Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Hevesli Aceminin Soruları

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar merhaba,

17 yaşının başlarına mensup bir bireyim. Her genç gibi bende de bir motor hevesi aldı başını gidiyor. Sormak istediğim bir kaç sorum var, cevaplarsanız çok memnun olurum.

Yeni ehliyet yasasında değişiklikler olmuş, A1 ve A2 ehliyeti var. Sanırım ben A1 ehliyetine sahip olabiliyorum. Bu ehliyet ile ne tür motorlar kullanabilirim? En fazla 125 CC motora kadar destekliyormuş ehliyet. 125 CC motor ne demek, en fazla ne kadar hız yapabilirim ve tabiri caizse görünüş olarak gençlere hitap ediyor mu? Yani şekilli şukullu modelleri var mı? CC, CCR ne demek? Bir de cezalarını merak ediyorum, örneğin ehliyetsiz yakalandık bunun en kötü hali ne olabilir, ruhsatsız yakalandık en kötü hali ne olabilir, hız yaptık kırmızıda geçtik vesaire gibi. Bu cezaların en kötü hali ne olabilir bunları istiyorum.

Okuyup yardımcı olmaya çalışan herkese şimdiden teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Draconian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Boxer
    Şöyle arkadaşlar gelince iyi ki çıkmış diyorum yeni ehliyet yasası..

Bir sürücü kursuna başvurup eğitimini ve ehliyetini alıyorsun önce. Gerekirse ekstra eğitim de düşünürsün o senin kabiliyetine kalmış.

Sonraki adımda 125 cc'lik bir motosiklet seçebilirsin. Supersport olarak cbr125 olabilir, commuter olarak ybr125, discover125st, cb125e vb. Motosikletleri tercih edebilirsin. Seçenekler çoğaltılabilir.

Ama önce eğitim, ehliyet ve ekipman. Sonra motosiklet.
    Nuansiyen bunu beğendi.

acestor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    reklamlar...
    Bu kafayla gidiceksen eğer mümkünse motor kullanma. Bir daha üzülen arkada bırakılan aileler oluyor.

Stunt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    çok var sığmıyor :)
    google a sor bunları

Selam tekrardan,

arkadaşlar hız yapıp kırmızıda geçip gelene geçene vuracağım demedim beni yanlış anladınız sanırım. Daha önce trafik eğitimim olmadığı için kusurlarım olabilir, bunların en kötü hali nedir bunları merak ettim. Ki başımda iki abim bir babam var. Öğretmen çocuğu kendi halinde takılan sessiz sakin bir bireyim. Ortamlardan ortamlara koşan bir insan değilim. 40 Yapan scooter motorlarda bile elim ayağıma dolanıyor zaten, bu halde bende biliyorum 150-200 basıp ara yoldan akamayacağımı. Sadece merak etmiştim. Google'da araştırdım, net olarak cevap bulamadım ya çok detaylı ya üstü kapalı bir şekilde anlatılmış. Yine de teşekkürler.

Stunt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    çok var sığmıyor :)
    motor hacimleri için kullanılan ölçü birimi "cc" kübik santimetre demek 1000 cc yaklaşık 1 litre ediyor, a1 ehliyeti en çok 125 cc ye izin veriyor anladığım kadarıyla şekilcilik var sende r125 ve cbr125 bakabilirsin 120-130 km yapıyor ikiside, trafik cezalarıyla ilgili konu açtım az önce orayı da incele

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Bajaj Discover 125 ST
    Bir süre daha bekleyip a2 alabilirsin istediğin "şekilli şukullu" motorlar o cc aralığında pek bulunmaz

125cc motorlar silindir hacmi 125 cm3 olan motosiklet çeşididir genelleme yaparsak pek şekilli şukullu olmayan günlük kullanım ve eğitim amaçlı kullanılan göreceli olmakla birlikte az yakan ve birçoğu 150km/h hızı göremeyen araçlardır

Bu cc aralığında kriterlerine en uygun olan motor r125'tir (kişisel düşünce)

Kırmızıda geçmek keyfi olarak hız yapmak ehliyet ruhsat bulundurmamak motosiklet kültürünün edinilemediğini gösterir cezası ölüm yaralanma veya para cezası olabilir

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)