Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Trafik Kanunları (a.k.a Orman Kanunları)

Motovento
    REKLAM ALANI
    Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Salurbey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bır eklemede ben yapayım , trafık ısıklarının kırmızı oldugu ve uzun bır arac sırasının oldugu bır yolda sagdan veya ortalardan cok dıkkatlı gıdın cunku yayalar ısıklara kadar gıtmeden aralardan gecmeye calısabılıyor ve duran ısıgı fırsat bılıp ısıklara cok uzak olsa bıle aracların ıcınden yolcular ınebılıyor.
    Kesinlikle haklısın, geçenlerde bir yaya benim arabaya çarptı, evet evet o bana çarptı. Önümde ışığa 3-4 araç kala kırmızı yandı, önümdeki diğer şerittekiler durdu, ben boş olan (zaten sağ şeritteydim) sağ şeritten ağır ağır ışığa yaklaşırken, 5 metre ötedeki ışıktaki yaya geçidinden geçmek varken, kulaklarında kulaklık ellerinde telefon 2 hanım kızımız lap diye yola atladı, biri geldi benim araca aynın oradan çarptı. Bu konuda gerçekten baya bi cahiliz. Her gün yaya üstgeçitlerini kullanmayıp, altında cambazlık yapanları görüyoruz.
    lac1vert bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    crxforever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr125 2008
    Alıntı Salurbey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bır eklemede ben yapayım , trafık ısıklarının kırmızı oldugu ve uzun bır arac sırasının oldugu bır yolda sagdan veya ortalardan cok dıkkatlı gıdın cunku yayalar ısıklara kadar gıtmeden aralardan gecmeye calısabılıyor ve duran ısıgı fırsat bılıp ısıklara cok uzak olsa bıle aracların ıcınden yolcular ınebılıyor.
    bir de 100 metre ötedeki ışığı gösterip kırmızı yanıyor görmüyor musun diyebiliyor.

MrMud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Bu gün ki, fırtınadan dolayı ekleme yapayım;

Rüzgar şiddetine orantılı olarak sağ şeritin en sağından rüzgar sayesinde sol şeritin en soluna hatta varsa bağ bahçe tarlaya sürüklenebilir, ve eğer hızlıysanız frenleyene kadar(forumdan adını hatırlamadığım bir arkadaşın deyimi ile) kakamel şokoban olabilirsiniz

Şiddetli rüzgarlarda mümkünse mola verin değilse 30km/h geçmeyin derim.
    lac1vert bunu beğendi.

Motosikleti
    .
    Alıntı Metehan07-70 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kesinlikle haklısın, geçenlerde bir yaya benim arabaya çarptı, evet evet o bana çarptı. Önümde ışığa 3-4 araç kala kırmızı yandı, önümdeki diğer şerittekiler durdu, ben boş olan (zaten sağ şeritteydim) sağ şeritten ağır ağır ışığa yaklaşırken, 5 metre ötedeki ışıktaki yaya geçidinden geçmek varken, kulaklarında kulaklık ellerinde telefon 2 hanım kızımız lap diye yola atladı, biri geldi benim araca aynın oradan çarptı. Bu konuda gerçekten baya bi cahiliz. Her gün yaya üstgeçitlerini kullanmayıp, altında cambazlık yapanları görüyoruz.

Katılıyorum.Benim arabayada iki kez bisiklet çarptı.

Birinde yağmurda bisikletle kaydı hızla arabanın sağ kapısına çarptı.
    Hızla durdum ama kesin arabanın altında filan kaydı sandım.O anı,o korkuyu tarif edemem.Allahtan birşey olmadı.
    16 yaşlarında hastaneye getirdim.
    Polis geldi,çocuk bisikletim kaydı duramadım dedi ama ben hala panik.Polis o sana çarpmış şikayetçi olcanmı dedi.Zor durumdu.

Ikincisinde çift şerit yol.Kavşaktan yeni döndüm yola girdim ilerliyorum.Şehir içi birde kavşaktan yeni döndüm hızımda az.ileride park halindeki arabaların arkasındaki yoldan hızla bisiklet çıktı.
    O bana ben ona yaklaşıyoruz.
    Sert frene bastım durdum,O hızını alamadı ön kaputa çıktı.
    Ömrümden ömür giden Ikinci korkunç olaydı.

O sırada karşı şeritten giden araçtaki bay olay net gördüm korkmayın dedi.
    Bir amca balkonda çay içiyormuş yere Indi,bende gördüm dedi.Kızım hızla çıktı o sana çarptı korkma dedi.Olay yeri 50 kişi oldu.
    Bisikletli bindi Bisikletle gitmeye çalışıyor.
    Olmaz hastaneye getircem dedim.
    Sinirle reddetti.
    Olmaz öyle getircem dedim.
    Yine reddetti.bu döngüde 100 metre olay mahalinden uzaklaştık.
    Artık gidiyor ben çaresiz.çünkü eve gidince birşey olur diye korkuyorum.nur yüzlü bir amca geldi.
    Hoppp evlat nereye gidiyorsun dedi.
    Zar Zor telefon ad soyad aldık.
    Allahtan o günde birşey olmadı.Masraf filan çıktı bana. olan mala olsun.

Birde şehir içinde yayalara yol veririm.
    Bazen yol veriyorum tam kalkıcakken hızla koşan biri geçiyor.Birde arabaya vuruyor uyarı amaçlı.O anlarda çok tehlikeli.

Geceleri şehirlerarası yollarda kedi köpek çok çıkıyor.
    Ben bir yöntem buldum araç ışığı yeterli bir uyaran olmuyor.
    Bu sebeple son ses müzik açıyorum.
    Kedi köpek çıkmıyor çünkü Sesi duyunca kaçıyor.
    Saçma diceksiniz belki ama Kesinlikle işe yarıyor.deneyin
    lac1vert bunu beğendi.

enlighteray - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hero Karizma R (2016)
    harika ve muhteşem tespitler içeren bir paylaşım,
    akıl ve mantık dahilinde hepsi yaşadığımız gerçekliği anlatıyor, bazı donkişotlar farklı hayal dünyalarında yaşasa da...
    yeni başlayanlara bir şekilde öğretilmesi gereken hayati bilgiler bence tebrik ederim.

+ bariyerli yollarda yani virajlarda hız yapmayalım
    lac1vert bunu beğendi.

MrMud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Tecrübe ile sabit;

-Cross lastik kullanıyorsanız asfaltta viraja, insan evladı gibi giriniz, yoksa en iyi ihtimalle sadakaniz varsa arka teker hafif bi kayar, aklinizi yerinden hoplatır.

-Kaskın içinde kendi kendinize şarkı söylemeyin dikkat dağıtır, illa söyleyecekseniz de bağıra bağıra söylemeyin, sesiniz dışardan duyuluyor(muş), çevredeki insanlara ruh hastası izlenimi birakabilirsiniz.

-Tekeriniz patladıysa, tamirci hemen şuracıkta üzerine binip gideyim demeyin,
    Özellikle lastikleriniz şambrelli ise ve tel jant varsa, jantın ırzına geçersiniz.
    lac1vert ve aonal bunu beğendiler.

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Başlıktaki a.k.a namındeğer kelimenize hasta oldum !

lac1vert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Z300
    Hadi arkadaşlar devam.

Sağınızda seyreden bir araçla yan yana gidiyorsanız, onun önünü takip edin. Sağınızdaki aracın önündeki araç durak, yolcu alma/bırakma vs. bir sebeple yavaşlar veya durursa sağınızdaki aracın soluna bakmadan üzerinize kırması an meselesidir. Genellikle yavaş / orta trafikte olur (İstanbul için ör: minübüs yolu).

Motosikleti
    Z300
    Dün trafikteyken aklıma gelen birşey.

2-3 şeritli bir yolda orta/sağ şeritten gidiyorsunuz. Önünüzde sola dönüş için trafik lambası var ancak sola dönüş için ayrılan cep araçlarla dolu. Düz gitmek için yeşil ışık yanıyor olsada önünüzdeki araç cepteki kuyruğu beklememek için aniden durabilir, sola kırabilir. Dikkatli olun.

Motosikleti
    Z300
    Geçtiğimiz tatilde aklıma geldi, ekleme yapayım dedim.
    Özellikle tatil dönüşlerinde ve işe gidiş - geliş saatlerinde ekstra dikkat edin. Zira araç sürücülerinin ya beyni ambele olmuştur ve saçma sapan hareketler yapabilirler, ya da trafikten bunalıp bir an önce eve gitmek için her türlü maymunluğu yapabilirler.
    YERUÇAĞI bunu beğendi.

Hubalahubhub - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Caponord 1200 adv
    Faydali bir yazi olmus, tesekkurler. Her zaman dikkatli olmakta fayda var ben kendimi iyi hissetmiyorsam motoruma kesinlikle binmem. Bazen moral bozuklugu vs gibi durumlarda en sacma seyler bile o kadar büyük bir meseleymis gibi gorunuyor ki bu biz motoruclar icin olumcul sonuclara bile yol acabiliyor. Kazasiz belasiz surusler.

GB79 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC750X
    Hep paranoyak olun, önünüzdeki ve arkanızdaki araçların sürücülerini analiz edin, yapabileceklerini tahmin edin ve gelişecek olaylara karşı hazır olun, her zaman bir B planınız olsun.
    Sürekli ileriyi, önünüzü, arkanızı ve yolun yanlarını tarayın, hep tetikte olun.
    Mümkün olduğunca diğer araçlardan uzakta olmaya çalışın, boş alanlarda seyahat edip kendinize güvenlik balonu oluşturun.
    Aralardan geçerken, bir kapı açılması veya önünüze kırılması halinde durabilecek hızda gidin.
    Agresif dört teker sürücüleriyle gaza gelip inatlaşmayın, özellikle taksi, dolmuş, minibüs sürücülerine karşı yollar sadece onlara aitmiş gibi dikkatli olun, sinirlenmeyin, bırakın geçsinler, uzak durun. Arkanızdaki sabırsız sürücülere yol verin, nasıl olsa ileride geçeceksiniz.
    Emniyet şeridinde de hızlı giden ve sizi sıkıştıran araçlara hemen yol verin, unutmayın motosikletlerin bile normalde girmemesi gereken yere girecek ve sürat yapacak kadar manyaksa size her şeyi yapabilir. Çakarlı araçlara karşı dikkatli olun, fren bile yapmadan üstünüzden geçerler, çok geride fark ettiğinizde bile hemen yol verin, zaten 3 saniyede yanınızdalar.
    Görmediğiniz yere hızlı girmeyin ya da hiç girmeyin (örnek: önde yavaş giden ama önünü görmediğiniz kamyon, yanda park etmiş araçlardan görmediğiniz sokak girişi ve ya kavşak.
    espresso bunu beğendi.

Sabah uyandiginizda reflexlerinizde zayiflama varsa kendinizi kotu hissediyor veya hantal hissediyorsaniz mumkunse o gun motor kullanmayin..Sokak aralarindan hizli gitmeyin.Her sokak basinda mumkunse yavaslayin.Otobanlarda cok dikkatli olun gozunuz hep arkada olsun....

efemontana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2018 Mondial Extreme Maxx 200
    Asla ekipmansız artçı almayın, gerekirse küssün size. En azından hayatınızda olmaya devam eder..

K121L - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    1) Trafikte ön yargılı davranın doğan ,şahin,Honda Civic kullanan adam dengesiz hareketler yapma ihtimalinin çok yüksek olduğunu bilin
    2)Her zaman kaçıcak yer arayın
    3) kırmızı yandı diye durmak zorunda değilsiniz arkanızda ki duramıcak ise her türlü kazaya kurban gidersiniz planlı davranın
    4)aynasız ve kasksız motor kullanmayın kullanan ile arkadaşlık kurmayın selam bile vermeyin (köy yerleri ayrı konudur , şehir içi mayın tarlası gibidir o kişi ile gereksiz yere arkadaşlık kurmuş olursunuz.)
    5) BİLMEDİĞİN YOLDA BASMA
    6) ÖNÜNÜ GÖRMEDİĞİN YOLDA BASMA
    7) bütün 4 tekerlekli araçları şehir içinde geçebilirsiniz gereksiz hırsa kapılmayın
    8)duran trafikte maksimum 15-20 km ile gidin
    9) yavaş akan trafiğin 1.5 katı hız ile ilerleyin
    10)gereksiz aydınlatmadan kaçının hayvan gibi sis farı takıp insanları kör etmeye çalışmayın biz sinirleniyorsak bizden yavaş ilerleyen arabalar neler hisseder siz düşünün
    11)şeridi ortalayıp yanındaki öndeki araçların aynalarından görünmez kalmayın en sol şeritte iseniz şeridin sağ kısmını kullanın orta şeritten korkarım biraz iki kat tetikte olurum sağ şeritte şeridin sol kısmını kullanırım
    12)KULLANDIĞINIZ MOTOSİKLETİ İYİ TANIYIN
    13)Sağ şeritte hızlı gitmeyiniz tali yollardan çıkan araçlar ile başınız derde girer

Motosikleti
    Honda PCX150 >>> PULSAR NS200
    Bir kaç madde de ben ekleyeyim;

* motorcu için ileri bakış onemlidir. Bu nedenle görüşünüzü engelleyen büyük araçlardan güvenli bir şekilde kurtulun. Böylece trafikteki ani yavaşlama veya meyadana gelmiş başka olayları önceden farkedersiniz.

* ancak yukarıdaki maddeye şunu da eklerim; büyük araç önünüzdeyken sağ veya sol şeride hızlı geçmeyin! Once hafifce şeride yaklaşıp şerit açıksa geçin. İzlediğim bir çok kazanın şeridi görmeden şerit değiştirmekten kaynaklandığını gördüm. Bu nedenle temkinli olunmalı.

* trafikte ne kadar zor olursa olsun öfkenizi kontrol edin. Ben kendimi bile şaşırtacak kadar anlayışlı bir tavır takınıyor ve en odun sürücüye bile dalaşmıyorum. Memlekette tüm odunları ben mi yontacam bassın gitsin diyorum ve bu bana çok faydalı oluyor. Ayrıca bazen odun karakterde ters etki yaratıp bir anda çiçeklenmesine neden olabiliyor. Emin olun öfkelenip, tartışıp asabını bozmaktan çok daha fazla huzur veriyor insana.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)