Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Dörtlü flaşör yapımı

Motovento
    REKLAM ALANI
    polemos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Versys 650 ABS (2013)
    Aşağıdaki konudaki uygulamayı yapmak istiyorum. Çizdiğim şemada bir hata var mı?

http://www.motosiklet.net/forum/mt-k...ygulamali.html

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    berkcigdem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 1190
    Sen elektrik - elektronik bölümü falan mı okuyorsun ? Çizimden dolayı soruyorum çünkü bu çizim herkesin yapabileceği bir çizim değil.

Çizimdede bir sorun yok.

Sadece sigortaya dikkat et. Belki bir tık büyüğünü takman gerekebilir. Çünkü bazen öyle bir yapıyorlar ki bunu 4 ü aynı anda yandığında atıyor sigorta. Normalde sigortayı 2 lamba yandığı zaman üzerine bineceği yük kadar takıyorlar. 4 lamba yandığında atabiliyor. Ama zannetmiyorum tam 2 lambayı kaldıracak bir sigorta koyduklarını.

Motosikleti
    Alıntı berkcigdem adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sen elektrik - elektronik bölümü falan mı okuyorsun ? Çizimden dolayı soruyorum çünkü bu çizim herkesin yapabileceği bir çizim değil.

Çizimdede bir sorun yok.

Sadece sigortaya dikkat et. Belki bir tık büyüğünü takman gerekebilir. Çünkü bazen öyle bir yapıyorlar ki bunu 4 ü aynı anda yandığında atıyor sigorta. Normalde sigortayı 2 lamba yandığı zaman üzerine bineceği yük kadar takıyorlar. 4 lamba yandığında atabiliyor. Ama zannetmiyorum tam 2 lambayı kaldıracak bir sigorta koyduklarını.
    Hayır. Müzisyenim
    Bunlar lisedeki fizik dersinde anlatılan elektirik konularından kalan bilgilerle çizildi.
    Şu siteyi kullandım çizim için :

http://www.digikey.com/schemeit/

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

Motosikleti
    ktm 1190
    Alıntı polemos adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayır. Müzisyenim
    Bunlar lisedeki fizik dersinde anlatılan elektirik konularından kalan bilgilerle çizildi.
    Şu siteyi kullandım çizim için :

http://www.digikey.com/schemeit/

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.
    Bir program vardı adını unuttum. Bu devreyi oraya çizince çalışıp çalışmadığını gösteriyordu. İstersen orada test et birde

Bu arada dörtlü düğmesini ayrı yaptığın için flaşör ve sinyal anahtarına ihtiyacın olmayabilir. Sadece röle ve buton işini görür bence. Birde buton ile röle arasına sigorta takabilirsen takmanı öneririm , herhangi ters bir durumda sigorta atar arızayı tespit etmende yardımcı olur.

---------- Mesajlar birleştirildi - 04:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 04:50 ----------

Bak şimdi şöyle bir yazı buldum. Bence direk senin işini halledebilecek bir yazı yazmış yapan kişi. Gayette güzelce yazmış çok kolay ve başarılı. Eline sağlık valla yapanın.

Motosikleti
    Bir program vardı adını unuttum. Bu devreyi oraya çizince çalışıp çalışmadığını gösteriyordu. İstersen orada test et birde

Bu arada dörtlü düğmesini ayrı yaptığın için flaşör ve sinyal anahtarına ihtiyacın olmayabilir. Sadece röle ve buton işini görür bence. Birde buton ile röle arasına sigorta takabilirsen takmanı öneririm , herhangi ters bir durumda sigorta atar arızayı tespit etmende yardımcı olur.

---------- Mesajlar birleştirildi - 04:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 04:50 ----------

Bak şimdi şöyle bir yazı buldum. Bence direk senin işini halledebilecek bir yazı yazmış yapan kişi. Gayette güzelce yazmış çok kolay ve başarılı. Eline sağlık valla yapanın.

Flaşör ve sinyal Anahtarı motorun mevcut sisteminde olan Parçalar. Kontak kapalıyken de çalışabilmesi için anahtara, hem flaşöre elektirik verme hem de röleye tetikleme voltajını verme görevlerini yüklemek istediğimi göstermek için koydum onları çizime.

Link görünmüyor.

Motosikleti
    ktm 1190
    Alıntı polemos adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Flaşör ve sinyal Anahtarı motorun mevcut sisteminde olan Parçalar. Kontak kapalıyken de çalışabilmesi için anahtara, hem flaşöre elektirik verme hem de röleye tetikleme voltajını verme görevlerini yüklemek istediğimi göstermek için koydum onları çizime.

Link görünmüyor.
    Çünkü linki koymayı unuttum

http://www.turkcebilgi.org/otomobil/...pimi-6722.html

Evet o parçalar mevcut biliyorum. Orada demek istediğim onlara bir bağlantı yapmana gerek yok demekti aslında. Fakat sen kontak kapalıykende çalışmasını istiyormuşsun o zaman tamam

Motosikleti
    Çünkü linki koymayı unuttum

http://www.turkcebilgi.org/otomobil/...pimi-6722.html

Evet o parçalar mevcut biliyorum. Orada demek istediğim onlara bir bağlantı yapmana gerek yok demekti aslında. Fakat sen kontak kapalıykende çalışmasını istiyormuşsun o zaman tamam
    Çok teşekkür ederim ilginize
    berkcigdem bunu beğendi.

Motosikleti
    lifan tay 100 - 2012 / emisol 2014 / artık yok :)

programın adı isi (proteus). sınavlarım bitince çizim konusunda yardımcı olabilirim. ancak 18'ine kadar ölümcül yoğunum

Draconian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Boxer
    Devreyi isis adlı programdan kurup çalışıp çalışmadığına bakabilirsin. Bir sıkıntı yoksa ares'e atıp direkt baskı devresini çıktı olarak al lazer yazıcıdan.

Motosikleti
    Şöyle bir güncelleme yaptım. Daha sağlıklı bir yönlendirme olması için röleyi SPDT tipi seçtim.

ilkerabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YOK Şimdi.. Corsa 05
    Ohooo..
    Bukadar karmaşa gereksiz. Dörtlü düğmeleri iki+1 uçludur. Bir ucu flaşöre, diğer iki ucu da sağ-sol sinyale bağlanır, biter..
    Yukarda çizdiğiniz şema da zaten hatalı...

Motosikleti
    Alıntı ilkerabi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ohooo..
    Bukadar karmaşa gereksiz. Dörtlü düğmeleri iki+1 uçludur. Bir ucu flaşöre, diğer iki ucu da sağ-sol sinyale bağlanır, biter..
    Yukarda çizdiğiniz şema da zaten hatalı...
    Konudaki yazınızı baz alarak yapmıştım. Ama ben kontak kapalıyken de çalışmasını istemiştim. O yüzden bağlantıyı öyle yaptım. Hatalı kısmı açıklayabilir misiniz?
    ilkerabi bunu beğendi.

Motosikleti
    YOK Şimdi.. Corsa 05
    Sağ ve sol gruplar yanlış yerden köprülenmiş, bu şekilde sağ/sol sinyal de verseniz hep dörtlü yanacaktır.

Kontak kapalı iken yanması güzel ama arabalarda mümkün, onların kapıları var. Motosiklette mahalle çocuklarına oyuncak olur ama gene isterseniz yapabilirsiniz.
    Scoter 4lü anahtarı bulamadıysanız ya da kullanmak istemezseniz 2 devreli komutatör herhangi bir anahtarla da devre gerçekleşebilir.
    Ya da siz röle kullanacaksanız o zaman çift kontaklı modelde sağ-sol sinyali birer kontağa bağlayıp ortak uçları köprüleyip flaŞöre gireceksiniz.
    Bu durumda küçücük ve kolay gözükmeyen bir anahtar kullanabilirsiniz 4lüleri yakmak için..
    polemos bunu beğendi.

Motosikleti
    Sağ ve sol gruplar yanlış yerden köprülenmiş, bu şekilde sağ/sol sinyal de verseniz hep dörtlü yanacaktır.

Kontak kapalı iken yanması güzel ama arabalarda mümkün, onların kapıları var. Motosiklette mahalle çocuklarına oyuncak olur ama gene isterseniz yapabilirsiniz.
    Scoter 4lü anahtarı bulamadıysanız ya da kullanmak istemezseniz 2 devreli komutatör herhangi bir anahtarla da devre gerçekleşebilir.
    Ya da siz röle kullanacaksanız o zaman çift kontaklı modelde sağ-sol sinyali birer kontağa bağlayıp ortak uçları köprüleyip flaŞöre gireceksiniz.
    Bu durumda küçücük ve kolay gözükmeyen bir anahtar kullanabilirsiniz 4lüleri yakmak için..
    Haklısınız. Düzeltip ekliycem Şemayı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:35 ----------

Bu şekilde olur mu?

Motosikleti
    YOK Şimdi.. Corsa 05
    Tamam, Olur..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)