Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Vites Düşürme-Arttırma

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhabalar arkadaşlar,
    İki sorum var.
    İlk sorum; vites arttırırken gazı kapıyoruz. Debriyajı sıkıyoruz ve sol ayakla vitesi değiştiriyoruz. Burada sıkıntı yok. Sormak istediğim "debriyajı bırakırken yavaş mı bırakmalıyız (aynı motoru ilk hareket ettirdiğimiz zamanki kavrama noktasındaki gibi? Yoksa hemen hızlı bi şekilde bırakmamızın sakıncası var mı?)

İkinci sorum vites küçültmeyle ilgili. 3. viteste 50km hızla gidiyoruz. İlerde kırmızı ışığı gördük. Gazı kapattık, hızımız git gide düşüyor. Debriyajı sıkıp ayağımızla vitesi küçültürken hafif de gaz vermemiz gerekiyor. Sorum şu; gaz verdikten sonra geri kapıyoruz hemen? Yani debriyajı bırakırken gazı da kapıyor muyuz?
    2.vitese düştük hızımız da 20 oldu. 10 oldu ve vitesi düşürmeden debyajı sıkıp frenle duruyoruz. 2.viteste kalksak sorun olur mu ? Durunca hemen 1.vitese mi almalıyız?

Vites düşürmedeki sorumun amacı ; motor rodajdayken 7.deviri geçmeyin yazıyor. Vites küçültürken gaz verdiğim zaman üst devirlere gelirse diye korkuyorum. Yani vites küçültürken 7. devirin altında tutmak basit bir şey mi? Tutabileceğimi hiç sanmıyorum..

Not:Mobildeyim o yüzden uzun yazdım, kusura bakmayın.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    BalkanRider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha YZF-R25
    1.SORU

Kalkış yaptıktan sonra dırek bırakabılırsın sıkıntı olmaz

2.SORU

Debrıyajı sıkıp ara gaz vererek dusuyoruz sonra debriyajı bırakabilirsin
    likewhat bunu beğendi.

AWESQME - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2013 Honda CRF 250 L
    1. yavaş bırakırsan şanzıman daha rahatlar hızlı bırakırsan dişliler daha sert geçer ve bu ömrünü yer. Vitesi yumuşak kullanmak şanzımanı eskitmez ömrünü uzatır.
    2. gazı kesip sonra debriyajı bırakabilirsin yada gaz vermeye devam eder debriyajı yavaş yavaş bırakırsın sanki kalkar gibi. 2. viteste kalkabilirsin ama oda motora zarar boğulur. 1. vites varken 2 de kalkmaya gerek yok. Işığa yaklaştıkça hızınla orantılı bir şekilde vitesleri küçült. En son dururken 1 e al yada direk boşa al.

Bunlar motorun ömrünü uzatır. Dediğin şeyler ise sert kullanımdır ömrünü yer.
    likewhat bunu beğendi.

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    valla o kadar araştırmam, okumam, etmem, izlemem sonucu edindiğim bilgi şu: debriyaj sadece ilk kalkışta yavaşça salınır, hızlanırken veya yavaşlarken hep hızlıca bırakırsın. kalkışta sürtünme nedeniyle zaten debriyajın ömründen normal olarak yiyosun; bi de ekstradan giderken yemek nedir?
    likewhat bunu beğendi.

Debriyajı kullanabildiğin kadar hızlı kullan.

Vites düşürürken gaz ile düşürüyorsun debriyajı sıktığında motor freni ortadan kalkıyor yani yokuş aşağıya debriyajı sıkıp giderken, viteste gitmek arasında çok fark var biliyorsun.

Debriyajı sıktın motor kendini bırakır daha çok hızlanır işte bu yüzden elin ve ayağın frene gelecek, debriyajı sıkmaya başladığında sanki gaz veriyormuşsun gibi ön ve arka frene hafif dokun ki motor kendini ileriye atmasın.

Daha sonrasında ara gaz denilen o gazı veriyorsun ve o gazı verirken zaten ayağın vites pedalının üstünde olsun elinle gazı verirken aynı hızda ayağınlada vites pedalını ittir.

Buna zatne 5 10 kez yapınca alışıcaksın.

Vites arttırırken de gazı kapat ve ayağınla vites pedalını çekmeden debriyaja hafif dokun zaten otomatik vitesi atıcak debriyajı çat diye bırak korkma bişi olmaz.

Asla debriyajla uğraşma. Çünkü debriyajı sıkınca devirin düşer, düşün 4 cü vitesle 80 le gidiyorsun 5 e atıcaksın, debriyajı sıktın motor freni gidiyor ve kendini yokuş aşağıya gidiyor gibi bırakıyor, devrin düşüyor daha sonrasında vitese takıp debriyajı bıraktığında motorunda devri düşük diye makina hınn diye böyle bir yalpalar frenleme yapar gibi seni öne sürükler.

Vites düşürürkende arttırırken debriyajı çok az süre kullanmaya bak ne kadar hızlı seri kullanırsan o kadar stabil ve akıcı ilerlersin.

Işıklar kırmızı yandı debriyajı sık yavaş yavaş yavaşla ve yavaşlarken vites düşür boşa al ışıklara gelince dur elini çek debriyajdan.
    likewhat bunu beğendi.

Motosikleti
    Moto Guzzi Griso (2007) HD Sportster XL (1997)
    Benim mantığım kalkış harici debriyajı hemen bırakman. Çünkü Diğer yandan vitesi yükseltir yükseltmez gaz vermeye başlayacaksın refleks olarak elin debriyajda olursa balatalarına zarar gelir.
    2.sorunda eğer ki sen vitesi düşürdüğünde devir 7000lere geliyorsa zaten düşürmemen gereken yerde düşürmüşsün demektir vitesi. Yani diyelim 4. viteste 70 ile gidiyorsun devirde 4000. Hız 60 devir 3500, hız 50 devir 3000 baktın motor tekliyor gibi o zaman düşür vitesini. Hatta Sık debriyajı dur sonra 1.vitese tak. Vitesle yapılacak yavaşlama zararlıdır.
    likewhat bunu beğendi.

Motosikleti
    turuncu
    Alıntı sarph35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Vitesle yapılacak yavaşlama zararlıdır.
    anlamadım?

Yasin D - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    22" Bajaj NS 200
    Bir soruda ben sormak istiyorum;

Şimdi 3. vites 70 - 80 km/h ile gidiyoruz, ileride kırmızı ışık var ve debriyajı sıkıp frene basmaya başlıyorum, sonra hızım 40 - 50 /km/h düşüyor ve vitesi 2.ye atıyorum, durmadan yeşil yanıyor ve debriyajı bırakıyorum sonra motor öne doğru çok yığılma yapıyor, yani artçı olduğu zaman kaska kafa atacak kadar yığılıyor, böyle durumda debriyajı ilk kalkış gibi yavaşmı salmak gerekiyor yoksa fren yaparken debriyajı sıkmıyor muyuz ? Biraz uzun oldu ama umarım derdimi anlatmışımdır
    likewhat bunu beğendi.

SweentLy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Yasin D adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir soruda ben sormak istiyorum;

Şimdi 3. vites 70 - 80 km/h ile gidiyoruz, ileride kırmızı ışık var ve debriyajı sıkıp frene basmaya başlıyorum, sonra hızım 40 - 50 /km/h düşüyor ve vitesi 2.ye atıyorum, durmadan yeşil yanıyor ve debriyajı bırakıyorum sonra motor öne doğru çok yığılma yapıyor, yani artçı olduğu zaman kaska kafa atacak kadar yığılıyor, böyle durumda debriyajı ilk kalkış gibi yavaşmı salmak gerekiyor yoksa fren yaparken debriyajı sıkmıyor muyuz ? Biraz uzun oldu ama umarım derdimi anlatmışımdır
    O durumda debriyajı bırakmadan önce gaz vererek devri birazcık yükseltmeniz gerek. Ne kadar yükseltmeniz gerektiğini motorunuza alıştıkça anlayabilirsiniz
    Yani orda motorun öne doğru yığılmasının nedeni debriyajı çektiğinizde devir rölanti devrine iniyor. Debriyajı bıraktığınızda ise 2. viteste o hızda olması gereken devre çıkmak istiyor. Siz debriyajı bırakmadan gaz vererek o devre çıkartıp debriyajı öyle bırakırsanız öne yığılma olmaz.
    Yasin D ve likewhat bunu beğendiler.

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Ön sıralardan yer tutmak lazım =)
    dundanbiri, Yasin D ve zulu bunu beğendiler.

Motosikleti
    Henüz yok. Olunca, ucuz bir Çinli olacak...
    Alıntı shruikan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    anlamadım?
    Diyor ki, vitesle yapılacak yavaşlama zararlıdır diyenler zararlıdır. Diyor ki, neredeyse otomobilin icadından beri herkesin söylediği "iyi şoför motor (kompresyon) frenini sonuna kadar kullanır" lafına inanıp uygulayanlar, daima zarar görmüştür. Diyor ki, akıllı olanlar nereye giderse gitsin, ben Mersin'e gitmem!

Motosikleti
    turuncu
    Alıntı etarhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Diyor ki, vitesle yapılacak yavaşlama zararlıdır diyenler zararlıdır. Diyor ki, neredeyse otomobilin icadından beri herkesin söylediği "iyi şoför motor (kompresyon) frenini sonuna kadar kullanır" lafına inanıp uygulayanlar, daima zarar görmüştür. Diyor ki, akıllı olanlar nereye giderse gitsin, ben Mersin'e gitmem!
    onu anladım da, dayanak noktası ne?

Motosikleti
    Kawasaki ER-5, Bajaj Discover 125 st
    Mesela 5 inci vitesle gidiyorsun. Yavaşladıkca hafifi gaz vererek vitesi düşürüp 4 e çek denriyajı yavaşça bırak. Yavaşladıkca aynı şeyi 2 inci vitese kadar tekrarla. Sonra boşa al ve dur. Nizami olan budur. Zaten motorsiklet şanzımanın çalışma prensibini bilen herkes bunu bilir ve uygular.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:45 ----------

Arabalardaki gibi her vites arasında boş olmadığı için. Motorsiklet şanzımanın vites aralarında senkromeç yoktur. Dolayısı ile elim debriyajdayken iste motor gitsin ister duruyor olsun. Takır takır vites düşürmek vites hilalallerine zarar verir.
    likewhat ve dundanbiri bunu beğendiler.

kadango - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer 8 - MT-07

Konu bomba, yazılanlar daha da bomba.

Motosikleti
    Henüz yok. Olunca, ucuz bir Çinli olacak...
    Biz ne dedik acaba? On yedinci viteste giderken debriyajı sık, birinci vitese kadar düş, sonra debriyajı sertçe bırak filan mı dedik ki birileri kendince düzeltmeye kalkışıyor?

Motosikleti
    Hiç sorma. Herkes bişey diyor deli oluyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:42 ----------

Debriyaj her vites arasında ayrılmaz ise vites hilallleri sürekli hateketli dişliye tak tak diye vurur. Buda yamul malarına neden olur.

hattoi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alışınca hızlı değiştirde, alışmadan hızlı değiştirmeye çalışma derim.
    Ben ilk vitesli kullanırken debriyajı tam çekmeden vites atmıştım, cekicle motora vurmuş gibi ses çıktı, bir şeyleri kırdım, metal tıngırdıyordu içeride. O gün son kullanan olduğum için sonrakileri zora sokmadım neyse ki. Acemiliği ucuz motorla atmalı klişe ama öyle.

Yerimi aliyim de, eğitmen arkadaşları dinleyelim.
    likewhat bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı hattoi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Alışınca hızlı değiştirde, alışmadan hızlı değiştirmeye çalışma derim.
    Ben ilk vitesli kullanırken debriyajı tam çekmeden vites atmıştım, cekicle motora vurmuş gibi ses çıktı, bir şeyleri kırdım, metal tıngırdıyordu içeride. O gün son kullanan olduğum için sonrakileri zora sokmadım neyse ki. Acemiliği ucuz motorla atmalı klişe ama öyle.

Yerimi aliyim de, eğitmen arkadaşları dinleyelim.
    Tabiki alışması gerek ama ben arkadaşımızı ezbere itmemek adına vites kutusunun çalışma prensibini anlatmak istedim. Her kötü viteş düşürüşünde şanzımana ne kadar zarar verdiğini düşündükce dahada bilinçli olur diye düşünüyorum
    likewhat ve dundanbiri bunu beğendiler.

Alıntı storm_shadow adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mesela 5 inci vitesle gidiyorsun. Yavaşladıkca hafifi gaz vererek vitesi düşürüp 4 e çek denriyajı yavaşça bırak. Yavaşladıkca aynı şeyi 2 inci vitese kadar tekrarla. Sonra boşa al ve dur. Nizami olan budur. Zaten motorsiklet şanzımanın çalışma prensibini bilen herkes bunu bilir ve uygular.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:45 ----------

Arabalardaki gibi her vites arasında boş olmadığı için. Motorsiklet şanzımanın vites aralarında senkromeç yoktur. Dolayısı ile elim debriyajdayken iste motor gitsin ister duruyor olsun. Takır takır vites düşürmek vites hilalallerine zarar verir.

Ola ki 3. viteste durmak zorunda kaldık. Bu durumda peşin sıra vites küçültmenin ne zararı olabilir ? Sonuçta motor durdu , debriyaj çekili ve devir değişmiyor ?
    storm_shadow bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı major24 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ola ki 3. viteste durmak zorunda kaldık. Bu durumda peşin sıra vites küçültmenin ne zararı olabilir ? Sonuçta motor durdu , debriyaj çekili ve devir değişmiyor ?
    Yukarıda anlattığım gibi her vites değiştirişinde yani debriyajı çektiğinde dişliyi şanzımandan ayırıyorsun ve onu hareket eden diğer diğer dişliye geçirmeye çalışıyorsun. Yani hareketsiz vites hilali hareketli vites dişlisine geçiyor. Vites devir oranı denen faktör burada devreye giriyor. Bazen viteslerinizin tak diye ses çıkartarak geçmesinin nedeni bu oranı ayarlayamamaktır. Bunu ayarlamanın en basit yoluda arkadaşların tabiri ile her vite düşürüşünüzde ara gaz vermektir. Tabi bu her vites düşürüşünüzde debriyajı tekrar bırakarak yapılmalı.

Gelelim sorunun cevabına ha olduda 3. Vites ile durmak zorunda kaldık. Eğer çok ani tekrar kalkmak gerekiyorsa mecbur takır tukur 1 inci vitese kadar basacağız. Eğer vakit var ise, hafif yarım debriyaj ve gaza basarak vitese hafif dokunursanız eğer rahatca vites kolunun ses çıkarmadan indiğini göreceksiniz.

Aslında işin detayı size can sıkıcı gelebilir. Ben elimden geldiğince kısa ve anlaşılır şekilde anlatmaya çalıştım. İşin nizamisi budur zaten. Hatta bu şekilde motorsiketi kullanırsanız frene basmaya çok ihtiyaç duymazsınız. Sürüş öngörünüzde doğru oranla gelişir.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)