Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Türkiyedeki Eğitim Sistemi

Motovento
    REKLAM ALANI

Yaklaşık 1 yıldır forumu takip ediyorum motor almak, kullanmak istiyorum ama motor ehliyetim yok ve motor kullanmayı bilmiyorum. Bugün sürücü kursuna gittim B sınıfı ehliyetim olduğunu motor için ehliyet almak istediğimi söyledim. 600 tl kurs ücreti olduğunu maliye sınav falan hepsinin 950 tl civarı bişey tutacağını söylediler tamam dedim. Sonra motor kullanmayı biliyosun dimi dediler hayır bilmiyorum dedim o zaman olmaz biz öğretemeyiz çok tehlikeli dediler. Sürücü kursu değil misiniz falan dedim evet öyleyiz ama olmaz tehlikeli dediler. Ee o zaman 600 tl kurs ücreti neden veriyorum dedim yine tehlikeli bu araba gibi değil bizde pedal falan yok müdahale edemeyiz öğrenip gelirsen öyle kaydedebiliriz dediler. Türkiye eğitim sistemindeki saçmalıklar bitmek tükenmek bilmiyor. Nerede nasıl öğrenebilirim motosiklet kullanmayı?
    Stock Sever bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    coldboy35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Peşin peşin bunları konuşman çok güzel..

Genelde arkadaşlar kayıt olduktan sonra eğitim alamadığı için haklı olarak foruma konu açıyorlar.

Başka sürücü kurslarında şansını dene derim, onlara mecbur değilsin sonuçta.

Bazı sürücü kursları eğitim vermediği halde eğitim veriyormuş gibi imza alıyorlar.

Ufak detaylara dikkat etmek lazım. Zorda kalırsan Alo 147 ve BİMER başvuru kanalları var.

Alıntı Slenderman adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yaklaşık 1 yıldır forumu takip ediyorum motor almak, kullanmak istiyorum ama motor ehliyetim yok ve motor kullanmayı bilmiyorum. Bugün sürücü kursuna gittim B sınıfı ehliyetim olduğunu motor için ehliyet almak istediğimi söyledim. 600 tl kurs ücreti olduğunu maliye sınav falan hepsinin 950 tl civarı bişey tutacağını söylediler tamam dedim. Sonra motor kullanmayı biliyosun dimi dediler hayır bilmiyorum dedim o zaman olmaz biz öğretemeyiz çok tehlikeli dediler. Sürücü kursu değil misiniz falan dedim evet öyleyiz ama olmaz tehlikeli dediler. Ee o zaman 600 tl kurs ücreti neden veriyorum dedim yine tehlikeli bu araba gibi değil bizde pedal falan yok müdahale edemeyiz öğrenip gelirsen öyle kaydedebiliriz dediler. Türkiye eğitim sistemindeki saçmalıklar bitmek tükenmek bilmiyor. Nerede nasıl öğrenebilirim motosiklet kullanmayı?
    Hangi sınıf için başvurdun sorabilir miyim ?

Aynen iyi ki konuşmuşum.. Eğer diğer kurslarda olmazsa çevre illerden alacağım mecburen. Eğer zorda kalırsam şikayet hatlarına başvurabilirim teşekkür ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:44 ----------

A2 sınıfı için başvuracaktım

mfBulut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben de geçen hafta iki kurs ile görüşmüştüm. Birinden tamamen aynı cevabı aldım ve 420 lira istediler. Sonra başka bir kursa ümitsiz bir şekilde gittim ve fiyat 360 lira denince hemen kayıt yapmak istedim. Açıkçası hiçbir kurs öğretmeyecek ise ucuzuna yazılayım mantığı vardı. O ara sürmeyi biliyor musunuz diye sordular. Ben de hayır deyince, peki o zaman ders de veririz öğrenmeniz için dediler ve derslerin olacağı yeri filan söylediler. Dersler için heyecanla bekliyorum bakalım. Umarım sen de en kısa zamanda çözüm bulursun

Tüm kursları araştıracağım umarım çıkar öğrenebileceğim bir kurs.

Aynı durum başıma geldi ama ben belirttim hayatimda tek bisiklet sürdum diye tamam biz öğretiriz problem yok diye diye kaydettiler . 1 ay sonraki sinav oldu 2 ay sonra e niye oyle oldu diyorum o doneme kaydedemedik seni diyorlar direksiyon egitimi alicam bana şu soru geldi motor surmeyi biliyorsun degilmi ? Bende bilmiyorum deyince e nasil olucakla basladilar .. 1 hafta hergun gittim direksiyon dersine kucuk cc motor ile mecburen baslattilar ayni haftanin sonunda ehliyetimi aldim ogrenmesi basit merak etme

Eğer 600 lira den daha ucuza bulduysanız çok iyi. Benim görüştüklerim indirim yapamayız, MEB kontrol ediyor ceza kesiyor falan diyordu. Bir de aynı sorunla bende karşılaştım ama en sonunda bir tane eğitim veren buldum. O da 14 saat vereceğiz dedi, ama 5,5 saat anca verdi. Onu da 3 ayda alabildim. İlk sınava girmem gereken tarihte daha 2 saat eğitim verdikleri için girmedim sınava. Ondan 1,5 ay sonraki sınava girdim. O aradaki vakitte de 3,5 saat verdiler anca işte.

mfBulut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Fiyat olayı şehirden şehire farklılık gösteriyormuş diye okumuştum. Her il için belli Bi taban fiyat oluyormuş sanırım. Onun aşağısında yapamıyorlarmış. Gerçi tanıdık olup fiyatı fazla gösterip az alanlar duymuştum. Ama doğru mudur bilmiyorum

jutedss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Duke 200
    Alıntı Slenderman adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Böyle sıkıntılar her yerde var ben gittim tanıdığımız birinin sürücü kursu için haziranda direksiyon sınavına girip aldım çok şükür motor ehliyetimi ama gittiğimde aynı tepkiyi verdiler diyaloğu anlatıyorum
    -Tamam yapalım kaydınızı ücret şu kadar şukadar söyledi daha önce motor kullandın dimi biliyosun yani ?
    +Hayır daha önce hiç kullanmadım araba kullanmayı biliyorum
    -Çok tehlikeli nasıl yapıcaz o zaman araba gibi değil ben seni durduramam bir durumda
    O sırada babamda oradaydı tanıdık olduğu için girdi araya
    +Araba kullanmayı biliyor zaten motorda kullanabilir kararlı bu konuda zaten yapamayacağını sanmıyorum sizden iyi kullanır dedi.
    -Peki öyle diyorsanız.
    böylelikle aldılar kursa aradan gel zaman git zaman bir sınav günü başkaları giriyordu direksiyon sınavına sınavlar bitince gel bakalım dedi çağırdı gittik taktık kaskı ekipmanı verdi motoru stop bile ettirmedim gezdim 8 çizdim dubaların arasından geçtim böyle 15-20 dakka gezdim gittim adamın yanına durdum ve bana dediği şuydu
    -Ben sana versem bu motoru 1 hafta sonra tek tekerle gidersin sen neymişsin böyle valla korkulur senden. dedi bana
    Bende tabi başkalasının ön yargısını haksız çıkarmanın gururuyla kısa bir süre sonra direksiyon sınavına girdim ve kusursuz kullanarak aldım ehliyetimi. bu da böyle bir anımdır 4 haziranda girdim direksiyon sınavına şimdi motorumla bebek-sarıyer-beşiktaş dolaşıyorum.

Ayriyetten düzenliyorum arkadaşlar yazmış şu kadar saat eğitim verdiler felan diye bana verdikleri eğitim bir tek o gün 30 dk sürdüm sonrada beni sınavdan 3 gün önce çağırdı verdi motoru boş bi alanda 2 daire çizdim en fazla toplasan 5 dk öylelikle girdim sınava 35 dakka eğitim ya gördüm ya görmedim üstüne sınav günümde deli gibi yağmur yağdı her yer sel göl arabalar gidemiyor benim motorum bile bozuldu sınav için getirdikleri ben o motorla sınava girdim o yağmurda

Motosikleti
    MT-25
    En guzeli imkanda varsa eğer bellirli eğitim kurumlarından hem eğitim hem ehliyet almak.

Honda güvenli sürüş eğiitimi alamazmı? yada GİS Akademi var istanbuldaysan. orası çok süper eğitim veriyor

İstanbul da yaşamadığım için honda ve diğer eğitimlere katılma imkanım yok bulunduğum ilden veya çevre illerden bi kurs ayarlamaya çalışacağım. teşekkürler

Motosikleti
    Kawa versys
    Alıntı fatalrawen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Honda güvenli sürüş eğiitimi alamazmı? yada GİS Akademi var istanbuldaysan. orası çok süper eğitim veriyor
    Peki honda mi gis mi? *gis yeni adı motto olmuş

Motosikleti
    MT07ABS / FZ09
    "surucu kursu" ile "ehliyet kursu" farki...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)