Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Yunanistan için uluslararası ehliyet şart mı?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Turing otomobil kurumuna uğradğm ve aldığım bilgiye göre
    Yunanistan Beynellimilel Sürücü Ehliyeti'ni halen istiyormuş.
    ve gariptir sadece kapıda soruyorlarmış.
    Bunun bedeli 265 Tl ,iki fotoğraf ve sürücü belgesinin aslını istiyor Turing.
    Gemiyle gidilmeyecekse Triptik isteniyormuş,gemiyle geçilmeyecekse motoru pasaporta işleyecekler.
    Triptik belgesi bedeli 30 Tl.
    Pasaport masraflarını merak edenlere
    Cüzdan bedeli : 50 Tl.
    10 yıllık pasaport :310 Tl
    Ancak Pasaportlar eskiden olduğu gibi 1-2 günde değil 1 hafta yada 10 günde hazırlanabiliyor.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    erro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tracer 900
    yunanistan hala istiyor mu uluslararası ehliyet...yunanın ne haddine, bütün avrupa da kendi ehliyetimizle dolaşabiliyoruz da bunlar böyle bi artistleniyolar...

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Alıntı erro adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yunanistan hala istiyor mu uluslararası ehliyet...yunanın ne haddine, bütün avrupa da kendi ehliyetimizle dolaşabiliyoruz da bunlar böyle bi artistleniyolar...
    Hocam konuyu hortlatmışsın

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yunanistan mı kaldı bea

vlknsyrn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bandit 650 S - K6
    hangi ulkede istemiyor ?
    ...
    www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-toyota-sahibinden-2012..23.000-km-full-plusfull-129244893/detay

hello_moto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    İstiyorlar. Ayırca, Yeşil kart ya da Greencard denen uluslararsı trafik sigrotası da istiyorlar. (Türkiye' ye girişte de yabancılardan, aynı trafik sigortası isteniyor. Yani tüm AB de geçerli olan trafik sigortası Türkiye de geçerli değil.)

Doğru yanlış ayrı bir konu, burada bunu tartışmak da bence faydalı değil.

blamir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Z750R, Husaberg FE450e, YZ125
    Ben yıllardır Bulgaristan'da kendi ehliyetim ile geziyorum sorun olmadı. Bir kere çevirmede ehliyetini tercüme ettir dediler. 6 TL ye ettirdim notere onaylattım. Bulgardan yunana da geçtim yine sorun olmadı

Motosikleti
    gsx1300r hayabusa 2010
    başkasının motoruyla yada kiralık motorla gideceksen araç sahibi sana noterde belge vermesi gerekiyor. yoksa yine çıkamazsın .

Motosikleti
    BMW F700GS-2014
    Eğer orada araç kiralayacaksan hiçbir problem yok(Kendi arabanla gidersen bilmiyorum),ehliyetinle rahatça kiralayıp kullanabiliyorsun.Bayramda Midilli'de araç kiralayıp gezdim.

HELLAS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VSTROM BEYAZ
    Alıntı ardatun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    http://www.turing.org.tr/ de gerekli bilgiler var arkadaslar...

2 kişi motorla ya da arabayla sınırdan dışarı bir adım atmanın maliyeti acayip bir rakam :(

Benzinden alınan fahiş vergiler de yetmiyor. Dünyanın en pahalı pasaport işlemleri de bizde, biliyor muydunuz?

Araç için gumruklerden gecis karnesi (Triptik) 100
    Uluslararasi surucu ehliyeti 182
    Uluslararasi tasit belgesi 60
    Uluslararasi trafik sigortasi 200
    Adam başı yurt dışı çıkış haracı 70 ; 2kişi için = 140YTL
    Adam başı pasaport çıkartma : 197 YTL ; 2 kişi için : 394 YTL

Hadi simdi toplayalim

1076 lira arkadaşlar.. :(

Daha önceden pasaportumuz varsa, 936 lira olmasi lazim..
    Daha önceden uluslararası ehliyetimiz varsa da 854 YTL ediyor :(

Dünyanın en pahalı benzini, en pahalı pasaport işlemleri, en pahalı cep telefonu vergileri bizde..

Kısacası dünyanın en pahalı devleti bizde :(
    DOĞRU SÖZE NE DENİR ???
    TRANSALP.GR.COM

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı HELLAS adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    DOĞRU SÖZE NE DENİR ???
    ALLAH BELALARINI VERSİN denebilir... ;)

Motosikleti
    tracer 900
    Alıntı vlknsyrn adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hangi ulkede istemiyor ?
    diğer aB ülkeleri istemiyor...sadece3 yunanistan o da girişte istiyormuş..yani ülke içinde soran eden yok...sadece girişlerde o da türkiye sınırında isteniyomuş ekseriyetle...

Alıntı hello_moto adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İstiyorlar. Ayırca, Yeşil kart ya da Greencard denen uluslararsı trafik sigrotası da istiyorlar. (Türkiye' ye girişte de yabancılardan, aynı trafik sigortası isteniyor. Yani tüm AB de geçerli olan trafik sigortası Türkiye de geçerli değil.)

Doğru yanlış ayrı bir konu, burada bunu tartışmak da bence faydalı değil.
    green karta anlam veriyorum sigorta sonuçta...kimsenin iplemediği bir kağıttan ibaret olan uluslararası ehliyet anlamsız..kalkdıki avrupa da araç kiralarken kimse sormuyor...Turing kurumunun lobisi vardır muhtemelen..biizmkilerin de işine geliyo az ya da çok işte...allah belasını versin bundan sorumlu olanların...

Motosikleti
    Bandit 650 S - K6
    diğer aB ülkeleri istemiyor...sadece3 yunanistan o da girişte istiyormuş..yani ülke içinde soran eden yok...sadece girişlerde o da türkiye sınırında isteniyomuş ekseriyetle...

green karta anlam veriyorum sigorta sonuçta...kimsenin iplemediği bir kağıttan ibaret olan uluslararası ehliyet anlamsız..kalkdıki avrupa da araç kiralarken kimse sormuyor...Turing kurumunun lobisi vardır muhtemelen..biizmkilerin de işine geliyo az ya da çok işte...allah belasını versin bundan sorumlu olanların...

diğer AB ülkeleri istememesi nin sebebi AB topraklarına hangi ulkeden arac ile giriş yapıyorsan ilk giriş yaptıgın ulke istedigi için (bunlar da yunan ve bulgar oluyor) diğer ulkelker bakmıyor kaldıkı sınır kapısı bile yok AB ulkeleri içinde...ulke için de soran eden yok demişşin yanlış bilgilendirme ! herhangi polis cevirmesin de ve olumcul olmayan kazaya karistigın zaman veyahut yaptıgın zaman ilk istedikleri belge beynelminel uluslararası ehliyet ve green kart (yani yeşil sigorta) ve sigortanın bi sayfasını koparıyorlar ve seni yolluuyorlar...kimse ye allah bela vermesin bilmeden istiyormuşşşş istenmiyormuşşşş muş lu mişli konusmayalım ;) iş gereği 6 senedir hafta da 2 kere yunan giden biriyım.
    ...
    www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-toyota-sahibinden-2012..23.000-km-full-plusfull-129244893/detay

Motosikleti
    tracer 900
    diğer AB ülkeleri istememesi nin sebebi AB topraklarına hangi ulkeden arac ile giriş yapıyorsan ilk giriş yaptıgın ulke istedigi için (bunlar da yunan ve bulgar oluyor) diğer ulkelker bakmıyor kaldıkı sınır kapısı bile yok AB ulkeleri içinde...ulke için de soran eden yok demişşin yanlış bilgilendirme ! herhangi polis cevirmesin de ve olumcul olmayan kazaya karistigın zaman veyahut yaptıgın zaman ilk istedikleri belge beynelminel uluslararası ehliyet ve green kart (yani yeşil sigorta) ve sigortanın bi sayfasını koparıyorlar ve seni yolluuyorlar...kimse ye allah bela vermesin bilmeden istiyormuşşşş istenmiyormuşşşş muş lu mişli konusmayalım ;) iş gereği ben hafta da 2 kere yunan giden biriyım.

.
    fastan ispanya da gir bakalım soruyolar mı acaba? yunanistana gemiyle git soruyolar mı acaba? italya ya gemiyle git sorular mı acaba? AB üyesi olmayan norveçten isveçe gir bakayım sorular mı...?
    kazaya da karışmasak da polisle işim oldu hiç bir problem çıkmadı türk ehliyetimle..1 yıl yurtdışında geçerliliği var türk ehliyetinin...lütfen atıp tutmayalım AB de sınır kapısı yok diye..AB ye sadece yunanistandan bulgaristandan giriliyor sanki...

siz bu uygulamadan memnun kalıp devamı konusunda gönül rahatlığıyla taraftar olabilirsiniz. Hoş biz söyleniyoruz da ne değişiyor orası ayrı...

Motosikleti
    Bandit 650 S - K6
    fastan ispanya da gir bakalım soruyolar mı acaba? yunanistana gemiyle git soruyolar mı acaba? italya ya gemiyle git sorular mı acaba? AB üyesi olmayan norveçten isveçe gir bakayım sorular mı...?
    kazaya da karışmasak da polisle işim oldu hiç bir problem çıkmadı türk ehliyetimle..1 yıl yurtdışında geçerliliği var türk ehliyetinin...lütfen atıp tutmayalım AB de sınır kapısı yok diye..AB ye sadece yunanistandan bulgaristandan giriliyor sanki...

siz bu uygulamadan memnun kalıp devamı konusunda gönül rahatlığıyla taraftar olabilirsiniz. Hoş biz söyleniyoruz da ne değişiyor orası ayrı...

ben karadan arac ile girdiğin ilk ulke diyorum + karadan arac ile avrupaya cıkarken hangi ulkeleri kullanıcaksın ?? sen gemi diyosun

o saydıgın ulkeri ve kendi agzınla dedğin gibi gemiden diyorsun..gemi ile sormuyorlar..ben hava deniz tren demiyorum..karadan arac ile istenen bi belge bu sadece..fastan ispanyaya diyorsun ki karadan sen fasa nasıl gidiceksin zembillemi hayır hangi kapıdan cıkıcaksın ? ipsala edirne iste bu noktada beynelminel ehliyet istiyorlar... AB ulkeleri arasında sınır kapısı yok sadece polis mevcut ki oda pasport bilgilerini bakıyor ve giriş cikış muhuru vuruyor..

demişşsin ki (AB ye sadece yunanistandan bulgaristandan giriliyor sanki...) karadan aracınla avrupa cıkıcagın zaman halgi ulkeleri kullanacaksın hopa sarp sınır kapısından mı cıkıcaksın ? tabiki ya ipsala yada edirne hamzabeyliden dereköy pazarkule kapıkule bunlardan baska karadan secenegin yok ve bunlarda senden beynelminel ehliyet istiyoırlar...diğer ulkeler istememesinin sebebii ilk giriş yaoptıgın ulke istedigi için istememeleridir..

gayet memnunum cunku ufak kazalara karıstık ve adamlar bızım turk ehliyetinde burda ne yazıyor senın bu aracı kullanmaya yetkin varmı ehliyetin uzerindeki a - b - d - e yazan sınıf kısmından bu harflerden bişi anlamıyorum diyorlar iste burda beynelminel ehliyet devreye giriyor.. yurtdısında okadar zor ki o durumlar.. 300 lira yada 200 liraya allah belalarını versin diyorsunuz ama herhangi kaza durumunda o istemediginiz beynelminel ehlyetler sayesinde g..tu kurtarıyosunuz..gereksiz ve rant saylanılacak bi belge değildir..

stn yurtdısına dediğim sekilde cıkan kişiler bilir ler önemini..

iyi gunler ..

.
    ...

Motosikleti
    tracer 900
    ben karadan arac ile girdiğin ilk ulke diyorum + karadan arac ile avrupaya cıkarken hangi ulkeleri kullanıcaksın ?? sen gemi diyosun

o saydıgın ulkeri ve kendi agzınla dedğin gibi gemiden diyorsun..gemi ile sormuyorlar..ben hava deniz tren demiyorum..karadan arac ile istenen bi belge bu sadece..fastan ispanyaya diyorsun ki karadan sen fasa nasıl gidiceksin zembillemi hayır hangi kapıdan cıkıcaksın ? ipsala edirne iste bu noktada beynelminel ehliyet istiyorlar... AB ulkeleri arasında sınır kapısı yok sadece polis mevcut ki oda pasport bilgilerini bakıyor ve giriş cikış muhuru vuruyor..

demişşsin ki (AB ye sadece yunanistandan bulgaristandan giriliyor sanki...) karadan aracınla avrupa cıkıcagın zaman halgi ulkeleri kullanacaksın hopa sarp sınır kapısından mı cıkıcaksın ? tabiki ya ipsala yada edirne hamzabeyliden dereköy pazarkule kapıkule bunlardan baska karadan secenegin yok ve bunlarda senden beynelminel ehliyet istiyoırlar...diğer ulkeler istememesinin sebebii ilk giriş yaoptıgın ulke istedigi için istememeleridir..

gayet memnunum cunku ufak kazalara karıstık ve adamlar bızım turk ehliyetinde burda ne yazıyor senın bu aracı kullanmaya yetkin varmı ehliyetin uzerindeki a - b - d - e yazan sınıf kısmından bu harflerden bişi anlamıyorum diyorlar iste burda beynelminel ehliyet devreye giriyor.. yurtdısında okadar zor ki o durumlar.. 300 lira yada 200 liraya allah belalarını versin diyorsunuz ama herhangi kaza durumunda o istemediginiz beynelminel ehlyetler sayesinde g..tu kurtarıyosunuz..gereksiz ve rant saylanılacak bi belge değildir..

stn yurtdısına dediğim sekilde cıkan kişiler bilir ler önemini..

iyi gunler ..

.
    dostum anlaşamıyoruz sanırım...rusya dan finlandiya da karadan araçla giriliyo, niye illa kendin için düşünüyosun durumu...sen elin rusuna sorulmuyo bana niye soruluyo diye düşünmek yerine bu şekilde bi uygulamayı hakettiğini düşünüyosun...okuduğum gezi raporlarında bu uygulamanın keyfi olduğunu gördüm...BU uluslarası ehliyet elzem birşey olsa AB içinde de her ne şekilde girilmiş olursa olsun araç kullanmak için istenirdi...Şimdi ben arabayla uluslararası ehliyet olmadan herhangi bir AB ülkesinde trafik çevirmesine gireyim, polis bana "yaa sana yunanistanda sormuşlardır ben sormayayım" demez...her ne şekilde giroyosan gir, gemi ya da karayolu gerekliyse girişte sorarlar...olay bu kadar basit..bir sınır kapısında sorulmazken, diğerinde sorulması tamamen i.neliktir...gerekliyse de bütün girişlerde edinilmesi zorunludur...

Son mesaj üzerinden uzun zaman geçtiği için tekrar soruyorum. Yunanistan'a girerken halen uluslararası ehliyet zorunluluğu devam ediyor mu ? 2013 yılında normal ehliyetle deneyen oldu mu ?

rumelian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Elin arabi bile (bu terimi yanlizca Suudlari icin kullanirim) uluslararasi ehliyetsiz araba kiralamiyor. Lan olm ikamet iznim var ya diyorum. Olsun diyor. Baskasi adina kirala polis cevirsin. Ver Turk ehliyetini peki tamam diyor. Rusya da da aynisini yasadim.
    Birazda kiralamacilarin kendini saglama alma cabasi sanirim. Bizde de sokakta dolasan yabancinin uluslararasi ehliyeti olmasi lazim ama kendi ehliyetlerini versin polisimize sorun cikmaz.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler