Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Küçük Şehirlerde Motosiklet

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    CRF 1000L Africa Twin
    Merhaba,
    Bugün biraz motosiklet üstüne düşündüm ve birşeyler yazmak istedim. Özellikle benim gibi küçük şehirlerde yaşayanlara daha fazla hitap edecek bir mevzu bu. Ben Afyonkarahisar'da yaşıyorum. Sık sık ta Ankara'da bulunurum. O yüzden kıyaslama yapma imkanı oluyor şehirleri. Küçük Anadolu şehirlerinde motosiklet kullanmak gerçekten zordur. Bazılarını yazmak istiyorum. Benim aklıma gelmeyen konuları aynı durumda olan arkadaşlar eklerse sevinirim. (Yazdıklarımın geneli benim bulunduğum il için geçerlidir. Başka küçük şehirler farklı olabilir)

1-) Buralarda motosiklet görmek zordur. Sıfır veya ikinci el olarak almak istediğiniz motosikleti önceden göremezsiniz. Showroom yoktur. Bir motor almak istediğinizde dışarıda bir kullanıcısını dahi bulamazsınız çoğu zaman. Almak istediğiniz şeyi detaylı inceleyeyim ve aynı tarzdaki diğer markaları kıyaslayayım diyemezsiniz. O yüzden bu foruma daha fazla ihtiyaç duyarsınız.

2-) Bir ekipman almak istediğinizde deneme şansınız yoktur. Çünkü yoktur. İnternetten almak zorundasınızdır.

3-) Yollardan tüm şehirlerde şikayet edilir ancak bizim burası çok daha farklıdır. Parke taşı döşeli "ana yollarımız" var, gerisini siz düşünün. Asfalt kalitesine gelene kadar parke taşlarımız var.

4-) Afyonkarahisar'da 600 cc ve üzeri toplam 20-30 motor vardır belki ve bununda sadece 5-6 tanesi koruma ekipmanı kullanır. Tam koruma kullanmaya gayret ederim hep. Bir keresinde tam koruma ile motosiklet üstündeyken birisi " bu kadar korkuyorsan neden biniyorsun" demişti. Bu da zihniyetin özeti işte.

5-) İyi usta, iyi servis yoktur. Ustanın kendini geliştirebileceği bir motosiklet çeşitliliği yoktur zira.

6-) Organizasyonlar yapılabilecek, bilgi alış verişi yapılabilecek bir motosiklet grubu oluşturamazsınız. Çünkü o kadar motorcu yok bu şehirde.

7-) Özellikle Afyon'da kış bir gelince öyle bir gelir ki dört çeker cip kullanmak bile imkansız olur bazen.

8-) Yamaha ve Honda'nın bayi ve yetkili servisi var burada. (Beyaz eşyacı aslen). Ama hiç stokları olmaz. Belki birkaç 250 cc model görürsünüz Yamaha'da o kadar. Gidip buzdolaplarının arasında motor muhabbeti yaparsınız satıcıyla. O sırada yeni evlenecek bir çift beyaz eşya bakmaya gelir ve satıcı onlara yönelir. Satıcıya motorla ilgili sorduğunuz hiçbir soruya yanıt alamazsınız çoğu zaman. Bu iki marka dışında sıfır motor alırsanız periyodik bakım için hep başka illere gitmeniz gerekir.

9-) Bir de trafik muhabbeti vardır. Evet büyük şehirlerde de bu sıkıntı var ama magandalık anlamında bizim buraya yaklaşacak büyük şehir tanımam. Otomobil kullanmak bile çok çok tehlikeli olur çoğu zaman.

Daha çok yazılır ama şimdilik aklıma gelenler bunlar. Dediğim gibi küçük şehirlerde yaşayan arkadaşlar yaşadığı zorlukları yazarlarsa sevinirim.
    zaferce, mesut hoca ve ustam14 bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    cagiran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1. Honda NSS 300 FORZA / 2. Suzuki GW250 INAZUMA
    Bkz: Erzincan Motosiklet Klubü
    İsteyince olur
    agris bunu beğendi.

Bende küçük bir şehirde yaşıyorum ama İzmir' en on beş dakika mesafede olmasından dolayı ekipman ve showroom sıkıntısı pek yok.Benim açımdan tek sıkıntı bahsettiğiniz parke yolların yanında o yollara adım başı her aklına esenin yaptığı hız tümsekleri, ne bir standar,ne bir uyarı, ne bir ikaz hiçbirşey yok bazen abartısız on adımda bir tümsek koyuyorlar sebebi ordaki bir esnaf abimiz yada ablamız, yolar dingonun ahırı nasılsa hız kesmek adına kafalarına göre çeşitli ebatlarda tümseklerimiz var.

Motosikleti
    CRF 1000L Africa Twin
    Uğraştık ta olmuyor maalesef.

Keoma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-125, R25 Ve Tekrar R25,Dominar 400,Mt-125 Abs
    Aynı şeyleri bende yaşadım.Geçen sene 20 bin nüfuslu bir ilçedeydim.Yazdığınız maddelerin hepsine kefilim.En nefret ettiğim şuydu: "Hocam motor heralde binlik.Bu kadar giyindiğine göre hohoho!"
    fz6_fazer, gSol, agris ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    CRF 1000L Africa Twin
    Alıntı Keoma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynı şeyleri bende yaşadım.Geçen sene 20 bin nüfuslu bir ilçedeydim.Yazdığınız maddelerin hepsine kefilim.En nefret ettiğim şuydu: "Hocam motor heralde binlik.Bu kadar giyindiğine göre hohoho!"
    Aynen öyle...

Motosikleti
    Yeşil Kubazaki CR1
    Aynaya falan tekme atıp kaçamazsınız ;)

Zaten 2-3 ana caddesi vardır; illa ki oradan bir gün olmazsa diğer gün geçeceksiniz...

Not: Aynaya tekme atıp kaçmayı tasvip etmediğimi ayrıca belirtmek isterim. Yanlış anlama olmasın.
    agris bunu beğendi.

Motosikleti
    YBR 125
    Afyon'dan selam.
    İlçede yaşıyorum ve yeni aldım kendi motorumu. YBR125'imi MT25 yapayım diyorum seneye fakat bu bile fazla geliyor sanki.

Çünkü yollarımızın asfalt kalitesi güzel değil, Konya-Afyon yolu yenilemeler yüzünden 2 yıldır yamalı, bazen tek şeride düşürülmüş, tozlanmış, gübre taşıyan traktör gitmiş halleriyle güven vermiyor sürüşte. 90 yapmak bile fazla geliyor.

Kask giyim v.b. için Istanbul'a gidebiliyorum, deneyerek almak gerekli çünkü. Afyon Yamaha-Honda bayisinde çeşit yok, servisi nasıldır bilmiyorum ama satışa bakanlar motor sürmemişler hiç. Teknik bilgim daha fazlaydı ve "gönlüne göre bak biz o kadar bilmiyoruz" dediler.

Çevremde kaskı eldiveni olan yok. Motor merakı olup güzel sohbet edilecek işinde gücünde aklı başında olgun birileri de yok. Hep plakasız gençlik ve motorla işi olan amcalar.

Yani bu ilçe ve çevresini köy, tepe, baraj, tarla gezmek için YBR yetecek gibi. MT25 alsam gezinti çapım genişler mi bilmiyorum ama dediğim gibi yollar tehlike barındırıyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:42 ----------

Bir de şunu eklemeden geçmeyeyim.

Küçük yer olduğu için polisler arkadaşımız ya da komşumuz. Denetimler belli dönemlerde sık oluyor ve plakasız ehliyetsiz olanlara acımıyorlar. Kask yoksa o da ekleniyor ki trafik sigortası olmayan motor da çok. Cezası motorundan pahalı olanların motorunu emniyetin duvarına bağlıyorlardı almayınca millet.

Daha dün liseden arkadaşım olan bir polis ile karşılaştım. "Topcase'i çıkar da biz de binelim rahatca. Kask niye takıyorsun ceza yazmaz kimse sana" bile dedi

Motor "aylak adam işi" burada. Ciddiye alınmıyor.
    agris bunu beğendi.

gSol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Spacy 110
    Alıntı Keoma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ))) çok güldüm ya.. ben de şimdiden bunu duyar gibiyim
    Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür, ve bir orman gibi kardeşçesine...

Motosikleti
    CRF 1000L Africa Twin
    Alıntı GezeGeze adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynaya falan tekme atıp kaçamazsınız ;)

Zaten 2-3 ana caddesi vardır; illa ki oradan bir gün olmazsa diğer gün geçeceksiniz...

Not: Aynaya tekme atıp kaçmayı tasvip etmediğimi ayrıca belirtmek isterim. Yanlış anlama olmasın.
    Bu da çok doğru. Tamam tekme atmayalım da bir kere başıma gelen bir olayı anlatayım: trafikte biri önüme kırdı ben de el kol hareketi yaptım basıp gittim. Birkaç gün sonra ışıklarda adam yanıma yanaştı sen bana geçen el kol yapmıştın diye polemiğe girdi.

gSol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Spacy 110
    Alıntı agris adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu da çok doğru. Tamam tekme atmayalım da bir kere başıma gelen bir olayı anlatayım: trafikte biri önüme kırdı ben de el kol hareketi yaptım basıp gittim. Birkaç gün sonra ışıklarda adam yanıma yanaştı sen bana geçen el kol yapmıştın diye polemiğe girdi.
    Diyeceksin ki ; sen de benim hayatımı tehlikeye attın, ben de seninle bir gün karşılaşmayı umuyordum...
    agris bunu beğendi.
    Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür, ve bir orman gibi kardeşçesine...

Motosikleti
    Joymax 250i- 2014-2016 / Tvs Neo X3i
    Alıntı cagiran adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İsteyince olur
    2014 yılından sonra pek bir etkinlik yok sanırım, kurmakla iş bitmiyor ?
    agris bunu beğendi.

Motosikleti
    CRF 1000L Africa Twin
    Alıntı cagiran adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İsteyince olur
    Yanlış anlamayın eleştirmiş olmak için eleştirmiyorum ancak Erzincan motosiklet kulübünün sitesine girdim ve görüntü benim söylediklerimden birini destekler nitelikte. Bir motosiklet kulübü var ve o kulübün sitesinin ana sayfasındaki resimde herkes T-shirt'le motor kullanıyor.

bindiregandi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bir zamanlar dünyanın en büyük motosiklet üreticisi 10bin nüfuslu bir şehirdeymiş. kuru kalabalıklar yerine bazen az, daha kalifiye olabiliyor.
    agris bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    İstanbul'da yaşıyorum. Burada araba ve motosiklet kullanıyorum. Trafikte saçma sapan hareketler yapan, adamı sinir eden ve hayatınıza kasteden adamlar gırla. Herkes bunu biliyor.

Ama anadolu şehirlerinde sürüş yaptığımda daha da zorlanıyorum. İstanbul'da 4 yol ağzına, kavşağa şuursuzca, bodoslama, barzo bir dalış yapan adam pek olmaz. İnsanlar bi bakar gelen var mı diye. Moyorcuları öldürmek isteyen tonla adam vardır ama anadolu şehirlerinde sürücülerin ne yapacaklarını kestirmek daha da olanaksız.

Yani ne biliim Sakarya-Bursa-Antalya-Manisa gibi yerlerde araç kullandım nasıl bir şuursuzlukta kullandıklarını anlamadım.
    agris bunu beğendi.

Crixa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha 1100 dragstar
    Merhaba,
    Bugün biraz motosiklet üstüne düşündüm ve birşeyler yazmak istedim. Özellikle benim gibi küçük şehirlerde yaşayanlara daha fazla hitap edecek bir mevzu bu. Ben Afyonkarahisar'da yaşıyorum. Sık sık ta Ankara'da bulunurum. O yüzden kıyaslama yapma imkanı oluyor şehirleri. Küçük Anadolu şehirlerinde motosiklet kullanmak gerçekten zordur. Bazılarını yazmak istiyorum. Benim aklıma gelmeyen konuları aynı durumda olan arkadaşlar eklerse sevinirim. (Yazdıklarımın geneli benim bulunduğum il için geçerlidir. Başka küçük şehirler farklı olabilir)

1-) Buralarda motosiklet görmek zordur. Sıfır veya ikinci el olarak almak istediğiniz motosikleti önceden göremezsiniz. Showroom yoktur. Bir motor almak istediğinizde dışarıda bir kullanıcısını dahi bulamazsınız çoğu zaman. Almak istediğiniz şeyi detaylı inceleyeyim ve aynı tarzdaki diğer markaları kıyaslayayım diyemezsiniz. O yüzden bu foruma daha fazla ihtiyaç duyarsınız.

2-) Bir ekipman almak istediğinizde deneme şansınız yoktur. Çünkü yoktur. İnternetten almak zorundasınızdır.

3-) Yollardan tüm şehirlerde şikayet edilir ancak bizim burası çok daha farklıdır. Parke taşı döşeli "ana yollarımız" var, gerisini siz düşünün. Asfalt kalitesine gelene kadar parke taşlarımız var.

4-) Afyonkarahisar'da 600 cc ve üzeri toplam 20-30 motor vardır belki ve bununda sadece 5-6 tanesi koruma ekipmanı kullanır. Tam koruma kullanmaya gayret ederim hep. Bir keresinde tam koruma ile motosiklet üstündeyken birisi " bu kadar korkuyorsan neden biniyorsun" demişti. Bu da zihniyetin özeti işte.

5-) İyi usta, iyi servis yoktur. Ustanın kendini geliştirebileceği bir motosiklet çeşitliliği yoktur zira.

6-) Organizasyonlar yapılabilecek, bilgi alış verişi yapılabilecek bir motosiklet grubu oluşturamazsınız. Çünkü o kadar motorcu yok bu şehirde.

7-) Özellikle Afyon'da kış bir gelince öyle bir gelir ki dört çeker cip kullanmak bile imkansız olur bazen.

8-) Yamaha ve Honda'nın bayi ve yetkili servisi var burada. (Beyaz eşyacı aslen). Ama hiç stokları olmaz. Belki birkaç 250 cc model görürsünüz Yamaha'da o kadar. Gidip buzdolaplarının arasında motor muhabbeti yaparsınız satıcıyla. O sırada yeni evlenecek bir çift beyaz eşya bakmaya gelir ve satıcı onlara yönelir. Satıcıya motorla ilgili sorduğunuz hiçbir soruya yanıt alamazsınız çoğu zaman. Bu iki marka dışında sıfır motor alırsanız periyodik bakım için hep başka illere gitmeniz gerekir.

9-) Bir de trafik muhabbeti vardır. Evet büyük şehirlerde de bu sıkıntı var ama magandalık anlamında bizim buraya yaklaşacak büyük şehir tanımam. Otomobil kullanmak bile çok çok tehlikeli olur çoğu zaman.

Daha çok yazılır ama şimdilik aklıma gelenler bunlar. Dediğim gibi küçük şehirlerde yaşayan arkadaşlar yaşadığı zorlukları yazarlarsa sevinirim.
    ozaman size bir iş fırsatı çıkıyor ilk siz olun güzel hesaplı bir showroom açın + servis ben de ıspartadayım yakınız burda motor çok showroom yoktu 2 sene oldu açalı
    agris ve Gurnarsson bunu beğendiler.

Motosikleti
    CRF 1000L Africa Twin
    Alıntı Crixa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ozaman size bir iş fırsatı çıkıyor ilk siz olun güzel hesaplı bir showroom açın + servis ben de ıspartadayım yakınız burda motor çok showroom yoktu 2 sene oldu açalı
    Dostum inan bana çok düşündüm. Ama kar eder mi onu kestiremiyorum. Motor satışı cidden yavaş burada. Hatta bir ara honda ile iletişime geçtim. Bayilik başvurusu yaptım. Afyon'da bayimiz var dediler. Gittim bayiyi görmeye dar, ara sokakta bir yer. Ben de ısrar ettim Honda'ya. En az 250.000 USD stok bulundurma garantisi bile verdim ama olmaz dediler. Bayilik sözleşmemiz gereği yapamayız dediler.
    Crixa bunu beğendi.

cagiran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1. Honda NSS 300 FORZA / 2. Suzuki GW250 INAZUMA
    Alıntı muratozt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2014 yılından sonra pek bir etkinlik yok sanırım, kurmakla iş bitmiyor ?
    Yanlış anlamayın eleştirmiş olmak için eleştirmiyorum ancak Erzincan motosiklet kulübünün sitesine girdim ve görüntü benim söylediklerimden birini destekler nitelikte. Bir motosiklet kulübü var ve o kulübün sitesinin ana sayfasındaki resimde herkes T-shirt'le motor kullanıyor.
    Bilmiyorum,
    Erzincan'da değilim ama çok ciddi bir potansiyel var ve kendi içlerinde,bölge illerdeki motosiklet tutkunları ile etkileşimlerinin hat safhada olduğunu biliyorum.
    Doğu Anadolu da bu işin başkenti diyebiliriz

Crixa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha 1100 dragstar
    Dostum inan bana çok düşündüm. Ama kar eder mi onu kestiremiyorum. Motor satışı cidden yavaş burada. Hatta bir ara honda ile iletişime geçtim. Bayilik başvurusu yaptım. Afyon'da bayimiz var dediler. Gittim bayiyi görmeye dar, ara sokakta bir yer. Ben de ısrar ettim Honda'ya. En az 250.000 USD stok bulundurma garantisi bile verdim ama olmaz dediler. Bayilik sözleşmemiz gereği yapamayız dediler.
    hondanın showroom acma kendin showroom aç kendi isminde uygun fiyatlarla kazanır bence yada hero motorun bayiligini al baya teşvik ediyorlar uygun olabilir çok ürün koymassın belli ürün koyarsın katologdan ürün cekersın sen istediğin sürece olur kardeşim

Motosikleti
    CRF 1000L Africa Twin
    Alıntı Crixa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hondanın showroom acma kendin showroom aç kendi isminde uygun fiyatlarla kazanır bence yada hero motorun bayiligini al baya teşvik ediyorlar uygun olabilir çok ürün koymassın belli ürün koyarsın katologdan ürün cekersın sen istediğin sürece olur kardeşim
    Somut olarak düşünüyorum gerçekten bu işi. Araştırmıyor da değilim. İnşallah olay bir proje aşamasına gelirse forumdaki tecrübeli arkadaşlardan da fikirler isterim.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)