Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Tvs apache yağ yakma

Motovento
    REKLAM ALANI
    fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    merhaba arkadaşlar, 18.03.2016 tarihinde aldığım motorum şu anda aşırı derecede yağ yakıyor.

en son dayanamadım test ettim ve sonuç çok kötü. 654 km yolda 750 ml küsür yağ eksiltti. ekzosdan duman göremiyorum ama yağ iyi eksiliyor. segman kırma ihtimali var mı? motor daha 7 bin kilometrede olduğu için bu kadar mesafede böyle yağ yakması tuhaf geliyor. segman kırıpta yağ kaçırıyor olabilir mi acaba. gerçi ekzosda hiç duman yok. videoya çektim motorun çalışmasınada bakabilirsiniz;

motul ve bir tane daha petrol ofisi yağı var, onlar depoda. bir kerede bayrampaşa motobest-2 serviste ipone yağ koydurdum ama daha önce açılmıştı yağ o yüzden aklımda şüphe kaldı. servis kim bilir ne koydu? ipone dedi ama sıfır açmamıştı.

60 lira sübap ayarı yaptı ama motorda pek değişiklik olmadı, hem sente çakısı kullanmadan göz hesabı nasıl yapıyorlar sübap ayarını?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    truck123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mh Drift 125
    Subab ayarini benim serviste yapmisti caki falan kullanmadan senteye getirip ayarliyolar 5 6 bin km kullaniyom sorun olmuyo

EthanHunt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Honda Cbf 150
    Contalari degistirtebilirsin. Km cok degil. Yag yanarak degil daha cok sizarak eksiliyor gibi. 5 6 tamircinin fikrini al yoksa dolandirmasinlar seni.

matrax33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 400 sxc
    Duman olmadan o kadar yağ eksiltmesi imkansız ya yanlış ölçüyosun yada bi yerden kaçırıyo.
    karadenizz bunu beğendi.

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Ya yanlış ölçüyorsun, ya motoru zorluyorsun (ki yazılarından zorlamadığını okumuştum), ya da senden önceki sahibi motorun canını çıkarmış. Malum TVS başlığına bakıyorum, "Motor kaç basıyor ?", "Yokuş aşağı salsak 130 yapar mı ?" muhabbetleri gırla gidiyor. O kırmızı çizgiyi devir saatine süs olsun diye koyuyorlar çünkü...

sbr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki v-strom DL650 XT
    bence senın sorunun segman degıl. senın problemın subap kecelerınde. gerçi yakıt olcer gıbı eksılen yagı nasıl olctun anlayamadım? tek ölçüm seni yanıltır. 2-3 kez olcum yapman gerekır. ölçümü nasıl yapıyorsun?

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    TVS 150>Pulsar NS200 ve CBR500R
    gördügüm kadarı ile kullandıgın yağların hepsi ince 20-50 madeni yağ ile dene , Bu motorunun yağ eksiltmesini engelemeyecek sadece bir miktar daha azaltacak.

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    Ufacık motor bloğu için 20 50 nedir yav ipone un yağ yakan motorlar için yağları mevcut

sedat_57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2000 ford
    20-50 mantıklı kalın yağ olduğundan daha az yanar

Motosikleti
    Adam vdeoda ordan burdan yağ kaçırıyor buralar gölet oluyor diyor benim 1000 km de 200 ml yağ yakan motorumun egsoza kağıt koyduğunda redline yapınca hafif karartma yapıyordu okadar yağ yaksa çok rahat belli eder kendini

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Alıntı Mertcan39 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ufacık motor bloğu için 20 50 nedir yav ipone un yağ yakan motorlar için yağları mevcut
    Mesela bir araba alırısın başlarda 0-30 (ilk 30 bin km) ile güzel gider bir süre sonra bu yag ince kalır 5-40(30-100bin km) çıkarsın daha sonra 10-40 (100-200 bin km arası) daha sonra 15-50 diye gider.. bajaj.auto gir azıcık ing var ise bak bakalım önerdikleri yağ kaç kaç

Fazla değil birazcık eğitime saygı

Önce kalın yağ ile denemesi lazım onda da sıkıntı bu şekilde devam ediyor ise motor açılacak başka çaresi yok bu işin.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:33 ----------

Alıntı sedat_57 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    20-50 mantıklı kalın yağ olduğundan daha az yanar
    teorik olarak yağ yakma değil , segmanlar ile silindir arasında boşluk olup segmanlar yagı tam sıyıramaz bundan dolayı yağ eksiltir motor

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:35 ----------

Adam vdeoda ordan burdan yağ kaçırıyor buralar gölet oluyor diyor benim 1000 km de 200 ml yağ yakan motorumun egsoza kağıt koyduğunda redline yapınca hafif karartma yapıyordu okadar yağ yaksa çok rahat belli eder kendini
    benim araba gram yağ eksiltmiyor ama kagıdı tut ,simsiyah yapar ..Kağıdı siyah yapan direk yağ diyemezsin siyah duman yanmamış CO2 olamamış yani yeterince yanmamış CO lardır, teknik bir konu ,Yağ yakan araç ;beyaz mavi ,lacivert veya siyah duman atar ,

Arkadaş bulabiliyorsa en iyi yapacağı yöntem şu olur...

Normal bir TVS bulur motoru çalıştırır yağ koydugu kapagı açar ne kadar üflediğine bakar..

Daha sonra kendi motorunu çaşıştırı aynı işlemi yapar ikisi arasında ki silindir kaçağını karşılaştırmış olur..

Eger ikisi arasında bariz fark ise yapılacak tek işlem var motor açılacak duruma göre segman kurtarıyorsa segman veya piston segman veya piston segman gömlek değişecek..

Eger ikisi arasın da fark yok ise kaçaklara bakılacak

Motosikleti
    ben size siyah duman demedim siyah dumanın zengin karışım olduğunu biliyorum kağıdı koyduğumda yağ taneleri gibi ufak ufak kağıdı batırmaya başlıyordu ondan behsettim gri ve mavi dumanı biliyorum adam duman atmıyor demiş siz 20 50 demişsiniz gri ve mavi duman yoksa neden 20 50 öneriyorsunuz videoda buralardan yağ kaçırdığını ifade etmiş

arda4 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Benim tahminim subap lastiğinden yağ kaçırıyor. Yağ yaksa duman olurdu muhtemelen.

Sentesiz ayar mayar olmaz. Kendiniz sentil çakısı alıp kendiniz valf ayarı yapın derim.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    ben size siyah duman demedim siyah dumanın zengin karışım olduğunu biliyorum kağıdı koyduğumda yağ taneleri gibi ufak ufak kağıdı batırmaya başlıyordu ondan behsettim gri ve mavi dumanı biliyorum adam duman atmıyor demiş siz 20 50 demişsiniz gri ve mavi duman yoksa neden 20 50 öneriyorsunuz videoda buralardan yağ kaçırdığını ifade etmiş
    ben sorunu nasıl tespit edecegini ne yapması gerektigini anlattım , Daha iyi çözümün varsa sen söyle bizde ögrenelim..

Azıcık buyuklerize ve Tahsile saygınız olsa bizde kardeşlerimizi sevsek ne güzel olur biz yinede seviyoruz o ...
    Biz yanlış söyledik isek sen doğrusunu söyle ...

Ülkenin sorunu araştırmadan cami hocası dedi dogrudur babam dedi dogrudur, mahalled ki usta dedi dogrudur anlayışı değil mi,

http://www.globalbajaj.com/media/15804/pulsar_ns-150-as-150_users-guide.pdf (20-50 öneriyor) 150 li lik motor'a buda hintli pulsar, Pulsar 20-50 diyor diye TVS 20-50 olacak diye bir şey OLMAZ , kuş kadar motora önerdiğin yag dediğin için örnek gösteriyorum..(ingilizcesini koydum ki tercüme hatası demesin diye)

Biz mühendisler SIGIR ız ya bir boktan anlamayız bajajın o kadar mühendisi bir bohdan anlamıyor 20-50 yazmış keske kullanım kılavuzunu çıkarmadan önce senin mahellende ki ustaya danışıp sorsalardı kuş kadar motora 20-50 yag olur mu diye ),

Ne yapalım o kadar okuduk daha sonra o kadar çalıştık ama senin mahalle ustası düzeyine gelemedik

Neyse fatih konusunu dagıtmayayım, mahalle ustanın o güzel fikirlerini bekliyoruz,
    sedat_57 bunu beğendi.

sedat_57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2000 ford
    Ybr 250 nin kitapçıkta bile önerdiği yağ 20-40 yada 20-50 ben 20-50 koyuyorum deyince millet hemen horozlanıyor illa motula iphone a düdükletmiyoruz diye ön yargılı olmayın

brtvrdrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache RTR150
    Kardeşim aynı sorun benim motorda vardı, yeni kasa 20.000 km de. Yeni silindir piston seti taktım, şu an sorunsuz. Bide titreşimi azalsın diye ön dişliyi 2 diş büyüttüm. Şu an motor çok şükür 6.000 devirde 90 km hızı görüyor. 120 km hıza çok rahat çıkıyor.

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    teşekkür ederim ellerinize sağlık. yağ ölçümünü şöyle yaptım.

1)trip metre B'yi sıfırladım.
    2)yağını fulledim.
    3)kullandıkça yağı eksildi ve hep X lerin en üst limitine kadar doldurdum devam ettim.
    4)tripmetre 654 km olduğunda yağı tekrar fulledim.
    5)bir litrelik yağ kutusunun üzerinde 250ml olan şeridin altına düşmüş yağ.

yani kutuda 200 küsür ml yağ kaldığına göre ve kutu 1 litre olduğu için 750 ml küsür yağ yemiş benim motor. bir ustaya danıştım, sökünce motoru yenilerim dedi ve böyle yağ ekle kullanmaya devam et dedi. öldüğü zaman bir şeyler yaparız dedi.

şimdiye kadar en az eksilme yapan yağ "motul 3000 10w40" oldu. bu mineral yağ. yarı sentetik var(motul 5100 10w40) o pahalı biraz.

serkany, teşekkürler. iyi fikir ama buralarda apaçisi olan kimse yok. en azından kalın yağ koyacağım.

son zamanlarda garip bir şey oluyor. uzun yol yaptıktan sonra motor çok sıcakken kırmızı düğmeyi(kill switch) kapatıyorum ve motor bir iki saniye daha tekler gibi çalışıp öyle duruyor. yani ateşleme kesildiği halde patlamalar devam ediyor.

Alıntı brtvrdrl adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kardeşim aynı sorun benim motorda vardı, yeni kasa 20.000 km de. Yeni silindir piston seti taktım, şu an sorunsuz. Bide titreşimi azalsın diye ön dişliyi 2 diş büyüttüm. Şu an motor çok şükür 6.000 devirde 90 km hızı görüyor. 120 km hıza çok rahat çıkıyor.
    evet bende 15 ön dişli taktım şu an ama 13 yada 14 yapmayı düşünüyorum. motorun ömrünü azaltıyor sanırım. bu arada 13 dişli ile 10 bin devirde 137 gördüm yokuş aşşağı ve 15 dişli ile 130u geçmiyor.

Alıntı matrax33 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Duman olmadan o kadar yağ eksiltmesi imkansız ya yanlış ölçüyosun yada bi yerden kaçırıyo.
    evet bende o yüzden şaşırıyorum. şu yuvarlak yerden de sızdırıyor galiba.

Alıntı arda4 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim tahminim subap lastiğinden yağ kaçırıyor. Yağ yaksa duman olurdu muhtemelen.

Sentesiz ayar mayar olmaz. Kendiniz sentil çakısı alıp kendiniz valf ayarı yapın derim.
    aynen, ustalara güven olmuyor. 60 lira gitti boşa. sübap ayarsız galiba. çekişten memnun değilim. satın almak için iki apache ye bindim ve ilk baktığım daha güçlüydü sanki ama bu o kadar iyi çekmiyor gibi.

Bence tam arıza çıkarana kadar kullanma eklediğin yağ parana yazık. Daha büyük sorun çıkarmaması için düzgün bir tamirciye bırak tertemiz al kafan rahat bin, allah korusun yolun ortasında kitler başına kaza gelir, tenha da bi yerde bozulur birde çekiciyle uğraş. Git bırak kafan rahat etsin

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı EmreKocyigit adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bence tam arıza çıkarana kadar kullanma eklediğin yağ parana yazık. Daha büyük sorun çıkarmaması için düzgün bir tamirciye bırak tertemiz al kafan rahat bin, allah korusun yolun ortasında kitler başına kaza gelir, tenha da bi yerde bozulur birde çekiciyle uğraş. Git bırak kafan rahat etsin
    evet, bende arıza olmadan çözüme gitmeyi severim ama para sorunu var. motor üst kapağın şaseyle bağlandığı yerden sökmeye başlıyordum ki anahtar yamuldu. bir motosiklet tamircisinde görcem işimi anlaşılan.

sübap kapağını iki sefer söküp taktık. onun dibinden kaçırıyor mu bakmadım. belkide orda sorun var.

RedCBR125 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    z-ones180 CBR125 CBR250 CBF150 YZFR125 YZFR25
    Konuyla alakasız ama birşey soracağım. Bu motosiklet kaç model ? Trafiğe çıkış tarihi nedir ? 7.000 km bana çok az geldi o yüzden merak ettiğimden soruyorum.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)