Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Vespa Tarzı Motolar ve Yeni Başlangıç

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Kuba RX9
    Merhabalar,

1 seneden fazladır motor merakım var. Başlarda scooter a karşı ilgim sıfırdı, fakat retro modelleri görünce budur dedim. maksimum 15-20 km mesafeye git gel yapmayı düşünüyorum otobanlara çıkmadan. Tahminen 50-60 km/h ı geçmem bile.

Tek beklentim beni üzmesin, servis yolu göstermesin.

Muhtemelen sıfır almayacağım, 2016 veya 2017 model km si düşük olan 2. ellerden almayı düşünüyorum sigortası yapılmış olsun ve plakası hazır olsun diye.

Ehliyetim yok, motoru 1-2 ay kısa zamanlı kullanıp, tamam ben motor kullanırım dersem o vakit alacağım. Benlik iş değilmiş dersem motoru satarım ehliyete masraf yapmam.

biraz bakındığımda karşıma çıkan modeller şunlar oldu

Mondial 125 ZNU
    Asya Motor Nostalji 125
    Yuki Retro

bu tarz modellerden hangisini tavsiye edersiniz ?

ekipman olarak ilk etapta sadece kask almayı düşünüyorum.
    komple kafayı kapatan kasklar yerine miğfer gibi kasklardan düşünüyorum

motora maks 3-4 bin verebilirim

zaten kısa mesafelerde kullanacağım için 50-60 hıza çıkamam bile sanırım.

ayrıca şunuda sormak istiyorum.
    motoru 0 aldık diyelim, yapacağım ek harcamalar ne kadar olur?
    motoru 2. el aldık diyelim, sıkıntısı yoksa, yapacağım bir ek harcama olur mu?

motor ehliyetim olmadığı için belgelerde sıkıntı çıkar mı?

hazır bilgiye konmaya çalıştığım için kusura bakmayın ama cidden araştıracak vaktim yok. çevremde motor kullanan, danışabileceğim biriside yok.

Vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Honda CBR 500
    B ehliyetiniz varsa 50cc motor bakabilirsiniz çünkü B ehliyeti alana M yani Moped (50cc) ehliyeti veriyorlar.

Hani olurda bir çevirmeye yakalanırsınız ceza ödersiniz bir miktar başınız ağrır gerek yok bence riske. Zaten yavaş kullanıcam demişsiniz.

0 alırsanız ruhsat, plaka vs gibi şeyler oluyor sanırım.
    2. el alırsanız noter masrafı var sadece, bir de plaka değiştirecekseniz ekstradan 100-200 TL bir şey ödüyorsunuz sanırım.

Belgeler derken ruhsat vs. ise çıkmaz onun için ehliyet şartı yok.

Hani şimdi ne kadar tam ekipman kullanın ne olursa olsun desemde kullanmayacaksınız gibi hissettim. En azından scooter lara uygun bir full face kask alın derim. Güvenlikten taviz vermemek adına. Ki bunun yanında montu eldiveni her şeyi gerekli tabi ama alabiliyorsanız 2. el temiz alabilirsiniz kask harici diğer ekipmanları. Çünkü 40-50 ile düz bir duvara vurduğunuzu yada arabaya vurduğunuzu düşünün.

Sıfır alırsan fazladan 89 TL plaka masrafı var.

2. El alırsan, 118 TL noter masrafın var. Sigorta motora özel olmaz, kişiye özel olur. Yani sifir veya ikinci el alsanda her şekilde sigorta yaptırman gerekecek.

Saydığın motorlardan hiç birini tavsiye etmem. Ha ben sabırlı adamım, her gün başka dert çıkarsada katlanırım, asla isyan etmem diyorsan o zaman başka tabi.
    Çinli motorun viteslisi belki alınır ama scooteri asla alınmaz, bence.

Gelelim ekipman konusuna. Acemi veya usta adam neye binerse binsin, full ekipman giymek zorunda. Hele tam kapali kask olmazsa olmaz. Sen 50-60 km hızdan bahsediyorsun, bir kere 30 km hızla düşüp, günlük kiyafetle sıcak asfaltta sürüklenirsen, ömür boyu izlerini taşırsın. Bende günlük güzergahımda trafik yoğun olduğu için yüksek hızlara çıkamıyorum. Ama sağdan giderken bir araba, yüzüme doğru kapıyı açarsa ne olacağını çok iyi biliyorum. En ufak bir darbede bariyerlere vurursam yada bir yayaya çarparsam ekipman olmadan pert olacağımın farkındayım. Bence sende olmalısın, ekipman tercih işi değil zorunluluktur.

Şunu unutma, sen kendince plan yaparsın ama iki teker nankördür. Bir ani frende hayatın kayar. Bir ömür boyu motosiklet sürmek istiyorsan, önce kendine yatırım yapmalısın. Kapalı kaskından, botuna kadar.
    aquarist4 ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Ehliyetim yok, motoru 1-2 ay kısa zamanlı kullanıp, tamam ben motor kullanırım dersem o vakit alacağım. Benlik iş değilmiş dersem motoru satarım ehliyete masraf yapmam.
    Bunu anlayabilmek için motosiklet alınmaz. Ehliyetsiz yakalanırsan bu deneme sana çok daha pahalıya patlayacaktır. Onun yerine 500TL ver adam gibi bir eğitime katıl hem sorunun cevabını hem de motosiklet kullanmayı öğrenirsin. Gözün keserse bu şekilde ehliyet sınavı da sorun olmaktan çıkar.
    aquarist4 ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    Kuba RX9
    tavsiyeler ve bilgiler için sağolun ama ben daha çok motordan yana tavsiye bekliyorum.

kış geliyor zaten çok fazla sürmeyeceğim, mahallede turlayıp kararımı vereceğim. sonra kışında ehliyeti alıp ilkbahara kadar ufak ufak kask dizlik eldiven vs toplayıp düzgün bi şekilde başlarım.

motordan yana aşırı kararsızım. retro modellerde üzmeyecek bi model yok sanırım 3-4 bin fiyat aralığındaki motorlarda

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Alıntı whaki adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tavsiyeler ve bilgiler için sağolun ama ben daha çok motordan yana tavsiye bekliyorum.

kış geliyor zaten çok fazla sürmeyeceğim, mahallede turlayıp kararımı vereceğim. sonra kışında ehliyeti alıp ilkbahara kadar ufak ufak kask dizlik eldiven vs toplayıp düzgün bi şekilde başlarım.

motordan yana aşırı kararsızım. retro modellerde üzmeyecek bi model yok sanırım 3-4 bin fiyat aralığındaki motorlarda
    Motosiklete binmek demek öyle mahallede turlamakla olmuyor. Bir şeyler öğrenirseniz de yanlış öğreniyorsunuz. Motosiklet seçimi ehliyet aldıktan sonra hatta ekipmanları aldıktan sonra yapmanız gereken şey. Ve bütçe bu kadar limitli iken pek olası değil. 3000 Tl sırf ehliyet ve ekipmana gider geriye pek bir şey kalmıyor motor almak için. Bence yol yakınken vazgeçin. Paranız da cebinizde kalsın. Çok fazla sürmeyeceğin bir motor alıp ehliyet alana kadar yatıracaksın senin ki ölü yatırım.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    2016 HONDA NC750X DCT-2016 YAMAHA N MAX
    O motorlarla ustalarla ahbap olursun üstüne biraz daha ekleyebilirsen daha once kullanmis olduğum yamaha delight i tavsiye ederim

Motosikleti
    Kuba RX9
    peki kuba rx9 hakkında ne düşünüyorsunuz?

yanlardan tın tın gitsem yeterli bana, 50 cc lik bi motor hız bakımından beni üzmez. tipide gayet hoş. ehliyete gerek yok, bi sigorta yaptırdık mı tamamdır.

RoofRoof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRZ400SM
    Alıntı whaki adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    peki kuba rx9 hakkında ne düşünüyorsunuz?

yanlardan tın tın gitsem yeterli bana, 50 cc lik bi motor hız bakımından beni üzmez. tipide gayet hoş. ehliyete gerek yok, bi sigorta yaptırdık mı tamamdır.
    Ben 1-2 kere gördüm tipi gayet hoş duruyor.Retro bir tarzı var ama Çinli sonuçta.Forumda konusu var oraya gir incele.Çok kötü yorumlar okumadım.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)