Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yazlık ve kışlık ekipmanlarım ve yeni başlayanlar için mütevazi bir rehber.....

Motovento
    REKLAM ALANI
    vader - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750D Integra
    Herkese merhaba,

Özellikle motosiklete yeni başlayan arkadaşlarımızın ekipmanlarla ilgili pek çok sorusu oluyor.
    “Falanca montu almalı mıyım” ya da “başlangıçta hangi ekipmanları almalıyım” gibi.

Amacım, burada yaz ve kış mevsimlerinde kullandığım ekipmanların fotoğraflarını paylaşarak, onlara bir nebze de olsa yol gösterebilmektir. (resimler oldukça amatörce kusura bakmayın)

Öncelikle şunu söyleyeyim, ben bir Cruiser kullanıcısıyım, dolayısı ile Racing ya da Enduro makine kullanan bir kardeşimiz farklı ekipman tiplerini tercih edebilir.

Ancak bazı koruma ekipmanları var ki bence “ortak” olmalıdır diye düşünüyorum. Fotoğraf başlıklarında bunlara değineceğim.

Katkıda bulunmak isteyen arkadaşlar olursa memnun olurum.

Saygılarımla.

Öncelikle yaz kış fark etmeden kullandığım ekipmanlar :

Sanırım sorusu olan yoktur : , kask takmadan (tercihen full face bir kask) motora binmeyi aklınızdan bile geçirmeyin. Sıcağı bahane etmeyin, çene bağını mutlaka bağlayın. 1 adet yedek vizörünüz olsun (kışın normal yazın güneş vizörü) kullanın ya da dahili güneş vizörü olan modelleri tercih edin) (Ortak ekipman)

İşte bir çok kişinin “sessiz kask arıyorum” diye dolanmasına neden olan, ciddiye alınmayan, ancak çok faydalı bir ekipman: kulak tıkacı. Bir yerlerde “kulak tıkacı güneş gözlüğü gibidir” demişti bir üstat. Nasıl güneş gözlüğü etrafı görmenize engel olmazsa kulak tıkacı da dışarıdan gelen sesleri duymanıza engel olmaz. Bir kere alıştınız mı vaz geçemeyeceksiniz. (ortak ekipman)

Çizme, evet bot yada ayakkabı değil çizme arkadaşlar. Bilek, kaval kemiği koruması olan bir çizme sizi normal bir ayakkabı ile çok tatsız sonuçlanabilecek bir kazadan sapasağlam çıkartabilir (bizzat yaşanmıştır) Şahsen 12 ay ayağımdan çıkartmadığım bir ekipman. (ortak ekipman)

KIŞLIK EKİPMANLAR :

Deri ceket: rüzgara karşı en iyi korumayı sağlayan materyalllerden birisi deridir. Korumalı bir deri ceket (üzerindeki patchlerle birlikte ) aynı zamanda hem havalı görünüp hem de efektif koruma sağlayacaktır.

Deri pantolon: burada işler biraz karışık, piyasada (İzmir için konuşuyorum) özellikle korumalı deri pantolon bulmak çok zor. Bulursanız kaçırmayın, ben aldıktan sonra üşümek nedir unuttum. Başta oldukça ağır gelecektir, ancak zamanla alışıyorsunuz ve müthiş bir güven veriyor.

Deri eldiven: Pantolonun aksine burada pek çok seçenek mevcut, benim gibi parmaklarında hava kanalı olan eldiven alıp sonra donmayın ama Dikkat etmeniz gereken eldivenin uzun konçlu olması ki ceketin kollarını kapatıp rüzgar girişini engellesin.

Balaklava, boyun bağı ya da her ne ise Kış mevsimlerinde boynumu kapatmak için kullandığım, çok faydalı bir ekipman. Soğuk girişini önlediği gibi, bana kalırsa kaskın içine giren sesi de bir nebze azaltıyor. 3 kuruşluk bir şey, pas geçmeyin derim.

YAZLIK EKİPMANLAR:

File mont: Hafif ve son derece rüzgar geçirgen olması dolayısı ile çok sıcak havalarda en iyi dostunuz olacak. Bütçeniz müsait ise piyasada çok iyi seçenekler mevcut.

Korumalı kot: Cruiser kullanıcısının vazgeçilmezlerinden birisi. Piyasada tech-90 , rider denim gibi yerli üretim ürünler olduğu gibi, yabancı markalarda bulmak mümkün. Günlük yaşamda üzerinize “tam oturan” dar kotları tercih ediyorsanız, motosiklette sakın bunu yapmayın. Yarım saat sonra fenalık geçirirsiniz. Mümkünse bir beden büyük tercih edin.

Yazlık deri ya da tekstil eldiven : Kısa bilekli parmaklar ve bilimum yerlerinde hava kanalları olan, bir eldiven tercih edin. Piyasada iyice ince, benim “bulaşık eldiveni gibi” dediğim modeller de var. Onlardan uzak durun derim.

AurorAbeam, Yolcu0 ve blk_pasa bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Motosikleti
    Honda NC 750D Integra
    Konu açmak için bula bula darbe girişimi olan akşamı bulmuşum.

Bu konuda bilgiye ihtiyaç duyan bir çok arkadaşın gözünden kaçmış olabileceği düşüncesi ile.....

Saygılarımla.
    28indensonra ve 000000 bunu beğendiler.
    Tecrübe, limitlerini bilmektir.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    z1000e kesik.
    Alıntı vader adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konu açmak için bula bula darbe girişimi olan akşamı bulmuşum.

Bu konuda bilgiye ihtiyaç duyan bir çok arkadaşın gözünden kaçmış olabileceği düşüncesi ile.....

Saygılarımla.
    İyi ettin, gözümden kaçmış. Kulak tıkacı hakkında birkaç sorum olacak.

1- Araştırarak mı aldın yoksa aha buda kulak tıkacı diyerek mi?
    2- Malum kulak içi sakat bölgelerden biri, aynı kulak tıkacını tekrar tekrar kullanmak ne kadar sağlıklı? (Araştırmadıysan göz ardı et.)
    3- Performans nasıl? Ben tek kullanımlık tıkaç kullanıyorum, dış dünyadan gelen sesler, sualtındaymışım gibi garip oluyor. Rahatsız oluyorum. hissiyatı anlattığıma benziyor mu?
    4- Model bilgisi eklememişsin, kulak tıkacı için. ekler misin?
    Tüm mesajlar içkili olarak yazılmaktadır. Hoşunuza gitmediyse göz ardı edin.

Motosikleti
    Forza 250
    Alıntı 000000 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İyi ettin, gözümden kaçmış. Kulak tıkacı hakkında birkaç sorum olacak.

1- Araştırarak mı aldın yoksa aha buda kulak tıkacı diyerek mi?
    2- Malum kulak içi sakat bölgelerden biri, aynı kulak tıkacını tekrar tekrar kullanmak ne kadar sağlıklı? (Araştırmadıysan göz ardı et.)
    3- Performans nasıl? Ben tek kullanımlık tıkaç kullanıyorum, dış dünyadan gelen sesler, sualtındaymışım gibi garip oluyor. Rahatsız oluyorum. hissiyatı anlattığıma benziyor mu?
    4- Model bilgisi eklememişsin, kulak tıkacı için. ekler misin?
    Bu kulak tıkacından ben de kullanıyorum 79 TL gibi bir fiyatı var, yıkanabilen bir kulak tıkacı hijyen açısından sıkıntı yok yani, ses için de iki ayrı filtresi var. Tek kullanımlık sünger tıkaçlara göre şahin-mercedes gibi bir fark söz konusu. Duyma hissiyatınızda hiçbir değişiklik yaratmıyor. Şiddetle tavsiye ediyorum. Bu arada bir kutuda 3 tıkaç mevcut , size tavsiyem almışken iki kutu alın 3 takım kulaklığınız olmuş olur senelerce çok rahat götürür sizi.
    vader bunu beğendi.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    z1000e kesik.
    Alıntı MimTolga adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu kulak tıkacından ben de kullanıyorum 79 TL gibi bir fiyatı var, yıkanabilen bir kulak tıkacı hijyen açısından sıkıntı yok yani, ses için de iki ayrı filtresi var. Tek kullanımlık sünger tıkaçlara göre şahin-mercedes gibi bir fark söz konusu. Duyma hissiyatınızda hiçbir değişiklik yaratmıyor. Şiddetle tavsiye ediyorum. Bu arada bir kutuda 3 tıkaç mevcut , size tavsiyem almışken iki kutu alın 3 takım kulaklığınız olmuş olur senelerce çok rahat götürür sizi.
    ürüne ait link yada model vermen mümkün mü?

acestor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    reklamlar...
    Kışlık montun fiyatı nedir ve memnun musunuz?

Jemand - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-10 SP
    mesajım bulunsun, cevap verirken benide alıntılarsanız sevinirim.

Motosikleti
    Forza 250
    Alıntı Jemand adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    mesajım bulunsun, cevap verirken benide alıntılarsanız sevinirim.

http://www.motomaxonlineshop.com/alp...ulaklik-pmu280
    000000 bunu beğendi.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    z1000e kesik.
    Bu ürünü daha önce kullanan bir arkadaşım pek memnun kalmadığını söylediği için göz ardı etmiştim. Sanırım alıp, kendim test etmem gerekecek.

Bilgilendirme için teşekkürler.

coldboy35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu hususlara da dikkat edilmesi gerektiğini düşünenlerdenim.

Motosikleti
    Honda NC 750D Integra
    MimTolga ve coldboy 35 katkılarınız için çok teşekkür ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:07 ----------

Alıntı acestor adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kışlık montun fiyatı nedir ve memnun musunuz?
    acestor, ben montumu yıllar önce aldım, o zamanlar 250 tl idi.

Hudson derinin sitesine baktım, ancak bendeki modeli göremedim, yine de linki en aşağıya ekliyorum, beğeneceğin bir şeyler çıkar belki.

Memnun muyum? Hem de çok. Yaklaşık 5 yıldır kullanıyorum. Sadece ceplerden birisinin fermuarı bozuldu onu da yaptırdım.

Soğuk havalar için içliği var. Termal atletle birlikte kullanırsan kolay kolay üşümezsin.

http://www.hudsonderi.com/?kategori-6-deri-ceket

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:15 ----------

Bu ürünü daha önce kullanan bir arkadaşım pek memnun kalmadığını söylediği için göz ardı etmiştim. Sanırım alıp, kendim test etmem gerekecek.

Bilgilendirme için teşekkürler.
    Memnun kalacağınızı düşünüyorum.

Ben yüksek hızlar için önerilen sarı filtreler ile kullanmayı tercih ettim, daha konforlu geldi bana.

Dener ve kendinize göre bir tercih oluşturursunuz siz de.

Saygılarımla.

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Keşke Focus nedir, neden yapılır konusuna bi göz atsaydınız

Motosikleti
    Honda NC 750D Integra
    Levent Bey'e focus konusunda bundan sonra daha dikkatli olacağıma dair söz veriyor , konuyu bilgi edinmek isteyen arkadaşlar için güncel tutuyorum.

Saygılarımla.

Motosikleti
    Honda NC 750D Integra
    Hem yeni aldığım termal içlik hakkında bilgi ve fotoğraf paylaşmak, hem de daha önce düzgün fotoğrafını çekmeyi beceremediğim çizmelerimin yeni fotolarını eklemek maksatlı konuyu güncelliyorum.

Sorusu olan ya da katkıda bulunmak isteyen arkadaşlar var ise buyursunlar.

Termal alt içlik; 50 tl'ye aldım ve birkaç gündür kullanıyorum. Rahat bir ürün, bacaklarınızı sıkmıyor ve terletmiyor. Yukarıda daha önce resmini paylaştığım deri pantolonun altına giyiyorum. İzmir'de şehir içi kullanımda üşümedim. Şehir dışı - uzun yolda ise henüz deneme imkanı bulamadım.

Çizme Forma marka, Poker modeli. İtalyan menşeli bir marka, ancak üretimi Romanya'da yapılıyor. 300 tl civarın almıştım.
    Soğukta fena iş çıkartmıyor, aşırı yağmurda kullanmadım, ancak hafif yağışlı havalarda su geçirmedi. Kaymaz taban demişlerdi, orası biraz yalan... bir kaç kez ıslak zeminde ve asfalt üzerindeki kumda vs. ayağım kaydı maalesef.

Ve bunlar da çizmenin düzgün fotoları,

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)