Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Scrambler projesinde egzoz patlaması alev atması?

Motovento
    REKLAM ALANI
    CT.ATC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 Mr Vulture(30k) > X-Treme Max 150
    Merhabalar forum ahalisi, konuyu daha aktif olan moto sohbete açmamın nedeni başımın belaya girmeden önce sizlerinde fikirleriyle hızlıca bir çözüm bulmam lazım.

Benim mondial vulture 150 scrambler projem var kendimce, bu proje içinde fısır fısır gelen egzozu biraz tok bir ses yapalım diye arabanın birinci susturucusu taktırdık bir kaç yerde örnekleri var biliyorsunuz, çok acayip tok, gök gürlemesi gibi bir ses oldu.

Buraya kadar tamam, ama gazı kapatınca egzoz patlama yapıyor orjinal egzozumda yapıyordu ama fısır fısır olduğu için çok rahatsız etmiyordu, şuan ise çok acayip bir ses geliyor hatta şu kadar söyleyeyim, gazı sürekli aç kapa aç kapa yapınca patlama ile birlikte alev atıyor. Akşam olmasa video çeker atardım ama mahalle konseptinin namına koymaya gerek yok..

Bir kaç konu okudum karbüratör ayarı yapılması gerektiği felan söyleniyor sizce durum neyden kaynaklanıyor?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Yamaha MT-07
    Karbüratör hava ayarı yapılması gerekiyor. Hava ayar vidasını saat yönüne doğru kademeli olarak çevirin.

MazhaRR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr200 ESD->R25
    Subaplarada bir baktır iyi ustan varsa egzoz subapın çok sıkı ise de yapabilir.Egzoz borusuna diş açıp buji takardım hey gidi günler heyy...

benim de aklıma karbüratör ayarı geldi. motorun eksozundan yanmamış gaz çıkarsa alev atar.

Motosikleti
    Orjinal egzozu değiştirdikten sonra zaten herhangi bir işlem yapılmadı daha bugün taze, bende zengin karışımdan şüphelendim açıkcası, çünkü baya alev atıyor ve patlama yapıyor. Mondialin ustasına aylar önce sormuştum geri dönüşümü iptal edersek patırtı gider demişti, ama o tarz değişiklikleri pek mantıklı bulmuyorum. Yarın büyük motorlara işlem yapan bir usta var ona bir danışayım. Bu subap ayarı kitapçığa göre yapılmıyor mu her usta her motorun subap ayarını yapabilir mi bildiğim kadarıyla belirli mm'lerde yapılıyor?

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Geri dönüşüm dediği olay muhtemelen gaz kapanınca, egzız içine hava veren yanmamış egzoz gazlarını yakan bir sistemdir. Iptali performansta herhangi bir negatif ya da pozitif etki yaratmaz. Çevre kirliliği ile alakalı bir durum.
    Yakıt karışımı düzgün olsa da egzozdan alev atmalar olabilir, telaşa gerek yok

hakikiteker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Corsa 1.3 CDTI :(
    Alıntı BatuhanK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geri dönüşüm dediği olay muhtemelen gaz kapanınca, egzız içine hava veren yanmamış egzoz gazlarını yakan bir sistemdir. Iptali performansta herhangi bir negatif ya da pozitif etki yaratmaz. Çevre kirliliği ile alakalı bir durum.
    Yakıt karışımı düzgün olsa da egzozdan alev atmalar olabilir, telaşa gerek yok
    İptal edilince bir fark oluşuyor. Hatta YBR için 10bg'den 12 bg'e çıktığını biliyorum, eski kasa YBR'nin yenisinden daha güçlü olmasının sebebi bu.
    Rüzgarın saçlarını yalayıp,saçlarının ahenkle dans etmesi olayına hiç girmiyorum, çünkü kasksız binmiyoruz

Motosikleti
    Alıntı hakikiteker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İptal edilince bir fark oluşuyor. Hatta YBR için 10bg'den 12 bg'e çıktığını biliyorum, eski kasa YBR'nin yenisinden daha güçlü olmasının sebebi bu.
    Bir konuda da bu geri dönüşümü iptal eden arkadaş çok pişmandı motorum çok kötü oldu gidişi felan düştü diyordu, çok çetrefilli bir konu kimine iyi etki etmiş kimini kötü?

Motosikleti
    Alıntı CT.ATC adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir konuda da bu geri dönüşümü iptal eden arkadaş çok pişmandı motorum çok kötü oldu gidişi felan düştü diyordu, çok çetrefilli bir konu kimine iyi etki etmiş kimini kötü?
    İptal ettikten sonra ayarlarını düzgün yapmak lazım. Yakıt hava oranı değişmese de giren kirli hava kalkıp yerine temiz hava geldiği için daha çok yakıt verilecek şekilde ayarlanmalı.
    Rüzgarın saçlarını yalayıp,saçlarının ahenkle dans etmesi olayına hiç girmiyorum, çünkü kasksız binmiyoruz

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hakancım eğer doğru anladıysam dediğim sistemin yanma Odası ile alakası yok. Gaz kapalıyken egzoz içine temiz hava vererek gazları yakıyor. Katalizör bilmemne olunca alev görünmüyor, gazlar yandığı için çatlama Patlama oluyor. En azından önceki motosikletimde durum böyleydi

Yanma odasına kirli gazı geri veriyorsa arkadaşım da iptal edilmesinin performansı düşürdüğünü söylemişti

Bir dr şöyle bi mantıksızlık var eğer o dalga dümen, egzoz gazını içeri verip bir daha yakıyorsa egzozdan nasıl alev çıkabiliyor

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Yamaha MT-07
    Gaz kapatıldığında rolanti konumunda pilot jetten akış olur. Karbüratörün alt ön kısmında bulunan ayar vidası saat yönüne döndürülerek benzin kısılır. Çeğrek turlar halinde döndürerek patırdama yapmayana kadar vidayı çevirin.
    BatuhanK bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı BatuhanK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hakancım eğer doğru anladıysam dediğim sistemin yanma Odası ile alakası yok. Gaz kapalıyken egzoz içine temiz hava vererek gazları yakıyor. Katalizör bilmemne olunca alev görünmüyor, gazlar yandığı için çatlama Patlama oluyor. En azından önceki motosikletimde durum böyleydi

Yanma odasına kirli gazı geri veriyorsa arkadaşım da iptal edilmesinin performansı düşürdüğünü söylemişti

Bir dr şöyle bi mantıksızlık var eğer o dalga dümen, egzoz gazını içeri verip bir daha yakıyorsa egzozdan nasıl alev çıkabiliyor
    Sistem egzozdan alınan havanın tekrar yakılması, böylece yanmamış benzinin tekrar değerlendirilmesi prensibiyle çalışıyor.(en azından ybrde böyle) Egzozdan alev çıkabiliyor, çünkü feedback sistemi egzoz gazının %100 ünü işlemiyor.

biyeybaraküs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2017 HONDA CBR 1000 RR SP
    Alıntı MazhaRR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Subaplarada bir baktır iyi ustan varsa egzoz subapın çok sıkı ise de yapabilir.Egzoz borusuna diş açıp buji takardım hey gidi günler heyy...
    alev attımı peki bujiyi takınca
    www.youtube.com/c/biyeybaraküs "Motora binmeye karar verecek kadar cesur ve aptal, üzerinde ölmeyecek kadar korkak ve akıllı olacaksın" alıntıdır AttilaXtreme den

Motosikleti
    Bugün ustaya gittim. Karbüratöre ayar yapmasına rağmen patırtı devam etti, geri dönüşüm sistemindeki üst kapağın üst ön tarafında kumaş halatı eliyle sıktı ve gazı öyle açtı kapattı patırtı kesildi Alev atması da. Geri dönüşümü iptal edelim bi sorun çıkmaz dedi o halatı açıp içine tam oturacak bir vida yerleştirdik ve o şekil bağladık, istenildiği takdirde o vida çıkarılıp eski haline dönebilecek. Performans olarak bi değişiklik hissetmedim ama titreşimin azaldığını düşünüyorum zaten 7 bin devir de kullanıyorum çok bağırmasın diye tamamen sürüş karakterim değişti daha sakin daha kontrollü kullanan bir insan oldum sırf egzoz yüzünden şimdi bu geri dönüşüm başımızı ağrıtır mı ondan korkuyorum?

Projeyi gormek isteriz vulture scrambler merak uyandirdi

Motosikleti
    Alıntı Haydza adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Projeyi gormek isteriz vulture scrambler merak uyandirdi
    Aslında proje tam olarak bitmiş değil, küçük rakamlar ile motorun çokta orjinalliğini bozmadan yapılan değişiklikler diyorum ya kendimce bir proje, bugün demir ustasına gidip far üstü fairing yaptırmaya çalıştık tabi pek birşeye benzemedi işçilik sıfır, bir spiral bi işkence olsa elimde grenaj bile yapacağım motora da, insanları sizin kendi hevesiniz için motive etmek çok zor para karşılığı olsa bile... Yakında bir konu açacağım kör topal bakın mal bu diye bende sıkılmaya başladım yeni taze zihinler lazım bu işe heves edecek..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)