Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

6 bin tl'lik(Sıfır) başlangıç motoru sorunsalını çözmeme yardımcı olur musunuz?

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba arkadaşlar. Bugün A2 ehliyet sınavına girmemle birlikte motor almaya sayılı zamanım kaldı. Öncelikle yüksek 2. el fiyatları ve motorlardan anlamamam sebebiyle sıfıra yöneldim. Yaklaşık bir hafta önce kadar Yamaha YBR 125 alırım diye bu konuyu gündemimden çıkarmıştım. Hatta motor montumu bile Yamaha lisanslı aldım. Fakat yaşadığım şehre Bajaj bayisi açılması ile yine araştırmalara koyuldum, fakat onu ararken rahatlığını övenler yüzünden CBF 150'de girdi işin içine. Marka gözetmeksizin aşağıda sıraladığım kriterlere göre bir motor tavsiye eder misiniz?

-Konforlu olmalı, Hafta içi işe gitmek için günde 15 km yol yapacağım ama fırsat buldukça ve özellikle her hafta sonu 150-300 km'lik uzun yol yapmak isterim.
    -İlk alım fiyatı olarak 1000 liralık fark önemli değil, yedek parçada bir yerde 10 TL olan şey diğerinde 100 TL olmadıktan sonra 3-5 fazla olmuş çok önemli değil.
    -Yakıt önemli değil, bir motor en fazla ne kadar yakabilir ki.
    -Titreşim diye birşey söylenip gidiyor forumda, gerçekten bunu istemem ama ehliyet kursunda kullandığım Yuki isimli sanırım çin motoru bile çok titreşimli gelmedi. Tabi sürekli kullanımda titreşim nasıl bir beladır bilemem.
    -Dayanıklı olmalı, arıza çıkarmamalı. Bu sayede uzun yola çıkmaya korkmamam lazım. Zaten teknik bilgim yok bunlarla uğraşmak motordan bile soğutabilir.
    -Grenaj-Cam artık başka hangi kriterler etkiliyorsa, çok rüzgar yemek istemem.
    -Maksimum hız olarak 100 km/s olsun bana yeter

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    MeNGuC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KYMCO SÜPER 8 Kara Şimşek :)
    Sen cevabını bulmuşsun da kıvranma aşamasındasın

K.bakmasın kimse 6 bin tl ne cbf 150 nede ybr 125 verirsem kendimi nasıl hisederim bilirsiniz alınılcak mal beli pulsar 150ns nakite indirimde yapıyor her firma yok afili olsun dersen aynnı modelin birde 150as var gider bakarsın kararını verirsin bende kendim için bu 2 modele baktım işletme maliyeti görünmedik düşme kaza gibi sorunlarda maddi açıdan canımı sıkmayan pulsar 150 ns makul geldi sebebi ön faryan gıranajlar kırılırsa diyerinden biraz tüzlü ve can sıkıcı olabilmesi dir

Ve ayrıca ehliyet sınavında stop etiğini söyledin ani firende ve akabinde tirafik girdinmi arkanda gelen arac la beraber parkurdan sonra bi de tiafik muhabeti var velhasıl kurstan direksiyon sınavını geçtin dedilermi
    CENNET UCUZ DEĞİL CEHENNEM LÜZUMSUZ DEĞİLDİR..

Bu fiyat bandında dayanıklı, arıza çıkarmayan motosiklet yok. Hatta daha pahalı motorlar için bile bu böyle. Bu sektör hobi sektörü olarak kabul edildiği için her türlü sorunlu, kalitesiz, dayanıksız motosiklet fiyatı uygun olduğu sürece satıyor. Hal böyle olunca firmalar kalite-kontrol'e para ve vakit ayırmıyor. Forumda incelediğim kadarıyla en az sorun çıkaracak motosiklet sıralaması; YBR > CBF > Bajaj. Eğer boyunuz 1.80 ve kilonuzda 80 üzeriyse CBF daha rahat olabilir.

Yaşadığınız yerdeki servis/bayilerde ayrı bir önemli konu. Eğer bir markanın bayi/servisi tekse ve pek iyi değilse rahatlıkla o markayı eleyebilirsiniz. Yoksa ilerde çok sıkıntı çekebilirsiniz.

Honda, Yamaha, Bajaj, TVS gibi önde gelen markaların 125-150cc aralığındaki modelleri bu talepleri kolayca karşılar. Zaten epey mütevazi istekler.
    100 km hız görmek istiyorsanız 150cc tercih edin. Benim günlük kullandığım Honda cb125e. Kelepir, az yakıyor, ihmal etmezseniz hiç sorun çıkarmıyor. Ancak ısrar ettiğimde göstergede 100 km görsem bile rahatça ulaştığı hız 80km. Günlük kullanımda problem yok ama önünüzden 60 km hızla seyreden bir kamyon varsa sollama yapmak biraz sıkıntılı oluyor.
    Ayrıca cb125e sert selesi ve titreşimiyle çok eleştirilse de beni asla rahatsız etmedi. Bu konfor konuları çok uzun süre motosiklet üstünde kalındığında önem teşkil ediyor.
    Rüzgar alması bana göre bir dezavantaj değil. 100 km hız yapan bir motor rüzgar alsa ne olacak ki. Başınızda kask, üzerinizde kıyafet olacak. Ha güzergahınız çok rüzgar alıyordur. Yandan esen sert rüzgarlar dengenizi bozabilir. Ancak o zaman dikkate alınacak bir ayrıntı.

Yalnız sanırım yaşınız genç. Motosiklete gönül verdiyseniz bu 125-150cc modeller ilerde size yetmeyebilir. 2. el motorlarıda düşünün derim.

Bthndmrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    PCX150
    Pulsar 150 ns yada cbf
    Pulsar ilk tercih.

Alıntı MeNGuC adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sen cevabını bulmuşsun da kıvranma aşamasındasın

K.bakmasın kimse 6 bin tl ne cbf 150 nede ybr 125 verirsem kendimi nasıl hisederim bilirsiniz alınılcak mal beli pulsar 150ns nakite indirimde yapıyor her firma yok afili olsun dersen aynnı modelin birde 150as var gider bakarsın kararını verirsin bende kendim için bu 2 modele baktım işletme maliyeti görünmedik düşme kaza gibi sorunlarda maddi açıdan canımı sıkmayan pulsar 150 ns makul geldi sebebi ön faryan gıranajlar kırılırsa diyerinden biraz tüzlü ve can sıkıcı olabilmesi dir

Ve ayrıca ehliyet sınavında stop etiğini söyledin ani firende ve akabinde tirafik girdinmi arkanda gelen arac la beraber parkurdan sonra bi de tiafik muhabeti var velhasıl kurstan direksiyon sınavını geçtin dedilermi
    Pulsar'lardan AS 150 tip olarak daha çok hoşuma gitti. Peki bu pulsar'ın ybr üzerine üstün olan özellikleri nelerdir?

MeNGuC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KYMCO SÜPER 8 Kara Şimşek :)
    Bi zahmet farklarına bakıp anlaybilirsin hangisini yazım destan olur burda kısaca hem nerdeyse 2 kat güce sahibler son teknoloji göstergeler egsoz motor buloğu ve motorun kendisi sen ehliyeten geçtinmi bi hele onu de
    CENNET UCUZ DEĞİL CEHENNEM LÜZUMSUZ DEĞİLDİR..

Alıntı MeNGuC adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bi zahmet farklarına bakıp anlaybilirsin hangisini yazım destan olur burda kısaca hem nerdeyse 2 kat güce sahibler son teknoloji göstergeler egsoz motor buloğu ve motorun kendisi sen ehliyeten geçtinmi bi hele onu de
    Sorduğum da geçtiğimi söylediler.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)