Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Sıfır motorda ilk mtv'yi kim öder?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Mondial 125-KT idi satıldı.
    Alıntı ryangt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şaşi numarasından mtv yatıran bir otomobil galerisi işletmemiş olmasaydım dediklerinizi oldukça ciddiye alırdım, sistem değiştiyse bilemiyorum.Ama 0 km 'otomobil' aldığınızda MTV'yi bayi öder,15-20 gün ekran mekran düşmesi söz konusu değil, 'anahtar teslim' denilen tabir herşey dahil anlamına tekabül etmektedir.
    Adanalı arkadaşım doğru söylüyor.Plaka ile MTV nin alakası yok.Sıfır araç alırsınız plakası çıkar sonra sisteme düşünce ödersiniz."MTV yi bayi öder" demek,bayinin MTV yi sistem üzerinden ödemesi değildir,o borcun bayiye ait olması demektir.Ben arabamı aldığım zaman bayi bana MTV yi elden vermişti plakayı çıkardıktan 1-2 hafta sonra bayinin verdiği parayla MTV yi yatırdım.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    2016 HONDA NC750X DCT-2016 YAMAHA N MAX
    ben martta aldim satis danismanin masasinda yazıyordu mtv alici oder diye umursamamıştım.gecen bi baktim e devletten 300+300 u görünce yutkundum sadece :D

Benim motorumun mtvsini satıcı ödedi ben hiç bir şey demedim kendi ödedi, zaten emniyette de soruyorlar vergiyi.
    2. El satarken de vergiyi satıcı öder ödemeden noter satış işlemi yapmaz yani aracı satarken borcu satamazsınız. Satıcı aracını alıcıya sıfır borçla teslim etmeli ikinci el ve sıfır için aynı durum geçerli.

Ben hiç bir şey ödemedim, daha doğrusu borcu var mı bilmiyorum. Bunlara nerden bakabilirim? Eğer varsa geç ödemişsem zam ne kadar gelmiştir?

bikerboi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    23' Piaggio Beverly S 400
    Ben firmadan firmaya değiştiğini düşünüyorum. Yani biraz da satıcının insiyatifinde sanki. Korlastan motor aldığımda ilk taksit ödenmişti, aynı şekilde Borusan da ödemişti. Geçen gün bir arkadaşım Yamaha motosiklet aldı ve bayi MTV'yi ona ödetmişti. Bence satın alırken bu hususu da netleştirmek gerekiyor. Sormazsak sanki bize yüklüyorlar.

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Ben şimdi motosikletimi satıyorum diyelim;

Aylardan da Mart..
    Gittik notere..
    Ocak ayı vergisi ödenmemiş..

Satışı veremiyorum..
    Ne yapıyorum bu durumda?
    Motosikleti alacak arkadaşa hadi öde? mi diyorum,diyorsun,diyorlar?
    Hayır, paşa paşa satışı yapabilmek için o vergiyi ödüyorum,ödüyorsun,ödüyorlar.

Şimdi bazı arkadaşlar yaaa sıfır motor vs. diyecekler,
    Satın almadan önce o motosiklet bayiye, veya distribütöre ait bir mal.
    Yani yasal yollar ile ithal edilmiş,faturalı, vs.

MTV = Motorlu Taşıtlar Vergisi. Yani vergi. Vergi ödemek için mükellef olmanız gerekir. Peki bu durumda,atıyorum geçmiş dönemde size ait olmayan bir motosiklete, şimdiki zamanda sahip oldunuz diye, geçmiş vergilerini mi ödeyeceksiniz? --- ÖDEMEYİN --- UNUTMAYIN --- HATIRLATIN ---

Basic bir örnek veriyorum;

2015 model bir motosiklet, 2017 de satıldı, bu durumda daha onceki yılların vergilerini ödemeyi kabul etmeyeceğiniz gibi, size çıkarılan 1 önceki geçmiş dönem vergisini de kabul etmeyin.

Ben bu güne kadar hiç birini kabul etmedim... Bana da kakalamaya çalıştılar ama ödemem.. Milletten 100-200-300-500 artık neyse, sömürmekten başka birşey olmadığı kanısındayım.

Bosix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli 250 tnt -> Ducati 696 Monster
    tabii ki de siz ödersiniz bayi mi binecek ki vergisini ödesin

Alıntı Schiffer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben hiç bir şey ödemedim, daha doğrusu borcu var mı bilmiyorum. Bunlara nerden bakabilirim? Eğer varsa geç ödemişsem zam ne kadar gelmiştir?
    Ruhsatı çıkardıysanız ilgili döneme ait mtv verginiz ödenmiştir, ödenmese zaten ruhsatı vermiyorlar. Kdv ve mtvyi karıştırıyor bazı arkadaşlar. Vergiyi alıcıya yansıtabilirler yani motorun ederi 7000tldir 7060 tl ye satarlar vergiyi tüketiciye yansıtmış olurlar burda bir sorun yok. Ama motoru satıp ilgili dönem vergisi sana ait git öde diyemezler çünkü o dönemin vergi borcu araç kimin üzerineyse ona aittir, aksini iddia edenler vergi borcu olan araçlarını satmaya çalışsınlar bakalım noter borç kime ait diyecek... Ödemeyin arkadaşlar gerekirse başka yerden alın aracınızı, büyük bir para değil ama bunu size yansıtan adamlar üç kuruşun hesabını yapıyorsa sizde yapın.

linkinpark20 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XJ6
    3 kez sıfır araç aldım. 2'sinde aracı şubat ayında veya temmuz ayında teslim edelim, mtv ödemezsiniz dediler. bu şekilde mtv ödemedim. 3 kere de sıfır motor aldım. hepsinde mtv'yi bana ödettiler. bence motosiklet satıcıları bu işi katakulliye getiriyor.
    blue4XL bunu beğendi.

tifosi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750 X
    Herkese mutlu yıllar öncelikle..
    27 Temmuz 2018 de "sıfır" Honda bayiinden motosiklet aldım.
    Temmuz ayı olduğundan (2. taksit dönemi) satışta normal şartlarda satıcı ödediğini düşünerekten hiç bakmak aklıma gelmedi...
    Şimdi yeni yılla birlikte MTV sine bakayım dedim birde ne göreyim. 27.08.2018 son ödeme tarihli vergi borcu. (gecikmeyle birlikte)
    Şimdi bu borç bana mı ait oluyor? Yoksa satıcıya mı?
    Bilgisi olan varsa cevaplaması dileğiyle.
    Mutlu yıllar..

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı tifosi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkese mutlu yıllar öncelikle..
    27 Temmuz 2018 de "sıfır" Honda bayiinden motosiklet aldım.
    Temmuz ayı olduğundan (2. taksit dönemi) satışta normal şartlarda satıcı ödediğini düşünerekten hiç bakmak aklıma gelmedi...
    Şimdi yeni yılla birlikte MTV sine bakayım dedim birde ne göreyim. 27.08.2018 son ödeme tarihli vergi borcu. (gecikmeyle birlikte)
    Şimdi bu borç bana mı ait oluyor? Yoksa satıcıya mı?
    Bilgisi olan varsa cevaplaması dileğiyle.
    Mutlu yıllar..
    tabii ki de sana ait oluyor. satışı aldığın anda adına 'mtv' tahakkuk eder. kaçış yok. üstelik bu satıcıya ait değil sana ait bir borctur.

en kısa sürede öde bari faiz çok yazmasın..

Motosikleti
    NC750X
    Alıntı Levent adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İşin içerisinde Mükelleflik söz konusu.. Vergi mükellefliği.. Sahibi olmadığınız bir aracın geçmiş dönem borcunu vergisini ödemek de ne demek. Der kaçarım aga
    galeride duran ve henüz satılmamış 0 km aracın geçmiş borcu diye birşey yoktur. siz sıfır km araç aldığınızda içinde bulunduğunuz dönemin mtv sini yatırmak zorundasınızdır. isterseniz 1 ocakta alın isterseniz 30 haziranda alın. ilk 6 aylık döneme denk geldiğiniz için bunu ödemekle mükellefsinizdir.siz aracı alana kadar trafikte öyle bir araç olmadığı için galerinin mtv de ödemesine gerek yoktur. çünkü araçlar plakası çıkana kadar bir çuval civatayla aynı sınıftadır. maldır yani. mtv, trafikte yolları kullanan araçların ödediği bir vergi türüdür. bir nevi çekme belgeli araç gibi düşünebilirsiniz henüz alınmamış aracı.. burada şöyle birşey yapılabilirdi.. diyelim ki yılbaşına 1 ay kala aldınız aracınızı. mtv 2. taksitin 6 da 1 ini ödeseniz süper olurdu.. ama kimse bu duruma ses çıkarmadığı için maalesef birşey değişmiyor. ilk taksiti niye biz ödüyoruz diye bir durum da yoktur. zaten hep biz ödedik.. siz direkt vergiler plaka masrafları dahil fiyatı nedir diye sorarsanız o şekilde söylerler. niye cebinden ödesin adamlar.. sonuçta o ücret ödenecek ister araç fiyatına dahil ettirin ve plakayı galerinin muamelecisi hallettirsin, isterseniz de aracı daha uyguna alıp bu işlemleri kendiniz yaptırın. size düşen tek görev aracın fiyatını sorarken plaka masrafları ve ilk dönem mtv ücreti bu fiyata dahil mi diye sormaktır..

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:46 ----------

Alıntı Levent adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben şimdi motosikletimi satıyorum diyelim;

Aylardan da Mart..
    Gittik notere..
    Ocak ayı vergisi ödenmemiş..

Satışı veremiyorum..
    Ne yapıyorum bu durumda?
    Motosikleti alacak arkadaşa hadi öde? mi diyorum,diyorsun,diyorlar?
    Hayır, paşa paşa satışı yapabilmek için o vergiyi ödüyorum,ödüyorsun,ödüyorlar.

Şimdi bazı arkadaşlar yaaa sıfır motor vs. diyecekler,
    Satın almadan önce o motosiklet bayiye, veya distribütöre ait bir mal.
    Yani yasal yollar ile ithal edilmiş,faturalı, vs.

MTV = Motorlu Taşıtlar Vergisi. Yani vergi. Vergi ödemek için mükellef olmanız gerekir. Peki bu durumda,atıyorum geçmiş dönemde size ait olmayan bir motosiklete, şimdiki zamanda sahip oldunuz diye, geçmiş vergilerini mi ödeyeceksiniz? --- ÖDEMEYİN --- UNUTMAYIN --- HATIRLATIN ---

Basic bir örnek veriyorum;

2015 model bir motosiklet, 2017 de satıldı, bu durumda daha onceki yılların vergilerini ödemeyi kabul etmeyeceğiniz gibi, size çıkarılan 1 önceki geçmiş dönem vergisini de kabul etmeyin.

Ben bu güne kadar hiç birini kabul etmedim... Bana da kakalamaya çalıştılar ama ödemem.. Milletten 100-200-300-500 artık neyse, sömürmekten başka birşey olmadığı kanısındayım.
    bu bahsinizde şöyle bir hata var. siz galeriden aracı alana kadar o araç 5 yıldır galeride satılmamış olsun 1 tl mtv çıkmaz. ama siz martta aracınızı sattıgınızda halihazırda o aracı trafiğe çıkarmış ve zaten trafikte olduğu için de mtv vergisine dahil olmuşsunuzdur.. trafıkte olan aracınızı isterseniz 1 ocakta satın o vergi dilimine girdiğiniz için ödemek mecburiyetindesiniz. siz de 2. el araç aldığınızda 1 temmuzda aldınız diyelim.. size satan arkadaş ödemek zorundadır. ama kastettiğiniz çakallığı yapanlar var.. size verdiği fiyat mtv plaka masrafları dahil fiyat olup aracı sattıktan sonra mtv yi ödemeyebiliyorlar.. o yüzden anlaşırken net bir şekilde belirtmeniz gerekiyor bu durum.

ryangt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Eski konu ama yine de ben özet geçeyim ;

0 km araba alırsanız bayii öder seve seve .
    0 km motosiklet alirsaniz siz ödersiniz , yine seve seve.

Aradaki fark neden kaynaklanıyor cidden bir fikrim yok ama bayii size tüm evrakları (fatura ve makbuz) motor ile beraber teslim eder. Arada bandrolü cebe atmak gibi bir şey söz konusu değil . Plaka + ruhsat + muameleci ücretleri dışında ek olarak bandrol makbuzu isterseniz peşin peşin ödersiniz sonra size makbuz verilir .

Araba / otomobil plakası çıkması için bandrol yatması şart ancak motosiklet plakasi için bandrol ücreti yatması şart değil . Sebebi bilinmiyor

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı ryangt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eski konu ama yine de ben özet geçeyim ;

0 km araba alırsanız bayii öder seve seve .
    0 km motosiklet alirsaniz siz ödersiniz , yine seve seve.

Aradaki fark neden kaynaklanıyor cidden bir fikrim yok ama bayii size tüm evrakları (fatura ve makbuz) motor ile beraber teslim eder. Arada bandrolü cebe atmak gibi bir şey söz konusu değil . Plaka + ruhsat + muameleci ücretleri dışında ek olarak bandrol makbuzu isterseniz peşin peşin ödersiniz sonra size makbuz verilir .

Araba / otomobil plakası çıkması için bandrol yatması şart ancak motosiklet plakasi için bandrol ücreti yatması şart değil . Sebebi bilinmiyor
    yanlış bilgi. bayiden alınan sıfır km. araç, alan kişinin adına tescil edilir ve o kişiye bir adet MTV tahakkuk eder. eğer bayi size MTV'yi ödeyeceğini taahhüt ederse bayi öder. kampanya gibi bir şey yani, bayi size bir güzellik yapıyor, bir hediye veriyor gibi düşünün. bayi ödemezse şahıs seve seve ödemek zorundadır.
    foxtrot bunu beğendi.

ryangt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Otomobil bayisi müşteri adına yatırıyor ve plaka cikıyor , motosikette ise plaka çıktıktan sonra vergi tahakkuk ediyor.

Nesi yanlış ?

Alıntı ride_safe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet arkadaşlar, başlıkta da belirttim, mayıs ayında aldığım motor için şu anda iki vergi görünüyor, ilk mtv'yi bayi ödemeli mi? Yoksa herşey normal mi?
    İlk vergi sana aittir kardeş daha ülkede bayilerin bişey üstlendiği gözükmemiştir :D

PAPAZ_39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GV650
    98 model 1500 cc bir motorun mtv si ne kadardır bileniniz var mı?

chipsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R25 (acemi sürücü)
    Güzel başlık, farklı fikirler, ama sonuçsuz kalmış.

Şöyle yapsak: Sıfır alanlar, aldıkları ayı, markayı ve kimin ödediğini yazarsa, MTV yi kimin ödediği hakkında ortalama fikre sahip oluruz.

Otomobil aldığımda bayi ödemişti. Motorsiklet de bir araç ve taahhuk eden bir vergi var. Bayi ödemelidir bence.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:25 ----------

Şöyle bi madde buldum (kırmızı yerler sanırım konuyla ilgili. Yani mükellefiyet için illa trafik tescil gerekmiyor, kayıt edildiği andan itibaren mükellef oluyor. Kayıttan anladığım, Türkiye'ye giriş yaptığı anda kayıt olması. Yanlışsam düzeltin):

Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu
    Madde 7

Mükellefiyetin Başlaması

(3088 sayılı Kanunun 3'üncü maddesiyle değişen madde)

Motorlu taşıtlar vergisi mükellefiyeti motorlu taşıtların trafik ((*) 5897 sayılı kanunun 2 inci maddesiyle kaldırılan ibare.Yürürlük;30.06.2009) sicili ile Ulaştırma Bakanlığı tarafından tutulan sivil hava vasıtaları siciline kayıt ve tescili ile başlar.

Şu kadar ki mükellefiyet;

a) Takvim yılının ilk altı ayı içinde yeni kayıt ve tescil edilen taşıtlarda kayıt ve tescilin yapıldığı takvim yılı başından, son altı ayı içinde yeni kayıt ve tescil edilen taşıtlarda

ise, son altı aylık dönemin başından itibaren,

b) Kayıt ve tescilli olup da devir ve temlik sebebiyle kayıt ve tescil yapılan taşıtlarda değişiklik, takvim yılının ilk altı ayında yapılmış ise takip eden son altı aylık dönemin başından; son altı ayında yapılmış ise takip eden takvim yılı başından itibaren,

Nazara alınır.

(*) Kaldırılmadan önceki şekli liman veya belediye

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    MTV sürekli müzik çalan bir televizyon kanalı değil mi?

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı chipsy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güzel başlık, farklı fikirler, ama sonuçsuz kalmış.

Şöyle yapsak: Sıfır alanlar, aldıkları ayı, markayı ve kimin ödediğini yazarsa, MTV yi kimin ödediği hakkında ortalama fikre sahip oluruz.

Otomobil aldığımda bayi ödemişti. Motorsiklet de bir araç ve taahhuk eden bir vergi var. Bayi ödemelidir bence.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:25 ----------

Şöyle bi madde buldum (kırmızı yerler sanırım konuyla ilgili. Yani mükellefiyet için illa trafik tescil gerekmiyor, kayıt edildiği andan itibaren mükellef oluyor. Kayıttan anladığım, Türkiye'ye giriş yaptığı anda kayıt olması. Yanlışsam düzeltin):

Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu
    Madde 7

Mükellefiyetin Başlaması

(3088 sayılı Kanunun 3'üncü maddesiyle değişen madde)

Motorlu taşıtlar vergisi mükellefiyeti motorlu taşıtların trafik ((*) 5897 sayılı kanunun 2 inci maddesiyle kaldırılan ibare.Yürürlük;30.06.2009) sicili ile Ulaştırma Bakanlığı tarafından tutulan sivil hava vasıtaları siciline kayıt ve tescili ile başlar.

Şu kadar ki mükellefiyet;

a) Takvim yılının ilk altı ayı içinde yeni kayıt ve tescil edilen taşıtlarda kayıt ve tescilin yapıldığı takvim yılı başından, son altı ayı içinde yeni kayıt ve tescil edilen taşıtlarda

ise, son altı aylık dönemin başından itibaren,

b) Kayıt ve tescilli olup da devir ve temlik sebebiyle kayıt ve tescil yapılan taşıtlarda değişiklik, takvim yılının ilk altı ayında yapılmış ise takip eden son altı aylık dönemin başından; son altı ayında yapılmış ise takip eden takvim yılı başından itibaren,

Nazara alınır.

(*) Kaldırılmadan önceki şekli liman veya belediye
    Orada tescil diyor yalnız. Yani ruhsatı çıkarken tahakkuk ediyor... Fiyat listelerinde de hep plaka MTV alıcıya aittir yazar. Bayinin ödemesi tamamen kampanya ve keyiflerine kalmış; yükümlü olan ruhsat sahibidir. Çok tartışılacak bir şey yok ortada. MTV'sini dert ediyorsanız motosiklet de almayın derim...

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)