Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

İlk motorum; duygular, düşünceler ve Duke 200 içerir

Motovento
    REKLAM ALANI
    BulletProof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ktm duke 200
    Selamlar, bir yıldır foruma üyeyim ve bu ilk mesajım. Motosiklet almaya karar verdikten sonra ilk yaptığım şey bu foruma üye olmak oldu. Bu bir yıl içerisinde hemen her gün foruma girdim ve birşeyler okudum. Motosiklet konusunda bana çok şeyler kattı. Uzun araştırmalar sonunda sıfır olarak ilk motorumu aldım ve sizlerle paylaşmak istedim. Konu içerisinde karar verme süreci, 500 km sonunda amatör bir inceleme ve birkaç tane de fotoğraf göreceksiniz.

Günlük olarak işe gidiş gelişlerde ve uzun yolda arabamı kullanıyorum. Motosiklete başlama amacım tamamen keyfi diyebilirm. 5-6 yıl gibi bir zaman içinde motorumu kademeli olarak yükseltip bir MT-9 Tracer alıp uzun seyahatlere çıkma planım var.

Motosiklet biraz keyfi olunca en önemli kıstasım beni heyecanlandırması oldu. Çok önerilen inazuma veya cbf gibi motorları bu yüzden direk eledim. Racing tarzi karenajlı motorlar da merakım olmadığından dolayı kafadan elendi. 125-250 cc arasında çok gidip geldim. MT 125 ve Duke 125 ciddi olarak düşündüm. Başlangıç için gereğinden fazla, beni strese sokacak bir güç ve tork istemiyordum. 125'likler için de kimle konuşsam çok çabuk sıkılırsın dediler. Uzunca bir süre abs konusuna takıldım. sonunda seçenekleri duke 200 ve 250 abs ikilisine indirdim. Birinde abs, kaydırmali debriyaj ve kaliteli lastik faktörü vardı. Ancak karar aşamasında yine de duke 250'ye cesaret edemedim. 200'ün erkenden kesiciye girip 136'dan fazla yapmamasına çok takılan vardı ancak açikcası motor gitmese de olur ama iyi dursun diye düşündüm. Sonuçta bu motor ile uzun yol planlarım yok. 200'ün zaten meşhur bir fren performansı var. Bilmiyorum belki ben çok abarttım bu konuyu, millet cayır cayır alıp biniyor. Bu arada başlangıç paket eğitimi aldım.

Motorla ilgili izlenimlerime geleirsek, en sonda söyleyeceğimi baştan söyleyeyim; harika bir başlangıç motoru. Her binişimde ne kadar doğru bir tercih yaptiğımı daha iyi anlıyorum. Araştırma sürecinde gördüğüm bazı olumsuzluklarına benim yorumlarımı yazacağım. En büyük şikayet konularından biri MRF marka lastikleri. Pirelli Rossolar ile daha teslim almadan değiştirecektim ancak aldığım bayi en azindan bin bakımına kadar kullanıp görmemi tavsiye etti ve ben de buna uydum. Kuru zeminde her türlü asfalt veya taş fark etmez, tutuşlarında en küçük bir problem yaşamadım. Ancak sırf lastikleri denemek için girdiğim bol virajlı inişli çıkışlı toprak yolda arka teker ile ilişkimiz pek kalmadı. Her kaymadan sonra toparlayacağım diye terlemeye başladım. Bunu gördükten sonra ıslak yolda düşünemiyorum bile. Kullanım amacına ve gidilecek yollara bağlı olarak MRF ile devam edilebilir veya değiştimek şart hale gelebilir.

Bir diğer eleştiri konusu oturuş pozisyonu ve peglerin geride olması. Başka motorlarla kıyaslayamayacağım ancak motorun doğru oturuş pozisyonu vücudu depoya tam olarak yapıştıracak şekilde öne doğru kaymak. Geriye dogru oturmaya calistikca motor sizi öne atıyor. Bu şekilde oturuşta da inanılmaz bir hakimiyet hissi oluşuyor. Motorun hafifliği ve ağirlık merkezinin konumu ile birleşince özellikle düşük hızlarda denge açısından altımda sanki bisiklet varmış gibi hissediyorum. Oturuş pozisyonunu rahatsız bulmadığım gibi tam tersine çok dengeli ve kontrol açısından faydalı buldum. Sele sertliği var, en fazla bir buçuk saat sonunda bir mola istiyor.

Titreşim konusu; gidonda hiç hissetmedim. Peglerde 100 km civarı hızlarda titreşim oluyor. Bunun dışında şehir içi günlük kullanımda titreşim yok.

200 cc bir motosiklet için harika bir görüntüsü var. Çok fazla dikkat çekiyor. Egsoz sesi de sınıfına göre yeterli. Ne abartı ne de cılız. Gösterge panelinde yok yok. Vites göstergesi olması başlangıç için büyük kolaylık. Panelin okunamadığı, çok küçük olduğu konusu var, hız ve vites gayet net. Devir çizgisi net. Sadece devir çizgisinin altındaki rakamları okumak biraz zor. Onda da mesela rodaj için 7 bin devrin neresi olduğunu bilince problem olmuyor. Rodaj sonrası zaten vites degisim uyarı lambası istediğiniz devire ayarlanabiliyor.

Son olarak bir de fotoğraf

infernus, DarkWheel, araltı ve 5 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Draconian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Boxer
    Hmmm nice bike..

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    mt-25 den sonra eskisi kadar rağbet göreceğini sanmıyorum
    Mengu16 bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    çok çekici bir araç abeselimi

balamir01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki VanVan
    Bilinçli bir kullanıcı, kendini ne güzel ifade etmiş. Umarım her anından kazasız, belasız tat alırsın. Hayırı olsun.

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Kazasız belasız nice motosikletlere ve nice kilometrelere..

Hayırlı uğurlu olsun.Allah kaza bela vermesin.

Yalnız nasıl gidip motor alıp çıkıyorsunuz anlamıyorum.
    Ben o mu şu mu , şöylemi böylemi derken hiçbirşey alamadan çıkıyorum.Sizlere hayranım.

Motosikleti
    KTM Duke 250
    Alıntı mavidiş adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayırlı uğurlu olsun.Allah kaza bela vermesin.

Yalnız nasıl gidip motor alıp çıkıyorsunuz anlamıyorum.
    Ben o mu şu mu , şöylemi böylemi derken hiçbirşey alamadan çıkıyorum.Sizlere hayranım.
    Bizim hayran olunacak bir tarafımız yok. Sıkıntı, senin ne istediğini bilmemen.

Hayırlı uğurlu olsun. Kazasız belasız.

Tefoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco People S200
    hayırlı olsun güle güle kullan. çok güzel duruyor :D
    Aşırı hız ve dikkatsizlik motorcunun en büyük düşmanıdır.

RiDeR_2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MCX RoadraceR
    Ktm diğer rengini beğenmiyordum basit ve sönük duruyor bence ama bu iyi olmuş, yolda da karşılaştım görüntü güzel hayırlı olsun kazasız belasız

Pisman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar 200NS
    hayırlı olsun, tekerin düz bassın

Baştan aşagı ekipman giydiğiniz için tebrik ederim. Eski bir duke kullanıcısı olarak güzel bir motor olduğunu belirteyim.
    Ilerleyen zamanlarda eğer artçı alırsanız konfor beklemeyin. Titreşim sizinde dediğiniz gibi bende de hiç rahatsızlık vermedi. Öne kaymanıza gelirsek depo yanlarına stomp grip taktırmanızı tavsiye ederim. Koltuk kaygan olduğundan, motorun üzerinde durmak zorlaşıyor. Ben olsam seleyi güzelce elden geçirtirim. Çok orijinalciyseniz de power parts sele tavsiye ederim.
    KTM hakikaten güzel ve sağlam motor yapıyor. Üzerinde en aklı başında insan bile kendini teker yapmaya çalışırken bulabilir. Ama bana göre KTM'in 3 handikapı var. Öncelikle konforsuz, ayrıca rakiplerine göre boyutları biraz daha ufak. En can sıkıcı yanıysa servis sıkıntısı. Antalya servisini bilenler vardır belki, rezalet.
    Her neyse lafı uzatmaya gerek yok. Hayırlı uğurlu olsun. Her şeye rağmen yine olsa yine alırım

BulletProof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ktm duke 200
    Guzel dilekleriniz için teşekkürler.

Mexico;uzunca bir süre artçı ile kullanma duşüncem yok. Seleden önce aslında power parts elcik koruma alacağım stoklara girmesini bekliyorum. Şimdiye kadar en uzun aralıksız bir bucuk saat kullandım ve kisa bir mola yetti. Bakalım ama dediğin gibi bir powerparts sele de görünüyor. Izmir servisini kullanacağım.

Mavidiş; şöyle mi böyle mi diyerek tam bir yıl geçirdim. Bir yıl boyunca motor+ekipman+bilgi vs arastirdim. Bunun sonun da bile cok zor karar verdim
    mavidiş bunu beğendi.

Motosikleti
    MSX 125 - MT 07 ABS
    Güle güle kullanın, çok güzel bir tercih.

Motosikleti
    Falcon Crown 150
    Hayırlı uğurlu olsun.Güle güle kullan Turuncu`nu.

Kırıkpedal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hayirli olsun kazasiz, belasiz

Kazasız belasız, güle güle kullanın.

E-TEKİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM Duke200
    Hayırlı olsun,güle güle kullanın 11aydan beri bende kullanıyorum,yakıtı çok ekonomik neredeyse ybr ile aynı

Onurhan D - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hayırlı uğurlu olsun.Allah kaza bela göstermesin.

MeNGuC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KYMCO SÜPER 8 Kara Şimşek :)
    h.olsun kazasız belasız sürüşler
    CENNET UCUZ DEĞİL CEHENNEM LÜZUMSUZ DEĞİLDİR..

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)