Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Bir Ergenin Motor Günlügü

Motovento
    REKLAM ALANI
    Pusalik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Değerli büyüklerim,varsa kardeslerim hepinize Merhaba!

Kısa bir sekilde kendimi tanıtayım.İsmim Ahmet yasım 17(18 e 5 ay kaldı :D ) İstanbulda ikamet ediyorum.Bu baslık altında motor serüvenimi sizlerle paylasacagım.

1)Herseyden Önce Egitim ilkesini benimseyerek Honda güvenli sürüs 1 egitimini tamamlamıs bulunmaktayım.

Egitim hakkında düşüncelerimi belirticek olursam gerçekten çok faydalı.İkinci günün sonunda egoyu tavan yapan bir egitim.Kendimi Kenan Sofuoglu sanmama sebep oldu Ki ben istisnayım.Egitim sırasında sürekli kenara cekilip su sözleri duydum."Yeteneklisin,Cok kabiliyetlisin ama bu hızla kullanmaya devam edersen aramızdan kısa sürede ayrılırsın" İlk basta egitmenden nefret etmeme sebep olsada mantıklı düsününce hak verdim.Millet 20 ile viraja girerken ben 40-50 ylr giriyordum.Ne takip mesafesi ne fermuar düzeni dinliyodum.Diyiceksiniz sende ne gerizekalı cocukmussun diye ama öyle olmuyor orda.Önünüzde gaz acıp viraja girerken fren yapması gereken yerde sabit parkuru 10 km/h ile giden insanlar olunca 4.turdan sonra delirme geliyor. Bunların dısında dedigim gibi bana bu özgüveni saglamaya yetti hic bilmeyen biri olarak.

2)Kurallar cignenmemek icindir

Bu hafta bir egitim kursuna yazlıyorum.A1 ehliyeti icin onla ilgili gelismeleridr burdan aktarırım.

3)Cıplak Kalma!Ekipman Giy

Ekipman olarak kafamda sekillenen markalar olsada kesin olarak model belirleyemedim.Ancak sundan eminim kaskım Arai olucak.Neden derseniz ismi hosuma gitti Allah Allah ! Saka bir yana Arai yada Shoei arasında kalmıstım Araide karar kıldım.Toplam bütce ekipman icin :3000 mısır poundu ;) Türk Lirasına can kurban

4) Ordan bana bi motor sar yegenim

Geldik en son ve en heyecanlı bölüme.Motor olarak kafamda daha önce cok cesit olsada zamanla eleyerek 4 secenege indirdim.İstedigim sıraya göre fazladan az a sıralıyorum

1) En cok istedigim Mt 125
    2) ikinci istedigim Cbr 125 R
    3) Duke 125
    4)Pulsar 150 Ns

Aklım Mt de olsada sıfır Pulsarda cezbetmiyor degil fiyatından ötürü.

Bütce:8 bin tl

Umarım bu konu benim gibi Ergen kardeslerime yararlı olur.Deneyimlerime burdan devam edecegim.Sağlıcakla kalın

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Kardesim madem 18e 5 ay var zaten a1 ehliyeti alman 3 4 ayi bulacak sen en iyisi 18i doldurunca a2 al bisa para vermezsin bidaha zaten motor sezonu kapandi.Ha kisin kullanirim dersen bilemem ama mantiksiz a1 almak en az 1000 lira paran gidecek.

Stock Sever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RS200
    Ben de bunu anlamıyorum be kardeşim.
    Uzun süre 125 cc sürcek halin yok ya.

Yeni yasayla nerden baksan sadece A1 için 1000 tl vergiler falan dahil bi para gidecek cebinden. 17-18-19 bu yaşlarda birileri için 1000 tl büyük bi para.
    Ama 3-5 ay beklesen hatta 12 ay da olsa beklenir.
    Bekledikten sonra gitsen A2 alsan. Sonra alsan 125 cc motorunu ondan 250 cc ondan 500 600 ne olursa artık.
    O arada da A ehliyet yaşın gelir ehliyetini büyütür motosikleti de büyütür yürürsün. Ne gerek var ki fuzuli 1000 tl yi çöpe atmaya?
    HONDA

#BZ3082

Dogru söylüyorsunuz A1 ehliyeti gereksiz masraf.Fakat benim 1 yıl gibi bir sürec boyunca büyütmek gibi bir düsüncem yok.Hemde tezcanlıyım bir an önce almak hevesindeyim

Xavosa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha R25
    Bence de a2 için biraz bekle, ehliyetini al ve bajaj 150 ns alıp kalan parayı da ekipman ve lastiğe harcayabilirsin
    Güzel bir başlangıç olur. En hayırlısını dilerim. Eğitime önem verecek bilinçte olman ayrıca güzel.

berkcigdem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 1190
    La valla bak sevindim buraya gelip milyon tane apaçi apaçi sorular soranlardan sonra. daha 17 yaşında ama ilk eğitimini almış ve almaya devam edecek , ekipmanını çok doğru seçmeye yönelik tercihleri görünce valla mutlu oldum. bu arada ayakkabı - eldiven - mont - pantalon ve arai yada shoei kask 3000 ü geçer 3500 e gider. belki kaskta ufak bir değişiklik yapabilirsin şimdilik yada 500 falan daha ayırabilirsin.

motor seçimi için ben pek bir şey demiyeyim. hondacılarla , yamahacılarla kavga edemem valla

fakat ehliyet konusunda çok arkadaş doğru söylüyor.seneye ekstradan 1000 tl vereceğine o 1000 tl yi şimdilik bir üst eğitimlere vermen daha iyi olur , bencede 5 ay beklemek çok uzun bir süre olmaz ama buda senin tercihin tabikide.

HamzaBey95 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GT250R
    Şimdiden hayırlı olsun kardeşim Valla özgüven konusunda benziyoruz birbirimize ama bi dost tavsiyesi, aramızda altı üstü 4 yaş var, ama bu yaşlardayken 4 sene çoook fazla tecrübe, çoook fazla değişim demek. Özgüvenin fazlası aptallığa giriyor Benim gibi motor tepesinde, kayak/wakeboard falan yaparken tecrübeyle öğrenme sen, kendine sınırlar belirle, yavaş yavaş genişlet
    Bide 125 cc düşünüyorsan CBR yerine KTM RC125 e bir bak derim Artık her sokakta cbr görmekten gına geldi
    HYO-GT250R
    İstanbul

Tesekkür ederim.Dikkate alacagım ehliyet isini

---------- Mesajlar birleştirildi - 07:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 07:34 ----------

Alıntı berkcigdem adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    La valla bak sevindim buraya gelip milyon tane apaçi apaçi sorular soranlardan sonra. daha 17 yaşında ama ilk eğitimini almış ve almaya devam edecek , ekipmanını çok doğru seçmeye yönelik tercihleri görünce valla mutlu oldum. bu arada ayakkabı - eldiven - mont - pantalon ve arai yada shoei kask 3000 ü geçer 3500 e gider. belki kaskta ufak bir değişiklik yapabilirsin şimdilik yada 500 falan daha ayırabilirsin.

motor seçimi için ben pek bir şey demiyeyim. hondacılarla , yamahacılarla kavga edemem valla

fakat ehliyet konusunda çok arkadaş doğru söylüyor.seneye ekstradan 1000 tl vereceğine o 1000 tl yi şimdilik bir üst eğitimlere vermen daha iyi olur , bencede 5 ay beklemek çok uzun bir süre olmaz ama buda senin tercihin tabikide.
    Tesekkür ederim yorumlarınız için.Belki ekipmana biraz daha cıkabilirim yada dediginiz gibi markalarda oynama yapabilirim.Motor olarak aslında hayalım Cafe Racer kullanmak sizin yapacagınız gibi.Kafamada Sons of Anarchy kaskı takıp Kadıkoy sokaklarında gangster edasıyla dolasmak.Ama maalesef hem onu yapıcak motor bilgim ve tecrübem omamasından ötürü birde baslangıc olacagı icin bizde japonlara kaldık.

---------- Mesajlar birleştirildi - 07:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 07:39 ----------

Alıntı HamzaBey95 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şimdiden hayırlı olsun kardeşim Valla özgüven konusunda benziyoruz birbirimize ama bi dost tavsiyesi, aramızda altı üstü 4 yaş var, ama bu yaşlardayken 4 sene çoook fazla tecrübe, çoook fazla değişim demek. Özgüvenin fazlası aptallığa giriyor Benim gibi motor tepesinde, kayak/wakeboard falan yaparken tecrübeyle öğrenme sen, kendine sınırlar belirle, yavaş yavaş genişlet
    Bide 125 cc düşünüyorsan CBR yerine KTM RC125 e bir bak derim Artık her sokakta cbr görmekten gına geldi
    Tesekkür ederim.Haklısınız motorda Özgüven kötü birsey farkındayım.Her gün sanki yeni öğreniyor gibi bilmek lazım.Kullanırken bu duygularımdan uzak olacıgıma inanıyorum.RC 125 i de arastırıyım neden olmasın.

Motosikleti
    Yamaha Cygnus L
    bende 16 yaşındayım hondaya eğitim için kaç para odedın?
    bana kalırsa a1 i al geç 1 2 seneni bin lira için boşa harcama bu yaşlarımıza birdaha gelmicez

Ali1903 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SATTI
    Eğitimde 40-50 le girdiğin viraja dışarıda 100-110 la gireceksin ona göre egonu ayarla kendine, en ufak bir bakış kaçırmanda kenan sofuoğlu gibi incitirsin bileğini

Alıntı Ali1903 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eğitimde 40-50 le girdiğin viraja dışarıda 100-110 la gireceksin ona göre egonu ayarla kendine, en ufak bir bakış kaçırmanda kenan sofuoğlu gibi incitirsin bileğini
    Egitime devam edecegim zaten. Maksat saka olmasıydı isin ciddiyetinin farkındayım

serhat207 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NSS FORZA 300
    Gir sahibindene hangisinden fazla varsa ondan al. 1 seneye satacaksın bari satışın hızlı olsun. Konfordu karizmaydı gidişti bunlara pek takılma hepsi kafa kafaya diyebiliriz, elinden ne hızlı çıkacaksa ilk motorun o olsun satarken anlayacaksın bu dediğimi

berkcigdem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 1190
    Alıntı Pusalik adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Tesekkür ederim yorumlarınız için.Belki ekipmana biraz daha cıkabilirim yada dediginiz gibi markalarda oynama yapabilirim.Motor olarak aslında hayalım Cafe Racer kullanmak sizin yapacagınız gibi.Kafamada Sons of Anarchy kaskı takıp Kadıkoy sokaklarında gangster edasıyla dolasmak.Ama maalesef hem onu yapıcak motor bilgim ve tecrübem omamasından ötürü birde baslangıc olacagı icin bizde japonlara kaldık.[COLOR="Silver"]
    bitince satarım sana

jimi_hendrix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yohhh
    Alıntı serhat207 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gir sahibindene hangisinden fazla varsa ondan al. 1 seneye satacaksın bari satışın hızlı olsun. Konfordu karizmaydı gidişti bunlara pek takılma hepsi kafa kafaya diyebiliriz, elinden ne hızlı çıkacaksa ilk motorun o olsun satarken anlayacaksın bu dediğimi
    şair burada post "az daha koy ybr al"izm akımından etkilenmiş...
    "ONE DAY YOU WILL WALK ALONE"

Ekipmanlar kafamda yavas yavas olusuyor

Mont icin Revit Raceway

Pantolon Dainese TempestD-Dry

Kask Shoei Q west (Arai degil )

Eldiven scoyco mx49

Bot ve koruma karar veremedim henüz

Motosikleti
    KTM Duke 250
    Alıntı Pusalik adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ekipmanlar kafamda yavas yavas olusuyor

Mont icin Revit Raceway

Pantolon Dainese TempestD-Dry

Kask Shoei Q west (Arai degil )

Eldiven scoyco mx49

Bot ve koruma karar veremedim henüz
    O eldiven olmasa da olur bir seçim. Tekrar gözden geçirmeni tavsiye ederim.

Alıntı sinan.erkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O eldiven olmasa da olur bir seçim. Tekrar gözden geçirmeni tavsiye ederim.
    Hangilerini sadedece eldiven mi ?

Nihayetinde sizleri dinlemeyip asi ruhumla sürücü kursuna yazılmıs bulunmaktayım.İyi bir sohbet sonrası fiyatta güzellik yaptılar.Yanlız burdan yeni ehliyet alıcaklara tavsiyem su saglık raporunu kendiniz halletmeye calısın....

Kursun yönlendirdigi poliklinige gittigimde affedersiniz ayakta düdüklendim.Kadın muayene ücreti diye 50 tl (sadece elimi acıp kapadım) 15 tl kan grubu teshisi parası aldı.Birde 2 tane biometrik resim istediler bütün sokaklarda fotografcı aradım.20tl de ona bayıldım.Alıcaklara kolay gelsin simdiden.

Motor secimi icinde forumda deneyimli yardımsever abilerime ihtiyacım var.Ordada kazıklanmak istemiyorum yardımlarınızı bekliyorum

Draconian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Boxer
    Yaşım 17 dedikten sonra ciddiye alamasam da eğitim alarak başlaman güzel bir detay.

125'lik makineye o paraları da verme bana kalırsa. Hep söylüyorum bunlar geçiş aletleri. Öğrendikten sonra sıkılıp bir kenara atmak isteyeceğiniz makineler. Üstünde durmayı öğreneceğin, ucuz yollu bir 125'likle başlayıp yaş sorunu da ortadan kalkınca büyütebilirsin.

Alıntı Draconian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yaşım 17 dedikten sonra ciddiye alamasam da eğitim alarak başlaman güzel bir detay.

125'lik makineye o paraları da verme bana kalırsa. Hep söylüyorum bunlar geçiş aletleri. Öğrendikten sonra sıkılıp bir kenara atmak isteyeceğiniz makineler. Üstünde durmayı öğreneceğin, ucuz yollu bir 125'likle başlayıp yaş sorunu da ortadan kalkınca büyütebilirsin.
    Yorumunuz için teşekkür ederim fakat yas konusunda maalesef size katılmıyorum.Motor illa 25-40 yasları arasında mı kullanılmak zorunda ?
    Fatih İstanbulu 21 yasında fethetmis,İskender ilk zaferini16 yasında almıs,Micheal Phelps İlk Dünya sampiyonlugunu 16 yasında kazanmıs,Kenan Sofuoglu 18 yasında Yamaha Cupı kazanmıstır.

Birileri bu insanları ciddiye almıs.Sizinde hayalleri olan gencleri ciddiye almanız dilegiyle..

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)