Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

A2 Ehliyet Ekleme Masrafları ve İstenen Dosyalar

Motovento
    REKLAM ALANI

arkadaşlar forumda aradım ama güncel olarak ben bulamadım

hali hazırda b ehliyetim var a2 sınavından geçtim

tekrardan sağlık raporu fotograf vs vermem gerekecek mi?
    ve totalde ne kadar para ödeyeceğim

cevaplar için şimdiden teşekkürler

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    BMW F650GS 2007
    benim b sınıf ehliyet vardı 2012de almıştım, 2014 kasım başı kaydolup aralıkta direksiyon sınavına girdim.

kursa kaydolurken daha kasımda sağlık raporu ve fotoğraf vermiştim. Sizden sınavı geçene kadar kursun istememiş olması şaşırtıcı. Gerçi o belgeleri de ehliyet alacağım zaman emniyete bıraktım sanrım verilen dosya içinde.

Sonuç olarak gerekecek

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:52 ----------

Aile hekiminizden ücretsiz oluyormuş sanırım sağlık raporu, ben dışardan alınca 50tl kaptırdım oraya, fotoğrafın da piyasası farklı :D

toseabul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    kardes sadece direksiyon sınavına giriyorsun..
    125 Devlet babaya
    115 TL Kart parası
    67 TL Direksiyon sınav ücreti.
    300-600 TL Arası Sürücü kursuna versiyon (bu mebla illere göre değişmektedir.)

sürücü kursu sizden 2-3 adet vesikalık fotograf isteyecektir. kart cikartmak icinde 2 fotograf 1 fotografta saglık raporu (aile hekiminizden alın) icindir.
    sürücü kursu sizden saglık raporu isteyecektir. sürücü kursana gitmeden önce 2-3 adet vesikalık fotograf bulundurun. aile hekiminizden saglık raporu alın saglık raporunda fotograf üzerinde kaşe mühür olmasına dikkat ediniz. 1 adet sicil kaydı alınız (adliyeden veya e-devlet web sitesinden alabilirsiniz) bu evrakları tamamlandıktan sonra sürücü kursuna gidin kursiyer konusunda anlasırsanız direk evrakları teslim edersiniz.
    İlker41 bunu beğendi.

Kedma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bilgin olsun Aralık 5 son gün. Daha sonra alacağın ehliyet stajiyer ehliyeti olacaktır.

oakley - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba SL 200
    Selamlar;

Taze taze bu işlerle uğraşan birisi olarak bildiklerimi (yanlış bildiğim yerler varsa lütfen düzeltin) aktarayım.

Öncelikle artık bu saatten sonra kayıt yaptıracaklar (son sınava yetişip, dosyası erkenden çıkıp, emniyetten randevu bulup ehliyeti cebe koyacak şanslı yakışıklılar hariç ) stajer ehliyet alarak ADAY SÜRÜCÜ olacaktır. Son gün 31 Aralık 2015 olmak üzere cebinize ehliyeti koymadıysanız 1 Ocak 2016 dan itibaren kart olarak verilecek tüm yeni ehliyetler ( sınıf ekleme dahil ) aday sürücü olacak. Yani dosyanız hazırsa yılbaşına kadar ehliyete çevirmeniz şart.

Dosyanız hazırsa Emniyet'ten randevu alarak dosyanızı ehliyet kartına çevirme işlemlerine başlıyorsunuz. Randevu gün/saatiniz gelmeden bankaya ( iş ve halk bankaları sanırım) ehliyet harcı yatırıp makbuzunuzu almanız, bu makbuzu da dosyanıza eklemeniz gerekmekte. Sürücü kursundan aldığınız dosya içerisinde hazırda;
    -sürücü sertifikanız
    -4 adet resim
    -sabıka kaydınız
    -sağlık raporunuz
    Bulunmakta. Bunların üzerine varsa eğer kullandığınız ehliyetin aslı ve fotokopisi (sınıf ekletiyorsanız) ve kimlik- kimlik fotokopisi , randevu aldıktan sonra son ekranda çıkan istenen belgeler ve sıra No yazılı belgenin çıktısı.

Bu belgelerin tamamını randevu gün ve saatinizde, randevu aldığınız ilçe trafik veya emniyet müdürlüğüne götürüyorsunuz. Daha önceden parmak izi alınmadıysa randevudan 15-20 dk önce gidip parmak izi çıktısını orada alıyorsunuz. Dosyanızı teslim edip kart ücretini ödeyip size söylenen gün gidip kartınızı teslim alıyorsunuz. Bu teslim süresi aynı gün içerisinde de olabilir bir hafta da sürebilir. Bu işlem yaptığınız müdürlükteki yoğunluğa bağlı.

Ödenecek tutarları tam olarak bilmediğimden (cuma günü harç ücretini bankaya, salı günü de kart bedelini emniyete ödedikten sonra güncel olarak yazarım) henüz yazamıyorum.

Bu aralar stajer ehliyet muhabbetine randevu ve emniyetteki işlemlerde yoğunluk olabilir. Tedbirinizi buna göre alın.

Saygılar
    bpak bunu beğendi.

AWESQME - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2013 Honda CRF 250 L
    Bugün aynı işlemleri yapmış biri olarak aynı belgeleri tekrar alıcaksın. Dosyanla önce maliyeye gidip A2 harcı yatırıcaksın 127 TL. Sonra Trafik şubeye gidiceksin orayada 119 TL vericeksin bu kadar.

Alıntı Kedma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bilgin olsun Aralık 5 son gün. Daha sonra alacağın ehliyet stajiyer ehliyeti olacaktır.
    Hayır yanlışın var. Arkadaş ehliyeti kazanmış istediği zaman çıkartabilir yeni yasaya dahil olmayacak. 5 Aralıktan sonra sınava başvurucak olan kişiler yeni yasadan alıcak.

Motosikleti
    Kuba SL 200
    Selamlar

Aynı belgeleri almaktan kasıt nedir ?

Tekrar sağlık raporu tekrar sabıka kaydı mı alacağız ?

Sürücü Kursu'ndan verilen dosyanın içerisinde hepsi mevcut.

AWESQME - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2013 Honda CRF 250 L
    Alıntı oakley adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Selamlar

Önce B aldınız bi kaç ay sonra A2 almak istediğinizde aynı belgeleri tekrar kursa vermek zorundasınız. Ancak kursa 2 ehliyet içinde başvurduysanız sadece A2 sınavına gireceğiniz zaman bi sefer daha sağlık raporu almalısınız.
    Kısaca ben;

bahadircolak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Tiger 900 GT Pro
    Selamlar

Ben B sınıfı ehliyetim varken A2 için Mayısta sınava girdim. Sağlık ve sabıka istenmedi...
    Ben sadece ayakları yerden kesiyor sanıyordum, meğer uçmaya da yarıyormuş kanatlanmadan

Kedma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı AWESQME adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bugün aynı işlemleri yapmış biri olarak aynı belgeleri tekrar alıcaksın. Dosyanla önce maliyeye gidip A2 harcı yatırıcaksın 127 TL. Sonra Trafik şubeye gidiceksin orayada 119 TL vericeksin bu kadar.

Hayır yanlışın var. Arkadaş ehliyeti kazanmış istediği zaman çıkartabilir yeni yasaya dahil olmayacak. 5 Aralıktan sonra sınava başvurucak olan kişiler yeni yasadan alıcak.

Çok pardon ben sınavı geçtim kısmını kaçırmışım.

Motosikleti
    Kuba SL 200
    Selamlar;

Ödenecek tutarları tam olarak bilmediğimden (cuma günü harç ücretini bankaya, salı günü de kart bedelini emniyete ödedikten sonra güncel olarak yazarım) henüz yazamıyorum.
    126.70 TL bankaya "A2 ehliyet harç ücreti " olarak yatırdım. Güncel harç ücretini merak eden olursa diye yazıyorum

Saygılar.

Sti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Peki bu stajyer ehliyet olayi nedir? Ben yeni cikan yasayla alicam ehliyetimi,yani stajyerim,bu durumun artisi eksisi nedir,bilgisi olan aciklayabilecek olan varmidir?

macremmm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu stajyer olayının bence hic bir eksisi yok olması gereken buydu zaten

Ben yarın sınava giriyorum hayırlısıyla kazanırsam eski usul kaybedersem 5 aralıgı gecer sınav ve stajyer olurum doğrumu ?

Motosikleti
    Kuba SL 200
    Selamlar;

Alıntı mchi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben yarın sınava giriyorum hayırlısıyla kazanırsam eski usul kaybedersem 5 aralıgı gecer sınav ve stajyer olurum doğrumu ?
    Hayır doğru değil. Aday sürücü kapsamındaki ehliyetler 1.1.2016 dan sonra verilen ehliyetler için geçerli olacak. Ehliyetinizi bu tarihten önce çıkartırsanız aday sürücü olmayacaksınız.

Bahsi geçen 5 Aralık tarihi ise KURSA KAYIT YAPTIRACAK arkadaşları ilgilendiriyor. Sınavlardan geçip dosyayı aldıysanız son tarih 31 Aralık 2015

Saygılar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:56 ----------

Selamlar;

Alıntı Sti adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki bu stajyer ehliyet olayi nedir? Ben yeni cikan yasayla alicam ehliyetimi,yani stajyerim,bu durumun artisi eksisi nedir,bilgisi olan aciklayabilecek olan varmidir?
    Kurallara uygun bir sürücü olursanız ve ceza puanınızı 2 yıl içinde doldurmazsanız ADAY SÜRÜCÜ olmanın hiç bir artısı veya eksisi yok. Sadece yaşınıza ve deneyiminize göre belli cc ve hp aralığındaki motosikletleri kullanabileceksiniz. Kaldı ki bu da yasayla birlikte gelen ve uygulamadaki en mantıklı kural.

Saygılar.

Sti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kurallara uygun bir sürücü olursanız ve ceza puanınızı 2 yıl içinde doldurmazsanız ADAY SÜRÜCÜ olmanın hiç bir artısı veya eksisi yok. Sadece yaşınıza ve deneyiminize göre belli cc ve hp aralığındaki motosikletleri kullanabileceksiniz. Kaldı ki bu da yasayla birlikte gelen ve uygulamadaki en mantıklı kural.

Saygılar.
    Kesinlikle katiliyorum,bir nebze olsun motorcu ölumleri azalir belki,ozaman pekte sorun teskil etmiyo benim icin,sonuc olarak ekipmanlarim tam,ve plakali motorla trafige cikacagimdan sorun olmaz,cevap icin tesekkur ederim,saygilar bizden

Motosikleti
    Kuba SL 200
    Selamlar;

Trafik şubeye dosyamı bıraktım. Güncel kart ücreti 119 TL. Merak edenler için güncelleyelim.

Bu arada trafik şubede işlemler 10-15 dk kadar sürdü. Sıfır sıra, güler yüzlü hizmet ve randevu saatimden 1 saat önce işlemlerimi tamamlamış olarak ayrıldım. Randevu alamıyorum, çok sıra bekliyorum diyen arkadaşlar abartmış olsa gerek

Cuma günü B+A2 cepte
    Nihihihihi

Saygılar

bpak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yine msx 125
    Selamlar;

Trafik şubeye dosyamı bıraktım. Güncel kart ücreti 119 TL. Merak edenler için güncelleyelim.

Bu arada trafik şubede işlemler 10-15 dk kadar sürdü. Sıfır sıra, güler yüzlü hizmet ve randevu saatimden 1 saat önce işlemlerimi tamamlamış olarak ayrıldım. Randevu alamıyorum, çok sıra bekliyorum diyen arkadaşlar abartmış olsa gerek

Cuma günü B+A2 cepte
    Nihihihihi

Saygılar

Randevu almadan gitsek sorun olur mu şube boşsa? Sizin işlemleri yaparken randevu sordular mı?

Motosikleti
    Kuba SL 200
    Alıntı bpak adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    http://i.hizliresim.com/7XAGoL.png

Randevu almadan gitsek sorun olur mu şube boşsa? Sizin işlemleri yaparken randevu sordular mı?
    Selamlar;

Tüm evraklarımla birlikte randevu çıktısını da verdim. Bizzat randevu sormadı ama randevu kağıdım en önde duruyordu. Randevusuz işlem yaparlarmı bilemiyorum. Ama şansını deneyebilirsin. Bu sabah 9:30-10:00 arası bomboştu mesela benim gittiğim trafik şube. Ve randevum normalde 10:30-11:00 arasıydı.

Bu arada randevu için akşam 22:00 da açılmıştı yeni günler. Ben öyle rahat rahat aldım randevuyu.

Saygılar

bpak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yine msx 125
    Selamlar;

Tüm evraklarımla birlikte randevu çıktısını da verdim. Bizzat randevu sormadı ama randevu kağıdım en önde duruyordu. Randevusuz işlem yaparlarmı bilemiyorum. Ama şansını deneyebilirsin. Bu sabah 9:30-10:00 arası bomboştu mesela benim gittiğim trafik şube. Ve randevum normalde 10:30-11:00 arasıydı.

Bu arada randevu için akşam 22:00 da açılmıştı yeni günler. Ben öyle rahat rahat aldım randevuyu.

Saygılar
    Tesekkur ederim cevap icin. Paylastigim ekran goruntusunun oldugu sayfanin ustunde 12 araliga kadar dolu oldugu yaziyordu. Yine de sik sik kontrol etmeme gerek var mi yoksa o gune kadarki tum randevular alinmis midir?

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)