Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
5. sayfa BirinciBirinci ... 3456 SonuncuSonuncu

Çanakkale Yamaha bayi rezilliği

Motovento
    REKLAM ALANI
    Hondolog - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben, satıcı forumdaysa onunda olay hakkındaki yorumlarını okuyana kadar beklemeyi teklif ediyorum

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı blue4XL adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Baştan aşağıya ön yargılı bir yanıt olmuş. Yazdıklarınızın hiçbirine katılmıyorum. Yamaha bayine ve öncesinde Kawasaki bayine gitmeden önce arabamı koyacak park yeri bulup ondan sonra bayiye gitmiştim. Her ikisinde de satıcılar arabamı görmediler. Üzerimde bir tişört ve kot pantolon vardı. Cebimde 50 lira civarında para vardı. Yani satıcıya çil çil para filan göstermedim, gösterecek param da yoktu.Tek yaptığım şey, yukarıda yazdığım gibi "merhaba, bunun fiyatı nedir?" Cevap aldıktan sonra da, "İzin verirseniz binebilir miyim? diye sormak oldu.
    kardeş önyargıyı bence sen yapıyorsun bana karşı. konu sahibi arkadaşımızın denk geldiği insan karaktersizmiş ve benim yöntemim bu karaktersizlere işler.

ve selam sabah meselesinden yola çıkarak birde o konuda bayiyi savunanlara da şöyle bir görüşümü aktarayım;

selam sabah gerçekten çok önemli ve selamsız bir şekilde diyaloğa girmek en sevmediğim şeydir. selam-sabah'a çok değer veren insanlar kanımca cana yakın ve insancıl değerleri yüksek olan insanlardır.

ve bu görüşümden var sayıyorum ki o bayi personeli gerçekten selam-sabah'a bu kadar değer veren biri olsaydı başka insanları hele kendinden küçük olup kardeşi yaşta olan gençleri böyle azarlıyacak kadar kendini küçük düşürmezdi. hatta kardeşlerini bu konuda öyle bir güzel uyarırdı ki ve o hatayı yapanlarında çok hoşuna gider ve bir yandan da gurur duyarlardı böyle iyi insanlarla aynı ülkeyi paylaştığı için.

şimdi sence haalen önyargı mı yapmışım yoksa bazı şeyleri düşünmüş müyüm?

CrazyBullet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda RCV213, Yamaha YZR500
    Adam yanlış yapmış tamam da showroomlara gidip duran motorun ustune babasının malı gibi binen bissuru tıp var. Kemeriyle, atakkabisiyla motoru kolayca çizebilir. Ben de satıcı olsam bir yere kadar idare ederim ama belli bir sure sonra baktım alıcı gözükmüyor ve izin almadan motorlara harst diye oturuyor adamlar, kovarim, kötü konuşurum. Sen öyle yapmamissin ok ama o satıcılarda ne tiplerle uğraşıyorlar.

Bahsi gecen bayiiye ben de bir sefer gittim. Arkadasimin mt25 ine top case takilacakti, ben de firsat bu firsat diye r25 e bakayim dedim.

Acikcasi cafe gibi bir yer. Birbirini taniyan tayfa orada ve guzel vakit geciriyorlar.

Ancak ben de iceri girdigimde ilgilenen bir kisi bile olmadi. Sonra arkadasim tanidigi icin calisanlardan birine yonlendirdi. R25 baktigimi ve varsa denemek istedigimi soyledim. Test motoru yok ama iceride bi tane var bakabilursiniz dediler. Uzerine bindim indim vs. Ama bir Allah in kulu gelip de ne motoru tanitti ne de satmak icin bir girisimde bulundu. Tabiri caizse yuzumuze bile bakmadilar, caylar kahveler iciliyor kahkahali koyu muabbetler var ama yabanciya ilgi yok.

Orada isin yogun olabilir, arkadaslarin olabilir, konu hos felmistir muhabbeti birakamamissindir. Hepsini anlarim. Ama eger esnaf isen yaw arkadasim kusura bakma bugun yogunuz su gun gel dersin. Ne biliim numarami alirsin daha uygun bi gunde arar davetvedersin vs. Hepsini gectim dukkana musteri geliyor, bi hos geldin dersin neyle ilgilendigini vs sorarsin. Ha baktin adam alici diil oana gore yol verirsin vs

Ama ulkemizde esnaflik die bisi yok maalesef. Nasilsa satilio ya, saticinin musteri icin ekstra bisi yapmasina gerek yok.

C.kale de Yamaha tek buyuk japon bayiisi. Oyle olmayip dier japonlarin da bayiileri acilsa belki bu kdr lakayit olmazlardi

blue4XL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Önce MCT250, şimdi Yamaha
    Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kardeş önyargıyı bence sen yapıyorsun bana karşı. konu sahibi arkadaşımızın denk geldiği insan karaktersizmiş ve benim yöntemim bu karaktersizlere işler.

ve selam sabah meselesinden yola çıkarak birde o konuda bayiyi savunanlara da şöyle bir görüşümü aktarayım;

selam sabah gerçekten çok önemli ve selamsız bir şekilde diyaloğa girmek en sevmediğim şeydir. selam-sabah'a çok değer veren insanlar kanımca cana yakın ve insancıl değerleri yüksek olan insanlardır.

ve bu görüşümden var sayıyorum ki o bayi personeli gerçekten selam-sabah'a bu kadar değer veren biri olsaydı başka insanları hele kendinden küçük olup kardeşi yaşta olan gençleri böyle azarlıyacak kadar kendini küçük düşürmezdi. hatta kardeşlerini bu konuda öyle bir güzel uyarırdı ki ve o hatayı yapanlarında çok hoşuna gider ve bir yandan da gurur duyarlardı böyle iyi insanlarla aynı ülkeyi paylaştığı için.

şimdi sence haalen önyargı mı yapmışım yoksa bazı şeyleri düşünmüş müyüm?
    Bence uzatmayalım. Yamaha'dan kazık yememe rağmen ben arkadaşın selam vermeden motora bindikleri için bunların olduğunu söyledim. Başlığı açan arkadaşların dükkanda neler yaptıklarını gören şahitler de var. Yani sormadan,etmeden motora binip bir de motorun fiyatı ile dalga geçmişlerse satıcıyı da sinirlendirmiş olabilirler. O nedenle herkesi bir kefeye koymak, tüm bayileri yalnızca önünde para sayanlara yalakalık yapar demek doğru değil. Onlar genç, bizler tecrübeliyiz, bir daha olmaması için "ne yapabiliriz?" onu ortaya koymaya çalışmalıyız.
    fatih.met bunu beğendi.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Kufrede kufrede bu günü bitirdim. Son kufrumu de burada harcayıp yatayim..

zealous - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda nc750X
    Esnaflık yapamayan Esnaflar... Yamahaya küsmede şikayet ettiğin iyi olmuş memleketimizde vitrine önem fazla veriliyor.

İletişim bozukluğu var.

elessartt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı IRau adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben bayii sahibi olsam izin vermem motoru ben oraya satılsın diye koyuyorum adam gelicek üstüne biricek ileri geri hareket ettircek
    sonra belki deviricek pardon dicek yok öyle

test gününde gel kardeş o zaman bin ayakların yere değiyomu rahatmı o zaman bak

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:06 ----------

bak ben senin için buldum
    http://www.yamaharidingacademy.com/Test-Surusu
    arada bi takip edin r25 de gelicektir mutlaka madem çok seviyosunuz istanbul da olsa bile gelmeniz lazım
    İroni mi yapmaya çalıştınız yoksa ciddi misiniz? açıkcası anlayamadım. Zira yurtdışına çıktığımda gittiğim showroom lar da hiçbir şekilde böyle bir olaya denk gelmedim. Bayiilere sıf satın alacak kişiler gidecek diye bir hadise veya belirli bir kesim gidecek diye olay olamaz, olmamalı.. sizin yada bu tarz düşünen iş yeri sahiplerinin düşüncesi tamamen sosyo kültürel ırkçılıktır. Bunun başka bir açıklamasını getiremiyorum ben.

Ankara ve İstanbul 'da gittiğim galerilerde cebimde o motoru alacak 5 kuruş olmamasına karşın kimse kalkıp hop kardeşim bas git demedi. Böyle bir absürd davranış kabul edilemez... Bunu davranan galeri/bayiyi arkadaşın Yetkili Distribütör ve gerekirse genel merkezine kadar şikayet etmesi lazım. Başka türlü bu tip kafalar düzelmez çünkü..

Sizin söyleminiz gibi eğer bu aletler orda sadece alacak kişilere gösterme amaçlı duruyorsa o dükkanı açmanın bir alemi yok, aç bir websitesi bide dandik alanda test sürüşü ayarla hiç girme bu işlere internetten sat gitsin değil mi?! Pis herif niye gelip üstüne oturuyor onun ne haddine hadi canım! (bkz: ironi)

tubejh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ankara- Tekirdağ( Çerkezköy)-Çanakkale- artık nere olursa :)
    Motosikleti
    Yamaha tracer 700
    Motor bayilerinin çoğunda bu davranış var; İstanbul'da da var Ankara'da da var. Bayi işi biraz daha kurumsal olması gerekiyor. Otomotiv firmaları ile karşılaştıracağım çünkü onlar 150 bin liralık arabaya bindin diye kovmuyorlar hatta test sürüşü yapmak ister misiniz diye soruyorlar. Arkadaşın olayı biraz da ye kürküm ye olayına dönmüş.

tr_select - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    uǝq ɯıɯɐpɐ sɹǝt
    Neden kendinizi ezdiriyorsunuz ki ?

Neden diş göstermiyorsunuz ki ?

Keşke benimde başıma gelsede bi güzel uğraşsam onlarla
    Romedon bunu beğendi.

Motosikleti
    HD Sportster 883R
    Dün akşam izmir bayraklıdaki yamaha servisine zincirin gerginlik ayarı için motoru götürdüm.

Ben beklerken bahçede (motorda yeniyim modelleri çok detaylı bilmiyorum) harleyin electra glide gibi kafa kısmı kapalı büyük ve gürültülü bir motor vardı. Bahçede 20-25 yaş arası olduğunu tahmin ettiğim iki genç bunun üzerine oturdular. Sanırım fotoğraf falan çekildiler.

Turuncu saçlı, turuncu sakallı bir çalışan (ismini bilmediğim için bu şekilde belirttim, farklı bir ima söz konusu değildir) da gençlere yaptıklarının yanlış olduğu bilgisini vererek oradan ayrılmalarını söyledi. Gerekçe olarak da motorun sahibinin içeride olduğunu ekledi. Küfür, hakaret yoktu da el kol hareketleri, diksiyon ve ses şiddeti benim betimlediğim kadar nazik değildi.

Bir çok motorun üzerinde "Satıldı! Lütfen oturmayınız" yada "Üzerine oturmadığınız için teşekkürler" gibi ifade bulunuyordu. Bir adet scooter'ın üzerinde de "beni test et!" yazıyordu.

Oturulmaması doğru/yanlış tartışmaya açık bir konu, gençlerin de yaptığı tartışılır çünkü motorun ikinci el olduğu ve doğal olarak birine ait olduğu çok belliydi ancak madem kural gereği üzerine oturulmuyor yaptır aynı levhadan bir sürü, koy her motorun üstüne. Birinde olup birinde olmaması "buna oturulabilir" algısı yaratabilir. Yada büyük bir kaç levha koy, "test motorları haricindeki motorların üzerine oturmayın" diye. Test motorunu da üç beş metre uzağa koy olsun bitsin.

Birine test edilebilir yani oturulabilir, birine oturulamaz yazınca boştaki belirsizdir.

Ben dün servisten mutlu ayrılmış olsam da genel bir ilgisizlik ve nezaketsizlik burada da mevcuttu benim gözlemime göre.

Umarım bu satıcılar bir an önce işlerini daha ciddiye almaya başlarlar.

A.Volkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 HONDA CBF 150
    Biri Çanakkale bayisini forumda hakkında açılan konu ile ilgili açıklayıcı bir cevap yazması konusunda uyarmalı! Yoksa insanları karalamak bu kadar kolay olmamalı olayı birde bayi yetkililerinden dinlemek gerekir.

Arkadaşın anlattığına göre tavır hoş değil ama dediğim gibi birde madalyonun diğer yüzüne bakmak gerekir!

Not: Ben geçmiş zamanda kardeşler yamaha bayisine uğradım Selam verdim daldım içeri xj6 için gayet güzel ilgilendiler hatta adam motora beni zorla oturttu, dedim kardeşim çizilmesin abi bir şey olmaz falan dedi gerçi üstümde eşofman vardı. Sonuç olarak ilk temas önemli adam yerinden kalkmıyorsa siz kaldıracaksınız güzellikle! Tatlı dil yılanı deliğiden çıkarır
    Euzü billahi mine'ş-Şeytani'r-racîm Bismillahirrahmanirrahim

ZümeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Me Te Doquz
    Markanın suçu yok ki ?
    Başlık karalayıcı olmuş. Her ne kadar yamaha nın kalitesini beğenmesem de neticede ülkemizde H/S/Y/K den başka gideri olan marka yok.
    O bayi şunu dedi yaptı etti alma aldırma, bu fahiş fiyat çekti, öteki pis, kaka vs.. boş söylemler bunlar.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Yüksek fiyatlara sahip, yani genellikle cepte gezdirilen parayla alınamayan ürünleri satan esnaf enteresan bir tecrübe geliştirmiş.

Bir bakışta fakir adamı tanıyorlar.

Artık nerde öğretiyorlar, nasıl oluyor bilmiyorum ama siz dükkandan içeri girdiğiniz an,
    bir şey alıp alamayacağınızı o biliyor zaten.

Türkiye'ye geldiğimde bu işlerle uğraşan arkadaşları ziyaretlerimde çok rastladığım bir durumdur bu.
    Sohbetteyizdir.
    İçeri biri girer, arkadaşım ya sohbet falan dinlemez bir kaplan gibi yerinden fırlayıp müşteriye hamle eder,
    ya da göz ucuyla şöyle bir bakıp,
    ee daha daha nasılsın?
    diye sohbete devam eder.
    Olum müşterine baksana derim.
    İttir et alıcı değil o bakıcı der sallar.
    Kılık kıyafetlede alakası yok bu işin.
    Marka pantolon gömlek giymen etkilemez adamı cebinde çay paran olmadığını bilir.
    Ya da paran var ama fakir taklidi yapıyon.
    Yemez!
    Az sonra alır o cebindeki parayı.

Daha yanıldıklarını görmedim o yüzden iddialaşmam ama bir türlü akıl erdiremem fakir olduğumuzu nasıl anlıyor bu insanlar???

Yani ister istemez takdir uyandıran bir yetenek bu ve Türk esnafına mahsus.
    Burda Fransa'da da aynılar çünkü.

Kısaca takılmayın böyle şeylere.
    Eskiden beri böyle gelmiş böyle gider.
    axios bunu beğendi.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motorun üstüne bile oturamadan o motoru satın almak,
    evlendiğin kadını gerdek gecesi görmek gibi bişey olsa gerek.
    ama şu da bir gerçek, bu olay marka ile değil bayi bozuntusu dini imanı para olan insanlarla alakalı bir durum.
    ben de gittim yakın zamanda yamaha bayiine, örneğin 5 tane r25 vardı bayide, birini her türlü inceleme fırsatı sunuyordu, diğerlerine üzerine çıkmayın diye rica ediyordu.

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı tr_select adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Neden kendinizi ezdiriyorsunuz ki ?

Neden diş göstermiyorsunuz ki ?

Keşke benimde başıma gelsede bi güzel uğraşsam onlarla
    böyle durumlarda diş göstermek değil fırlama olup öyle hafife alıcaksın bi ensesine patlatmadığın kalıcak

Keoma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-125, R25 Ve Tekrar R25,Dominar 400,Mt-125 Abs
    Citroen yeni model araba çıkarmıştı adını unuttum hani arka camları açılmayan.Bayılmıştım.Ve ben hiçbir zaman gezmek için shoowroma girmedim.Ne yalan söyleyeyim param varsa ve alacaksam girdim hep.Ve citroende Bir Allahın kulu bakmadı.Çektim opele gittim.Kapıda karşıladılar,bilgilendirmeler,çaylar,ikramlar vs.Hemen aldım aracı orda.Pulsar çıktı gidip alayım dedim.Ama bi oturalım elbet.Arkadan bi ses "Dohunmayalımm argadaşım" . Anında soğudum.Hondaya gittim.Başlangıç için cbr alım. I-ıh bakar mısınız diyorum,adam geliyorum bile demedi.Yanında yamaha vardı izmir'de.Bilgilendirmeler,bakım aralıkları,malzemesi,sohbeti,ikramları...Aldım çıktım mt125'i...

Bu iş böyledir.Bana bakmazlarsa derimki satış sonrası bir problem olduğunda ilgilenecek adam bulamam.Ve çanakkale bayiisini aklıma kazıdım.
    axios bunu beğendi.

Sado39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ktm Adventure & Ktm Duke
    Esnaf olmak zordur, tüccar kolay.

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Şu kıyafete göre zenginlik ile ilgili bir anımı anlatayım.İstanbulda 2 yılda bir olan otomobil fuarını arkadaşlarımla hiç kaçırmam.Bir kaç yıl önce yine arkadaşlarla bu fuara gittik.Kıyafetlerimiz standart t-shirt,kot.Biraz sokak işi olsada temiz.Daha önce defalarca bu fuarlara gittiğimizden artık çoğu spor araba bizi heyecanlandırmıyor,şaşırtmıyor zaten merağımız olduğundan araçlar hakkında bilgimiz var.Chevrolet standına gittik,görevliler Camaro'yu gösterdiler tanıttılar,bindirdiler istediğimiz gibi inceledik bızıkladık.Jaguar standına gittik normalde içine girilmesine izin verilmeyen bir çok araca nerdeyse zorla bindirdiler bizi, sanki alıcıymışınız gibi ilgilendiler.Biz arabaların içindeyken dikkat ettiğim şey araçlara binmek isteyen takım elbiseli,temiz giyinimli heyacanlı tipleri araçlara yaklaştırmıyorlardı.Sonrasında Audi standına gittik R8 Spyder ı inceliyoruz.Yanıma 50 li yaşlarda aynen benim gibi rahat giyinmli,rahat tavır ve haraketleri olan bir amca,eşi ile beraber geldi.Araç ile ilgili konuştuk,birazda havadan sudan muhabet ettik.Sonrasında adamın deli zengin olduğunu ve ciddi ciddi aracı olmaya niyeti olduğunu ve hali hazırda garajında çok sağlam arabalar olduğunu öğrendim.Sonrasında Ferrari,Lamborghini gibi standlarındaki müşterilere baktım hepsi rahat giyinimli hatta bazıları eşofmanlı tipler.Sonradan bir kaç stand görevlisinin muhabetinden de öğrendiğim kadarıyla zenginleri çoğu fuara araç bakmaya rahat kıyafetlerle geliyorlar,orta halli bu tip araçları alacak durumu olmayan bazı vatandaşlar saygı görmek ve araçlara daha rahat yaklaşabilmek için takım elbise giyip geliyorlarmış.Rahat giyimimizden,arabalara heyacansız yaklaşmamızdan da sanırım bizi de o zenginlerden zannedip bayaa bir ilgilendiler.Yani kıyafet konusunda tam ters bir durum var fuarlarda,zenginlerin zaten kendini kanıtlama çabası olmadığından istedikleri gibi giyinip geliyorlar,bazı orta halliler takım elbise giyiyor.Haa bunun yanında takım elbiseli zenginlerde mevcut ama sanırım genel olarak hal ve haraketlerden kimin ne olduğunu anlıyor standta çalışanlar.

Tam tersi bir örnek vereyim. Aynı ilde farklı markaların bayiiliğini yapan bir başka yer var. İçeriye girdiğim anda bir çalışan olması gerektiği şekilde yanıma gelip benimle ilgilendi. Daha ilk başta alıcı olmadığımı fikir edinmek için baktığımı kendisine söyledim. Ona rağmen yanımdan bir dakika ayrılmadı, motosiklet, ekipman vs konusunda epeyce yardımcı oldu, aklımda olmayan alternatifleri sundu vs vs. Bence olması gereken tam da bu.

İçeri giren birisi alıcı olmayabilir, sen esnaflık iç güdüsü ile bunu tek bakışta da anlamış olabilirsin. Yine de ufak bir karşılama yapabilirsin. Motor üstüne oturulmasını istemiyor isen kibar bir dille daha ilk baştan uyarını yaparsın. Sen ben alıcı olmayabiliriz ama çevremizdekilere seni tavsiye edebiliriz veya kötü ilgiden dolayı etmeyiz.

Yarın öbür gün motorla ilgili bir şey lazım olduğunda ilk akla gelenin senin iş yerin olması için, yukarıda örneğini verdiğim şekilde esnaflık yapmak lazım. Ama ülkemizde o kadar çok tok satıcı var ki maalesef bu ters durumlar hemen her sektörde yaşanabiliyor

REKLAM ALANI
5. sayfa BirinciBirinci ... 3456 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)