Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

FC Moto Ekipman Alışverişi Örneği

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Café Racer
    Merhaba, malum Türkiye'de ekipman fiyatları gereğinden pahalı. Firmaların acımasızca oluşturduğu kar marjı, fiyat politikası ve biz tüketicilerin o ürünlere ulaşamaması sebebiyle ben yurt içinden alışveriş yapmayı bırakalı uzun zaman oldu ve sizi de bu kafileye davet ediyorum.

Korkacak, çekinecek bir durum kesinlikle söz konusu değil. Kredi kartınız ile rahatlıkla alışveriş yapabilirsiniz.

Örnek teşkil etmesi amacıyla son siparişimin aşamalarını sizinle tek tek paylaşacağım.

- Öncelikle siteye gerçek bilgileriniz ve doğru adres bilgisi ile üye olunuz.

Üye girişi yapmadığınız durumda göreceğiniz fiyatlar %19 KDV dahil fiyatlar. Sebebi ise Almanya'da KDV oranının %19 olması.
    Üye girişi yaptıktan sonra göreceğiniz fiyatlar %19 verginin düşürüldüğü fiyat olacaktır, sebebi ise Alman vatandaşı olmamanız ve kanunlar çerçevesinde bu vergiyi sizden alamamalarıdır. Çünkü siz Türkiye'den sipariş veriyorsunuz. Bu sebepten dolayı doğru adres bilgileri yazmanız çok önemli.

- Üye oldunuz ve alacağınız ürünleri sepetinize eklediniz. Eğer mümkünse alacağınız ürünü TR'de bir mağazada deneyiniz. Böyle bir imkanınız yok ise eğer her ürünün global resmi sitesinden beden/ölçü tablosuna bakarak sipariş veriniz.

Benim seçtiğim ürünler bunlar;

https://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf...ther-Pant-0016

Türkiye'de 1600 TL http://www.mototas.com.tr/dainese-p-...antolon-pmu104

https://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf...love-2013-0009

Türkiye'de 700 TL http://www.motosella.com/alpinestars...-eldiven-siyah

https://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf...n-Variant-0005

Ürünleri sepete ekledim;

Kargonun teslim edileceği adresi seçiyorum.

25€ Kargo ücreti çıkmış bu siparişimde.

Bundan sonraki adımlar ödeme şekli seçimi, son kontrol ve onay ekranı.

Siparişimi 29 Eylül 2016 Tarihinde vermiştim, bugün 12 Ekim ve son durumu nedir ne değilmiş gelin beraber bakalım.
    Bu siparişim açıkcası biraz gecikti çünkü, 30 Eylül'de neredeyse tüm ürünlerde FC Moto %20 indirim uyguladı, bu da benim şanssızlığım.

Ücreti ödedikten sonra Gümrük Vergisi'ni kargo teslim görevlisine nakit olarak ödüyorsunuz.

Kargomun son durumu şu şekilde.

Türkiye'den alsaydım eğer 2500 TL'den aşağıya bu ürünleri alamazdım,
    Almanya'dan bana kargo+vergi+ tüm ücretler ile maliyeti 1850 TL
    Sevgiyle kalın.
    Emrah M., topgun1111, beko12345 ve 14 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    osiosborn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Teşekkürler bilgiler için yalnız verginin düşürülmesinin sebebi AB ile olan gümrük birliği anlaşması. Herhangi bir AB ülkesinden alışveriş yaptığınzda vergi ödemezsiniz. AB vatandaşları da Türkiye'den alışverişlerinde Türkiye için vergi ödemez.

Eğer alışveriş tutarınız (kargo hariç) 75€ altındaysa Türkiye içinde vergi ödemezsiniz.
    75€-1500€ arasındaysa AB'den gelen ürünlere %18, AB dışındaki ülkelerden gelen ürünlere %20 ödersiniz.
    1500€ üzeri için ithalat izni alınması gerekir.
    *Heka ve Tefoo bunu beğendiler.

Motosikleti
    Café Racer
    Alıntı osiosborn adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler bilgiler için yalnız verginin düşürülmesinin sebebi AB ile olan gümrük birliği anlaşması. Herhangi bir AB ülkesinden alışveriş yaptığınzda vergi ödemezsiniz. AB vatandaşları da Türkiye'den alışverişlerinde Türkiye için vergi ödemez.

Eğer alışveriş tutarınız (kargo hariç) 75€ altındaysa Türkiye içinde vergi ödemezsiniz.
    75€-1500€ arasındaysa AB'den gelen ürünlere %18, AB dışındaki ülkelerden gelen ürünlere %20 ödersiniz.
    1500€ üzeri için ithalat izni alınması gerekir.
    Ayrıntılı bilgi için teşekkürler, ucuza aldığım için çok kurcalamamıştım. :-)

Her şey gerçek motosiklet kullanıcıları için.
    fkambay bunu beğendi.

Quad87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-07 Umuyor..
    Benzer olayı buz patenimi alırken yapmıştım. Türkiye fiyatları 400 den 600 e kadar uçunca sinirden avrupa sitelerinin fiyatlarına bakmıştım ve hockey.eu sitesinden kargo vs dahil 120 tl gibi bir fiyata gelmişti ürün. Kimse inanmıyordu ama alşverişin geçmişini gösterince bizim piyasaya küfürler havada uçuşuyordu.

Motosiklet için de aynısını yapmak lazım sanırım. Konuyu gördüğüm iyi oldu. Motosikleti alacak parayı topladıktan sonra ürün arayışına başlayabilirim. Bilgiler için teşekkürler.
    *Heka bunu beğendi.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Bu çok iyi oldu. Siteyi biliyorum, fiyatları da iyi. Tek endişem ürünleri DHL ile yollamalarıydı. Zira gerek DHL, gerek UPS olsun özel firmalar bütün paketleri gümrüğe sokuyorlar. Gümrüğe sokmaları sorun değil, %18 KDV'yi veririz de bir arkadaşın siparişi DHL ile gelmiş, arkadaşım ta havaalanındaki gümrük deposuna uğramış, 1 saat orada koşturmuş, ürünün KDV'sine ek olarak bir de DHL'e işlem parası vermiş.
    Oysa bildiğim kadarıyla normal posta ile yollanan ürünler PTT gümrükten geçiyor, en yakın PTT'ye gidiyor. Vergisi varsa paketi ödeyip alıyorsunuz. Koşturmaca yok, işlem ücreti yok, yoğunluk yok, vs.
    FC-Moto DHL kullanıyor diye korkmuştum ama sanırım sizin paketi kapıya ulaştıran PTT Kargo oldu.
    *Heka bunu beğendi.

Motosikleti
    Café Racer
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu çok iyi oldu. Siteyi biliyorum, fiyatları da iyi. Tek endişem ürünleri DHL ile yollamalarıydı. Zira gerek DHL, gerek UPS olsun özel firmalar bütün paketleri gümrüğe sokuyorlar. Gümrüğe sokmaları sorun değil, %18 KDV'yi veririz de bir arkadaşın siparişi DHL ile gelmiş, arkadaşım ta havaalanındaki gümrük deposuna uğramış, 1 saat orada koşturmuş, ürünün KDV'sine ek olarak bir de DHL'e işlem parası vermiş.
    Oysa bildiğim kadarıyla normal posta ile yollanan ürünler PTT gümrükten geçiyor, en yakın PTT'ye gidiyor. Vergisi varsa paketi ödeyip alıyorsunuz. Koşturmaca yok, işlem ücreti yok, yoğunluk yok, vs.
    FC-Moto DHL kullanıyor diye korkmuştum ama sanırım sizin paketi kapıya ulaştıran PTT Kargo oldu.
    DHL Express ve DHL adı altında iki farklı ama aynı şirket var. Saçma bir cümle oldu ama anlayacağınızı umuyorum.

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Motosiklette beyaza yer yok gule gule kullan..

shooter1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    işte aradığım konular
    *Heka bunu beğendi.

MazhaRR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr200 ESD->R25
    Beğenmek için giriş yaptım valla eline sağlık hocam.
    *Heka bunu beğendi.

Motosikleti
    Tmax 530
    +1
    Amerikadan vermeyi dusundugum siparisleri bu yuzden iptal ettim.
    Yok ordino parasi, yok depo parasi derken bir anlami kalmiyor diye TR den temin ettim..

Sizde ki olay garip olmus; kargo Dhl yaziyor ama PTT araciligi ile gelmis..
    Acaba deniz yoluyla mi geldi?

Cinden bir malzeme getirttim ben de; 70 usd idi tutar. 1 tl ekstra odemeden PTT kapima getirdi..

Gumruge takilacak urunlerin getirilmesine hala sicak bakamiyorum yukarida saydigim nedenlerden oturu

Motosikleti
    speederbike
    Dediğim gibi PTT'nin gümrüğüne takılırsa vergi dışında ne bir masraf var, ne bir koşturma. PTT vergiyi belirliyor ve sizden tahsil ediyor. Onun için de ürünün normal posta yoluyla gönderilmesi gerekiyor ki Türkiye'ye girdiğinde ulusal posta taşımacısı olan PTT devreye girsin. Onun için sordum zaten, hem DHL'le yollanıp hem PTT ile gelmesi beklediğim bir şey değil.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı *Heka adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    DHL Express ve DHL adı altında iki farklı ama aynı şirket var. Saçma bir cümle oldu ama anlayacağınızı umuyorum.
    Hocam peki neden motoin değil de FC moto? Motoin'de regular customer muhabbeti de var FC Moto'dan daha ucuza gelmiyor mu? Yoksa orası daha mı uygun?

Motosikleti
    Café Racer
    Alıntı Ahmetbahadır adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam peki neden motoin değil de FC moto? Motoin'de regular customer muhabbeti de var FC Moto'dan daha ucuza gelmiyor mu? Yoksa orası daha mı uygun?
    Daha önce FC Moto'dan yaptığım hiç bir alışverişte sorun yaşamadığım için tercihim bu yönde oldu. 50-100€ fark için riske atmak istemedim, kendimi daimi müşteri gibi hissediyorum FC'de o yüzden 3'e 5'e bakmadım.

Belki bir sonraki siparişimi Motoin'den verebilirim, burada da paylaşırım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:37 ----------

Alıntı Levent Gocmen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motosiklette beyaza yer yok gule gule kullan..
    Teşekkür ederim, iyi dileklerinizi arkadaşıma ileteceğim. Bu ürünler CBR125 kullanan bir arkadaş için.
    25000 km'dir aynı motosikleti kullanıyor ve tek eksiği bir pantolondu onu da tamamladı.

Virajlarda ben motosiklet kullanıyorum diyen çoğu sürücüden daha iyi.

Neden mi bunları yazıyorum çünkü 10K tecrübe yapıp 600'lük SS alacağım diyen arkadaşlar okusun diye.

Toplam ekipmana harcadığı para 7-8 bin TL'yi geçti bunu da söylemeden geçemeyeceğim.
    mombohunter bunu beğendi.

Motosikleti
    speederbike
    Şimdi siz daha önce de FC Moto'yu kullandınız ve her seferinde PTT ile mi geldi? Tek seferlik olay değil yani?
    Arkadaşınızı da bilinçli oluşundan dolayı tebrik ederim.

Motosikleti
    Café Racer
    Alıntı acgh1907 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    +1
    Amerikadan vermeyi dusundugum siparisleri bu yuzden iptal ettim.
    Yok ordino parasi, yok depo parasi derken bir anlami kalmiyor diye TR den temin ettim..

Sizde ki olay garip olmus; kargo Dhl yaziyor ama PTT araciligi ile gelmis..
    Acaba deniz yoluyla mi geldi?

Cinden bir malzeme getirttim ben de; 70 usd idi tutar. 1 tl ekstra odemeden PTT kapima getirdi..

Gumruge takilacak urunlerin getirilmesine hala sicak bakamiyorum yukarida saydigim nedenlerden oturu
    DHL Almanya'nın yerel kargosu, bizdeki PTT.

DHL Express global olan, DHL.de yerel olan. İkisi de aynı firma ancak dediğim gibi bir tanesi yerel diğeri uluslararası.

Yanlış bilgi vermek istemiyorum, emin değilim bu konuda ancak size şöyle bir örnek verebilirim.

Çin'den 450$ tutarında bir siparişim olmuştu, taşıyıcı firma ise DHL Express idi ve ürün siparişi verdiğim gün dahil 7 gün içerisinde elimde olmuştu.

Gümrüğe tabi tutulmuş ve vergi haricinde bir ödeme talep edilmedi.

Cep telefonu, kamera, navigasyon cihazı, drone, motosiklet yedek parçası ve aklınıza gelebilecek çoğu üründen Dünyanın dört bir yanından alışverişlerim oldu ve hiç birinde çok büyük bir sorun yaşamadım.

Merak ettiğiniz bir nokta olursa lütfen çekinmeden sorun.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:47 ----------

Şimdi siz daha önce de FC Moto'yu kullandınız ve her seferinde PTT ile mi geldi? Tek seferlik olay değil yani?
    Arkadaşınızı da bilinçli oluşundan dolayı tebrik ederim.
    Evet, her seferinde PTT teslim etti.

Motosikleti
    speederbike
    Ben Almanya'da PTT'nin karşılığı DeutchePost diye biliyordum.
    Sizden öğrendiğim iyi oldu. Motoin de fena değil gibi gözüküyor.

Motosikleti
    Tmax 530
    Bilgilerme icin tesekkur ederim.
    Almanyanin yerel kargosunun DHL oldugunu sanmiyorum bu arada.Avrupadan gelen kargolar Hava ile gelmiyor olabilir ondan mi diyecegim ama Cinden de mal gelmis Hava ile..

Cinden DHL express ile gelen yukunuz icin de mi gumruge gitmediniz ve kapiniza PTT kargo ile mi teslim yapildi?

Kisaca vergi farkini odemekte sikinti yok. Istemedigim tek sey sacma sapan ekstra masraflar vermek ve gumrukde kosturmak...

Quad87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-07 Umuyor..
    Alıntı *Heka adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    DHL Almanya'nın yerel kargosu, bizdeki PTT.

DHL Express global olan, DHL.de yerel olan. İkisi de aynı firma ancak dediğim gibi bir tanesi yerel diğeri uluslararası.

Yanlış bilgi vermek istemiyorum, emin değilim bu konuda ancak size şöyle bir örnek verebilirim.

Çin'den 450$ tutarında bir siparişim olmuştu, taşıyıcı firma ise DHL Express idi ve ürün siparişi verdiğim gün dahil 7 gün içerisinde elimde olmuştu.

Gümrüğe tabi tutulmuş ve vergi haricinde bir ödeme talep edilmedi.

Cep telefonu, kamera, navigasyon cihazı, drone, motosiklet yedek parçası ve aklınıza gelebilecek çoğu üründen Dünyanın dört bir yanından alışverişlerim oldu ve hiç birinde çok büyük bir sorun yaşamadım.
    Gümrük için bende çok araştırmıştım ama Cep telefonu getirttim dediniz, bildiğim kadarıyla buna izin verilmiyor. Bana yolladıkları linkte detaylar mevcut. Uygulama da nasıl bir farklılık oldu acaba biraz bilgi verebilirmisiniz?

Link : http://ggm.gtb.gov.tr/sikca-sorulan-sorular/bireysel/posta-ve-hizli-kargo-muafiyetleri

atoprak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio Beverly 350 ST
    Ben Turkiyeye gonderim durdu diye biliyordum ... bu konuyla birlikte tekrar gonderime basladiklarini gordugum iyi oldu

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F
    peki hocam iade süreci nasıl, onunla ilgili bilgi alabilir miyiz?

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)