Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

2 el piyasasında fiyatlar nasıl belirlenir?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    BMW F 650GS
    2. el motor almak istiyorum, almak istediğim model de suziki V-strom DL 650, sahibinden de baktığımda fiyatların çok uçuk olduğunu görmekteyim. Bu fiyatları belirlerken, 2. el fiyatta, bir ölçek var mı? Sonuçta biri uçuk fiyat yazıyor herkez onu mu taklit ediyor? Satmaya niyetli değilse neden buraya koyuyorlar anlamıyorum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    sahibinin o anki uçuş kabiliyetine ve sahibinden isimli sitenin fiyat ortalamasına göre.

bunun adı piyasa koşullarını dikkate almak.
    verilen fiyatları siz dikkate alır mısınız onu bilemem.
    bir de yazılmadan geçilmez "pazarlık sünnettir" , en çok beğendiğim kısmı da budur.

yazılan fiyattan gitmeyeceğini bildiğinden satıcı böyle enteresan bir yola başvurur, fiyatının 7500 olarak belirtildiğini gördüğüm makinenin 6000 tl ye satıldığına şahit oldum. fiyatların belirlenmesi konusu evvelden de tartışıldı asıl mantık satıcı eşyasının değer kaybına tahammül edemez ve bunu kabullenmekte güçlük çeker. alıcı ise doğal olarak en düşük fiyata almak ister. genelde orta yol bulunur.
    can't be worried about that shit. life goes on man.

gursus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR600F
    pazarlık sünnettir , muhayyer(kimisi muayyerde yazar sakın yanılmayın !!), emsalsiz, hatasız, meraklısına(cbr 125 e yazıyor) ,hastasından , doktordan ,polisten ....... uzarr gider
    LÜTFEN

bu kavramları bilmeden motosiklet veya araba almaya kalkmayın.
    bu yazılar ölçektir bu yazılar varsa fiyat kafadan 1000 tl artmıştır.
    Allah kolaylık versin ...

SolakSelim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı gursus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    pazarlık sünnettir , muhayyer(kimisi muayyerde yazar sakın yanılmayın !!), emsalsiz, hatasız, meraklısına(cbr 125 e yazıyor) ,hastasından , doktordan ,polisten ....... uzarr gider
    LÜTFEN

bu kavramları bilmeden motosiklet veya araba almaya kalkmayın.
    bu yazılar ölçektir bu yazılar varsa fiyat kafadan 1000 tl artmıştır.
    Allah kolaylık versin ...
    aslında muhayyer değil ma ayardır yani tam ayar demektir.Osmanlıdan dilimize geçmiş bir kelime
    Motorun Kalitesi;HONDA C SERİSİ...

gursus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR600F
    esprisine yazmıştım ama düzeltme için teşekkürler öğrenmiş oldum.

Motosikleti
    BMW F 650GS
    Fiyat verirken her yıl için %10 değer kaybı hesabı yapmalımıyız? Bunun için ölçek var mı?

Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Alıntı The Dude adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bir de yazılmadan geçilmez "pazarlık sünnettir" , en çok beğendiğim kısmı da budur.
    Aynen. Çoğu zaman bende takılmışımdır o kısma.
    Alacağım birşey varsa bile almaktan vazgeçmeme sebep olan kısımdır hatta.
    İç sesim dışardan duyulsa beni kurşuna dizersiniz..

SolakSelim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı gursus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    esprisine yazmıştım ama düzeltme için teşekkürler öğrenmiş oldum.
    ne demek arkadaşım karadağ göçmeni olduğumuz için bizim aile ve akraba tarafından oldukça kullanılır.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 18:06 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 18:03 ----------

Alıntı SinanAksu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynen. Çoğu zaman bende takılmışımdır o kısma.
    Alacağım birşey varsa bile almaktan vazgeçmeme sebep olan kısımdır hatta.
    bir keresinde müzik seti alacaktım. fiyatı 400 lira idi.açıklamaya da PAZARLIK SÜNNETTİR yazmış arkadaş koca koca. aradım 300'e olur mu? dedim. ama düşüncem 320'ye falan almak. adam demez mi 400 pazarlık edilmiş fiyat şok oldum hiç bişey demeden kapattım telefonu
    Motorun Kalitesi;HONDA C SERİSİ...

Osbourne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Malın satıcısının malına verdiği değer ilan açıklamalarının uzunluğu ile orantılı bence..
    Ama bu açıklamalar da rengarenk, garip fontlu ve dana gibi büyük araklama cümlelerle değil satıcının kendi orjinal cümleleriyle kurulmuş olmalı..

Böyle bir ilan görürsem ilgileniyorum ben şahsen..
    Çünkü biliyorum ki o malın satıcısı malın gerçek sahibi ve özenerek baktığı bir şey o her ne satıyorsa..Fiyatı da belirli bir pazarlık payı ile yaklaşık ederi neyse o dur diye düşünürüm..

Motosikleti
    BMW F 650GS
    2007 suzuki V-strom fiyatı ne olmalı?

exile - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 150
    muhayyer demek, kondisyonu ilk günkü gibi demek.
    fiyat genelde abartı oluyor sıfırı 4100 oln cbf 150 ye bile 2. elinde 4000 lira isteyebiliyorlar. bu yuzden azıcuk pahalı alıp temiz almakta yarar var
    1000 lira aşşaga verip debriyajı bitik ama bi sezon daha götürür diye almamak lazım bence.

Gökhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F 650 GS
    Diger marka ve modellerde durum farklı olabilir ama vstrom için konuşacak olursak "altın alma vstrom 650 al" diyebiliriz. Motor durdugu yerde deger kazanıyor. Suzuki sagolsun silindirleri ve krankı altın kaplama yaptıgı için 0 km fiyatı biraz tuzlu E haliyle bu ikinci elede yansıyor.

zeda3000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    2. el arac fiyatlari saticinin sattigini urunun kasikci elmasi hayali ile gercek dunyada gidip gelmesi oranina gore degisiyor.

Takilan bir plastik elcik veya salak sacma stickerler ile modikasyonlu, essiz, efsana gibi salak sacma fiyatlar ile satmaya calisan bir ton insan var.

Turkiyede arac satmanin rajonu o kadar belliki.....

Satarken en guzeli ve en degerinden saatigimiz bizim aracimizdir

Alirken de en guzeli ama en ucuza kapattigimiz arac ta bizim aracimizdir.

Biraz ters bir oranti ama insanlar boyle kandiriyor kendilerini iste.
    [COLOR="Red"]Motorculuk saygi ve cilginligin arasindaki ince cizgide gitme beceresidir[/COLOR] Suzuki GS500 Gitti / Ducati Monster 900 Gitti / BMW F650 GS Gitti

Motosikleti
    BMW F 650GS
    Ya arkadaşalar birileri benim derdime care olsa ne iyi olur, öğrenmek istediğm 2. el fiyat belirlerken sıfır üzerinden %10 değer kaybına göre fiyat belirlemek doğrumudur? sıfır 20000 tl 3 yıllık % 30 değer kaybı, piyasa 14000 civarı olmalı, bu hesaplama sizce doğrumu?

Wolker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Caracal 200
    aslında pazarlık muhabbeti satıcının en üstten alıcının en dipten bir malı almak ve satmak için girişilen bir olaydır.Buradaki önemli olan kısım aynen şudur ...

* Satıcı gerçek bir motor kullanıcısı ise ve cidden ihtiyaçtan satıyorsa emin ol o verecegi en uygun fiyatı veriyordur birçok kereler ben buna şahit oldum.

* Eğer ürünün beklentilerinden yada elinde olan paradan bir miktar yüksekte satıldıgı görüyorsan işte o zaman pazarlık sünnettir .

* Ürünü alırken satıcının 'hallederiz abi' ' sorun değil abi' 'ne varki onda çok basit 20 tl lik arıza' gibi antik guntik konuşmaları varsa ürün ne kadar uygun olsa bile ondan uzak dur.

Şunu unutma : Ucuzdur vardır bir illeti , Pahalıdır vardır bir hikmeti

buradan motorunu alırken sag olsun elinden gelen bütün kolaylıklarını yapan tuncay hocamada çok selam ederim

Arjantinli69 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ GSF 600 S BANDİT
    aslında genelde bir malın sıfır fiyatı üzerinden sene başına 1000-1500 tl düşerek fiyat belirlenir,ama ek aksesuarlar devreye girince fiyat istediğimiz gibi olmayabiliyor.
    bu gün grnrlde motosikletler üzerinde topcase olmaz.vatandaş bunu motoruna takmış ve kaliteli givi-kappa gibi 42-46 lt bir topcase fiyatı 400-500 tl ve yukarı doğru gidiyor,ve ya koruma demirleri gibi.
    vatandaş almış motoru sıfır diyelim üzerinde bunlar yok malum kendisi takmış satarkende fiyatını istemesi doğal.
    başka bir örnek hyosung gt250r orjinalinde lastikleri iyi değildir alan vatandaş 2 tane kaliteli lastik takmış üzerine satıyor,alıcıya fiyat yüksek gelebilir ama motordan anlayan vatandaşa yüksek gelmez.
    sonuç her malın bir alıcısı vardır sözüne dayanacak yine,kim ne derse desin.
    Hızlı bir Rider olmak için hızlı bir motor yetmez! o hızı yapabilecek (g..) yürek te lazım.. GHOST RİDER

RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    Alıntı priapi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ya arkadaşalar birileri benim derdime care olsa ne iyi olur, öğrenmek istediğm 2. el fiyat belirlerken sıfır üzerinden %10 değer kaybına göre fiyat belirlemek doğrumudur? sıfır 20000 tl 3 yıllık % 30 değer kaybı, piyasa 14000 civarı olmalı, bu hesaplama sizce doğrumu?
    öyle bir hesap yok tabiki. alıcağın malın sıfırının fiyatına bak, birde alacağın mala bak. aradaki fiyat farkı sıfır almaya deyiyomu.
    misal benim motor çin malı ve sıfırı 3000tl idi, ben 1500tlye çantası+kaskı+kilidi vsvsvs ile aldım. ve motor o kadar temiz çıktıki inan böyle olduğunu almadan öncede bilsem ve adamda 3000tl istese verirdim. çünkü sıfır alırsam tam tombala, ne çıkacağı belli değil ve bu aldığımda bir sürü ekstrasıda vardı. yani demek istediğim şu ki kıyaslamayı senin yapman gerek, vericeğin para değermi değmezmi

birde tesadüf ki birkaç saat önce bende v-stromları gözden geçiriyodum, bütün hepsine baktım neredeyse ve dediğin gibi fiyatlar yüksek. diğer markalarda 2.el ile sıfır arasındaki fiyat farkı bu kadar yakın değil ama yinede v-strom için birkaç tane alınabilir motor buldum.
    düşük kmli, özellikle 3lü çantalı ve kesinlikle absli olanlara baktım ve 16bin tl civarında alınabilecek modeller var hatta param olsa şimdi gider alırım
    bu yazdıklarım dl650 için tabiki, dl1000lerede baktım ama abs olmadığı için fazla ilgili çekmedi
    (bende özellikle v-strom almayı düşünen biriyim bu arada)
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

exile - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 150
    Alıntı priapi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu dediğin sadece işletme fakültesinde, demirbaşlarda yıllık amortisman hesaplamaya yarar.

acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    Muhayyer in kelime anlamı genelde bilinmeden kullanılıyor . Burada da farklı şekilllerde sözedilmiş.
    Muhayyer bu gibi satışla alakadar durumlarda "malı alır kullanırsınız beğenmezseniz getirin geri alırım" manasına gelmektedir. Fakat genelde herkes birbirinden görüp yazıyor. Ne olduğu hakkında en ufak fikirleri olmuyor olmaması bir yana birde anlam uyduruyorlar..

Neyse konuya gelirsek gerçekten piyasa çok garip. Kimin neyi neye göre belirlediği tam bir muamma...

Bence bir malın sıfır fiyatından vergiler düşülüp her yıl içinde %10-15 gibi bir fiyat kırımı kapılarak makul bir fiyat belirlendikten sonra satılan malın durumuda gözetilerek son fiyat belirlenmeli... Böyle yapılmadığı için bazı mallar sıfırına yakın fiyatlara satılmaya çalışılırken bazıları sıfırının %20 si fiyatlara satılamıyor. Burada da o mala olan talep belirleyici oluyor genelde fakat buda pek adil değil bence..

draggy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 650
    Basit arz ve talebin kesiştiği nokta
    İkinci el Dragstar alacaksanız bknz: http://www.motosiklet.net/forum/motosiklet-modelleri/44545-yamaha-dragstar-xvs-650-kullanicilari-bilgi-paylasim-basligi-12.html#post2100035

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler