Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

yoğun yağmurlu havada motosiklet kullanmak

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    lifan tay 100 - 2012 / emisol 2014 / artık yok :)
    diyelim ki motosiklet kullanırken yoğun yağmura yakalandık. bunun motora zararı olur mu? sıcak motora sürekli soğuk yağmur suyu gelmesi? veya yerdeki birikintiler sıçrayanlar zarar verir mi mekaniğe?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    dadaş-bb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    'ni Sattı. Arayışlarda
    Hiç bir şey olmaz. Bin motora bas marşa tak vitese rüzgarı hisset ve yola devam et ve tabi ki ekipmanlarımızı giyelim
    BİZ; KANINI VE CANINI BU VATAN İÇİN FEDA EDENLER VE GÖZÜ YAŞLI ANALAR İÇİN SAVAŞIRIZ...!

"AKINCILAR..."

MotojeN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 125 Duke
    Mutlaka kask
    Saglam lastik
    dikkat
    bu 3 ünü bir araya getirdikten sonra isterse tsunami gelisn motora binerim:D
    Seinfeld ve fz6_fazer bunu beğendiler.

Siyah&Beyaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbr 250
    Yagmur dert degil de bugun 1.kopruyu gecerken aksam uzeri neydi o ruzgar. Bir oraya bir buraya salincak gibi salladi motoru. Sag seriti ortalayip gittigim icin sorun olmadi ama arada derede olsam ciddi sorun yaratirdi sanirim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:49 ----------

Bu arada uygulayan var mi bilmiyorum ama en son yagmurda kaskin vizorunde biriken su damlalarindan kurtulmanin pratik bir yolunu kesfettim. Kafayi saga ve sola cevirdiginizde damlalar ruzgarin etkisiyle direkt yanlara kayiyor ve vizor eski kuru halini aliyor.
    ardacik ve Seinfeld bunu beğendiler.

ExTReMe34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yuki Tornado200
    Bu dedigini yapmak icin yuksek hizlarda olmak gerekiyo
    Ne kadar hiz o kadar temiz vizör

Zuzuuw - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    benim motorun ayaklık sensörüne yağmur yağdığında su kaçıyor ve motor ateşlemeyi kesiyor.

Böyle kronik sıkıntıları varsa motorunun bunları bildikten sonra sıkıntı olmaz. Ama iç çamaşırına kadar su geçiyor haberin olsun.

MotojeN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 125 Duke
    sag ve sol serce parmakların dışında vizör icin kavisli silecek olan eldiven gördüm dün çokta hoşuma gitti

Motosikleti
    'ni Sattı. Arayışlarda
    Ben geçen hafta baraja balığa gitti ve akşam dört gibi yağmur atmaya bağladı rüzgarda var. Hemen toparlanıp yola çıktık artçı da var iki kişiyiz ve şehire mesafemiz 15 km. Biraz gittik ve yavaş yavaş yağmur yemeye başladık derken komple ıslandık çığlık atıyoruz süper falan diye sonra şehire geldik resmen sel götürüyor şehiri ve dik olduğu için biz sele karşı yardırdık yolda ve su bacaklarımıza değiyor tepeden tırnağa su olduk.

Arkadaşı indirdim eve gitti bende çarşıdan gittim kaldırım taşları sökülmüş selden ve ben devam ettim millet dükkanların önünde bana bakıyor ne yapıyor bu deli diye seli yara yara 1. 2. viteste gittim hiç bişe de olmadı :D manyak birşeydi ama.
    BİZ; KANINI VE CANINI BU VATAN İÇİN FEDA EDENLER VE GÖZÜ YAŞLI ANALAR İÇİN SAVAŞIRIZ...!

"AKINCILAR..."

Motosikleti
    lifan tay 100 - 2012 / emisol 2014 / artık yok :)
    zatürre olmadın mı hocam?

numangokce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    "Bade" bajaj discover 125st
    Alıntı kordinaryus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    diyelim ki motosiklet kullanırken yoğun yağmura yakalandık. bunun motora zararı olur mu? sıcak motora sürekli soğuk yağmur suyu gelmesi? veya yerdeki birikintiler sıçrayanlar zarar verir mi mekaniğe?
    buji piposunun içine girerse ateşleme düzensizleşir. yolda kalabilirsiniz. haricinde ekstra dikkat ederek giderseniz motosikletiniz istediğiniz yere götürecektir sizi.
    efizikci bunu beğendi.
    image is nothing without power, power is nothing without control.

iguven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 MT-09 Tracer Race Blue :)
    2 sene önce bir arkadaşla kırklarelinin orada kıyıköy diye bir yer var oraya gittik.

Geri dönüş yolunda hava bir kapandı abartmıyorum 3 saat boyunca sağanak yağmurda geldik
    Hani derler ya balkanlardan gelen yağışlı hava var ya onunla beraber gebzeye kadar geldik. Sağolsun bizi hiç yalnız bırakmadı yağmur

İlk 1 saat çok zevkliydi Bağıra bağıra gidiyordum kaskın içinde. Henüz ıslanmamışım kuruyum ve sanki yağmur bana işlemiyor gibi. İşte gerçek survivor (ya da motorculuk) bu diye falan bağırıyorum.
    Otobanda tırlar yanımızdan falan geçerken çok aşırı su atıyorlardı, kaskın vizörü tamamen su ile kaplanıyor o zaman 1-2 saniye hiç birşey göremiyorsun o biraz sorun. 1 saat sonunda tüm her yerim ıslanmaya başladı. Eldiveni falan sıkınca (goretex su geçirmez falan olmasına rağmen) 1 bardak su akıyordu

Sonraki 1 saat daha az zevkliydi. Çünkü tamamen ıslandık ve yolumuzda var bayağı o yüzden durmadık da. İstanbul içinde bir kaç yerde yoldan akan derelerden geçerken motorumun hafif yön değiştirdiğini falan hissettiğim oldu ama çok da sorun olmadı.

Son 1 saat ise işkenceydi yol bitse de direk banyoya sıcak suyun altına girsem diye dua ediyordum Hafif hafif titreme falan başladı zaten. Çünkü bir tek ıslanmadık sırtımda 1 avuc yer kalmıştı. Hatta gebzeye gitmek için otobandaki dudullu gişelerden geçerken o zamanlar KGS falan vardı kart okutuyorduk, yorgunluktan dikkatsizlikten falan motoru olduğu yerde düşürmüştüm. Güzel bir küfür etmiştim kendime

Sonra gebzeye vardık bizim mahalleye geldik bir yoldan geçmemiz lazım ama yol diz boyu su ile kaplı. Bir 30-40 metre kadar da suların içinde yardırdım. Normalde asfalt olması lazım yolun ama sanki taşların üzerinde gidiyordum paso herhalde akıntılar taş toprak getirmiş bayağı.

Sonra eve vardım direk banyoya girdim. Banyoda anadan doğma soyundum ve sıcak suyun altına girdim. O hissi anlatamam çok mükemmeldi. Dediğim gibi bir tek atletimde el kadar bir yer ıslanmamıştı sanırım sırtlık falan engel olmuş.

Kısacası sağanak yağmurda falan motor kullanılır hatta çok zevklidir. Tabi yağmura dayanıklı ekipmanlarınız olsun ve mümkünse bot olsun ayağınızda gerisi çok problem değil. Hatta en sevdiğim şeylerden biri şehiriçinde yağmurda kullanmak, insanlar kaçışırken yağmurdan, siz ışıklarda falan beklersiniz sonra sakin sakin kalkarsınız sanki yağmur sizi ıslatmıyor gibi, havalı havalı uzarsınız sonra
    fz6_fazer bunu beğendi.

Motosikleti
    'ni Sattı. Arayışlarda
    Alıntı kordinaryus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    zatürre olmadın mı hocam?

yok olmadım eve geldim direk kapıda soyundum. elektriklerde gitmişti kurulandım ve kuru giysiler giysim akşama duş aldım çayımı demledim içtim

"AKINCILAR..."

ocbedir93 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    r 65
    Siz yinede çok ısınmış motor bloğunu, çok ısınmış fren diklerini sudan koruyun. Çok görülmüştür gazlayıp gazlayıp yıkamacıda motor bloğunu çatlatan, fren diskini yamultan. Bilemiyorum halihazırda yağmur yağarken soğuk motoru çalıştırıp binmenin bir zararı olup olmayacağını. Fakat ısınmış metalleri sudan korumalı.

Selamlar,
    Ömer

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    Alıntı ocbedir93 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Siz yinede çok ısınmış motor bloğunu, çok ısınmış fren diklerini sudan koruyun. Çok görülmüştür gazlayıp gazlayıp yıkamacıda motor bloğunu çatlatan, fren diskini yamultan. Bilemiyorum halihazırda yağmur yağarken soğuk motoru çalıştırıp binmenin bir zararı olup olmayacağını. Fakat ısınmış metalleri sudan korumalı.

Selamlar,
    Ömer
    gazlayıp gazlayıp alev gibi motor bloğuna su tutulurmuymuş hiç motor soğukken yıkanır bir zahmet yağmur yağdığı zaman motor bloğuna hemen su gelmiyor damla damla geliyor bir anda ıslanmıyor yani, o yüzden pek sıkıntı olucağını sanmıyorum.

ocbedir93 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    r 65
    Alıntı ogzcngdk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    gazlayıp gazlayıp alev gibi motor bloğuna su tutulurmuymuş hiç motor soğukken yıkanır bir zahmet yağmur yağdığı zaman motor bloğuna hemen su gelmiyor damla damla geliyor bir anda ıslanmıyor yani, o yüzden pek sıkıntı olucağını sanmıyorum.
    Burasının Türkiye olduğunu unutmayalım. Yarım metre çukurlar, yol ortalarında göller, o göllere giren arabalardan sıçrayanlar, rögarlardan fışkıranlar. Daha neler neler.

Selamlar,
    Ömer
    ogzcngdk bunu beğendi.

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    artık onada yapacak birşey yok o zaman ne diyelim durup dinmesini bekleyecek halimiz yok

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)