Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Scooterdan hangi vitesliye geçmeliyiz ? (Yardım)

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Pulsar 200NS-Yamaha R25-Xmax 250-Fz6 Fazer
    Arkadaşlar herkese hayırlı akşamlar . Başlıktan da tahmin edeceğiniz üzere scooterdan sonra nasıl vitesliye geçmeliyiz neler önerirsiniz ? Konuyu detaylıca açıyorum

Kısaca kendimi şöyle belirteyim , sene başı aracımı satıp bir miktar kredi çekip yeni bir araba aldım . İşe gidiş mesafem 2.5 km günde max 5 km yapıyodum fakat işe git otoparkta yer bul , akşam işten çık gel birde sitede park yeri bulama saçma salak park eden insanlar yüzünden 2.5 km dönüş yolundaki zaman kaybım 35 dakikalara kadar çıkıyordu . E arabayı alınca elimde bir miktarda para kaldı hiç aklımda yokken araştırmadan gidip 2 bin civarına çin malı bir scooter aldım .

Çin ile başlamak kendi tercihimdi çünkü hiç bilmediğim için öğrenmek istedim hangi parça nedir ne işe yarar derken çinli abilerimiz sağolsun arızaları sebebiyle herşeyini öğrendim . Aldıktan sonra kendi başıma karbüratörü değiştirdim , bujisiydi yağıydı hava filtresiydi , benzin otomatiğini değiştirdim , ateşleme bobinini , beynini vs bunların hepsini kendi başıma yapabiliyorum kafam bu tarz şeylere basar elimde yatkın derken artık hava ayarına kadar yapar oldum . 4 ay kadar oldu alalı aralıksız hergün kullanıyorum araba nedir unuttum . Salakmışım diyorum o milyarlar verdiğim mono amfiler , çift basslar , midler arabaya harcadığım paralara çok acıdım motor öğrendikten sonra .
    Eniştemin motoruda maxi scooter sym joyride 200evoi , onu kullandığım zaman cidden çok çok fark var arada yani hani o motorsa çinli el arabası diyorum o derece . .
    Şimdi bende vitesli bir motora geçmek istiyorum aktif araç kullandığım için debriyaj ile gaz ayarı nedir pratik yürüterek kolay kavrayabiliyorum vitesli motoru . 1 2 pratik yaptığımda vites geçişlerini hiç bilmediğim halde güzelce sürüp durdurabiliyorum ama tabiki tecrübem yok . Scooter ile 6 7 bin km yakın yol yaptım 4 ayda.
    Şimdi ayırdığım bir bütccem yok 2 3 ay sonra değişmeyi düşünüyorum ama kendimide zorlamak istemiyorum hani 6 milyar ile max 8 milyar arası bir vitesli düşünüyorum .
    Aklıma gelen honda cbr 125r . 2011 model üzeri , yamaha yzf 125geliyor fakat 150 ccden 125 ccye düşmekte istemiyorum . Ama ikisininde çok ekonomik olucağını düşünüyorum .

Aynı paralara hyosung gt 250 r baktım ama sorunlu geldi bana . Biraz şekil olsun istiyorum , kız arkadaşımla geziyorum tatillerimde . Yakıt çok sorun değil çünkü şuan scooter'im 5 lt yakıyor şehir içi 1 depo ile 100 km gidemiyorum :D Nasılsa yenisi her halükarda az yakıcaktır . Enjeksiyonlu olsun istiyorum mbirde diğer yandan o paralara maxi scooter mı baksam diyorum 200lük sym joyride felan çok kararsızım kafam çok dolu :/

Yoksa bir diğer kötü durum arabaya tekrar ses sistemi dizip bagajı iptal etmek bassları amfileri midleri doldurmak olucak , bu sefer motordan soğuyup binmemekten korkuyorum .

Bu arada motor park sıkıntısı yok kapalı garajda kalıcak evde ve işte

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    R25
    seni pulsar paklar.bende scooterden geçtim.4300kmdeyim şu an.allaha şükür hiç bir sıkıntısı çıkmadı zırlama falan daha hiç bir şey yok. 5000 bakım yaklaşıyor detaylı bir bakıma sokucam dahada güzel olucak işallah.seçenek yok boşuna bakma derim

Motosikleti
    Alıntı burak burk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    seni pulsar paklar.bende scooterden geçtim.4300kmdeyim şu an.allaha şükür hiç bir sıkıntısı çıkmadı zırlama falan daha hiç bir şey yok. 5000 bakım yaklaşıyor detaylı bir bakıma sokucam dahada güzel olucak işallah.seçenek yok boşuna bakma derim
    Pulsar 150 yada 200 ns o kadar hoşuma gidiyor ki anlatamam Fakat japonlarıda o kadar övüyorlar ki , eldeki çin malı olunca yine aynı sıkıntıları çekmekten korkuyorum gerçi motor bu her markada herşey olabilir şans işi . 6 7 bin civarı max pulsar 200ns bulunur gibime geliyor

osiosborn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Az daha koy YBR al.

Yamaha riding academide de eğitim almanı tavsiye ederim. YBR'yle veriyorlar eğitimi. Hem alışmış olursun alacağın motora hem daha bilerek binersin, güvenli olur.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    R25
    Alıntı Emre Fırat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Pulsar 150 yada 200 ns o kadar hoşuma gidiyor ki anlatamam Fakat japonlarıda o kadar övüyorlar ki , eldeki çin malı olunca yine aynı sıkıntıları çekmekten korkuyorum gerçi motor bu her markada herşey olabilir şans işi . 6 7 bin civarı max pulsar 200ns bulunur gibime geliyor
    4 5 yaşında 20 küsür bin kmde motor alıcağıma bunu aldım.bende çok baktım ama seçenekler bu.parasının hakkını veren sayılı motorlardan diyebilirim.motor genel anlamda kaliteli ama montajla ilgili sıkıntılar var yani kime ne denk geleceği belli olmuyor.taş gibide çıkabilir 300 400 de keyfini kaçıran bir şeyde çıkabiliyor.2016larda bu oran dahada azaldı.ustamda çok iyi olduğundan bu motoru seçmekte pek zorlanmadım.acemilik içinde ayrıca bire bir ilk vitesli motorum.parça falan çok ucuz.yere yatırmışlığım bile yok açıkcası pek kullanmadım parça fiyatlarını umarım hiç öğrenmem.

Motosikleti
    Alıntı osiosborn adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Az daha koy YBR al.
    Ybr'ler eğer aynı şeye bakıyorsak 4 5 milyar civarına alınabiliyor sanki fakat biraz cılız gibi geldi motorlar :/
    Yamaha riding academide de eğitim almanı tavsiye ederim. YBR'yle veriyorlar eğitimi. Hem alışmış olursun alacağın motora hem daha bilerek binersin, güvenli olur.
    4 5 yaşında 20 küsür bin kmde motor alıcağıma bunu aldım.bende çok baktım ama seçenekler bu.parasının hakkını veren sayılı motorlardan diyebilirim.motor genel anlamda kaliteli ama montajla ilgili sıkıntılar var yani kime ne denk geleceği belli olmuyor.taş gibide çıkabilir 300 400 de keyfini kaçıran bir şeyde çıkabiliyor.2016larda bu oran dahada azaldı.ustamda çok iyi olduğundan bu motoru seçmekte pek zorlanmadım.acemilik içinde ayrıca bire bir ilk vitesli motorum.parça falan çok ucuz.yere yatırmışlığım bile yok açıkcası pek kullanmadım parça fiyatlarını umarım hiç öğrenmem.
    Yani tabiki sıkıntılar çıkabilir her motorda olabilir bu çok fazla markaya yormamak lazım , ben binicisiyimdir stock haline bayılırım ve detailing hastalığım var diyebilirim . Motoru aldığım ilk gün grenajları söküp içlerine kadar temizledim . Arabayı alıncada aynı kapı döşemelerine kadar söküp tüm plastik trimlerin sekmanlarını yenilemişimdir . Bozuk görüntü sevmiyorum oldukça ilgiliyimdir , hor kullanıp zarar vermem açıkcası malımı hiç kimseden sakınmam ama bedava alınmış muameleside yaparak har hur süren biri değilim . Pulsar 200ns hor kullanılmadığı taktirde oldukça iyi beraberliğimiz olur gibime geldi şuan biraz araştırmaya başlıycam çünkü 6 7 milyara 125 cc cbr almaktansa 200lük pulsar daha mantıklı geliyor . Düşünün ki yolda giderken biri kasiste durmadan arabasıyla geçtiğinde bile acırım içim cız eder

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    R25
    yani her şeyi yerinde yaparsan sıkıntı olmaz.her ışıkta devir kestirirsen saçma sapan vites küçültürsen ön kaldırma arka kaldırma vs yaparsan zaten her motora zarar verir.benim a noktasından b noktasına seyat hızımdan önce devir sayıma bakıyorum sakin bir kullanımda 5 ile 6000 devir çeviriyorum.basarsam düz yolda 156kmh rekorum şu an.kadran ağzıma girdi yatmaktan.rodajınıda sağlam ve sabırla yaptım o yüzden hiç bir sıkıntım yok dediğim gibi.7 küsür bin vericeğine 2. eline tavsiyem gidip 0 alman olur.rodaj bu makinada çok önemli.

Motosikleti
    yani her şeyi yerinde yaparsan sıkıntı olmaz.her ışıkta devir kestirirsen saçma sapan vites küçültürsen ön kaldırma arka kaldırma vs yaparsan zaten her motora zarar verir.benim a noktasından b noktasına seyat hızımdan önce devir sayıma bakıyorum sakin bir kullanımda 5 ile 6000 devir çeviriyorum.basarsam düz yolda 156kmh rekorum şu an.kadran ağzıma girdi yatmaktan.rodajınıda sağlam ve sabırla yaptım o yüzden hiç bir sıkıntım yok dediğim gibi.7 küsür bin vericeğine 2. eline tavsiyem gidip 0 alman olur.rodaj bu makinada çok önemli.
    Aman vallahi şu anlattklarınızın benimle hiç bir alakası yok benim için sessiz gitmesi önemli diyebilirim çünkü avaz avaz kuru gürültü çıkarıp milletin gözlerini bana çevirmesinden rahatsız olurum . Öyle dip gaz gideyim araya dereye gireyim ön kaldırayım , kaydırayım huylarım yok sakin efendi işine gidip evine gelen adamım ben Fiyat olarak şöyle söyliyim hani 2 bine elimdekini satarım diyorum , 2 3 ay beklersem üzerinede bi 5 bin koyarım 7 bin olur . Motoru martta almıştım sigortadan iade gelir 1000 lira sigortası tutmuştu ama 1 yıl içerisinde satış yapınca hasarsızlık hakkımızda olmıycak yeniden yapılandırma olucak acaba 10. aya kadar bekledikten sonra martı mı beklesem :/

Motosikleti
    R25
    Cbr 125 al keyfine oda olmuyosa ybr veya cbf 150 al pulsar yazmışlar çinliden kat be kat üstündür pulsar ama şuda bi gerçekki bi Japon etmez Çinli kadar sorun çıkarmaz ama motordan soğuyacağın ufak tefek arıza titreşim oturuş pozsyonu felan kıllandırabilir, pulsar kullanmadım fakat her hafta bi pulsar arıza konusu açılıyor özelliklede jant kırılmasından sonra pulsara soğuk bakıyorum

Motosikleti
    Alıntı Tvs01 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cbr 125 al keyfine oda olmuyosa ybr veya cbf 150 al pulsar yazmışlar çinliden kat be kat üstündür pulsar ama şuda bi gerçekki bi Japon etmez Çinli kadar sorun çıkarmaz ama motordan soğuyacağın ufak tefek arıza titreşim oturuş pozsyonu felan kıllandırabilir, pulsar kullanmadım fakat her hafta bi pulsar arıza konusu açılıyor özelliklede jant kırılmasından sonra pulsara soğuk bakıyorum
    Yani açıkcası bu tarz konuları görmek can sıkıyor ama birazda görseli güzel olsun istiyorum cbf 150 çok çekici gelmiyor pulsar japon kadar iyi olmasada japondan sonraki en kaliteliler bence piyasada ki :/

Motosikleti
    MT-25 ABS
    Şekil isteyene cbf gitmez,ybr biraz daha düzgün, söylediklerin arasında en düzgünü yzf,ancak o bütçeye gidermi bilmem.Uzun yoldada o motorların hiçbiri seni rahat ettirmez.

Motosikleti
    Alıntı KaskReis adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şekil isteyene cbf gitmez,ybr biraz daha düzgün, söylediklerin arasında en düzgünü yzf,ancak o bütçeye gidermi bilmem.Uzun yoldada o motorların hiçbiri seni rahat ettirmez.
    Hocam selamlar , dediğim gibi aracımı değiştim krediden bir miktar para kaldı scooter'ı öyle aldım hiç aklımda yokken . Motoru şehir içinde kullanıyorum istanbulda . Yani şöyle söyliyim en uzak gideceğim mesafe eyüpten beylikdüzü git gel olur oda max 70 km gidiş geliş e5'ten . Onun haricinde zaten otoyol kullanıcağım zamanlar aracımla çıkıyorum uzun yolu çok sorun değil benim için . Motorum şuan 5lt geçiyor tüketimi şehir içinde , arabada 6.5 lt mazot tüketiyor farkı yok ))
    Benim için kullanım şartı şu , mesafe uzaksa aracımla gidiyorum motor daha çok hobi amaçlı işe git gel ve tatilimde gidip kız arkadaşımı alayım istanbul trafiğini çekmeden aralardan fıtı fıtı gitmek istediğimiz yere gidip oturup çayımızı çorbamızı içip tekrar evine bırakıp döneyim . Artçı ile kullanımda sıkıntı olmasın ama birde güçlü olsun istiyorum .
    Eniştemin scooter'i tam bana göre maxiscooter sym joyride 200evoi ,çok keyifli bagajı çok iyi yakıtı iyi enjeksiyonlu , performansı iyi aslında tüm herşeyimi karşılıyor ama scooter'dan vazgeçip vitesli alayım istiyorum sanki daha iyi olur diye düşünüyorum . Diğer yandanda vitesliyi babam pek beceremez sanki scooter ile yine çat pat buralarda markete gidip , faturasını felan yatırıp atm işlerini görebiliyor

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)