Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Eski model ve Yüksek Kilometreli Motor Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz, Almalımıyız?

Motovento
    REKLAM ALANI
    keremkrmn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    05 Ninja 636 - 15 Xmax
    Şuan 2005 model 47 bin km de bir kawasaki kullanıyorum benden önceki 2 sahibini az çok tanıyorum pek apaçi sayılmazlar , eğer ki sen motorunu üzecek davranışlarda bulunmazsan emin ol o da seni üzmez. Yağını, filtresini, bujisini uygun aralıklarda düzenli değiştirirsen 100 bin km bile kullanabilirsin. Şayet teker, stopie vs. gibi şeyler yaparsan sorunlar baş göstermeye başlıcaktır.

Almaya karar verirsen gittiğin motorlarda ilk öncelik şanzumanını kontrol viteslerde atma, debriyajda kaçırma var mı?

Tekerlek rulmanlarını ve amortisörlerini kontrol et, amortisör keçelerinde çatlak yada yağ kaçağı var mı? Teker ve stopie yapılan motorlarda bunlar daha çabuk dağılır.

Gidon rulmanını kontrol et yine teker yapılan motorlarda bunlar çabuk dağılır

Radyotöründe kaçak yada ezilme var mı kontrol et.

Üst kapakta yada grenajın iç taraflarında yağ yada herhangi bi sıvı kaçak belirtisi var mı kontrol et.
    ssCi ve DarkWheel bunu beğendiler.
    ¡Por la sonrisa de mis padres que vale un millón!

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    eski model yüksek km motor demişin başlıkta.. sıfırdan toplayacak kadar bütçen ve zamanın varsa al

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-yamaha-sahibinden-satilik-yilan-301006917/detay

Şu ilanda ki motor aklımı çelmedi değil, baya bakım yaptırmış ve tulumu falan var belli ki apaçi değil ha bu değil ki teker yapmadı stopie yapmadı vs.

Elbette onlar sonradan çıkacak adamı bir görmek lazım da motor sağlam gözüküyor anlattığı kadarıyla, bakalım araştırmaya devam

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:35 ----------

Alıntı DKN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    eski model yüksek km motor demişin başlıkta.. sıfırdan toplayacak kadar bütçen ve zamanın varsa al
    Eskiden kastım min 2006 model, fazla kmden kastım max 40-45 ben bile şu anda külüstürümle 30 bine dayandım

Dumlupınar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Eski racing pek alınmaz. Normalde 30-40 bin km orjinalse kalite motor için hiçbirşey değilde bi celladın eline geçtiyse 10bindede bitirir motoru. Geneldede öyle binerler. Bütün gün 1. 2. viteste gezer. Böylelerine motoru ödünç verirsin 1 gün sonra başka bi motor olarak geri gelir. Racinglerde böyle şeyler olur. Almak için çok seçme bi makina olması lazım. Efendi hali vakti yerinde sırf hava atmaya almamış birinin motoru alınır. Oda %1 denk gelir uzun iş anlayacağın ama yinede bakın tabi..

Bunlar fazer800 için geçerli değil temizi her türlü alınır binilir.. Bu hoşuna giden bi motorsa racing motor seçeneğini salla gitsin kardeşim..

Ekstra tavsiye istiyorsan 1100xx gibi büyüklüğünden herkesin tercih etmediği temiz makinalarda uygun bulunabiliyor..

Alıntı Dumlupınar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eski racing pek alınmaz. Normalde 30-40 bin km orjinalse kalite motor için hiçbirşey değilde bi celladın eline geçtiyse 10bindede bitirir motoru. Geneldede öyle binerler. Bütün gün 1. 2. viteste gezer. Böylelerine motoru ödünç verirsin 1 gün sonra başka bi motor olarak geri gelir. Racinglerde böyle şeyler olur. Almak için çok seçme bi makina olması lazım. Efendi hali vakti yerinde sırf hava atmaya almamış birinin motoru alınır. Oda %1 denk gelir uzun iş anlayacağın ama yinede bakın tabi..

Bunlar fazer800 için geçerli değil temizi her türlü alınır binilir.. Bu hoşuna giden bi motorsa racing motor seçeneğini salla gitsin kardeşim..

Ekstra tavsiye istiyorsan 1100xx gibi büyüklüğünden herkesin tercih etmediği temiz makinalarda uygun bulunabiliyor..
    Naked seviyorum, karenajlı almayı düşünüyoruz arkadaşlarla ss grubu gibi bişi olmak istiyoruz ama bütçelerimiz belli hepimizin o fiyat aralığında da işte güzel bulunamıyor.

Fz8 iyi hoş güzelde aynı fiyata Kawasaki z800 var işte insanın aklını çelen başka makinalarda çıkıyor.

Ben bu konuyu ss için açtım bakalım ss alabilecekmiyiz :D son geldiğimiz nokta ne olcak merak ediyorum.

Dumlupınar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kardeş bu öyle bi konuki tam üzerine 5 saat konuşulacak motorcu muhabbeti ama canlı yapmak lazım

fazer800 iyidir temizini bul al sen boşver kawasakiyi fazer serisinde parça servis sıkıntısı kawa kadar olmaz.. İlla ss diyorsanda ara bul al çıkıyor temiz makina pırıl pırıl ss leri ilk düşmesinde satan tanıdıklarımızda oldu oyle birşey bulmak lazım o zaman markaya takılmadan hergün ilanları kovalayın para hazırsa mutlaka temiz birşey çıkar.. Km önemli değil.. Kawadada ucuza şekli kıyafeti olsun diyorsanda bu er6 ların grenajlısıda alınır yani onların ortak blok parça sıkıntıları pek yok.. Sen bulduğun makinaları özelden yolla ben sana nacizhane motosiklet tecrübeme (15 yıl) dayanarak yorum yapmaya çalışırım
    ssCi bunu beğendi.

ZümeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Me Te Doquz
    Eskinin derdiyle uğraşacağına,
    yeninin borcuyla uğraş

der atalarımız..
    ssCi ve DarkWheel bunu beğendiler.

Alıntı ZümeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eskinin derdiyle uğraşacağına,
    yeninin borcuyla uğraş

der atalarımız..
    Orası öyle elbette, FZ8'i satan adamla konuşuyorum buji triger kayışı işte yağ falan 25 ağır bakıma 2500 3000tl para harcamış az para değil ki.

Bu yüzden korkmuyor değilim yani yüksek kmli motorlardan bakımları çok pahalı özellikle ss makinaların.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    ss ler için birşey diyemem amma
    gel gelelim enduro tuning vb makinalar alınır 100000 olsa ne olur kullanan adam insan gibi binmiştir bakımını zamanında yapmıştır kafayı ağrıtmaz

Hondolog - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Eski model yüksek kilometreli motosiklet bulmak zordur
    gursus, ssCi ve slowdrop bunu beğendiler.

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Hondolog adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    30.000 de müzeye kaldırıyolar
    ssCi bunu beğendi.

Alıntı Hondolog adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Neden ki? :D

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Alıntı ssCi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Selamın aleyküm geçmiş bayramınız kutlu olsun.

Bir bilgi almak istiyoruz, 2006-2007-2008 kırlangıç kasa r6, 30 bin 40 bin kmde alsak ne gibi sorunlar bizi bekler?

Veya Fz8, 35 bin kmde 2012 model alınsa sorun yaşanırmı? Baktığımızda mondial drift ile 50-80 bin km yapanıda var, böyle kaliteli aletler neden yapamasın? fakat sonuçta bir emek ve para verilicek uzun yıllar binilicek bu süre zarfında sorun çıkartmaması bekleniliyor normal olarak.

Biri diyor ki SS makinanın ömrü 50 bin KM'dir sonra ölür motor bu gerçekmi?

Ciğerli makina diye bir laf var bu ne oluyor? biri makina ciğersiz iyi değil diyor biri ciğerli diyor, ciğerden kasıtları ivmelenme ve torkmu? peki bu ciğer nasıl kayıp oluyor makina sigaramı kullanıyor

Eminim benim gibi merak eden arkadaşlarda vardır yardımcı olabilirseniz teşekkür ederim.

Son olarak bir ricada bulunucam, sağdan soldan kulaktan duyma bilgiler ile cevaplamazsanız sevinirim çünkü insanlar bu konudan alıcakları bilgiler doğurultusunda yıllardır biriktirdikleri paraları yada çekip kredisini ödeyecekleri paraları sizin sağdan soldan duyduğunuz bilgilere göre vericekler ve sizin burada o kesin olmayan bilgilerini paylaşmamanızı rıca ediyoruz.

Bu konuyu sadece kendi bilgi merağım için değil bütün arkadaşlara yardımcı olabilmek adına açtım.

Not: Elbette makinanın sesini dinleyeceğiz, servise götüreceğiz. Bunlar dışında nelere dikkat etmeliyiz almalımıyız, verilen parayı hak ederlermi?
    Eski ve yüksek kilometreli motor almak ile tavsiyem bu motorları almamak olacaktır. Motorsikletinden bahsederken "ciğer" kelimesini kullanan adamlarla muhatap olunmaz, motorları ister ciğerli, ister ciğersiz olsun onlardan motor alınmaz. Ayrıca özellikle dört silindirli, motorları SS versiyondan devşirme modeller veya SS olan, yüksek devir çevirebilen motorların yüksek kilometrede olanları gözümde çöptür. Bunları bedava verseler alıp binmem. Arada bilinçli sahibi tarafından özenle kullanılmış, bakımları yapılmış olanları binde bir çıksa da durum böyledir. Bizim millet mal kıymeti bilmez.
    ssCi bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    O paralara, malesef 600+cc sporcu makina alinmaz, alinirsa dert olur bela olur. Benden soylemesi, biz tecrubeli motorcularin bir sozu vardir, 3 yasindan buyuk 20 bin km den fazla , 4 silindir sporcu makina alinmaz diye. Bu tavsiyeye uyarsaniz kazanirsiniz, uymadiginiz surece her zaman para ve zaman kaybeder, motordan keyifte alamazsiniz.
    2017 ye girecegiz artik, şu anda 2014 modelden asagi ve max 10-15 bin km den yukari spor motor alinmaz.
    ssCi bunu beğendi.

Hondolog - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı ssCi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Neden ki? :D
    Mesela 2004 model 39.000 km 600f alalım. Şimdi de şunu düşünelim: yılda bir motosiklet ortalama 10.000 km yapsa 12 yılda 120.000 km yapar. Yapması lazım peki 6 el değiştirse bu motosiklet? Kilometresi en az 4 kere geri alınmıştır. Yani? Alacağın motosikletin en ucuzunu al, şase değiştirebileceğini ve motor rektefiye edebileceğini düşünüp bütçenin üzerine 7-8 bin lira daha ekle.
    ssCi bunu beğendi.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)