Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Acemi Motorcuya Tavsiye Bölümü

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar motora yeni başlayacak birisi olarak sormak istediğim bazı şeyler var, konuya yakın olan arkadaşların fikirlerini belirtmesi benim için çok değerli.

1)Öncelikle ilk defa motor süreceğim(ehliyeti aldıktan sonra) ve daha önce buna benzer fazla bir deneyimim yok, bu yüzden başlangıç motoru olarak öneriniz var mıdır?
    Benim aklımdaki motorlar: CBR 125R(ekonomik yakıt tüketimi ve yedek parça), Bajaj 200 RS / 250 cc motorları pek önermedikleri için ne kadar çok istesem de vazgeçmeyi düşünüyorum. Yinede önerilerinize açığım.

2)Sonra, ''0'' mı yoksa 2. el mi almamı tavsiye edersiniz?
    ''0'' veya 2. el satın alırken motorun haricindeki masrafların tutarını kabaca bilen birisi var mı?

3)Ekipman yelpazesi çok geniş olduğu için kendi araştırmalarımla alacağım, yine de f/p ürünü önerebilecek varsa çok memnun olurum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    barismanco - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Ninja 250R
    250 cc motorları kim ve hangi sebeple önermiyormuş
    Yağmurda kullanmıyorsan motosiklet kullanıyorum deme.

skuter gibi kullanacaksan eğer, 125 ve 250 cc çok farketmez, apaçiysen uzak dur derler ya başlangıçta öyle

Jeeztro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha - XV 950 Cafe Racer
    Öyle bir şey yok. 125 ve 250 cc arasında, yeni başlayan birisi için epey bir fark var. Fark olmasa zaten, adam oturup da o kadar maliyete katlanıp yeni motosiklet planları üzerinde çalışmazdı en başında zaten
    188likAdam bunu beğendi.

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Benim de söyleyecek bir şeyim var,

Bu foruma senden önce Motosiklet'e başlamak için 10yüzbinMilyon arkadaşımız / kardeşimiz yazdı, çizdi, bizlerde cevap verdik..! El insaf bi arama yapsanız!
    barismanco, efendy06 ve oialdemir bunu beğendiler.

neredeyse çoğunu okudum ben zaten, 1-2 aydır üyeliğim olmadan güncel mesajların hepsine bakıyorum bilgi edinmek amaçlı, dememe gerek yoktur herhalde ki bilgi sürekli kendini günceller, taze bilgiyi edinmek en doğrusu olacağı için yeni başlık açtım.

Bohemian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Z250SL
    Merhaba ben kendi izlediğim yolu paylaşayım;

1)Ehliyet sınavından önce güvenli sürüş 1 eğitimini aldım. Ehliyet sınavında çok rahattım. Ehliyet kursu bir sürü yalan-yanlış şey öğretiyor. Bence ilk eğitim kesinlikle sürücü kurslarından alınmamalı. (Motosiklet seçimine hiç girmeyeyim)

2) Ben sıfır aldım. Zaten acemiyim bir de arızasıyla, görünmeyen kırık dökükle uğraşmayayım dedim. Bir sonraki motosikletimi de sıfır almayı düşünüyorum. Açıkcası ikinci el piyasaya pek güvenmiyorum "hatasız" denilen motosikletler neredeyse yeniden toplanmış, "ciğerli makine" denilen motosikletlerin bir gözü toprağa bakıyor. Üstelik fiyatlar da uçuyor. Neredeyse sıfır motosiklet fiyatına ikinci el satıyorlar. Neymiş? plaka masrafı yokmuş. Paşa paşa veririm plaka masrafını sıfır motosiklete binerim diye düşündüm. (Yine de tedbiren "temiz ikinci el olursa neden olmasın?" diyeyim de "linç var dediler geldik" olmasın sonra

3)Motosiklet ekipmanını borç harç (kredi kartı) full aldım ve en kalitelilerini aldım. Ucuza kaçmadım. İyi ki de öyle yapmışım. Ekipmanları aldığım günden bu güne tek bir çöp alabilmiş değilim. Hala aynı ekipmanları kullanıyorum."Şimdilik ucuz alayım, sonra daha iyisini alırım" yaklaşımı yalan oluyor. "Ucuz mal alacak kadar zengin değilim" sözü ekipman konusunda durumu gayet iyi özetliyor aslında.
    GezeGeze ve 188likAdam bunu beğendiler.

çok sağol yorumun için kısmen ben de senin gibi düşünüyorum fakat aklıma bir şey takıldı, güvenli sürüş eğitimi almadan önce herhangi bir sabit tecrübeniz var mıydı motosiklet üzerine?
    Bir de başlangıç motorunuzu öğrenebilir miyim?

Motosikleti
    Kawasaki Z250SL
    Motosiklet üzerinde hiç tecrübem yoktu. Başlangıç motoru Kawasaki Z250SL
    188likAdam bunu beğendi.

MeNGuC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KYMCO SÜPER 8 Kara Şimşek :)
    Alıntı 188likAdam adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    neredeyse çoğunu okudum ben zaten, 1-2 aydır üyeliğim olmadan güncel mesajların hepsine bakıyorum bilgi edinmek amaçlı, dememe gerek yoktur herhalde ki bilgi sürekli kendini günceller, taze bilgiyi edinmek en doğrusu olacağı için yeni başlık açtım.
    Görende o konular üzerinde yüzyılar geçmiş sanıyor her gün senin gibi milyontane konu açıyor alıcaksan beni örnek al hayal ettim arzuladım istedim ve planladım sonra araştırdım araştırdıkça araştırdım sonra ehliyeti motorumu aldım takım taklavat giriştim bu işe

Senin şimdi ne özeliğin varda anlatıyor diyosun profilemi gir bakalım 6 yıldır üye öndan öncesi kaç yıl okudum bakındımı saymıyorum tek bir konu açmadım boş sorularlada miletin kafasını şişirmedim genç olucaksınız armut piş ağzıma düş muhabetine bi son verin aynı şeyleri her gün hergün tekrarlatmayın biz lere

Diyiceksin işine gelirse cevap verirsin gelmese vermesin iyide senin gibi her aynı konular foruma girenler usandırdı hep aynı muhabet yüzünden ve foruma girmiyor artık bilgili tecrübeli arkadaşlar sizler sayesinde ve bilgide havalara uçup gidiyor

Yırtık dondan çıkar gibi türeyim öğrenmek istediklerinizi öğrenip birdaha buraya giriş bile yapmıyorsunuz hani bi yararınız olsa amena

Yetermi yetmese yazım daha
    CENNET UCUZ DEĞİL CEHENNEM LÜZUMSUZ DEĞİLDİR..

anladım, gayet güzel seçim olarak görünüyor. Peki motora harcadığınız tutar harici ek masraflar ne kadar tutmuştu hatıylıyor musunuz?(sigorta, plaka, ruhsat vs ) kimisi 350 tl sigorta ödedim diyor, kimisi 1800 istediler 1400 e kapattık diyor...

Motosikleti
    Kawasaki Z250SL
    Tam hatırlamamakla birlikte 800 - 900 lira arası bir şeydi herhalde. Dört haneli rakamlar son dönemde yükselen sigorta fiyatlarından kaynaklı olabilir.
    188likAdam bunu beğendi.

çok teşekkür ederim aydınlattğın için
    Bohemian bunu beğendi.

Alıntı MeNGuC adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Görende o konular üzerinde yüzyılar geçmiş sanıyor her gün senin gibi milyontane konu açıyor alıcaksan beni örnek al hayal ettim arzuladım istedim ve planladım sonra araştırdım araştırdıkça araştırdım sonra ehliyeti motorumu aldım takım taklavat giriştim bu işe

Senin şimdi ne özeliğin varda anlatıyor diyosun profilemi gir bakalım 6 yıldır üye öndan öncesi kaç yıl okudum bakındımı saymıyorum tek bir konu açmadım boş sorularlada miletin kafasını şişirmedim genç olucaksınız armut piş ağzıma düş muhabetine bi son verin aynı şeyleri her gün hergün tekrarlatmayın biz lere

Diyiceksin işine gelirse cevap verirsin gelmese vermesin iyide senin gibi her aynı konular foruma girenler usandırdı hep aynı muhabet yüzünden ve foruma girmiyor artık bilgili tecrübeli arkadaşlar sizler sayesinde ve bilgide havalara uçup gidiyor

Yırtık dondan çıkar gibi türeyim öğrenmek istediklerinizi öğrenip birdaha buraya giriş bile yapmıyorsunuz hani bi yararınız olsa amena

Yetermi yetmese yazım daha

Armut piş ağzıma düş olsa ben kalkıp burada başlık açmam, başlık açmak her dk insanların ne yorum yapacağını beklemek hazırcılık değil bilgiye aç olmak demektir nezlimce. Sizin bu şekilde düşünmenizi sıkılmışlığa bağlıyorum sadece ve ön yargı kötü bir şeydir

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Forumda bir konu hakkında bilgi almak için yeni bir topic açtığınızda birileri gelir bişeyler yazar.
    Birileri de gelir arama yap yazar.

İkinci gruba girenler forumda yeni olan arkadaşların siniri zıplatır.

Fakat birde acı gerçekler var.
    Forumda daha önce sorulmuş bir soruyu tekrar sorduğunuzda aldığınız cevaplar doğru ya da tatmin edici mi?

Yani aldığınız cevaba ve o cevabı yazan üyeye nasıl güveneceksiniz?

Forumumuzda farklı konularda uzman sayılabilecek onlarca arkadaşımız var.
    Bu arkadaşlara her zaman güvenebilirsiniz.
    İyi de kim bunlar?
    Sizin konunuza tatmin edici bir cevap yazacaklar mı?

Büyük ihtimalle yazmayacaklar.
    Aklı başında hiç bir insan daha önce uzun uzun anlattığı bir konuyu tekrar tekrar yazmaz.
    Peki güvenilir üyeler yazmadı diye sorunuza verilen yanıtlar yanlış mı?
    Bunu bilemezsiniz.
    Doğru cevaplarda alabileceğiniz gibi hayatında bir motosikletin gidonunu bile tutmamış binlerce meraklının işkembesinden ürettiği hikayelerle karşılaşabilirsiniz.

Buyrun size bilgi!
    Ama motosiklet alemi işi şansa bırakmaya pek gelmez.
    Eğer sorununuza sağlıklı bir çözüm, sorularınıza mantıklı cevaplar arıyorsanız, forumu tanımak zorundasınız.

Daha önce açılan konulara göz atmalı, dikkatinizi çeken üyeleri not etmeli, bu üyelerin yazılarını tartmalı, yine de aradığınız bilgiye ulaşamaz ya da eksik kaldığına inanırsanız işte o zaman ayrı bir konu açarak sorununuzu iyi bir dille anlatmalısınız.

Yoksa hayatınızın hatasını yapıp hem maddi hem de manevi zarara uğrayabilir ve hatta sağlık problemleri ile karşılaşabilirsiniz.

Sonra gelip burda forumu sorumlu tutmayın.
    Suç tamamen sizindir.

Kısaca özetlemek gerekirse;
    Arama butonunu kullanın.
    Bu sizin iyiliğiniz içindir.
    mustafa_325 ve zaferce bunu beğendiler.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)