Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Teker kaydığında ne yapılmalı

Motovento
    REKLAM ALANI

Ablalarim abilerim motorsiklet kullanmaya yeni başladım teker bir kaç kez kaydı bende bir kaç kişiye sordum teker kaydığında ne yapılma diye biri hızını aynı tut o dengesini bulur dedi biri arka frene bas dengeyi bulsun dedi biri dışdaki ayaklıga tüm yükünü ver dedi benimde kafam karıştı şimdi ben teker kaydığında ne yapacam ve bunu düşündükçe motorsikletin üstünde daha fazla hata yapıyorum şimdiden cevapladığını için teşekkürler

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    MT-25 ABS
    En son teker kaydığında yeri babasından istemiştim

viper17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    hangi tekerin kaydığına bağlı

Yiğit_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yzf r125
    Kaymamıştır o kaysa duramazsın
    Ali Bircan, mkoni, weirdo1 ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Alıntı viper17 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hangi tekerin kaydığına bağlı
    Arka teker abi

yunusus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1200Rt - Planet (78)
    frenden dolayımı? ani gazlamadan mı? virajda yatmaktanmı?
    Niye kaydığını bulup onu halletmen daha önemli. Kaydıktan sonra toplamak bir sonraki evre

Alıntı yunusus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    frenden dolayımı? ani gazlamadan mı? virajda yatmaktanmı?
    Niye kaydığını bulup onu halletmen daha önemli. Kaydıktan sonra toplamak bir sonraki evre
    Abi ani frenden. Dolayiysa freni brakinca kayma durur diye biliyorum . ani gaz veya virajda ne yapacagim onu bilmiyorun

feti_can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 700
    Alıntı ASB adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abi ani frenden. Dolayiysa freni brakinca kayma durur diye biliyorum . ani gaz veya virajda ne yapacagim onu bilmiyorun
    Tedirgin ettin bizi. Az kaldı low-side high-side konularına giriyorduk : )

Arka frene biraz sert basınca kayar normal. Sorun değil, ileri bakmaya devam et bırakınca toplar.
    Arka frene gereğinden fazla yükleniyor olabilirsin.
    Planlı ve acil frenleme ile ilgili bolca kaynak var. Araştırırsan mutlaka faydası dokunur.
    Motobaba'nın durmak yada duramamak videosunu özellikle tavsiye ederim.

eren3736 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial Drift - TVS APACHE 150(çalındı) - Cbr 125
    O zaman frene birden abanma gerekirse ön arka birlikte yavaşça sık. Teker kayınca asfaltla biraz bakışırsın şansın varsa teker toparlar kendini yola devam edersin

Genellikle arka tekerlerimiz kotu oluyo asfaltimiz zaten buz pisti gibi birde gece viraji donerken su falan varsa arka kaydi diyelim gazi kesmek zaten panik haliyle olur muhtemelen distaki ayakliga basmak ise yariyabilir bilmiyorum tam arka kurtarilir, ama on kaydimi zor paf diye yapisicaz

Fren yaparken ön teker kayıyorsa maneti bırakmak sonra yeniden çekmeye başlamak lazım. Arka kayıyorsa bi şey yok depoyu sıkıp gidonu gevşek tutmaya ve bakışı yukarıda tutmaya çabalamaya devam. ABS varsa kayma kısacık olur zati maneti bırakmamak lazım. ABS bozuksa maneti bırakmazsak düşeriz ona göre. Sabah çıkarken arka frenla ABS'yi kontrol etmek lazım.

Motor yatıkken gaz açarken isteyerek yapılan yanalamalarda arka teker kayıyorsa dış ayaklık diyolla.

Motor dikken gaz açınca kayıyorsa bakışı bozmadan kolları kasmadan devam bi şey olmuyor. Gözümle gördüm. Eşim 390 ile kırmızı ışıktan kalkışta motorun arkasını 1 metreye yakın sağa sola kaydırdı ama bir şey olmadı motor kendini toplayıp devam etti. Bir otobüs dolusu insan, bir polis arabası ve ben nerede düşecek acaba diye bakarken o hızla ortamdan uzaklaştı.

80 ile giderken buzlanmadan dolayı kayarsa bir şey yapmaya vakit kalmıyor. Ne oldu demeye kalmadan yerde sürükleniyor olunuyor. Yerler kaygan olunca sürüklenme de baya uzun sürüyor. Neden düştüm lan ben şimdi diye düşünmek için uzun uzun zaman oluyor. Kendimden biliyorum.

Asfaltın üzerine attıkları kumdan kaynaklı olan küçük arka kaymaları da aynı şekilde, ne oluyor demeye kalmadan motor arkasını hafif bir kıt diye atıyor ama tepki verinceye kadar geçmiş gitmiş oluyor. Düşülmüyor. Alet yoluna devam ediyor.

Tırtıkladıkları asfaltlar oluyor bi de. Onlarda da düzde de virajda da bi şey yapmaya gerek yok. Gidonu sıkmayıp depoyu sıkarak bakışı bozmayınca alet normal zemindeki hızıyla gittiği kadar gidiyor. Arkası önü ayrı oynuyor tabii orası ayrı. Haa bi de o esnada fren yapmak icap ederse ne kadar stabil durur orasını bilmiyorum. Gazı yumuşak kapatmalara güzel tepki veriyor sıkıntısı yok.

Bütün bu olanlar esnasında DCT'li motor kullanırsanız ve o esnada motorun vites değiştiresi tutarsa ne yapılabilir onu bilemiyorum.

something123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT 07
    Ablalarim abilerim motorsiklet kullanmaya yeni başladım teker bir kaç kez kaydı bende bir kaç kişiye sordum teker kaydığında ne yapılma diye biri hızını aynı tut o dengesini bulur dedi biri arka frene bas dengeyi bulsun dedi biri dışdaki ayaklıga tüm yükünü ver dedi benimde kafam karıştı şimdi ben teker kaydığında ne yapacam ve bunu düşündükçe motorsikletin üstünde daha fazla hata yapıyorum şimdiden cevapladığını için teşekkürler
    Farklı bir çözüm üreteyim, arka frenin sert olabilir, arka teker kilitliyor ise ve yani tepkimesi gereğinden fazladır,
    Aynı olayı bende yaşadım uzun zaman, sonra arka frenin tutma derecesini bi kademe düşürdük, yani fazlaydı ve ben farkında değildim normale indirdik.. 2. bir şey daha önünde ki mesafeni hep bi kademe aç, ve evet hep tetikte ol... benim gibi bağdat caddesinde iki ışık arası apachi gibi gazlayıp durursan da olayın olma olasılığı yuksek yani.. bunu yapmamak lazım
    Ne yaparsan yap... AŞK ile yap..

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    şehadet getirmeli...

coldboy35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bence teker kaydımi akışına bırakmalı olur böyle şeyler.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Acil frende ABS yoksa çok yapacak bi şey yok, zaten düşene kadar düşünmeye vakit olmuyor

telike - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    Teker kayıyorsa öncelikle fren yapmak öğrenilmeli

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Bütün kaymaların çözümü kaymaya sebep olan şeyi yapmayı bırakmak. Mesela güçlü bir motosiklette aniden gazı açtınız arka patinaj yapıp kaymaya başladı. Gazı yavaşça kapatıyoruz ve alet kendini topluyor. Aynı şey fren içinde geçerli Ani fren yaptık arka kayıp yanımıza gelmeye başladı. Freni bırakıyoruz düzeliyor bu kadar basit.

Alıntı zaferce adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Fren yaparken ön teker kayıyorsa maneti bırakmak sonra yeniden çekmeye başlamak lazım. Arka kayıyorsa bi şey yok depoyu sıkıp gidonu gevşek tutmaya ve bakışı yukarıda tutmaya çabalamaya devam. ABS varsa kayma kısacık olur zati maneti bırakmamak lazım. ABS bozuksa maneti bırakmazsak düşeriz ona göre. Sabah çıkarken arka frenla ABS'yi kontrol etmek lazım.

Motor yatıkken gaz açarken isteyerek yapılan yanalamalarda arka teker kayıyorsa dış ayaklık diyolla.

Motor dikken gaz açınca kayıyorsa bakışı bozmadan kolları kasmadan devam bi şey olmuyor. Gözümle gördüm. Eşim 390 ile kırmızı ışıktan kalkışta motorun arkasını 1 metreye yakın sağa sola kaydırdı ama bir şey olmadı motor kendini toplayıp devam etti. Bir otobüs dolusu insan, bir polis arabası ve ben nerede düşecek acaba diye bakarken o hızla ortamdan uzaklaştı.

80 ile giderken buzlanmadan dolayı kayarsa bir şey yapmaya vakit kalmıyor. Ne oldu demeye kalmadan yerde sürükleniyor olunuyor. Yerler kaygan olunca sürüklenme de baya uzun sürüyor. Neden düştüm lan ben şimdi diye düşünmek için uzun uzun zaman oluyor. Kendimden biliyorum.

Asfaltın üzerine attıkları kumdan kaynaklı olan küçük arka kaymaları da aynı şekilde, ne oluyor demeye kalmadan motor arkasını hafif bir kıt diye atıyor ama tepki verinceye kadar geçmiş gitmiş oluyor. Düşülmüyor. Alet yoluna devam ediyor.

Tırtıkladıkları asfaltlar oluyor bi de. Onlarda da düzde de virajda da bi şey yapmaya gerek yok. Gidonu sıkmayıp depoyu sıkarak bakışı bozmayınca alet normal zemindeki hızıyla gittiği kadar gidiyor. Arkası önü ayrı oynuyor tabii orası ayrı. Haa bi de o esnada fren yapmak icap ederse ne kadar stabil durur orasını bilmiyorum. Gazı yumuşak kapatmalara güzel tepki veriyor sıkıntısı yok.

Bütün bu olanlar esnasında DCT'li motor kullanırsanız ve o esnada motorun vites değiştiresi tutarsa ne yapılabilir onu bilemiyorum.
    Abi cok tesekkurler bir daha teker kayarsa ne yapacagimi ogrendim zaman ayirdigin icin tesekkurler

HamzaBey95 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GT250R
    Eğer frenleme yaparken sık sık arka tekeri istemsizce kilitleyip kaydırıyorsanız bence ilk gereken frenajı iyice öğrenmek
    Araçlar(en azından çoğu) ön fren ile durur... Motosikleti durduran ön frendir. Frenleme anında ağırlık ön tekere bineceğinden dolayı en iyi yere tutunan tekerlek ön olur. Arka tekerlek sık sık tehlike oluşturacak kadar kayıyor ise frenlemede bir sıkıntı var bence Hatta kaliteli ve iyi bir panik frende arka tekerleğin yerden kesilmesi işten bile değil...
    HYO-GT250R
    İstanbul

Bileğin Dansı izleyebilirsin.Bir kaç öneri var hemde doğru öneriler

California Superbike School viraj okulunun kurucusu Keith Code tarafından yazılan A Twist of The Wrist

arama motoruna yaz ilk çıkar
    hasmet bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)