Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motto Akademi'ye gittim detaylar iceride

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaslar daha onceden kendimi tanitmistim. Kisaca motora yeni baslamak isteyen fakat egitimsiz yola cikamayacak, cikmayacak bir arkadasinizim. A sinifi ehliyetim olmadigi icin egitim + ehliyet kursu olan Motto Akademi kadrajima girdi.

Dun okuldaki derslerim erken bittigi icin besiktasa indim. Baya bir dolandim sonunda internet sitelerindeki haritadan faydalanarak buldum ofislerini, kayit olacagim. Fakat o da ne?! Bilgisayarlar acik ama kapi duvar. Neysa diyip yarim saat-bir saat bir kahvecide oturdum. O sirada forumu okuyorum bir ehliyet konusu acilmis acip baktim. O zaman hatirladim boyle eli bos gidilmiyordu surucu kursuna. Dedim bikere daha gideyim ne gerekiyor ogreneyim. Gittim bir hanim beni karsiladi, kisa bir sohbet ettik (neden motor ehliyeti istiyorum, ne okuyorum vb.). Neyse gelelim ders hakkinda aldigim bilgilere:

B sinifi ehliyetim oldugu icin sadece pratik sinavina girecegimi ogrendim. 16 saatlik bir egitim alacakmisim. Bu egitimin ilk 8 saati blok olacak sekilde bir gun de aliniyormus. Haftasonlarina fazla ilgi varmis mayisin son haftalarina kadar doluymus program. Haftaici sali persembe de alabiliyormusum. Derslerimi tamamladigim taktirde Haziran basinda ehliyet sinavina girebiliyormusum.

Gereken belgeler ise; Ogrenci belgesi/diploma, ikametgah kagidi, adli sicil belgesi, 4 adet biyometrik vesikalik, a2/b ehliyeti alabilir yazili bir saglik raporu, varsa ehliyet yoksa nufus kagidi fotokopisi.

Gereken belgeleri de toparlayip sali gunu kayit olmayi dusunuyorum. Kurs ucreti sabit 1500 lira dendi, Maximum kart/is bankasi kartlarina 9 taksit yapilabiliyormus.

İlk olarak cbf125(cbf oldugundan emin degilim hondanin baska bir modeli de olabilir) ile ders alacakmisim. Sonrasinda 250 cc inazuma ile devam edecekmisim ve sinava da inazuma ile girecekmisim.

Umarim konu ehliyet alacak arkadaslara yardimci olur. Kurs suresince konuyu guncellemeye calisacagim. İyi forumlar
    mehmetenis bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Bende bizim valideyi yollayacagim oraya. Kadinin yillardir ehliyeti var ama araba kullanamiyor. Parkurlari eyupte, bakalim iyilerse bende Antalya'da egitim alacagim. Gerci burada karta taksit yok dediler ama anlamadim gitti.

Hubalahubhub - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Caponord 1200 adv
    Bilgilendirme için teşekkürler, ehliyet almak isteyen arkadaşlara faydalı olacaktır. Cbf değil de sanırım cb125 yada cbr 125 olabilir. 1500 tl de fazla geldi açıkçası bildiğim kadarıyla 770 tl taban fiyat.

Ehliyet için değil de ehliyeti mız varsa sadece eğitim alabiliyor muyuz ? Alabiliyorsak fiyat aralığı nedir ne tür eğitimler veriyorlar.
    Bu konu hakkında bilgi sahibi iseniz bizle de paylasirsaniz sevinirim.
    Tekeriniz düz bassın.

Alıntı Hubalahubhub adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bilgilendirme için teşekkürler, ehliyet almak isteyen arkadaşlara faydalı olacaktır. Cbf değil de sanırım cb125 yada cbr 125 olabilir. 1500 tl de fazla geldi açıkçası bildiğim kadarıyla 770 tl taban fiyat.
    Cb125 dendi ozaman hocam, cbr denmediginden eminim. Daha onceden, 2-3 hafta once telefonla da bilgi almistim. Ozaman bana da cok gelmisti. Cunku b ehliyetimi 300 lira kurs + 100 lira sinav parasi ile almistim. Fakat taban fiyat 750 olunca egitim icinde 500 lira verecegim icin direk 1500 verip bitirmek istedim tek kursta. Bunun bir sebebi de honda safety'den ders icin randevu almak cok zor ve planlayamadigkm tarihler icin odeme yapmam gerekebiliyor. Mimarlik ogrencisi oldugum icin de planlayamadigim bir cok jurim, teslim tarihi programimi yogunlastiriyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:45 ----------

Alıntı 58daging adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ehliyet için değil de ehliyeti mız varsa sadece eğitim alabiliyor muyuz ? Alabiliyorsak fiyat aralığı nedir ne tür eğitimler veriyorlar.
    Tekeriniz düz bassın.
    O konuda bir fikrim yok fakat honda safety gibi markalarin kurslari 500 lira civarina dediginiz gibi egitimler veriyorlar

murat 60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda crf 250l rally
    akademı ucretını bılmem lakın kurs 770+70tl sınav ucreti 128tl kart 130 felan vergı toplam 110 tl cıvarı. her kurs ıcın fıyat bu bende yazıldım b ehlıyetım var A2 alıyorum dırekt olarak dıreksıyon dersı zaten verıyorlar.

Alıntı 58daging adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tekeriniz düz bassın.
    Evet veriyorlar. Sitelerine girip bakabilirsiniz.

Arkadaşlar bugün sağlık raporu almak için aile sağlık merkezine gittim. Direk göz muayenesi ile başladı doktor bey ve sağ gözümdeki %40 görme kaybı yüzünden rapor veremeyeceğini söyledi. Sol gözüm ise %100 görüyor. 6 ayda bir göz kontrolüne gittiğim doktorumdan rapor almam gerektiğini belirtti. Ben de haliyle sinirlendim saygımdan ödün vermeden çıktım. Sinirlenmemin sebebi aynı prosedürlerden 2013'te de geçmiştim ve sıkıntısız b ehliyetimi almıştım.

Tabi boş durmadım müsait olduğum ilk zamanda internetten ehliyet çin gerekli koşulları araştırdım ve aşağıda linkini verdiğim 29 Aralık 2015 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmelikte herhangi bir göz %10'un altında olmamak şartıyla iki gözün görme yüzdesinin minimum %100 olmasının yeterli olduğunu öğrendim. Ki benim sağ gözüm %60, sol gözüm %100 toplamda %160 görme yüzdem var.

Bu akşam yönetmeliğin bir kopyasını alıp yarın yine aile sağlık merkezine gidip sağlık raporumu isteyeceğim. Çıkardığım kopyayı da doktora hediye edeceğim. İyi forumlar

http://www.resmigazete.gov.tr/eskile...20151229-5.htm
    onurordek bunu beğendi.

Yazmayali bir hafta olmus. Konu hakkinda yasadiklarimi kisaca ozetliyeyim.

Kavga dovus aldigim saglik raporuyla birlikte gecen hafta persembe sabahi motto akademinin besiktastaki ofisinden kaydimi gerceklestirdim. Suanda motto parktayim ilk egitimimi alacagim. 8 saat surecek egitim icin alti ince bir spor ayakkabi giymemi ve yedekte bir iki parca kiyafet getirmemi soylediler.

Edit: Mesaji yazmam yarida kalmis. Ogle arasi verildi. Kafeteryada cesitli yiyecekler var dinleniyoruz.

İlk motorlarimiz honda cb125 ace. Henuz hic gaz vermedik. Sirf yarim debriyaj ve debriyaji birakarak 10larca tur attik. Gayet yorucu bir gun oluyor.
    zaferce bunu beğendi.

Dostum takipteyim gun sonunda genel bir degerlendirme yazarsan sevinirim.

Alıntı Mexico adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende bizim valideyi yollayacagim oraya. Kadinin yillardir ehliyeti var ama araba kullanamiyor. Parkurlari eyupte, bakalim iyilerse bende Antalya'da egitim alacagim. Gerci burada karta taksit yok dediler ama anlamadim gitti.
    Antalya'da var mı motto akademi?

Ayrıca sadece kurs ücreti mi 1500 tl?

Motosikleti
    Forza 250
    Alıntı Schiffer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Antalya'da var mı motto akademi?

Ayrıca sadece kurs ücreti mi 1500 tl?
    İstanbul ve Ankarada şubesi var. Temel motosiklet eğitimi, ehliyet hazırlık eğitimi ve kurs ücreti dahil 1500 arkadaşın yazdığına göre.

Darkcity2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750X
    Ince spor ayakkabimi ? Ayagin rahat ezilip hasar gorsun diyemi? Bizde yaz ortasi motor botu yoksa kalin kislik bot getirtiyorlardi..

Hocam motorlar ayaginizi ezebilecek motorlar degil. Hepsinin yanlarinda korumalari var. Aslinda ayakkabi icin alti ince ayakkabi istediler ben eksik yazmisim.

Bugun cok yorucuydu. 5-6 saat kadar motor ustunde durduk belki daha uzun bir sure. 4-5 saat de trafikte arac surdum. Detaylari muhtemelen yarin yazabilecegim. Sorulari yanitlamaya calisirim ��

Alıntı MimTolga adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İstanbul ve Ankarada şubesi var. Temel motosiklet eğitimi, ehliyet hazırlık eğitimi ve kurs ücreti dahil 1500 arkadaşın yazdığına göre.
    Antalya'da subesi var. Egitim veriliyor ama ehliyet hakkinda bilgim yok.

Alıntı Mexico adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dostum takipteyim gun sonunda genel bir degerlendirme yazarsan sevinirim.
    Arkadasim kusra bakma yogunluktan yazacak vakit bulamadim. Gectigimiz cuma gunu 9 saatlik egitimimi aldim. Sabah 9'da basladi, arabayla 1 saat trafik sonucunda zamaninda ulastim. İlk olarak kucuk bir sinifta 5 kisilik grubumuzun uyeleri ve hocalarimiz ile tanistik. Hocamiz gayet espriliydi bize temel motosiklet egitimi dersini verecekti. Tanisma serenomisi sonrasinda ekipmanlarimi aldik taktik. Kimisi eskimisti, kimisinin cirtcirtlari bozulmustu, ama genel olarak iyi durumdalardi. Dizligimizi taktik, body armorumuzu giydik, boneler ile kasklari taktik, en son eldivenleri taktik ve ciktik soyunma odasindan. Ayrica odada anahtarli dolaplar vardi telefon cuzdan her seyimi birakip kitledim. 10 gibi motorlarimizin basinda trafige kapali alandaydik. Yarim saat 45 dakika kadar hocamiz motora nasil oturulur, kontrol uniteleri nelerdir, yan sehpa, orta sehpa nedir. Motora otururken mantikli olan siralama nedir vb. Sonra biz de yaptik hepsini, bir bir izlediler dogrumuzu yanlisimizi. Sonra kontrol unitelerini kullanmaya gectik.

İlk olarak debriyajin kullanimini gosterdi hocamiz. 1-1,5 saat kadar sirf debriyaj kullanarak motoru kaldirdik, turladik. Oldugumuz yerde debriyaj ile oynayarak kavrama noktasini tanidik. Daha sonra arka frene calismaya basladik. En onemlisi ise bu uniteleri ogrenirken Ogrenmedigimiz herhangi bir uniteyi kullanmamizi yasakladilar. Bunun sebebi de yanlis sekilde ogrenmememiz veya alismamamiz icin tabii. Arka frenden sonra sag elcik ile gaz kontrolu, sabit gaz kullanimi, gaz ile kalkis yapmayi vb ogrendik. 4.unitemiz vitesti. Siksik vites degisimleri yaptik, sarsintisiz yapmaya gayret ettik. Silkmeyi engellemeye calistik. En son da on freni ogrendik. Hocanin en kati oldugu konuydu. Ogrenmeden once kullandigimda beni sik sik uyardi ogrenmeden kullanmamam icin bu da tabiiki kapali alanda 30 km hizda tehlike yarattigi icin degil de yanlis aliskanlik edinmememiz icindi.

Tum kontrol unitelerinden sonra ehliyet sinavi parkuruna basladik ve daha ilk ciktigimizdan herkes sikintisiz parkuru tamamladi. 2-3 kez sinav parkurunu tekrarladik sonrasinda yine trafige kapali fakat adaylarin tabelalari, kavsaklari calistigi parkura gectik. Araba ogrenenlerle, daha buyuk motorlarla calisanlar ile birlikte bu parkurda calistik. Gun bitiminde yine kucuk sinifimiza gectik bundan sonra alacagimiz dersleri konustuk, kurstan, parktan ve egitimden gelisen dusuncelerimizi istediler bizlerden, elestirilerimizi ve tavsiyelerimizi sordular. Grubun tamami memnundu. Bir dahaki dersler icin gunlerimizi belirledik sertifikamizi alip bitirdik.

Unuttugum detaylar olabilir. Merak eden arkadaslar sorabilirse daha net cevaplar verebilirim. İyi gunler
    Mexico bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler