiiicc kullanmadım, bilfigimi unuttum ve keyfi 1800vzr aldım..
    Çok iyi bilen de, toprak gibi 16 yaşında R6 ile lisansli yarışçı oluyor ama yıllar önce 16 yaşındaki hali şimdiki yasayla o motoru kullanamazdi.
    Pistte şampiyon ama yola çıkması yasak...
    60 km hız yapan mopede ehliyet şartı var
    Elektrikli bisiklet 70 yapıyor ama ehliyet-plaka yok...
    Kebapçı yasası.. artık kimin ihracatına uydurulmuş da..

Daha daha neler göreceğiz..
    Kim çıkarıyor bu yasaları, hangi motosiklet formunda anket açılmış..
    Bu tecrübeleriyle, ancak şöyle başlık açabilirler;
    Yasa cikarmam lazım, 50-1000 CC için ne yazayim..
    Acil acil.. 16 yaşındakiler için hangi yasayı yazsak?
    Ah prosedurler ah..
    Bence yasa ile ilgili bir sıkıntı yok. Yani eski sisteme göre çok daha mantıklı. M-A1-A2-A diye ayrılması. Eskiden A2 aldığınız için ve eski A2'nin herhangi bi kısıtlaması olmadığı için yeni sistemde direk A'ya çevriliyor olması lazım.

Yarış lisansı ise bambaşka birşey. 6-7 yaşında çocuklarda yarışıyor. Trafiğe çıkmak için salt sürüş yeteneği değil, belirli bir olgunluk, zihinsel ve fiziksel gelişim şart. Yoksa 10 yaşındaki çocukta kullanır motosikleti.

Motosikleti
    Dominar 250
    Geçenlerde de bu konu ile ilgili bir konu açılmıştı.

Birisi a2 otomatik almış, bu arada a2 otomatik diye bir seçenek var. Öyle biliyorum.

Ve şunu soruyordu, ''bu ehliyet ile vitesli motorda cevrilirsem ceza yermiyim''

Kimisi, sadece a2 ye bakıyorlar ceza yemessin diyordu.

Kimisi de polis eğer dikkat ederse, a2 nin yanındaki kodu görürse a2 ehliyetinin otomatik olduğunu anlar ve motorunu bağlar diyordu.

Sonuç olarak bu ehliyette A2 oto diye seçenek var.

Sadece, a2 (oto) şeklinde yazmıyor. ehliyetinde a2nin yanina gelen kısmında bi kod var.
    Bu kodu araştırdığımızda ise otomatik kullanabilir yazısı çıkıyor ben böyle biliyorum.
    Herkese iyi akşamlar,
    Tekerinize taş değmesin.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)