Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Motormu zor - Arabamı zor | Motoru kaldırmak

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Yok :(
    Merhaba abilerim ablalarım birşey soracağım ve çoğu motor kullanmak isteyen arkadaşların merak etiği soru .

Motor kullanmak araba kadar zormudur ? Herkes ilk düz vitesli araba kullandığında kaldırırken arabayı bağırtırır yani debriyajdan çekip gaza basada kalkmaz sonra bi anda kalkar yavaşca kaldırmayı zamanla oturduğu gibi motordada öylemidir yani gaz verip hafif hafif debriyajdan elini çekerken direk kalkarmı yoksa gaz verdiğin halde kalkmayıp zank diyemi kalkar ? Kısacası araba kadar zormu

2. Olarak fren yaparken aynı anda debriyaja basıp vites küçültürken istop edip tekerler kitlenirmi yoksa tekerler gitmeye devamı eder ?

Şimdiden sağolun abilerim ablalarım :D :p

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    white_king - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr 125
    Alıntı Emre-15 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

2. Olarak fren yaparken aynı anda debriyaja basıp vites küçültürken istop edip tekerler kitlenirmi yoksa tekerler gitmeye devamı eder ?
    bu soru beni benden aldı kardeşim zamanla öğrenirsin merak etme arabadan pek bir farkı yok
    *Heka ve Emre-15 bunu beğendiler.

ceyhun383 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ESKİ bajaj discover 125 YENİ HONDA CB125E
    arka frene basarken vites kuculturken arkayı kıtlersın dıye duymuştum debrıyajı cek gaz ver vites kucult debrıyajı bırak Misin compleyt Sarsıntısız vites geçisi
    Emre-15 bunu beğendi.

Motosikleti
    Hornet 650
    Bence motor kullanmayı öğrenmek arabayı kullanmayı öğrenmekten daha zordur.

Debriyaj kavramasını bilmeyen kişi arabadada motordada bağırtabilir. Zamanla ayarı tutturur, sorun çıkmaz.

Arabada olduğu gibi motordada; debriyajda bir kavrama noktası vardır. Aracına göre farklılık gösterir.

Aracı kaldırırken fırlayıp gitmesi yada yavaşça kalkması tamamen sürücünün kontrolündedir.

2. Fren yapmaya başlamadan önce o anki vitesin en yüksek devir aralıklarından birindeyseniz eğer,

vites düşürdüğünüz anda motor arka tekeri belirli oranda kitler ve motorun şanzımanı baskıya maruz kalacağından zorlanır.

(Eğer kavaramalı debriyajı olan yüksek bir model kullanıyorsanız ne tepki vericeğini bilmiyorum)

Bu durumda iken motor stop etmez. Gitmeye devam eder, ancak denge kaybı yaşanabilir.
    Emre-15 bunu beğendi.

hakikiteker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Corsa 1.3 CDTI :(
    Araba kullanmak 2 boyutlu ise motosiklet kullanmak 3 boyutludur. Araba sadece gider ve döner, motosiklet ise bunlara ilaveten yatar. Araba kullanmayı öğrenirken motoru stop ettirmen, motosiklet kullanmayı öğrenirken en yakın direğe patlaman muhtemeldir (işin ehlinden öğrenmezsen). 10-15 bg bir motosiklet B segmenti ortalama bir aile arabasıyla performans olarak kapışabilirken, 150+ bg bir motosiklet Bugatti Veyron, Koenigsegg CCXR gibi egzotiklerle kapışabilir. Yorumunu sen yap, sence hangisi daha zor?
    rehberoguz, dmg, ironwolff ve 5 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    honda pcx
    Alıntı hakikiteker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Araba kullanmak 2 boyutlu ise motosiklet kullanmak 3 boyutludur. Araba sadece gider ve döner, motosiklet ise bunlara ilaveten yatar. Araba kullanmayı öğrenirken motoru stop ettirmen, motosiklet kullanmayı öğrenirken en yakın direğe patlaman muhtemeldir (işin ehlinden öğrenmezsen). 10-15 bg bir motosiklet B segmenti ortalama bir aile arabasıyla performans olarak kapışabilirken, 150+ bg bir motosiklet Bugatti Veyron, Koenigsegg CCXR gibi egzotiklerle kapışabilir. Yorumunu sen yap, sence hangisi daha zor?

+ 1 super aciklamissin. Klavyene yazan ellerine saglik
    Emre-15 bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Mobylette Bionik 52
    uçağı kaldırmak daha zor uçağı kaldırıyorsan hepsini kaldırırsın
    Emre-15 bunu beğendi.

jimi_hendrix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yohhh
    abi bence motoru öğrenmek yada öğrendim diyebilmek çok zordur fakat öğrendikten sonra motorla gezinmek tarfikte hareket edebilmek daha kolaydır arabada da bu zordur bence. istanbul gibi yerde arabayı bir yere sokarken tamam geçer dediğinizde geçmezse tampon orada kalmıştır.(boyum kısa ve çoğu arabanın koltuğuna gömülü olduğum için bende durum böyledir).
    Emre-15 bunu beğendi.

Darkcity2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750X
    Helikopterden sonra idaresi en kompleks arac ucak degil motorsikletmis bir yerlerde okumustum..
    Emre-15 bunu beğendi.

Motosikleti
    Yohhh
    Alıntı Darkcity2000 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Helikopterden sonra idaresi en kompleks arac ucak degil motorsikletmis bir yerlerde okumustum..
    valla motorsikleti bilmiyorum da helikopter idaresi en zor araçmış hakkaten bunu bir f16 pilotundan öğrendim
    Emre-15 bunu beğendi.

Motosikleti
    Yazın ybr alacağım inşAllah kullanmayı öğrenmem vites değiştirmek kaldırmak ne kadar zamanımı alır ve cevapladığınız için çok sağolun abilerim

initial-D - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FJR 1300
    Alıntı snappy x adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    uçağı kaldırmak daha zor uçağı kaldırıyorsan hepsini kaldırırsın
    uçağı kaldırmak değil indirmek problem
    Emre-15 bunu beğendi.

kivancern - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR600RR, Yamaha XMAX 250 ABS
    Debriyaj mekanizmasi arabadakine cok yakin calisir hatta alismasi daha kolaydir.. elinde ayagina gore cok daha ince hareketler yapabilirsin cunku..

Vites mekanizmasi arabaya gore bariz farklidir.. alismak gerekir.. temel olarak vites atma islemi arabada cok daha uzun surede yapilir motorda cok daha hizli vites degistirmen gerekicek
    Emre-15 bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı kivancern adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Debriyaj mekanizmasi arabadakine cok yakin calisir hatta alismasi daha kolaydir.. elinde ayagina gore cok daha ince hareketler yapabilirsin cunku..

Vites mekanizmasi arabaya gore bariz farklidir.. alismak gerekir.. temel olarak vites atma islemi arabada cok daha uzun surede yapilir motorda cok daha hizli vites degistirmen gerekicek
    umarım kısa sürede alışırım cevapladığın için sağol abi

Motosikleti
    Yohhh
    Alıntı Emre-15 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yazın ybr alacağım inşAllah kullanmayı öğrenmem vites değiştirmek kaldırmak ne kadar zamanımı alır ve cevapladığınız için çok sağolun abilerim
    eğer arabanın dilinden anlıyorsanız motorda hiç zorlanmazsınız vites ve debriyaj olayında.4 senedir motor klanıyorum ilk aldığım gün hiç stop etirmemiştim. Ben arkadaşa cb125e mi verdim. Hayatı boyunca hiç vitesli motor kullanmamıştır kendisi, ama çok iyi araba kullanır.İlk aldığı gün dahi hiç stop ettirmedi vitesleri çok yumuşak geçti 2 gün gezindi benim motorla sonra geri bıraktı.
    Emre-15 bunu beğendi.

MotoGlock - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YZF-R25 2015'
    Alıntı ceyhun383 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arka frene basarken vites kuculturken arkayı kıtlersın dıye duymuştum debrıyajı cek gaz ver vites kucult debrıyajı bırak Misin compleyt Sarsıntısız vites geçisi
    aynen öyle direk kitleniyor
    Emre-15 bunu beğendi.
    Kontrol edebildiğin güç güldürür, edemediğin öldürür.

Motosikleti
    yamaha tracer 700 2016
    10 sene surekli araba kullanmis biri olarak ve yeni motosiklet sahibi,henuz 200 km yapmis biri olarak otomobil kullanmaninda,motosiklet kullanmaninda zor yanlari var..

Debriyaj konusunda araba bana gaz debriyaj ayarlamasi daha zor geldi.motosiklet daha kolay geldi.

Otomobili dar yerlerden sigdirmak manevra kabiliyeti daha zor..

Ama motosiklet sadece surebilmekten ibaret degil.motosikleti zamaninda durdurabilmek,motosiklete hakim olabilmek,virajlari alabilmek baslibasina farkli bir olgu dolayisiyla motosiklet kullanmak araba kullanmaktan cok farkli ve daha zor..
    Emre-15 bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı jimi_hendrix adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    eğer arabanın dilinden anlıyorsanız motorda hiç zorlanmazsınız vites ve debriyaj olayında.4 senedir motor klanıyorum ilk aldığım gün hiç stop etirmemiştim. Ben arkadaşa cb125e mi verdim. Hayatı boyunca hiç vitesli motor kullanmamıştır kendisi, ama çok iyi araba kullanır.İlk aldığı gün dahi hiç stop ettirmedi vitesleri çok yumuşak geçti 2 gün gezindi benim motorla sonra geri bıraktı.

valla arabanın dilinden hiç anlamıyorum 2 kere kulandım bazen düzgün yumuşak yumuşak kaldırdım bazen zank diye kaldırdım ama motoro aşırı hevsimden dolayı istiyorum bilmiyorum belki bi kaç gün uğraşsam çözerim vites geçişlerini freni oyunu buyunu sonra iyi eğitmler alıp ehliyet alırım denge konusu da kendime güveniyorum ama vites geçişleri freni felan çok yakıcak canımı eminim :D

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Sadece sorduğunuz soru açısından, yani debriyaj ve kavrama açısından, bence motorsiklet daha kolay. Çünkü el, ayağa göre daha hassas oynatılabilen bir uzuv, elle tutma ve kavrama hissi çok daha kuvvetli, ve diğer duyularla (görme, denge) koordinasyonu çok daha doğal ve kolay. Beyin kortexinin büyük bir kısmı sadece ele ayrılmış durumda. Acaip bir organ el. Ayakla debriyaj kavrama ve hassasiyet ayarı zaman alabiliyor.

Ama genel olarak motorsiklet kullanmak, özellikle trafikte, çok daha dikkat ve deneyim istiyor bence.

Motosikleti
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sadece sorduğunuz soru açısından, yani debriyaj ve kavrama açısından, bence motorsiklet daha kolay. Çünkü el, ayağa göre daha hassas oynatılabilen bir uzuv, elle tutma ve kavrama hissi çok daha kuvvetli, ve diğer duyularla (görme, denge) koordinasyonu çok daha doğal ve kolay. Beyin kortexinin büyük bir kısmı sadece ele ayrılmış durumda. Acaip bir organ el. Ayakla debriyaj kavrama ve hassasiyet ayarı zaman alabiliyor.

Ama genel olarak motorsiklet kullanmak, özellikle trafikte, çok daha dikkat ve deneyim istiyor bence.
    cevapladığın için sağol abi

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)