Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 123

Son Dönemde SS görünümlü 250cc'lerdeki Kaza Oranlarındaki Artış Sebepleri Nelerdir?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Salurbey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Streettriple 765
    Yazılanlarda katıldığım ve katılmadığım yerler var. Öncelikle r25 e süper spor motor dememek bana çok yanlış geliyor. 185+km hıza çıkan çok atak ve seri olan dizayni ve şasi geometrisi bna uygun olarak tasarlanan ve yamahanin günlük kullanıma uygun süper spor motoru olarak özelliklerinin bir kısmı r1 ve r6 dan aldık dedikleri bir motor nasıl ss makina olmuyor hayret. Kazalara gelince muhakkak donanım etkisi büyüktür fakat olay pilotajda bitiyor. Motoru teknik limitleri üzerinde ve pilotun kendi sürüş kabiliyetleri üzerinde kullanmasi kazalara sebebiyet veriyor. R25 ölçülerine diger 600cc ss lerle teknik veriler üzerinden kıyaslayin bakin boyut farki var mi. Hatta milimetre bazında kiminden uzun veya genis 1mm 2mm hepsinin detaytlari var bulmak cok kolay. Ağırlık olarak 25 ila 35 kilo arası daha hafif bir motor,600 cc ler 185 190 kg iken r25 166 167 kg. Şimdi yeni başlayan genç arkadaşlar, r25 büyük ve kuvvetli bir motor, egitim almadan motora alismadan ilk defa alınmasını tavsiye etmediğim bir motor. Peki bu motoru kim almalı, yaşı genç olsa bile bilinçli kendini kontrol edebilen arkadaşlar veya yaşı ilerlemiş motor işine girmek isteyen yine bilinçli arkadaşlara tavsiye ederim. Kazalar ybr125 ile olmaz mı? Tabiki olur fakat kullanıcıyı daha az heyecanlandiran ve hatayı affedebilirlik oranın daha yuksek olması ve kontrol edilebilir gücü daha dusuk bir motor olmasi sanirim kazalarınin oranını azaltacaktir.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Mondial 150 mash--> Kawasaki ninja 300
    Ülkemizdeki şehir içi kullanım alanlarının çok berbat oluşu ve ss lerde düşük hızlarda virajın daha zorlu alınmasından kaynaklanan bir durum olduğunu düşünüyorum. Tek tek değerlendirmeyin . İki durumu aynı çerçeveye alın. Hem düşük hızdasın dönüşün zor, hem tecrübesizsin motor ağır, hemde trafik koşulları berbat. Soldan araba fırlıyor sağındaki kapı açıyor önünde kocaman çukur arkanda araba kıçına girmiş frene bassan bindiricek falan filan daha saymakla bitmez...

Ayıcık37 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CB125E PULSAR 200NS
    Şekil olayım , şukul olayım , millet gözünü benden alamasın , yeni Kenan ben olayım , dizliklerim yerlerde kıvılcım çıkartsın aslında kıvılcım çıkartcam olan kafandaki kask. Bide lastiği 180'lik taktırsam olur mu abi ?

Motosikleti
    Yamaha Ybr125 >> Bajaj Pulsar 200NS
    Fiyat ve vergi politikaları nedeni ile ilk motor olarak alınmalı.
    İş yerinde arkadaşın kardeşi aldı ilk gün birisine vermiş kaza yaptılar , tamir sonrası şimdi çocuk kullanıyor açıkçası ben korkuyorum kaza yapacak diye.

whitedeamon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MTT Y2K
    Genç arkadaşlarımın 125 alsam nasıl olsa yetmeyecek diyerek ilk tercihi olan motordur r25

Aquaium - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT07 MOTOCAGE
    Alıntı Emremash adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ülkemizdeki şehir içi kullanım alanlarının çok berbat oluşu ve ss lerde düşük hızlarda virajın daha zorlu alınmasından kaynaklanan bir durum olduğunu düşünüyorum. Tek tek değerlendirmeyin . İki durumu aynı çerçeveye alın. Hem düşük hızdasın dönüşün zor, hem tecrübesizsin motor ağır, hemde trafik koşulları berbat. Soldan araba fırlıyor sağındaki kapı açıyor önünde kocaman çukur arkanda araba kıçına girmiş frene bassan bindiricek falan filan daha saymakla bitmez...
    Bu gibi durumda kaldığımızda frene abanıp arkadaki elemanın bize bindirmesini sağlamamız gerekiyor. Bırak bindirsin yahu. Takip mesafesini korumuyorsa bu onun suçudur, bizim değil.
    İlk bakışta aşık oldun oldun adamım, yoksa ikinci bakışta kimin ne mal olduğunu anlarsın.

- BOB MARLEY

whitedeamon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MTT Y2K
    Alıntı Aquaium adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu gibi durumda kaldığımızda frene abanıp arkadaki elemanın bize bindirmesini sağlamamız gerekiyor. Bırak bindirsin yahu. Takip mesafesini korumuyorsa bu onun suçudur, bizim değil.
    Kalıcı bir hasar varsa vücutta yada ölüm kimin suçu olduğu fark ediyor mu

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Şekil ve az da hız olsun mantığı ile 250 cc ile ilk deneyimlerini yapanlar genelde kaza yapanlar..
    Şimdiye kadar tecrübeli bir R25 sürücüsüne rastlamadım..
    Vardır tabi..
    Ama çoğunluk tecrübesiz...
    Haliyle kaza oranı yüksek gözüküyor...

Aquaium - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT07 MOTOCAGE
    Alıntı whitedeamon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kalıcı bir hasar varsa vücutta yada ölüm kimin suçu olduğu fark ediyor mu
    Sen zaten iki tekerleğin üzerine bu riskleri alarak binmişsin ve sana trafik kuralları diyor ki sana arkadan vuran suçludur arkadaşım.
    İlk bakışta aşık oldun oldun adamım, yoksa ikinci bakışta kimin ne mal olduğunu anlarsın.

- BOB MARLEY

kuru yer kalması

telike - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    Ss in açılımı supersportur. 250cc nin neresi süper de ss diyosunuz. Olsa olsa s olur o 😂😂
    berkcigdem bunu beğendi.

Motosikleti
    Triumph Streettriple 765
    Alıntı telike adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ss in açılımı supersportur. 250cc nin neresi süper de ss diyosunuz. Olsa olsa s olur o ����

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:06 ----------

Bazı arkadaşlarda r25 e karşı olan bu ss olamaz vs gibi yaklaşımlarıni gerçekten komik buluyorum. Üreticilerinden mühendislerinden daha iyi biliyorlar bu işi. Aslında ürün sınıflandırma gorevini yamaha onlara vermeli.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı Salurbey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    600cc dem aşağı olduğu zaman maltepe sahilde büfe nin oraya park etmek yasak. SS hacim ile alakalı bir durum lütfen ortalığı bulandırmayalım.

Motosikleti
    CBR 125 R
    Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şekil ve az da hız olsun mantığı ile 250 cc ile ilk deneyimlerini yapanlar genelde kaza yapanlar..
    Şimdiye kadar tecrübeli bir R25 sürücüsüne rastlamadım..
    Vardır tabi..
    Ama çoğunluk tecrübesiz...
    Haliyle kaza oranı yüksek gözüküyor...
    bir arkadaşım ilk motoru olarak r25 aldı, sürüş eğitimi vs almış ama sonuçta o senin ilk motorun , bence yanlış yaptı.

Motosikleti
    Triumph Streettriple 765
    Alıntı U.KALKAVAN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    600cc dem aşağı olduğu zaman maltepe sahilde büfe nin oraya park etmek yasak. SS hacim ile alakalı bir durum lütfen ortalığı bulandırmayalım.
    Doğru tespit bütün büyük şirketler kategori ayrımı kararını verirken maltepe önündeki cafe ye park edenler ve edemeyenler olarak ayırıyormuş mühendislik bilim teknoloji hak getire����

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:10 ----------

Alıntı tmsn adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bir arkadaşım ilk motoru olarak r25 aldı, sürüş eğitimi vs almış ama sonuçta o senin ilk motorun , bence yanlış yaptı.
    R25 i başlangıç motoru için herkeze tavsiye edemem ama bilinçli kullanıcı profili için gayet uygun. Benim ilk motorum , hiçbir sorun yaşatmadi 11 bin km sonunda. Bu konuyla ilgili yazı yazdım. Size bir ornek bilinçli kullanıcı tanımı için, ışıklarda duruyorum full koruma var üzerimde (deri yerine kevlar kot) yanıma bir ninja geldi gömlek kot pantalon kaski kolunda. Hadi yarışalım dedi yok dedim ben yaşlıyim saol, hadi fln derken yeşil yandı çocuğun bir gidişi var inanamazsıniz aslinda ben trafikte kafasında kaski olmayan motor kullanıcılarına selam dahi vermiyorum o gün cok zorladı arkadas. Bu tarz biri benim için bilinçsiz kullanıcıdir. Bu arkadas kawasaki 300 almış, onun yerine r25 de almış olabilirdi , bu arkadaşın kaza yapma ihtimali ve sonunda ölme ihtimali yüksek yani süpriz olmaz yaşanacak acı sonuç.
    ardacik bunu beğendi.

telike - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    Alıntı Salurbey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    http://i.hizliresim.com/lEQygE.png

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:06 ----------

Bazı arkadaşlarda r25 e karşı olan bu ss olamaz vs gibi yaklaşımlarıni gerçekten komik buluyorum. Üreticilerinden mühendislerinden daha iyi biliyorlar bu işi. Aslında ürün sınıflandırma gorevini yamaha onlara vermeli.
    Üretciye göre bak diyince sıkıntı yok. Ben pazarlamacıya göre bak diyince auuv. Onlara supersport demezse kimsenin kanıma giremez. Kandıramaz.
    dyavol-77 bunu beğendi.
    Toprağı hatmeden asfalta hükmeder
    Twitter/instagram @ywitcan
    Yiğit Can

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ben yazmıştım sebebini. daha mı devam ediyo konu

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı DKN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben yazmıştım sebebini. daha mı devam ediyo konu
    Bizde dedik, dedik dinletemedik.

Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az...

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 123

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)