Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yağmurlu havada motor neden stop eder

Motovento
    REKLAM ALANI
    Hacı Abi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 150
    Bugün iş dönüşü yağmura yakalandım.Daha öncelerdende aşırı yağmurlarda ve normal yağmurlarda motor sürme tecrübem var.Fakat bugün motorum seyir halineyken 4 yada 5 kez stop etti ve hemen debriyaja basıp çalıştırdım,bu çalıştırmaların 2sinde gösterge ışıkları sönük ama far çalışır halde çalıştı.Daha önce bayır aşşa giderken bi kaç kez stop etmişliği vardı ama bu kadar sık ve bu şekilde hiç olmamıştı.Bu motorla ilk defa bu şekilde bi yağmurda sürüş yaptığım için yağmurunda bi etken olduğunu düşünüyorum birde pazar günü motora yağ değişimi yaptım yağın yeni olması havanın soğuk veya yağışlı olması etken olurmu.Normalde olmaması gereken bi durum bu bence ve servis ile görüşsem durumu bildirsem tesbit edemeyecekler muhtemelen ve bişey yok denilerek verilecek.NOT:Motorum Pulsar 200NS ve Rica ediyorum bu motorlar sorunlu diye forumda bir sürü bilgi var neden aldın diyecek arkadaşlar yorum yapmasınlar bu konuyu okumamış gibi yapııp kapatırlarsa memnun olurum olmuş bitmiş bişey için gereksiz konuşmaya gerek yok almışım sonuçta şimdi olsa almam o ayrı bi konu.Birde Pulsar 200NS kullanıcı başlığı çok aktif olmadığı için direk konu açmanın daha mantıklı olacağını düşündüm.Seviyeli bi şekilde yazacaklar için zahmet verdiğim için hakkınızı helal edin.Formda gezip kime ne laf söylesem kime bilmişlik yapsam diyen kişilerin yapacağı yorumlar içinde ne kadar gereksizsiniz işinize bakın diye şimdiden ön cevap vermek istedim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Ateşleme sistemi...

Hava filtresi...

Elektronik aksam...

Sigorta kutusu...

Ve buna benzer çok önemli olmayan geçici bir sebepten olmuştur.

Kısacası bir yerden su kaçmış, su almıştır.
    Hacı Abi bunu beğendi.

Ayıcık37 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CB125E PULSAR 200NS
    Hacı abi son eklediğiniz not bence tüm pulsar sahipleri tarafından yazılması gerekiyor her yorumun altına yazılması gerekiyor sonra konunun içinden çıkılmaz hale geliyor.
    Sıkıntınızla alakalı olay başıma gelmedi yağmurlu havada kullanmama rağmen.
    Hacı Abi bunu beğendi.

Motosikleti
    CBF 150
    Alıntı U.KALKAVAN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ateşleme sistemi...

Hava filtresi...

Elektronik aksam...

Sigorta kutusu...

Ve buna benzer çok önemli olmayan geçici bir sebepten olmuştur.

Kısacası bir yerden su kaçmış, su almıştır.
    Bilgilendirme için Allah razı olsun.Çok önemli değil dediğinizden anladığım bu belirtilen yerlere kaçan su stop etmeye sebep olur ama kalıcı bi hasar vermez doğrumu anlamışım.

Draconian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Boxer
    Pulsar'ın stop etmesi için yağmura gerek yok. Her türlü yol şartına uygun, itina ile stop eden bir makine Pulsar.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı Hacı Abi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bilgilendirme için Allah razı olsun.Çok önemli değil dediğinizden anladığım bu belirtilen yerlere kaçan su stop etmeye sebep olur ama kalıcı bi hasar vermez doğrumu anlamışım.
    Cümlemizden inşallah... Ben motosiklet tamircisi değilim bajaj ve modelleri hakkında bilgi sahibide sayılmam ama 15 yıldan fazladır motosiklet kullandığım ve bu tarz sorunları yaşadığım, gördüğüm için söylüyorum. Garantisini veremem hiç bir şeyin lakin genelde bu tarz durumlar kısa süreli ve geçici olduğu gibi kalıcı veya önemli hasarlarada yol açmıyor.

Motosikleti
    CBF 150
    Cümlemizden inşallah... Ben motosiklet tamircisi değilim bajaj ve modelleri hakkında bilgi sahibide sayılmam ama 15 yıldan fazladır motosiklet kullandığım ve bu tarz sorunları yaşadığım, gördüğüm için söylüyorum. Garantisini veremem hiç bir şeyin lakin genelde bu tarz durumlar kısa süreli ve geçici olduğu gibi kalıcı veya önemli hasarlarada yol açmıyor.
    Eyvallah saolasın anladım ben gerekeni.Daha sonra bişey olursa sen bişey olmaz dediydin demem reis eyvallah

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Eyvallah saolasın anladım ben gerekeni.Daha sonra bişey olursa sen bişey olmaz dediydin demem reis eyvallah
    Bu tarz bir sorun yaşadığın zaman yolda;

Buji

Sigorta

Aku vb...

Gibi şeylere bakarak su aldıysa kurulayabilir yoluna devam edebilirsin.

Umalım ki yolda başımıza gelen en büyük sorun bu olsun...
    Hacı Abi bunu beğendi.

Motosikleti
    CBF 150

Umalım ki yolda başımıza gelen en büyük sorun bu olsun...
    Amin inşaellah

Bthndmrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    PCX150
    Akünün kutup başları tam oturmuşmu?
    Buji ?
    Yağ ile alakası oldugunu sanmıyorum öyle olsa gösterge falan işin içine girmez, sadece motor aksamı etkilenirdi. Ayrıca kaç lt yağ aldığını bilerek koydunuz değil mi?

Hava filtresi ve pis benzinde olabilir.

Motosikleti
    CBF 150
    Alıntı Bthndmrl adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Akünün kutup başları tam oturmuşmu?
    Buji ?
    Yağ ile alakası oldugunu sanmıyorum öyle olsa gösterge falan işin içine girmez, sadece motor aksamı etkilenirdi. Ayrıca kaç lt yağ aldığını bilerek koydunuz değil mi?

Hava filtresi ve pis benzinde olabilir.
    Motor 2800km de hava filtresi bu kadar zamanda sorun çıkartırmı bilmiyorum.Benzini PO dan alıyorum bi kaç haftadır.Yağ konusu belirtilenden hafif fazla koymuşum motor ustamı bugün aradım o konuyla ilgili sorun olmaz yarın bi uğra dedi.benim bildiğim yağ fazlsı basıncı etkiliyor ama stop sebep olurmu bilmiyorum ama en fazla 100ml fazladır yağ eğer ondan yaparsa sorun benden kaynaklı olabilir.

Motosikleti
    Kawasaki EL-250 ,Mondial Z-ONE 150
    %100 elektronik aksamın su alması sonucunda kısa devre veya atlama yapması sonucu oluşmuştur. Başka türlü göstergelerin gitmesi zor. Motorun stop etmesi ise bujiye yeterli elektriğin aktarılamaması derim. ben olsam göstergenin halini gördüğüm an motoru kuru bir yere iter , kutupları aküden ayırır, iyice kuruyana kadarda ellemezdim. Ki kullancı hatası deyip bana kitlemeye kalkmasınlar.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motor 2800km de hava filtresi bu kadar zamanda sorun çıkartırmı bilmiyorum.Benzini PO dan alıyorum bi kaç haftadır.Yağ konusu belirtilenden hafif fazla koymuşum motor ustamı bugün aradım o konuyla ilgili sorun olmaz yarın bi uğra dedi.benim bildiğim yağ fazlsı basıncı etkiliyor ama stop sebep olurmu bilmiyorum ama en fazla 100ml fazladır yağ eğer ondan yaparsa sorun benden kaynaklı olabilir.
    Hacı abi, giderken stop etti desen farklı nedenler arardık ama yağmur gibi bir etken olduğu için ihtimaller su almış olmasından yana aynı zamanda yağın biraz fazla veya az olması haraket halinde bir motosikleti stop ettirmez sadece uzun süre bu şekilde kullanılırsan motosiklet zarar görür.

Motosikleti
    CBF 150
    Hacı abi, giderken stop etti desen farklı nedenler arardık ama yağmur gibi bir etken olduğu için ihtimaller su almış olmasından yana aynı zamanda yağın biraz fazla veya az olması haraket halinde bir motosikleti stop ettirmez sadece uzun süre bu şekilde kullanılırsan motosiklet zarar görür.
    Normalde yağını ustaya değiştirtip kendim bakacaktım nasıl olduğuna motor ile ilgili bişeylerde öğrenmek ve kendim yapmak istiyordum bayram boyunca ve pazar gününe kadar ustama ulaşamadığım için heveslendiğimden kendim bi abimin yardımıyla değiştirdim. bugün ustamla görüştüm yarın gidecem yanına inşaellah.Durumu onada izah ederim dediğiniz gibi buji sigorta vs gibi bi yerden su almışsa zannımca ya oksit yapar yada bi leke yapar oda belli olur diye umuyorum.

calderons - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Benim motor buji kablosunun ıslanmasından dolayı stop ediyor.
    Kabloyu çıkarım içini kulak pamuğu ile suyunu alıp daha sonra iki üç üfledikten sonra baya bi devam ediyorum.

Gökhan_Aygün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Alıntı calderons adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim motor buji kablosunun ıslanmasından dolayı stop ediyor.
    Kabloyu çıkarım içini kulak pamuğu ile suyunu alıp daha sonra iki üç üfledikten sonra baya bi devam ediyorum.
    Genelde sorun buji oluyor. Buna dikkat etmek lazım.
    Honda NSS Forza 300 İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=E9QdDCCxKpc ]

Mondial 150 Sentor İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=Rl79HfGpcS4 ]

serhat207 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NSS FORZA 300
    Sorun tamamen devrelerdeki sıkıntılardan kaynaklanıyor, benim eski makinemde aynı sorun vardı. İlk önce tüm devreleri bir kontrol edin ( motor kuru iken) ardından kesin bir uyuşmazlık boşluk ve ya su geçirecek bir alan görürsünüz, buraları tamir edebiliyor iseniz ediniz olmadı düzenli olarak temizleme ve yağlama yapan spreyler var, düzenli spreyleme yapın sıkıntıyı büyük ölçüde çözer ama kesin çözüm değildir.

karaca3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pulsar 200 ns
    İsmail bey ben motorum yağmurdan dolayı stop ettiğini sanmıyorum öyle olsa marsa bassan ıslak buji Yada kablo islanmasindan dolayı hemen çalışmaz.Sizin sorununuz sanırım devir dusuklugudur.rampa aşağı inişte motor kompresore bindiğinde benim motorda bir kaç kez stop ediyor.fakat huyunu öğrendim rampa inerken debriyaji çekince hafiften ara gazı veriyorum stop etmiyor.Bazı kullanıcılarda yüksek devirde kullandiklarinda ışığa gelirken Yada yavaşlarken debriyaji çekerken bazen stop ettigini soyluyorlar.devir dalgalanmasina bağlıyorum.
    Forumda motorun stop etmesini abartan çok üye var.o kadar abartılacak bir problem degil bana göre.forumu iyi okurlarsa tnt25 ve kawasakide de stop etme sorunu var.ama laf eden yok.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler