Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Debriyajsız vites değiştirmek şanzımana zarar verir mi?

Motovento
    REKLAM ALANI
    hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motor sürenler ustalaştikca, vitesi debriyaj kullanmadan değiştirmeye başlarlar.

Peki bu durum şanzımana zarar verir mi?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Şu anlık yok
    O olay için quick-shift diye bir teknoloji olması gerekiyor diye biliyorum . Büyük ihtimalle normal motorlarda zarar verir şanzımana. Büyüklerim daha iyi anlayanlar daha iyi yardımcı olurlar

boy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Aprilia RSV4 RF
    Debriyaja basmadan vites değiştirmek motora zarar vermez. Zaten deneyim kazandığınız da birinci vites hariç diğer viteslerde debriyaja hafifçe dokunursunuz sonuna kadar Çekmezsiniz. Quickshifter mekanizması tamamen farklı çalışıyor. Ateşleme kesilerek yani motor durdurularak debriyaj üzerindeki yük boşaltılıyor ve kolayca vites değişiyor yani elektronik olarak yapılıyor mekanik değil.

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Alıntı boy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Debriyaja basmadan vites değiştirmek motora zarar vermez. Zaten deneyim kazandığınız da birinci vites hariç diğer viteslerde debriyaja hafifçe dokunursunuz sonuna kadar Çekmezsiniz. Quickshifter mekanizması tamamen farklı çalışıyor. Ateşleme kesilerek yani motor durdurularak debriyaj üzerindeki yük boşaltılıyor ve kolayca vites değişiyor yani elektronik olarak yapılıyor mekanik değil.
    Aabi dog ringleri yemiyor mu debriyajsız fites atmaca Yani bu işi yapmayı çok iyi bilmek lazım. Millet artislik yapayım derken şanzımanı eline almasın sonra

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    Ustalıkla alakası yok debriyajsız vites değiştirmenin. Kimsenin evden işe gidip gelirken "dur şurda debriyajsız vites değiştireyim, çeyrek saniye kazanayım" dediğini sanmıyorum.
    Debriyajsız vites yükseltme var ayrıca. Doğru yapılırsa şanzımana zararı ya yok ya da çok az. Ama yanlış yapılırsa aktarma organlarına fazlasıyla yük bindiriyor.
    Debriyajsız vites düşürme mecbur kalındıysa yapılabilir. Şanzımanı üzer.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    10 sene bir Çin malı 125'lik motor kullandim, bu süre zarfında vitesi hep debriyajsiz değiştirdim, hiçbir şey olmadı.

Ama bu olmayacağı anlamına da gelmez.

Belki bu konudan muzdarip olan birileri vardır.

Eğer devir zamanlamasını tam ayarlarsanız, inanın debriyaja gerek kalmiyor. Kendiliğinden şık diye geçiveriyor vites.

Motosikleti
    bajaj pulsar 200 NS
    Alıntı Shrieker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aabi dog ringleri yemiyor mu debriyajsız fites atmaca Yani bu işi yapmayı çok iyi bilmek lazım. Millet artislik yapayım derken şanzımanı eline almasın sonra
    Debriyajsız vites yükseltilir bir sorun olmaz ama düşürmek için kesinlikle debriyaj kullanılması Lazım. Debriyajsız vites düşürmek şanzımanı elinize verir. Toprak razgatlıoğlunda görmüştüm ilk olarak. Araştırdığımda yükseltirken sıkıntı olmadığını gördüm denedim ve sıkıntı çıkmadı. AEA'ın videosu vardı yükseltme konusunda atayım lazım olur belki https://youtu.be/amFqO0MkTNk

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Ben 10 senedir debriyajla değiştiriyom fitesi. Bi zararını görmedim henüz
    Green Arrow, Okan Sinan Ocan ve MotoNoob bunu beğendiler.

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Debriyaj ile şanzımana zarar verme olasılığı < debriyajsız şanzımana zarar verme olasılığı
    Sonra sormazlar mı sebebi neydi ki diye?
    Bazen diğer elimle bir işim varsa, gaz verirken yükseltirken, yaparım. Alıskanlık yapmak cok yersiz bence

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    motoruna yarışıyorsanız yada sağ eliniz o anda meşgulse yapılabilir ama sürekli yapmak çok anlamsız olur.

telike - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    Alıntı ogzcngdk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motoruna yarışıyorsanız yada sağ eliniz o anda meşgulse yapılabilir ama sürekli yapmak çok anlamsız olur.
    Akrobatik hareketler. Sağ el meşgulse gazı sol elle açıp vitesi debriyajsız atıcaz sanırım :D
    Okan Sinan Ocan ve computeus bunu beğendiler.
    Toprağı hatmeden asfalta hükmeder
    Twitter/instagram @ywitcan
    Yiğit Can

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    Alıntı telike adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Akrobatik hareketler. Sağ el meşgulse gazı sol elle açıp vitesi debriyajsız atıcaz sanırım :D
    anladın sen bozma yahu
    telike ve computeus bunu beğendiler.

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F | Honda CB750 Hornet
    Alıntı ogzcngdk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sağ el meşgul ama sen yine de sol el ile debriyaja dokunma.
    bırak motor gitsin kafasına göre

Okan Sinan Ocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K1200GT (Helga) BMW S1000XR M Sport
    Ben çok ustayım :p :p :p

Son 50.000 km dir kalkışlarda dahil olmak üzere bir kez bile debriyajlara dokunmadım, üstelik benim motorda iki tane debriyaj var hem sağda hem solda

Vites kutusuna en ufak bir zararı olmadı

Sevgilerimle
    shooter1 bunu beğendi.

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Acil durumlar dışında (en olası örneği debriyaj teli kopması), insan niye debriyajsız vites atma gereği duyar ki? Ha çok zor geliyorsa scooter al.
    Yükseltirken devri iyi ayarlarsanız çok sıkıntı olmaz, ama düşürürken bunu ayarlamak çok itina ister, muhtemelen cıırrrrrt-tak diye bir ses gelir, işte o an şanzıman ana-avrat düz gidiyor size demektir.

shooter1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı oocan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben çok ustayım :p :p :p

Son 50.000 km dir kalkışlarda dahil olmak üzere bir kez bile debriyajlara dokunmadım, üstelik benim motorda iki tane debriyaj var hem sağda hem solda

Vites kutusuna en ufak bir zararı olmadı

Sevgilerimle
    eğitim şart ben de dsg de hiç debriyaj kullanmıyorum

SAZMAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial cub 100. Modelsiz
    CUB alabilirsiniz. Hiç gaz kesmeden takılın. Topukla küçülsün, depikle büyüsün.

Umarım bu konu kapanır. Zira çok saçma bir yere gidiyor. Şimdi birisi araba ile debriyajsız gidilebileceğini yazacak, konu devam edecek

MrMud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Abiler konudan çıkmak gibi olmasın ama , Allah aşkına debriyajı sıkmak bu kadar zormuda debriyajsız vites atiyosunuz, bi faydasimi var ? Yada ne bilim bi sebebi varmıdır?

Motosikleti
    mct 250 honda titan,mr 150 ydi satıldı
    bu motorlar manual otomatik olsaydı debriyaja gerek yoktu.hem vites değiştirmek ve haraketler senin elinde olduğu müddet debriyajlı kullanmak çok keyifli,ve zevkli hem şanzımanı bozmakta var debriyajlı kullanmak daha sağlıklı hayırlı akşamlar

Motosikleti
    mondial r3xi evo
    Otomatik motosiklet üretseler elim gene debriyaja gider. Bana beleş verseler sürmem zaten. Motorun ruhuna aykırı.
    Metehan07-70 bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)